+1 oy
114 göst.
Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde (44 puan) tarafından
Merhaba. Sorunumu internette araştırırken böyle bir şeyle karşılaştım. Ben kendimi iradesiz boğazımı tutamıyor diye yorumluyordum ama değilmiş. Bütün belirtiler aynı bu bahsettiğim bozuklukla. Öncelikle ben evlenene kadar en fazla 80 kilo falandım boyum 1.75. Biraz alsam hemen diyet sporla verirdim evlendikten sonra bende bi yeme bozukluğu oldu. Ailemden ayrı şehirde kalmam ve eşimin sinirinden dolayı olduğunu düşünüyorum. Yedikçe mutlu oluyordum. Yemek bana her şeyi unutturuyor gibiydi. Ama nasıl yemek mesela evde çikolata var diyelim beş paket. Benim onun hepsini midem rahatsız olana kadar yemem lazım. Evde kocaman bi pasta var ben onun hepsini kendim yiyordum iki paket cips varsa ikisinide yiyordum sonrasında midem ağrıyor aşırı derecede pişmanlık kötü ruh hali oluşuyordu. Ama onun hepsini bitirene kadar kusma raddesine gelene kadar yiyorum. Şuan kilom 97 oldu. Ama önüne geçemiyorum. Sizde iradesizlik olarak düşünebilirsiniz boğazını tutamıyor diye düşünebilirsiniz bende öyle düşünüyordum ama değilmiş. Her konuda iradeliyimdir kafama koyduğumu hep yaparım ama yeme konusunda kendime engel olamıyorum ne varsa çıkarma noktasına gelene kadar hepsini yemem lazım. Napabilirim bana yardımcı olabilir misiniz benim gibi olan var mı

5 Cevaplar

+1 oy
tarafından
Bende aynı durumdayım napicam bilmiyorum
(44 puan) tarafından
Çok kötü ya ne yapmak gerekiyor acaba :(
-Reklam-
+1 oy
(914 puan) tarafından
Tikanircasina yeme bozukluğu da değil seninki duygusal açlık o sebepten yiyorsun böyle. Allâh ferahlık versin.
(44 puan) tarafından
Tabi altında bu yatıyor ama psikolojide adı buymuş internetten bakabilirsin canım. Amin
(914 puan) tarafından
Biliyorum cânım yapman gereken kendini evden uzaklaştırmak biraz dışarda doğa yürüyüşü yapmak kendine hobi bulmak ancak böyle atlatabilirsin kendini mutlu hissetmen lazım burda eşin de çok önemli sinirli diyorsun ondan bir şey bekleme onun öyle olduğunu kabullen ve kendi kendine mutlu olmayi dene ☺️ şuan ben de duygusal açlık yaşıyorum. Bi buçuk yaşında oğlum var kendime vakit bulamıyorum o sebepten bunaldikca yiyorum vücut da kiloya alışık değil belim ve topuğum çok ağrıyor.
+1 oy
(302 puan) tarafından
Ben ve kız kardesimde ailevi sorunlardan dolayı sizin gibi kendimizi yiyeceklerle mutlu ettik. Kız kardeşim boyu 1.60 110 kilo oldu. Benim 1.65 105 kiloyu gördük. Defalarca iki kardeş bu konuyu konuştuk. Hayatta mutlu olamadigimiz için yiyerek mutlu ettik kendimizi. Hayatımin en güzel yaşlarını kilolu geçirdim. Esasında cocuklugumdan 21 yaşına kadar zayıftım. Aklımız erince psikolojimiz bozuldu. Psikolojik destek almakta toplumda deli olarak algılandığı için. Psikologa gidip derdimizi paylaşıp içimizi dökmek yerine,  ne yiyelimde mutlu olalım dedik. Kardeşim evlendi, mutlu olurum sandı olmadı. Zaten kiloluydu doğum yaptı hamileliginde bu kadar değildi dogumdan sonra kilo verecegine daha çok kilo aldı. Bende evlendim eşim durmadan zayıfla yeme rejim yap daha çok gençsin ben senin yemende icmende degilim sagligindayim diyerek bana zayıflama çayı aldı. Hem yedim hem zayıfladım 105ten 85 e düştüm. Çayı icmeye devam etseydim dahada zayiflardim fakat 85 te hamile kaldım. Şimdi diyorum ki iyiki kocam bana baskı uygulatip zayifla demiş. 85le hamile kaldım 21 haftalık hamileyim 10 kilo aldım. Birde 105 le hamile kalsaydim 115 kilo olur 130 kiloyla yaşarsam doguma giderdim artık. 95 oldum 10 kilo daha alsam 105le doguma giderim. Dogumdan sonrada yine zayiflama çayına rejime devam. Alışmışız yemeye, ye tabağında kalmasın, o tabak bitecek, çöpe gitmesin günah, cümleleri ile büyüdük hala daha aman tabakta kalmasın patlayana kadar yiyeyim. Eşimde aileside hiç oyle değiller. Yiyebildiklerini yerler yiyemedikleri tabakta iki kaşık kalsada çöpe gider. Artık bende öyle yapıyorum. Sadece şunu anladım zaten bünyemiz kilo almaya müsait. Normal insanlar gibi doyuncaya kadar yemek yerine, az yiyip sık yememiz gerekir. İlla doymayı beklemeden tokluk hissi oldumu yememeliyiz. Benim psikolojik sorunlarimi aşmam 2 seneyi buldu. Birde ben hayatım boyunca çok kilo alıp verdim. Öyle 3 5 kilo değil. 15 18 20 kilo aldım verdim. Zayıflık duygusunuda şişmanlık duygusunuda biliyorum. İnsanın zayıflayınca kendine özgüveni geliyor. Eğer hayatta bizi üzen şeyleri kabullenirsek, gerçeklerle yüzleşip , güzel şeylere kafamızı çevirirsek. Kendimize hobi , el işi, kitap, belgesel, yada vakit ayirabilecegimiz başka şeyler bulursak. Sonra kafamizada zayıflamayı koyarsak, kendimize kademeli zayıflama uygularsak. Önce 5 kilo vercem sonra bi 5 daha hedefim önce şu gibi. Midemiz patlayana çatlayana kadar yemek yerine az yiyerek mutlu oldugumuzuda bilsek. İlla paketin sonunu görene kadar ve bittiğini anlayana kadar yemek yerine şimdi yedim mutluyum sonra yine yerim mutlu olurum gibi kendimizi motive etsek. Nasıl olur? Ben hamileyim diye yine kendimi saldım. Şimdi tansiyonlarim oynuyo böyle devam edersem ya beyin kanamasi ya kalp krizi geçircem. Topla dedim kendini. Tamam anladık rejim rejim rejim bıktın hamilesin diye firsat bu firsat yedinde yedin. Gidişatım hiç iyi değil. Bende herşeyin farkındayım. Vücudum kiloyu kaldırmıyor. Sizin boyunuz uzun kilonuzda fazla yokmuş. Yol yakınken geri dönün. Benim vermem gereken şimdilik 30 kilo varkenki hamileyim dahada alırım ,sizin 17 kilo var. Yolun başindasiniz. Sonunuz benim gibi olmadan mutluluğu yemeklerde aramayı bırakın. 
0 oy
(1,541 puan) tarafından
Bende iyemiyorum eskiden çok güzel yerdim şimdi iyemiyorum herşey olduğu halde
(44 puan) tarafından
Neden canım bir şey mi oldu
(1,541 puan) tarafından
Allah şükürler olsun eşim mutluyuz sadece hamileyken zorluk çektim sonra kızım besin alerji şimdi midem küçüldü ama allah şükürler olsun şimdi herşey iyebiliyorum benim canım cekmiyor
0 oy
(9,007 puan) tarafından
Kuzenimde de varmış canım. Hem psikologa hem psikiyatriye hem diyetisyene gidiyor. Daha 17 yaşında bir de. 
(44 puan) tarafından
Peki psikologla nasıl çözüyorlar biliyor musun
(9,007 puan) tarafından
Valla şimdi tam anlatmıyolar ya zaten. Psikologla sadece konusuyomuş. Ama onun okulda filan kiloyla da hep dalga geçmişler. Psikolojisi çok iyi değildi onun için. Psikiyatriye de diyetisyene de o yönlendirmiş zaten.
(44 puan) tarafından
Evet internetten okuduğum kadarıyla psikolojik bi rahatsızlık ama diletisyene de yönlendiriyor birlikte çözüyorlar

İlgili sorular

0 oy
14 cevap 350 göst.
3 Eylül 2021 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Kardelen.kardelen (77 puan) tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 103 göst.
1 gün önce Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Zelihaanne (860 puan) tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 130 göst.
24 Kasım 2023 Diğer kategorisinde Zelihaanne (860 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap 51 göst.
21 Temmuz 2022 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Tomurcuksss... (985 puan) tarafından soruldu

381,433 soru

11,419,560 cevap

34,975 kullanıcı

...