0 oy
725 göst.
Yemek-Tarifler kategorisinde tarafından
Etrafta baya akraba vsr hem eş tarafından hem bennm taraftan. Bu oruç sadece annemleri ve esimnkini davet etmeyi düşünüyorum. Hersey cok pahalı bırakın eti tavuk bile zor alınıyor vallahi , aydan aya alınırbizim ixin ama bi misafirgelinde mecbur alınıyorsıksık :( kola bile 25 30 tl olmuş allah bilr o zamanda ne kadr olur. Gwlwn misafir bas göz üstüne lafım yok ama bu zamanda da cok zor. Heleki benm gibi bebeği olupta zamanı olmayanlar 

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz 

28 Cevaplar

+3 oy
(16,070 puan) tarafından
Misafir berekettir. Benim de eşimin de bütün akrabaları adanada. Burda sadece 1 ablası 1 dayısı 1 kuzeni var. Dayisiyla kuzenini çağırırız beraber gelirler o güne eşim bana yardım eder yetişsin diye. Ablasını sadece 1 kere cagirmistik. Zaten yıldan yıla 1 kere gelirler yemeğe onda da masrafı düşünmem. 
tarafından
22yasindayim  bekarken gelen asla eli boş gelmsz hız ailecek gitsek asla eli boş gitmeyiz. Örften adete göre değişir canm sizde öyle olma zorunluluğu yoktur belki ama bizde böyle. Evlendikten sonra darkli bi aileye geldiğim için garipsedim sadexe
(9,653 puan) tarafından
He o zaman bilemem  biz gelen misafirden bişey beklemeyiz de ondan sasırdım
(16,070 puan) tarafından
Öyle düşünürsen bereket senin sofrana düşmez tabi. Sana gelen misafir eli boş geliyorsa her misafir de eli boş gidiyor demek değil. Ben doguluyum. Ama ramazan olduğu için ağır yemek yapmam mide hemen hazmetsin diye oruç bu nihayetinde zorlamamak lazım. Içli köfte muhakkak yaparım ama az bisey. Zaten insan çorbayı içer içmez bi şişiyor 2 3 tane de içli köfte yese doyar.
(4,250 puan) tarafından
Misafir getrede bi tatli getirir ya bi dondurma ya bi pasta .biz nirmal zamanda gderkende eli bos gtmeyiz yazon dondurma kisin tatli matli ya bi ekler ya bi pasta falan.ama dedogin gbi artik pahali hersey .bi orta noy pasta 250 tl.misafirlige giderken nile 250 gozden cikio.bizin sulale kalabalik hep gt gek olur ramazanda bir gun evde yeriz kndimiz ilk 15 de cagirirsak son 15 de giderdik eskiden.sonra millet sivak dedi yaza denk gekince.hazirlik zorlanioruz dedi sicakda tesetturlu oturuoz dedi.ibadetlerimiz aksio misafir varken teravih falan fesmekan bahane etti.gitme gelme azalmisti baya bi. Son 7 senedir falan  bir gun belirleyip komple toplasip   sahile gidiyoruz. Bi 60 70 kisi rahat oluyoruz.ev gezmelerine covid son noktayi koydu ramazan iftar davetine bizim sulakede.annemler 10 kardes.babam 2  nuyuk amcamim ccklari benim evli kuzenlar falan filan git gel cok oluodu eskiden.simdi iste sahile gdilio ortalama kisi basi  tabuk yada et ne aliniosa  ortak toplanip alinio icevek yiyecek salata tatli.her teyze de bi cesit mezevari bise yapio. Iyi oluo oyle.ama ramazan harici misafirlik bile pahali artik bi borek yapmaya kalksan en ucu peynir 50 tl. Bi tiramsu yapmaya kalksan 30 35  sadece labnesi tutuo sutu 20 lira falan derken 100 lirayi gecio sekeri  yumurtasi derken
tarafından
Bu yöntem baya güzelmiş
-Reklam-
+1 oy
(11,084 puan) tarafından
Aslında bu davet olayları gösterişe döküldü iyice. Durumu olmayanı doyurmak daha mantıklı bence. Benim çevremde akraba yok bi iki aile sadece. Sen dediğin gibi sadece ailelerinizi çağırırsın hallolur. Hee ekonomik durumlar konusunda sonuna kadar haklısın. Eşim 2 iş yaptı yazın anca toparladık. 
tarafından
Eşim kurye inan o kadar zorlanıyoruz ki bebeğim 9 aylık mama 200 bez 250 ve bunlar aylık değil haftalık. Kıra 4bin dogalgaz 1400 diğer faturaları sen düşün. Ek işte yapmıyor eşim gece korkuyorum diye. Bereketnayi diyor bazıları bu postumu kötülüyor evet doğru bereket ayı ama kimin ne yaşadığını o eve ne kadar para getirdiğini ne kadr zorluk çektiğini bilemez. Bide bizim aileler baya cokk bir iki olsa neyse ama baya çok ondan yazdım bu postu ama başkaları kötüye çekti
(11,084 puan) tarafından
Sen kimseyi çağırmamazlık yapmıyorsun ki aileni çağırcan, ama insanları çağırmak zor diyorsun. Eminim çağırmadan geleyim diyeni de kabul edersin. Bak yemeğe değil normal kahve içmeye komşumu çağıramadığım zamanlarım oldu benim de. Hem de çookkk defa. Şu bi gerçek ki misafir berekettir. Önemli olan işi gösterişe dökmemek. Elindeki kadar yaparsın canım nasip. İlla çook çeşit olsun ağır olsun diye düşünme yani.
Allah evine bereket, eşine hayırlı helal kazanç versin. Sen canını sıkma, dua et. Allah herkesin rızkına kefil. Evet zor zamanlardan geçiyoruz ama sabır etmek önemli. Üzme kendini.
+1 oy
(119,483 puan) tarafından
gurbette kimi kimsesi olmayan bizdede bi esim beni bi ben esimi yemege davet ediyom
(99 puan) tarafından
Siz Türkiyeye taşınmayı düşünmüyormusunuz Sevda abla
(119,483 puan) tarafından
dusunmuyo esim
+1 oy
tarafından
Ne benim ne de eşimin akrabası yok kimse burda komşum bile yok uzaklar hepsi ama geçen yıl köyün muhtarı ve eşini çağırdık çok severim misafir berekettir canım keşke yakın olan olsa da her zaman çağırsam davet etsem
0 oy
(1,541 puan) tarafından
Ben eltimle kuş olduğum icin iftar veremem ama annemler gelir Insallah o kadar akrabam yok esiminde yok
0 oy
(7,121 puan) tarafından
Bebeğim var hazırlık zor oluyor ama alırım her Ramazan misafirlerimi onlarda beni çağırır bereket ayı Ramazan birlik ayı . En güzel dualar sohbetler edilir yemekten sonra ne bilim o zman da misafire olmasa artık cimrilige gideriz ya 
tarafından
Cimrilik değil aslında Eskidendi bereket konusu ben hiç öyle düşünmüyorum.  Gelen zaten eli boş geliyor misafire yapılan bi akşamlık yemek 600 700 tl tutuyor bide doğulu olunca misafire yaptığımız yemekler ağır oluyor bu konuda gerçekten her yıl zorluk çekiyoruz 1ay olsa bile
(7,121 puan) tarafından
Bende doğulu sayılırım Akdeniz ama olsun ağır yemek çay yanina pasta . Meyve .

Ama bereket Allah'tan zaten sen öyle düşünürsen anlamı kalmaz ki . Bizde kimse eli boş gelmez meyve alınır tatlı alınır birşeyler yapılıp götürülür
0 oy
(10,080 puan) tarafından
Esimin 3 yengesi var bizi sadece 1 tanesi cagirir evlendigimden beri bende hep onu cagiririm amca vefat etti 1 kizi var sadece. Onuda kaynanamla cagiriyorum. Kayinpederimde vefat etti. Kaynanam yenge kizi bide eltim kaynim 1 kere onlari aliyorum sadece. Annemle ablam var bide. Bizde kendi aramizda hic aramayiz oyle sey annem bizi alir surekli zaten bizde cocuk var diye siz zorlanmayin der. Bende alsam oyle ozellikle bisey yapmam yani oyle normal gun gibi aliriz birbirimizi
0 oy
(3,898 puan) tarafından
Şimdiden nıye bunu düşünüyorsun kız ramazan ayrı, misafir ayrı berekettir çağordıkça çoğaldıgını görürsün tabı bu nıyetle cagırmamak lazım. Biziö gelem giden pek yok aöa olsa düşünmem hiç
tarafından
Çağırsam 1 ay yetmez de bana o yüzden şimdiden düşünmeye başladım çünkü çok fazla konu sadece bu:)
0 oy
(829 puan) tarafından
Ailem öyle çok gelip gidemiyorlar bize . Eşimin tarafını da davet etmeyi düşünmüyorum ben 
0 oy
(5,398 puan) tarafından
Allah nasip ederse annemleri ve abimleri çağırırım. Başkada kimse yok simdilik
0 oy
(14,428 puan) tarafından
Olduğu kadar yaparsın canım bi arada olmak güzel oluyo ya
0 oy
tarafından
Komşularımı alıyorum bu yılda alacağım nasip olursa 7 aile ailemle aramız biraz uzak yinede davet ediyorum Rabb'im onun bereketini ayrı verir zaten misafir nasibiyle gelir 
0 oy
(2,808 puan) tarafından
2 kaynanam var 2 sinde almıcam biri her sene gelmiyor diğerinde değmez zaten 
0 oy
(4,700 puan) tarafından
Ben seni anladım canım valla biz de de eşimin taraf çok kalabalık keşke herkes gibi gösterişe dökülmese de ramazan ayında ne yapsak diye düşünmesek ben cagirsam rahat eşimin tarafı 20-25 kişi 2-3 çeşit bile yetmiyor o kadar kişiye mecbur çok çeşit yapıyosun ki yetsin genelde ya güveç yada İzmir köfte yada tava tarzı bir yemek pilav tavuk ortaya sarma börek içli köfte çorba ya hoşaf ya mehir falan yapılir salatasi sonrasında kahvesi çayı çayın yanında pastası iki çeşit falan derken liste uzuyo bizde 
tarafından
Aynen otle sonunda venu abladan ne demek istediğimi farkeden biri:)) bide benm tencereler blle kucuk kalıyor bide gelenlerin çocukları aman aman  ajajaja günün sonunda av kalan ben oluyorum hizmet edip gidip gelmekten bana firsat kalmıyor
0 oy
(9,001 puan) tarafından

Çağırırım yine Rabbım bereketini verir o güzel mübarek bir ay zaten .... 

Kola fiyatına bende şaşırmıştım k.babamgilin köyde 45 tl:woot:

tarafından
Ayyy baha cokmus ya bu nee
0 oy
tarafından
1 aylik ve 3 yas cocuklarim var birwz zor cagririm
tarafından
Gerçekten çocuklarda durmuyor bide o kalabalıkta çocuk perişan oluyor sen kosusturmakran bebeginle ilgilenemiyorsn ortada kalıyor
tarafından
evt canm kimse icin cocugumu ihmal etmek istemem kcuuk zaten surekli emmek istyor
0 oy
(13,887 puan) tarafından

Kendi ailemi eşimin ailesini davet ederim ben fazlası malesef zor oluyor 

tarafından
Bende öyle düşünüyorum evet gerçekten zor okuyor . Millet bırak aileyi komşuları bile çağırıyor. Keşke bsnmde durumum olsa bende çağırsam
0 oy
tarafından

Benm ailem şehir dışında

Esiminki köyde cagrmyz Zatn
Diğer sulalem fazla muhatap olmyz cagrmzlar cagirsalrda karşılık beklmzler
Ramznn başında alışveriş yapıyoruz sonuna yetmiyor birşeyn bereketi kalmdi bir basit bisküvi pasta 50 tlye mal oluyor kimseden beklmm kimseyi cagrmm 
tarafından
Biz ilk evlndgmzde 2 ay sonra pandemi geldi sonra ramzn eşimi işten çıkarıldı iş bulmdi kuru ekmkle oruç tutgmz oldu o zaman lar kimse iftra cagrmdi bnce durumu olmyn cagrilmli gösteriş değil Gibi
0 oy
(4,262 puan) tarafından
Ben severim misafir agirlamayi, akraba arkadaslarla gorusmeyi. Her ramazan en az 4 ayri aile agirlariz. Yemek yapmayi da yedirmeyide cok severim. Gecen ramazan da bebegim kucuktu ama bi sekilde hazirladim. Bi gun onceden ve daha basit yemekler yaptim. Bi iftarimizda da sadece corba yapmistim esimin arkadaslari pide ve tatli getirmislerdi bebegim kucuk oldugu icin. Maksat bi arada olmak birlikte iftar yapmak. Evet haklisiniz masrafli oluyo ama bereketide var bence. Ben aldigim et ile iki kez misafir agirlamistim. Bu arada bende doguluyum, sarmadan dolmaya kadar her yemegimiz etli -kiymali olur. Corbamda bile kiyma et kemik suyu vs bulunur yani. Bi de ben cesit cesit yapmayi severim ama bebekten sonra cok cesit zor oluyo tabi. Artik oldugu kadar.
0 oy
(7,984 puan) tarafından
Kimseyi davet etmem ben 2 evli kız kardeşim gelse gelir ama oda böyle biz yersek onu yerler kızarlar bana abartma derler annrmi cagirsam asla yemeğe gelmez diyo sen kiracısin herşey pahalı gelmem diyo kayınpederim kapı komşum cagirmam 

İlgili sorular

0 oy
10 cevap 258 göst.
+1 oy
26 cevap 892 göst.
29 Ağustos 2023 Aile kategorisinde Birhilall (1,127 puan) tarafından soruldu
0 oy
11 cevap 362 göst.
7 Haziran 2023 Diğer kategorisinde ayse.gul (582 puan) tarafından soruldu
0 oy
8 cevap 281 göst.
20 Mart 2023 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu