+2 oy
778 göst.
Aile kategorisinde (384 puan) tarafından
Çocukken okulda hep dislandim hicbir zaman beni guzel giydirip guzel saclarimi yapan  istediğim ayakkabiyi alan bi annem olmadi  12 yasinda ise basladim sabah okul oglen işe gittim babam sizofren hastasiydi annem sinir hastasi gibi birseydi milletin elbiseleriyle gecindim hic unutmam bir gun kar yagiyodu ustumde tisort eski bi hirka ayagimda konvers ipislak bir kadin durakta kizim usumuyormusun dedi patronum bana mont bot aldi 8 inci sınıf mezuniyet kiyafetimi bile patronum aldi  ogretmenim eger liseye gitmek istersen gonderim tum masrafı ben karsiliycam dedi annem bagirdi çağırdı ben ev aldım o krediyi kim oduycek birakmadi  ilk basta gidip kaydimi yaptim lise tercihleri kendisi verdi hatta iceri ben ise gittim iptal etmis arkamdan o zamanki sevincimi anlatamam gun boyu iş yerinde sevindim  tercih yaptim diye beni mudurun yanina gönderdi  annem git okumak isteniyorum de dedi soyledim 16 yasinda istemeye geldiler yok dedim gelmesinler  yok gelsinler yok dersin dedi bende geldiler  tm dedim  ama simdi dusunuyorumda bi insan 16 yasindaki çocuğun  kararini sorgulamazmi cocuk akli diye  evlendim 17 olmadan anne oldum  simdi mutluyum ama hep bi meslek sahibi olmak icimde bu ukte kaldi keske babam dag gibi arkamda  olsaydu annem yine oyle babam hasta olmasaydı belki ben evlenmezdim farkli bi hayatim olurdu suan 21 yasindaykm iki cocugum var hakkimi helal etmiyorum bu dünyaya 

22 Cevaplar

+14 oy
(2,537 puan) tarafından
tarafından düzenlendi
Dünya dediğiniz şey nedir? Derdi verene mı helal değil hakkınız. Ne sıkıntılar çekmiş nebiler nebisi. Kainat ona hayranken Rabbin en sevdiğiyken ne sıkıntılar çekmiş bizler neler yaşıyor ki o sıkıntıların yanında. Rabbime isyan etmek yerine sabr etmek gerekir belki de sabır edip dua edince açacak sizin de çiçeğiniz belki de vaktini bekliyor doğacak güneşiniz. Rabbim size huzur versin güzel günler görmeyi nasip etsin ♥️
(3,590 puan) tarafından
Aynen öyle herkes en büyük dert kendinde sanıyor.oysa ibret alınacak nice hayatlar var isyan etmeye değil hamd etmeye çok sebep  var
-Reklam-
+2 oy
tarafından
Kuzum gencecıksın daha okusana acıktan gec kalmıs degılsın
tarafından
40 yasından sonra 2 unv okudu babam, ben 2. Unıversıtemı acıktan okudum, son sene 5 aylık hamıleydım sınava girerken yanımda posetle gırmıstım kusucam dıye, sagolsunlar tuvalete gorurup yıne sınava sokmuslardı, ama esımın destegı olmasa yapaamzdım, okula o goturuo getırdı kapıda bekledı, cocuk dogdu son sınavlar onlınedı evde beraber calıstık sınavları verdık, esınle oturup konus bu uzuntunu anlat en azından lıseyı bıtıreyım de
(5,603 puan) tarafından
Eşinle konuştun mu hiç bu konuyu neden karşı çıkıyor istemiyor gerekçesi nedir
(384 puan) tarafından
Onlarin ailesinde hic bi gelin  calismiyo aileside karsi
(5,603 puan) tarafından
Tamam okumana destek çıksın en azından onada mı karşı
tarafından
Bazı erkekler diyrki sadece eşim evde otursun cocuk baksın yemeğimi yapsın o kadar hayata atilmamizi kendi ayaklarımızın üzerinde durmamızi istemiyorlar mesela bizim arabamız var ve ben ehliyet almayı çok istiyorum ama eşim istemiyor izin vermiyor gerekceside trafikte kadin sürücülere laf atiyorlarmis
+1 oy
(3,477 puan) tarafından
Şu an hayallerimi gerceklestirebilmek icin senin yasinda olmayi isterdim daha kucucuksun ha esin destek olmuyodur kesin onunda oyle adamlarinda kalibina tukursunler kendi asamadiklari kompleksleri yuzunden insanlari gelismekten mahrum ediyorlar takma sen saglikliysan cocuklarin iyiyse mutlu olmaya bak bir abla olarak sana tavsiyem asla okumaktan bilgi sahibi olmaktan vazgecme bu bir kose yazisi bile olsa daima oku kitaplar al ufkunu gelistir her sey diploma degil cocuklarina bilgi sahibi bir anne olarak yetistirmek tüm diplomalardan üstün. Bilgiye ulasmak artik zor degil bak elimizdeki telefonlarin icinde bir dunya bilgi var
0 oy
(5,955 puan) tarafından
Allah evlatlarına saglik uzun ömür versin inşallah sen evlatlarıni okutup guzel yere getirirsin inşallah..
0 oy
(1,278 puan) tarafından
Ne diyeceğimi bilmiyorum canım bende hemen hemen seninle aynı yaslardayim keşke çocukluğumuzu bize geri verselerdi ailelerimiz daha bilinçli insanlar olsaydı 
0 oy
(15,160 puan) tarafından
Dostum çok zor şeyler yasamissin gerçekten. Bu dünya dayanma dünyası. İmtihan dünyası. Allah'ım bundan sonra yüzünü güldürür inşallah. 

Daha Yasin cooook genç . Muhakkak okulunu bitir ve kendine iş bul. Çalış. Herşeyi.yapabilecek yaştasın . 
(384 puan) tarafından
Esim çalışmama izin vermiyo
(15,160 puan) tarafından
Sen yine de bitir okulunu. O zamana kim öle kim kala. Eşinin de fikri değişir o zamana
(384 puan) tarafından
Malasef açıktan okumami izin vermiyo
(5,406 puan) tarafından
Herkes de bu kadını kısıtlıyor yazık ama yani eşi de ne olacaksa sanki okusun
0 oy
(483 puan) tarafından
Canim benim bi kadının isterse başaramayacagi ne var ki 21 yas daha ne ki bitanem bugun lise kaydını yapsan değme öğrencilere taş çıkarırsın sonra da üniversiteye gidersin yeter ki geçmişe dönüp kendini cezalandırma yolun hep ileri aydınlık olsun geçmişe dönüp dönüp bakarsan önünde ki nice fırsatları güzellikleri göremezsin 
0 oy
(705 puan) tarafından
Sizin katiliniz dünya değil anneniz olmuş,annedir kutsaldır demeyin onunda bilinçsizi katil gibi bir şey oluyor.Çook küçuksunuz daha ama hayatiniz yaşinizin 2 katı büyük.Geçmişe değil geleceğe odaklanin Allah bundan sonraki hayatinizi guzel kilsin siz iyi bir anne olun insallah.
0 oy
(10,878 puan) tarafından
Herkesin bir sınavı var bu hayatta,kimisi anne baba kimsi kardeş kimisi eş kimisi evlat.rabbim sınavını kolay mükafatıni büyük eylesin.cocuklugu gençliği elinden alınmış bir insansin
0 oy
(234 puan) tarafından
Canım açıktan okuyabilirsin aslında ne kadar üzücü bir durum ya.. inşallah sen cocuklarini okutur güzel biyere getirirsin
0 oy
(7,375 puan) tarafından
Benim annem babam herşey aldı bana gene okuldakinler gene dalga geçti güzel diyisin dediler aralarına almadılarr oynamadılar hep tek takıldım en sonunda okulu bıraktım acıktan okuyom bu sene lise bitcek sende acıktan oku inan yaparsın 
0 oy
(590 puan) tarafından
Gencecik sin hiçbi sey için geç dgl ben istediğim ise 30 yaşında girdim
0 oy
(5,406 puan) tarafından
Bosver dünya taş duvar Allah a isyan etme, sen de ailen gibi hasta olabilirdin veya çocuğun olmazdı veya başka birsey. Bir de öyle düşün. Eşin iyiymiş şükür. O nasıl müdürmüş eğitim zorunlu iken annenin gönlüne bırakıyor. 
(384 puan) tarafından
Annem zorla gidipnokumak isytemidimi  soyletti
0 oy
(1,450 puan) tarafından
Cok zor olmus hersey senin icin ama pes etme okumak istiyorsan oku bunu basarabilirsin 
0 oy
(48,634 puan) tarafından
aile de tamamen kader ailen iyiyse yasiyosun hu hayati umarım esinden ve evladindan guler yuzun
0 oy
tarafından
Babamın dayakları yüzünden 16 sında nişanlanıl 17 sinde evlendi kardeşim beni de okuttu hergün dayakları yedık hepimiz kardeşime demıstım keşke benı okutmasaydı keşke bende senın gıbı kurtarsaydım kendimi dedım çok çektik bızde çok gerçekten senden benden daha daha kötü olanlar var kader mi desek şans mı desek bilmiyorum bızde böyle olduk işte tek avantajım okumak olmuş esımle tanıstım şuan başka bır bölüm okuyorum sende eşinle konuşabilirsin oku ne olursa olsun bır dıploman olsun sınavdan sınava gidiyorsun daha az önce eşim dedı online sınavlarda herkes kopya cekıyor falan arkadaşları gırmıs yengeye biz yardımcı oluruz falan demişler eşinle konuşabilirsin aılesı öyle gelın calıstırmıyo dıye bu hep böyle gıtmez sen değiştir canım eşini yapabılırsın ınankı bak kıtaplar al evde kıtap oku hep okul okuyamadn ama okadar güzel kıtaplar var kı doldur evınj kıtapla kendine gelıyorsun okurken biraz degısıklık yap
0 oy
(1,003 puan) tarafından
Şimdi mutluyum demişsin sevindim buna
0 oy
(6,306 puan) tarafından
Şimdide yapabilirsin yaşın çok küçük daha be canım hemen dünyaya küsme. Bak mutlu bir yuvan varmış. Genç yaşta anne olmuşsun artık kendi hayatını yaşayabilirsin yapma etme diyende olmaz tabi eşin anlayışlı biriyse. Ben 25 yaşında liseyi açıktan bitirdim 28 yaşında üniversite bitirdim şimdi evdeyim bebeğim 1 yaşında bile değil biraz büyüsün çalışcam. Beni de okutmadilar ama eşim destek oldu çok şükür. 
0 oy
(302 puan) tarafından
Bu hayatta şans diye birşey yoktur nasip vardır. İnsan kendi kaderini bi yere kadar belirleyebilir. Hiç kimseye doğarken hangi anne babayı istersin diye sorulmamistir. Hayatta başımıza gelen kötü musibetlerde isyan etmek yerine her zaman şükür etmemiz gerekir. Şu dünyaya gelen Peygamberler neler çekmiş bi okusan. Madem eşin sana okul okumana izin vermiyor. Öyleyse kendini ahiretine ada. Kur'an öğren. Bu dünyayla başedemezsin. Ne hayatlar var. Kimisi senelerce evlat hasretiyle yanıp tutuşur Rabbim evlat vermez. Kimine evlat verir daha doyamadan evladını kaybeder. Kimine hastalık verir. Kimine fakirlik. Bu dünya eğlence dünyası değil. Ben insanları ve cinleri yalnızca bana ibadet etsinler diye yarattım diyen Rabbimiz. Bizi burada imtihan etmek ve cennetle ödüllendirmek için var etmiş. Benimde babam alkolik annem bencildi bende senin gibi zor şartlarda okul hayatı geçirdim bütün okul hayatım aç zebil geçti. Bende okuyamayip işe girdim çalıştım üstelik iş yerindede çok eziyet gördüm. Hep bi öğretmen olmak isterdim. Fakat 21 yaşında hasta olduğumu öğrendim. 10 senedir iki haftada bir hastaneye yatıp serumla ilaç alıyorum. 10 senedir doktorlar her sene cenazemi kaldırıyor hastaneden. Ve dedim ki eğer okusaydim bile hastalığım yüzünden mesleğimi asla yapamayacaktim. Hangi meslek iki haftada bir hastaneye yatan bir kimseyi kabul eder.? Sadece hasyanede yatmaklada iş bitmiyor. Senelerdir hayatımın yarısı hastanelerde geçti. Ölene kadar tedavi olmak zorundayım. Tedavi olmazsam ölücem. Hayatımı tedavi olabilmek için çalışmak, çalışabilmek için tedavi olmak zorunda olarak geçirdim. Bütün hayatımı çalışmaya çalışmak, tedavi olabilmek ve aileme bakabilmek için geçirdim. Maneviyatimi kaybedip senin gibi isyan edip nasılsa iyileşemiyorum, sagolsun doktorun biride zamanla kemiklerim kirilcak kasların tutmucak bu ilaçları boşuna aliyosun dedi diye intihar ettim. isyan etmeye başlayınca musallata uğradım. 1 sene boyuncada musallat tedavisi gördüm. Akli dengemi kaybetmek uzereydim. Benim yaşadıklarımı kim yaşasa aklını kaybederdi. Ben Allah'a sığındım. İnsanların höt dese ödleri patlayacak kafir cinlerle bizzat gözümle görerek kulagimla duyarak kendim savaştım. Kurtulduktan sonra 30 yaşında evlendim. Evlenince şehir değişikliğinden işimi bıraktım. İşi bırakınca 1 sene tedavi olamadım. Devlette sen hastasin sigortan yok al bu ilaçları yazık sana demedi. Şuan hamileyim hastalığım yüzünden doğum yaparken masada kalabilirsin diyor doktorlar. Canı veren Allah alacak olan Allah. Rabbim neylerse güzel eyler. Tevekkül etmek sabretmek en güzeli. Maneviyatinda eksiklik yaşarsan günün birinde intihar yöntemlerini araştirmakta bulursun kendini. Biran önce Rabbine dön. Hayata isyan etmek sana hiçbirsey kazandırmaz. İnan bana hiçkimsenin hayatı mükemmel değil. Bu dünya yiyip içip yatma eglence yeri değil sınav yeri. Sen sınavı kaybedenlerden olma. 
0 oy
(1,719 puan) tarafından
İmtihan bilip sabretmek büyük mükafat getirir isyana düşmek imanını zedeler öbür dünyasınada zarar verir

İlgili sorular

0 oy
3 cevap 175 göst.
21 Kasım 2022 Diğer kategorisinde Minik1mucize_ (383 puan) tarafından soruldu
0 oy
17 cevap 587 göst.
15 Nisan 2022 Diğer kategorisinde Emine S (15,928 puan) tarafından soruldu
0 oy
38 cevap 589 göst.
1 Aralık 2021 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
39 cevap 1,642 göst.