0 oy
640 göst.
Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde (1,088 puan) tarafından
Kızlar böyle bir algı var biliyorsunuz. Kızım 10 aylık olacak bazen tv de müzik açıyorm bakıyor. Çoğu yerde okuyorm tv izlemek  otizm sebebi diye. Otizm sonradan mi oluyor yoksa doğuştan mi

18 Cevaplar

+7 oy
tarafından
Özel eğitim öğretmeniyim TV izlemek otizm yapmaz doğuştan olan özel bir durum
(135 puan) tarafından
Merhaba  bugün bir video gördüm. Bu videoyu görene kadar hiç aklıma böyle birşey gelmemisti. Ama şimdi acaba mi diyorum 15 aylık bir kızım var ayak parmak uçlarinda nadir olsada yürür zıplamayı seviyor ama her zaman zıplamaz bazen yan bakışi da var ellerine de bakar ara sıra bu otizm başlangıcı mı ? ama çocuklarla insanlarla oynamayı sever kaçmaz kimseden
(2,357 puan) tarafından
Çok bilgim yok ama hiç otizme benzemiyor. Onların dünyası çok farklı oluyor.
tarafından
Çocukla iletişim kurmadan sizi yanlış yönlendirmek istemem ama bir sorun olduğunu düşünmüyorum her çocuk farklıdır eğer böyle bir düşünceniz varsa ise bir uzmana gitmenizi tavsiye ederim
(135 puan) tarafından
Instagram da bir video gördum görunce biraz endişe ettim ama YouTube bakınca içim rahatladı. Yorumunuz için teşekkür ederim.
(135 puan) tarafından
İlk çocuk Instagram'da bir video gördum görunce biraz endişe ettim ama YouTube bakınca içim rahatladı adını söyleyince bakıyor beni taklit ediyor  yorumunuz için teşekkür ederim
-Reklam-
+1 oy
tarafından
Özel eğitim öğretmeniyim TV izlemek otizm yapmaz doğuştan olan özel bir durumdur
tarafından
İçimi rahatlattiniz ben günlük uyumadigi sürece  hep kızımla ilgileniyorm konuşuyorum oynuyorum ama tv açık kapatınca sessizle çok alışıyor evde tek kisiyim gece babasının cit sesiné kalkıyor bende gunduz ses olsn diye açıyorum hatta bazen örtü ortuyorum bakmasın diye günde en fazla 1 saat bile değil trt çocuk açıyorum eğitici çizgi filmler var bende o arada işlerimi yapıyorum ama burda tv otizm diye gördükçe çok kafama taktım acaba o 1 saat bile bebeğime kötülük mu ediyorum diye bu arada 7 aylık konuşmaya başladı baba mama algısı çok yüksek bence galiba tv izleyip ilgisiz bırakıp gitmek etkili olabilir diye düşündüm siz böyle diyince içim rahatladı
tarafından
Çok sevindim merak etmeyin doğuştan gelen özel bir durum
tarafından
OH vallahi vicdanim rahatladı Allah razı olsun
tarafından
Sizden de ne demekk
+1 oy
(11,505 puan) tarafından

Var olan otizmin ortaya çıkmasını sağlar televizyon 

(457 puan) tarafından
Çıkarması daha iyi değilmi en azındam aile  farkında olyr
+1 oy
(552 puan) tarafından
Herkes işte şu kadar aylık daha hiç izlemedi vs diyor ya o zaman siz de hiç izlemeyin evin içinde TV telefon tablet 

Sadece ev işi yemek vs yapın

Arada bir dışarı çıkın 

O zaman yorumunuzu tekrar edin merakla bekliyorum

Tv televizyon tablet asla otizm yapmaz sadece konuşma bozukluğu yapar algılama güçlüğü yaşatır 
+1 oy
(245 puan) tarafından
Bir yerde okumuştum yalancı otizme sebep olur diye, yani otizm doğuştan olur TV tetikler arttırır. Mesela kuzenimin çocuğuna otizm teşhisi konuldu TV tablet telefon kesinlikle yasak demiş ilk olarak doktor. Yalancı otizmde de otizm belirtileri oluyor ama bebek otizmli değil uyaran eksikliği de deniyor sanırım. Biz rutin kontrollere her gittiğimizde doktor uyarıyor ekran yok diye çünkü hiçbir zararı olmasa dikkat eksikliğine, geç konuşmaya, özgüven eksikliğne vs sebep oluyor.
+1 oy
(612 puan) tarafından
Hayır değil ama otizme benzer belirtilere sebep oluyor. Instagram'da Cihan Çelik var uzman, onu takip etmenizi öneririm. Gelen çocukların hikayerini paylaşıyor ara ara, eğer çocuğunuz otizm yelpazesi içindeyse zamanla konuşma sönmeye, iletişim azalmaya, göz kontağı kurmamaya başlıyor. Ama hangi çocuk o yelpazede bilmediğimiz için milli piyango gibi işte. Kimisi saatlerce izletir bişey olmaz kimi bir saat izletir zararını görür. Ama tedavisi çok uzun zaman alıyor onu biliyorum. O amaan  ne abarttiniz biz de böyle büyüdük diyenler evet içinizi rahatlatıyor çünkü annelik hep vicdan azabı, insan kimden geldiğine bakmadan içi rahat ettirilsin istiyor ama çocuğunuz bı olumsuzluk yaşadığında onlar yanınızda olmayacak.
(15,212 puan) tarafından
En doğru yorum bu bence. O psikoloğu ben de takip ediyorum.
(612 puan) tarafından
Kesinlikle çok faydalı paylaşımları. Ben zaten kızımı ekransiz buyutuyordum ama insan bu kadar somut şeyler okuyunca daha kararli oluyor.
0 oy
tarafından
Otizm doğuştan olur ama aşırı ekrana maruz bırakmaz tetikler demişti Dr umuz 
0 oy
(659 puan) tarafından
Otizm yapmaz canım fakat eğer otizm varsa belirtilerini artırır. Otizm yoksa da gelişimini olumsuz etkiler TV. Mümkünse izletmeyin
0 oy
tarafından
Otizm yapar mı bilmiyorum ama gelişimini çok etkilediğini biliyorum.  10 aylık oğlum 1 kere bile izlemedi 
0 oy
(663 puan) tarafından
16. aya kadar sıfır ekran getirdim, inşallah elimden geldiğince böyle devam ettiririm. Çok küçükler ekran için 
0 oy
(671 puan) tarafından
Otizm değil ama çok tv,tablet, telefon algı yavaşlamasına sebep oluyor 
(140 puan) tarafından
Cocuk psikiyatri bize eger ozel egitim alirsa duzelmesi daha hizli olur dedi. Gerçekten de oylle oldu. Konusmadi da geciktigi icin ben dil terapisi aldirdim. Simdi bulbul oldu. Ama masa basi etkinlik vs cok zor hala.
(2,244 puan) tarafından
Doğru yer bulmak önemli iyiyse çok hızlı yol alırsınız
Benim kızım birde epilepsi hastası ilaç kullanıyor ve ilaçların yan etkileri de var mesela çok hızlı değil çok hareketli değil duygularını çok belli edemiyor o yüzden kalabalık ortamlarda bulunması çok iyi geliyor babaanne dede gelince çok fark ediyor
(2,244 puan) tarafından
Masa başı için kreşte sizde onunla giderseniz durmuyor mu
(140 puan) tarafından
Benim oglumda 2 kere havale gecirdi. Allah birdaha yasatmadin. Atesli. Eeg cok sukur temuz cikti. Aslinda cok asiri hareketli degil ama coklu uyaran oldugunda onu tolere edemeyip yaramazliklar yapabiliyor. Onu da isteergoterapistle asariz insallah. Yani ben oyle umit ediyorum
(2,244 puan) tarafından
Amin çok geçmiş olsun ergoterapistle düzelir inşaAllah korkma
0 oy
(583 puan) tarafından
Özel eğitim öğretmeni arkadaşım var otizm öğrencilerine ders veriyor TV böyle bişey yapmaz doğuştan gelen bişey dedi TV sadece olan otzmi arttırır mış dikkat eksikliği yaratır dedi izlediği şeyler den etkilenir saldırganlaşırmış çocuk mesela çok değil dedi günlük 20 dakika izleyebilirmiş 
0 oy
(802 puan) tarafından
Ya aşırı sinir oluyorum şu otizim şeyine abi ne abarttiniz ya herkesin ağzında bir otizim gidiyor yeter valla bizde çocuk olduk şu oyizim muhabbeti son 3 yıldır var ve abartilcak bir durum değil neden çocukları kisitliyorsunuz yok oyuncaklati sıra sıra diziyor kesin otistik yok çok TV izliyor kesin otistik bilmem az konuşuyor otistik herşeyi bu kelimeye uyduruyorsuz bırakın salın çocukları istediklerini yapsın ister şimdi konuşsun isterse 5 yaşında ister çok izlesin ister az çocukların aklı bizim gibi çalışmıyor onlar daha çocuk ve hayal dünyaları çok geniş bizim gibi değil 
(9,247 puan) tarafından
Son 3 mü.emsin kuzenimin cocugun6nyasımda
(802 puan) tarafından
Otizim zaten eski zamandan beri var ama bu otizim muhaneti son 3 yıldır yaygın kullanılıyor yani herşeye otizim belirtisi diyoalr
0 oy
(8,326 puan) tarafından
0 3 yas izlememesi gerektiği yönünde canım ama cocukta yatkınlık varsa tetikleyebilir benım cocugumda dehb varmıs mesela 3.5 yasında krese baslayana kadar bılmedık cok buyuk tahribat olusturdu tıplamaya calısıyoruz.
(140 puan) tarafından
Merhaba hangi ozelliginden dolayi dehb tanisi konuldu. Ben de oglum icin biraz endişeliyim
(8,326 puan) tarafından
Hareketliliği sıralı işlemleri yapmakta zorlanması duymuyor gibi davranması canının istediğini yapması diğerlerini yapmaması gibi. Durtusellıkte var yememesi gereken şeyleri yiyor.
(140 puan) tarafından
Gecmis olsun. Teşekkürler cevabiniz icin. Ergiterapistleri de arastirin derim. Yememsi gereken seyleri yiyorsa oral arayista oldugunu gosteriyor. Insallah en kisa zamanda duzelir. Yasi kucuk. Daha hizli oluyor
(8,326 puan) tarafından
Ergoterapıst ile calısıyoruz zaten :) gelişmeler oluyor
0 oy
(15,695 puan) tarafından
Otizm doğuştan genler ile alakalı malesef ama bu durumdaki bir çocuğun da TV tablet bilgisayar gibi teknolojik aletleri izletmek doğeu değil daha çok etkiliyor ama onun dışında sağlığı yerinde olan ve konuşan bir çocuğa çok fazla olmamak kaydıyla izleyebilirsiniz 
0 oy
tarafından
Hayır otizm doğuştan geliyor . TV çok tetikliyor ama bu durumu yani şöyle düşün otizmli bir çocuk çok takıntılı oluyor bu çocuğu TV ye alistirirsan sabahtan akşama kadar istiyor TV başından kaldiramazsin tamammen dünya ile bağını koparıyor. Alışkanlık yapıyor.  Otizmli çocuğu dış dünyaya döndürmek için TV yi kesinlikle onermiyorlar. Zaten sosyal olmayan bir birey TV izleyerek daha kötü oluyor. 
0 oy
(2,223 puan) tarafından
Otizm doğuştan gelen bir hastalık ama dikkat eksikliği yapar konuşmasını geciktirir zeka geriliği yapabilir bence izletme 
0 oy
tarafından
cok asiri maruz birakmamak gerek.. sabahtan aksama kdr cocuk izlerse o cocugun verimli olmasini bekleyemeyiz

İlgili sorular

0 oy
10 cevap 221 göst.
21 Temmuz 2023 Diğer kategorisinde 525253 (93 puan) tarafından soruldu
+1 oy
16 cevap 722 göst.
18 Haziran 2021 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 158 göst.
4 Mart 2021 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
10 cevap 430 göst.
6 Eylül 2020 Kültür-Sanat kategorisinde ♥️♥️HİRANURRR♥️♥️ (5,913 puan) tarafından soruldu

379,886 soru

11,372,001 cevap

34,854 kullanıcı

...