0 oy
639 göst.
Diğer kategorisinde (1,679 puan) tarafından
Çocuk yapmayıda bakmayı da seven bir insan değilim oğluma da hamileyken bazı travmalar geçirdim zor atlattım o dönemi kısaca hayatımın en acı ve en güzel gününü aynı gün yaşadım babamı kaybettiğim gün oğlumu da kucağıma aldım ben üstelik tam babamın acısını yaşayamadan kaynana zıkkımı sürekli evde eşimle aramızı bozardı evde onu istemezdim lohusa depresyonunu ağır atlattım hatta intiharı bile düşündüm elimde minicik bir can vardı yenı bır ortam yeni insanlar daha tam alışamadan hamile kaldım falan yani ikinci bir çocukta aynı şeyleri ya yaşarsam dıe korkuyorum ve istemiyorum kaynana ile alt üst oturuyorum oğlum öyle akıllı bir çocuk da değil sürekli onun yüzünden muhattap olmak zorundayım falan öyle olunca ikinci çocuk cidden istemiyorum ama çevremdeki insanlar bana sanki oğluma haksızlık ediyormuşum gibi davranıyorlar yok işte kardeş iyidir şudur tek kalmaz arkadş gibi olurlar tamam da bakacak olan benım hasta oldu mu uykusuz kalacak olan da benım akıl vermeye geldi mi hepsi bilmiş hepsi 10 çocuk bakmış gibi davranıyorlar nefret ediyorum bu insanlardan yanı tek çocuklu anneler veya düşünen arkadaşlar haksız mıyım? 

Not: Oğlum 3 yaşında 

29 Cevaplar

+1 oy
(1,606 puan) tarafından
tarafından seçilmiş

En İyi Cevap
Ben de asla 2.yi istemiyorum ama kızım adına da düşünüyorum ilerde ne der, ister mi kardeş diye. İnsanların laf etmesinden zaten çocuktan sonra nefret ettim. Çok sevdiğim kayinvalidemden çocuktan sonra soğudum, psikolojiklm alt üst oldu. Allah'ın gücüne gitmesin dertsiz başıma dert aldım dedim. Kızımı seviyorum tabii ki ama şunu anladım çocuk bakmak herkesin severek yapacağı bir iş değilmiş. Ben gerçekten dünyaya benim sebebimle geldi diye kızımın günahına girmeyim diye su an her şeyimi ona yonelltiyorum ama mutlu muyum, hayır. Anne mutsuz olduktan sonra o psikolojiyle yetişen çocuğun on tane kardeşi olsa ne fayda. Anne kendini uygun gormuyorsa gerçekten başkalarına halt yemek düşer. Gece bakacak olan onlar değil, derdini masrafını çekecek olan onlar değil. Anca bomboş üreme derdi. Çocuk bakmayı seven bir insan olsam kesinlikle 2. İsterdim ama ne evlilik sorumlulugu, ne çocuk sorumluluğu bana göre değil diyorum ben de. 
(5,283 puan) tarafından
Bende çocuğumu seviyorum ama eşimin yuzunden ikinciyi düşünmüyorum. Çünkü destek olması gerekirken köstek oldu en azından manevi olarak olabilirdi ama ruhum yoruldu.cocuktan çok eşim eziyet etti. Şimdi eşim sesini çıkarsa cemkiriyorum kızıyorum çünkü tahammül bırakmadı. Allah isteyene versin.
(1,606 puan) tarafından
Benim de eşim pek yardımcı olmuyor. Şu an resmen kızım babasından kaçıyor, tüm yükü bende. Bu da insanı ekstra yoruyor
-Reklam-
+1 oy
(7,226 puan) tarafından
Daha küçük yaşı çocuğun isteyen insan bile 3 4 yasa kadar cesaret edemiyor ki. 
(1,679 puan) tarafından
Demi yok şu bak doğurdu şu hamile dıe örnekle geliyorlar iyi de banane ben oğlumla örneğin gezemedıkten ona ihtiyaclarını karşılayamadıktan sonra ne yapım ıkıyı üçü dördü ben oğlumla mutluyum en azından elini tutup geçebiliyorum istediğini alabiliyorum uyuya biliyorum bir düzenim var artık ne gerek var ya
+1 oy
tarafından
Tek çocuk olunca 2.ne zmn hadi yap çocuk tek günah derler 2 çocuk olunca ayy neden hemen 2 çocuk yaptın flnlar başlar yani kendini hazır hisset sonra yap millet değil sen bakacaksın çocuğa eğer sorarlarsa sana mı sormam gerek diyi ver 
(1,679 puan) tarafından
Doğru diyorsun ama susmuyorlar işte
tarafından
İşte umursama banada diyorlar yap iki çocuk bir büyüsün umursamıyorum kızım daha 1 yaşında uzun süre ne ben ne eşim düşünmüyoruz
0 oy
(4,086 puan) tarafından

Okumadim valla suan vaktim yok ama bende. Eger hamile kalirsam kendimi oldururm diyordum asla ve aslla2. Yapip kendime eziyet edemem ayni seyleri tekrar yasayamam diye . 6 sene sonra. Konusma arasinda adet olmadigimi farkettim. Aaa ben bu ay adet olmadim galiba dedim oglene test aldim testi yaparken dua ediyorum insallah kanser falanimdir insallh menapoza girmisimdir insallh bi hastaligim vardir da hamile degilimdir hastalik yuzunden adet gecikmistir insallh kanserimdir falan dua ettim ama sonuc suan oglum 11 bucuk aylik. Akli olan ikinci ccgu yapmaz net. Suan pratikte iki cck annesiyim ama asla kimsenin gunahina girip de 2. Yi yap cik iyi demem. Asla asla asla bence akli olan kendini seven tek cckla kalmali mantalite olarak tek cckcuyum:))

(4,086 puan) tarafından
Aynn bende oleyim. Birinciyi zar zor biyuttum insani yasam standartlarinda yasamaya basladim toprak ustundeki oluden farkim yoktu ilk ccgu buyuturken . Tam rahatladim ccgu anaokuluna verdim mis gibi hayat yapiodum kahvemi geciodum spor salonuna kizim okuldayken. Falan. Sonra ikinci yelince ayni sefillik ayni sefalet sar bastan yasanio.
(1,679 puan) tarafından
Aynen öyle seneye kreşe gidecek Rabbim izin verirse cnö cnm inan çok zordu bileğimi bir sinirlerle kestiğimi biliyorum eşim Le tartışmalar durmuyordu uykusuzdum mutlu değildim hayatım mahvolmuş kaynana evden çıkmıyor herşeye karışıyor eşim üstüme geliyordu napmam lazım bilmiyordum kültür çatışması çok eşim Kürt ben Türk düm giyimime kadar o olur bu olmazdı falan of iğrenç zamanlardı
(1,129 puan) tarafından
Pekin benim gibi tek çocuk isteyip ikiz doğuranlar ne yapmalı,:)))
(1,679 puan) tarafından
Hahahhaha gülşah sendeki şans a ben :))) neyse tesellin tek taşla iki kuş hahah Allah ömür versin inşallah:))
(4,086 puan) tarafından
İkiz cck bakan zaten benim nazarimda direk cennete rezervasyon:)) baska ihtimal yok ayni anda iki bebek eziyeti gercekten hakki odenmez ikiz ucuzlerin
0 oy
(1,461 puan) tarafından
Yahu bu insanlar o kadar vasıfsız ki size ne benim doğuracağım çocuktan.hele de yeni evlilere yapıyorlar ee hadi torun bekliyoruz ne bekliyorsunuz bilmem ne olmuyor belki bı sorun var belki anne baba derdini cekiyor bu cocuklarin maddi manevi söylerken herkes ortalıkta doğunca kimse yok.bi salin su insanlari.2 çocuğum var.3. soruyorlar bana kaç aydır bak çok erteleme uzun tutma arayı.isin garibi 6 gündür adet olamıyorum kaçamak da yok ama adet de yok napacam bilmiyorum 
(1,679 puan) tarafından
Belki stres den gecikebilir cnm.. Çok doğru ben oğlumu doğurdum eltim yenı gelin belki iki aylık falan neyse bak nasıl güzel al kucağına sende doğur dıe dıe ona da dogurttular :)
0 oy
(7,545 puan) tarafından
Sen o akıl verenlere bakma canım maşallah şimdi moda olmuş zaten üç dört tane doğurmak bu ekonomi de nasıl da cesaret ediyolarsa anlamak mümkün değil.
(1,679 puan) tarafından
Valla öyle kuzu gele şu son zamanlarda yaşananlar dan sonra ıyıce soğudum bak deprem gecesi bile ben oğlumu almısım dolabın altına koymuşum ben o an sadece yavrumu düşündüm inan benm tek derdim oğlumdu o gece veya insan başına ne gelecek bilmiyor tek çocuğu bir şekilde doyurur besler gidirirsin ama iki üç çocukla zor herşey zor ya
(7,545 puan) tarafından
Fazladan bir kişi için daha aynı endişeleri yaşamak anlamına geliyor benimde bi tane Allah uzun ömürler versin ikinciyi hiç istemedim.
0 oy
(5,706 puan) tarafından
İsyan etmenin kendi moralini bozmanın ne faydası var ki. Rabbimin hikmetinden sual olunmaz bunda da bir hayır vardır bence iyi düşün iyi olsun şükret Allaha. Elbette kolay değil ama bence isyan edip günaha girme 
(1,679 puan) tarafından
İsyan değil ki ben isyan etmiyorum hatta şükrediyorum çünkü bana yeten bir oğlum var ve onu da gayet güzel yetiştiriyorum Rabbim evladıma sağlık sıhat versin kem gözlerden korusun ikinci bir çocuğa karşı değilim doğran doğursun herkesin kendi hayatı ama doğurmak istemeyen insanlara da saygı duyulsun her bir ağızdan yap olsun bakarsın denesinler bu ekonomide sapkın bir millete bilmem kaç tane çocuk doğurmak marifet değil bakmak herşeyini karşılamak marifet cnm yanlış anladın sen galiba
(5,706 puan) tarafından
Şuan tekrar okudum ikinciye hamilesin sandım cnm yaa :) o zaman milletin ağzına bakma hiç de umursama ben şuanda hamilesin isyan etme diye düşünerek öyle yazdım. Hayat senin bakacak büyütecek olan sensin elalemi boşver
0 oy
(12,779 puan) tarafından
İstemek zorunda değilsin. Bu dünyaya tek geliş amacım üremek  değil benim de geç insanların ne dediğinin ne düşündüğünün bu kadar önemi olmasın yanında çok üzülürsün 
(1,679 puan) tarafından
Herkes mi der yap yap büyür diye bu sefer ben acaba demeye başlıyorum o yüzden yoksa şuan cidden çok şükür mutluyum
0 oy
(978 puan) tarafından
Esinin ve senin bilecegin is bugun istemezsin yarin istersin kime ne bize ne.biz istemiyoduk iki sene kesinlikle yok falan diyoduk 6.ayda hadi artik cocuk zzamani dedik denedik oldu cok sukur.daha bunu kucagima almadim banada simdiden arasini acma bilmemne konusanlar var.cocuk dogurmak eskiden marifetmis artik sorumluluk ve kulfet olarak bakiyoruz.ben rizkiyla gelir falan diyerek 5 tane doguramam oyle bi kafam yok.dun avmde geziyoduk trambolinde cocuklar vardi bi baktim 50 tl diyo ucret.maddi olarakta rahat olmak onemli.bizde antrikot yiyerek buyumedik ama arkadaslarimin tokalarini unutamiyorum benim olmadi oyle tokalarim.4 kardesiz annem her gun pismandir.sen gucun varsa gozun kesiyosa yaparsin bizede saygi duymak duser baska bisey dusmez cevabini ver canimiz isterse uygun gorursek yapariz koca koca insanlariz de
(1,679 puan) tarafından
Aynen öyle ama susmuyorlar işte ˚‧º·(˚ ˃̣̣̥⌓˂̣̣̥ )‧º·˚ oğlumun gözünde çok şükür bişey kalmıyor inan hergün keyfi markete gideriz bir iki çikolata alır parka gideriz ne yemek isterse onu yapmaya çalışıyorum ve çok şükür mutluyum bunu anlamıolar
0 oy
(7,121 puan) tarafından
Ay okulda açıldı konusu . Bir veli var bide heycan yapınca bağırarak konuşuyor . Ben çocuk için evlendim diyor 2 tane çocuğu var:) . Benimde iki . Bende birden sonra tövbe çektim . Aynı fikirdeyim kimse ikiyi yapmak zorunda değil. Kardeşi olsun yalnız kalmasin hikaye hepsi . 
(1,679 puan) tarafından
Demi çocuk büyük bir bunalım a giriyor düşünsene anneden kopmuşsun evde bır bebek var anne baba ona ilgili biraz ağlasa sus kardeşin uyuyor modları tam anneyle yatacak viyakk viyakk öten bır bebek ilk çocuk için kötü bir durum üstelik belki anne lohusa ve zor geçiriyor evde hep mutsuz geziyor ilk çocuğun gunahınaa giriyor gibi ne bilim istemiyorum ondan mı böyle düşünüyorum
(7,121 puan) tarafından
İstemiyorsan hiç kimseye kanma
0 oy
tarafından
Benim de kronik hastalığım var hamileliğim doğum doğum sonrası çok zorlandım hastalığımdan dolayı ve ben ikinci çocuğu kaldıramam bende istemiyorum sorana da benim hayatım benim kararım diyorum 
(1,679 puan) tarafından
Aynen öyle
0 oy
(6,850 puan) tarafından
Bende tek çocuk düşünüyorum herkes yap yap kaynanan var bakar yardım eder diyo kaynanam dogurdun o zaman diyorum bende bir tanesi benim ağzımın payını verdi daha çocuk mocyk doğurma diyorum kendim bakamayacagim çocuğu gerçekten yapmam büyük konusmayim kaza faan olursa ayrı ama ben 2 çocuğa yetebilecek gücü kendimde bulamiyorum eşimle konuşuyoruz o da maddi olarak zor diyo o da yetenek diyo biz böyle düşülen de kimsenin dediğini umursamam herkese adını veririm 
0 oy
(645 puan) tarafından
Bende ikinciyi asla istemiyorum diyorum sen ağır şeyler yaşamışsın gayet istememen çok normal ben senin kadar bile yaşamadım ama yine de birisinin yardımı olmadan yapamam istemiyorum o yüzden 
(1,679 puan) tarafından
Vallahi zordu kuzu 3 sene geçti hala bazen geceleri çocuk gibi basss basss ağlıyorum yüzümü yastığa kapatıp babamın acısı zor annem zavallı hala zor zamanlar geçiriyor kaynanam hala fırsat bulsa evı karıştırır ben bedenen iyi değilim
(645 puan) tarafından
Hazır hissedince yap canım bosver insanlar ikinciyi yapsrsin ne acelen vsrdi birisi buyuseydi derler 1 cocukla kalırsın kardesi olsun derler hep konuşurlar bosver sen kendini ne zaman hazır hissedersen o zaman olsun o zaman ikinci sorumluluğu al
0 oy
(4,220 puan) tarafından
Evet ikinci çocuk yapmak suç benim iki tane var ve ben bu eziyeti çekerken senin keyfine bakmaya hakkin yok sende yapicaksin ikinciyi banane

Ay şaka bir yana bi salin artik ya kim ne kadar isterse ne zman isterse o zaman yapsın ya herkes herşeye burnunu sokmasin bi ya
(1,679 puan) tarafından
Hahahah ciddi ciddi okudum önce bir alındım falan (☞ ͡ ͡° ͜ ʖ ͡ ͡°) demi ya...
0 oy
(6,243 puan) tarafından
Bende istemiyorum çünkü özgürlüğüme çok düşkün biriyim. Eve hapsolmak, geceleri uyuyamamak, çocukla uğraşmak bana göre değil. Çocuksuz zamanımda eve girmezdim şimdi evden anca parka gidebiliyorum çünkü kızım aşırı huysuz biri. Bebişimi büyüteyim inşallah alemlere geri akacam :))
(1,679 puan) tarafından
Hahhahah hadı inşallah (❁´◡`❁) valla şuan 3 yasında inan daha otobüs e bilnemedik ama bir alışsın ve elini çarşı turu falan :))
(6,243 puan) tarafından
Benim daha çok var o zamanlara :(
0 oy
tarafından
Sorma ya benim eşim bi de bir daha çocuk yapmam diyorum hemen alınıyor çok istiyosan git sen yap diyorum bende cidden çok çok zor çocuklu hayat inanılmaz yani
0 oy
(192 puan) tarafından
Bence tamamen karakter meselesi yani sevem var sevmeyen var mesela ben şu an üçüncüye hamileyim ama çevremde bana niye üçüncüyü getirdin diye tepki gösteriyor yani insanlar başkalarının hayatına karışmaya bayılıyor ne bileyim ben seviyorum kalabalık bi ailede büyüdüm yapımda bu var ama sen sessizliği seviyorsundur tek çocuk yaparsın ya da ikinciyi yıllar sonra düşünürsün herkesin hayatı kendine asla takmıyorum söylenenleri sen de takma eğer gerçekten yapamayacağını düşünüyorsan getirip de vebalini alma belki çocuğun okula başlayınca falan kendine güvenin gelir yaparsın hayat senin hayatın 
(1,679 puan) tarafından
Çok haklısın  cnm saol Rabbim sağlıkla al kucağına bebeğini
0 oy
(7,256 puan) tarafından

İki evladım var biri 3 biri 10 suanki aklım olsa ikinciyi yapmazdım ikisinide canımdan çok seviyorum ama yeminle acınacak haldeyim :woot:uyku düzeni yok yok mama yok pok yok bez akşam oldumu ağzım açık şekilde uyuyup kalıyorum yorgunluktan kim sorarsa çok istiyorsann kendin yap de 

0 oy
(7,358 puan) tarafından
Daha çocuk zaten kücük ya en doğrunu yapıyon herşeye karışanlar çok cins 
0 oy
(4,196 puan) tarafından
2. cocugu istemem icin 

Hergun evine temizlik ve yemek icin ayri ayri yardimci gelmesi lazim. Ayrica bebek bakimina yardimci bakicida istiyorum. İlk 6 ayda yarim gun hemsire gelse fena olmaz. Ayrica aylik 100 bin falan gelirim olmali. Ozel soforum ve arabam olmali. Tum es ,dost,konu ,komsu,akrabadan da mumkunse 2 yil uzzak olalim gorusmeyelim. Bu sartlar altinda 2.yi dusunebilirim. 

Kisacasi cocuk buyutmek cok zor. Kimsenin aklini degil kendi aklini dinle. O konusanlar gelip bi gun yardim etmezle cocuk olunca. 
(34 puan) tarafından
Hajaj tuttum bunu
(4,196 puan) tarafından
Bu sartlar altinda anca 2.yi dusunebilirim.  Bebek,cocuk buyutmek cok zor. Hele ki tek bakiyosan.
(34 puan) tarafından
Çok haklısın bizde düşünmüyoruz eşimde istemiyor tabi yine de asla demiyorum ilerde düşüncem nasıl olur bilmiyorum ama
Ben de çocuk bakacak biri değilim şuan bile çok zorlanıyorum yanlızım kimse yok yanımda olsa bile karıştırtmam gerçi,bide kuralcı ve çok titiz biriyim onun için tek çocuk ideal
(4,196 puan) tarafından
Bizde suan dusunmuyoruz. Zaman ne gosterir bilemem.
Cocuk bakacak biriyim aslinda ama cocugum cok zor. Cok sukur sagligi yerinde ama uyku sorunumuz var. 19 aylik 9 da odaya gectik 11.30 da yeni uyudu. Cokta uykusu var. Yorgunum bende biraz oturup dinleneyim bi cay iceyim dedim ama nerde. Gece de uyanir simdi bi kac kez. Sabah erken kalkar. Yani bilmiyorum Allah affetsin ama bu kadar zor olmamali. Uyku yani. Cevremdekilerin de cocuklari uyuyo kolay uyuyo gece uyanmiyo. İkinciyi dusunuyolar. Bi de yemek sorunumuz var. Tum gunde pacamda. Ayy oyle iste. Ben rahat bi insanim belli basli sinirlarim var ama yok yani zor uykusuzluk cok zor.

İlgili sorular

+1 oy
37 cevap 917 göst.
12 Ocak 2023 Diğer kategorisinde Nurhanimmm (5 puan) tarafından soruldu
0 oy
13 cevap 580 göst.
11 Aralık 2020 Aile kategorisinde BebegimiBeklerken07 (163 puan) tarafından soruldu
0 oy
15 cevap 761 göst.
18 Haziran 2020 Aile kategorisinde Habibeo6 (256 puan) tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 210 göst.
18 Ağustos 2021 Aile kategorisinde Rumeysanurr (176 puan) tarafından soruldu

378,357 soru

11,325,002 cevap

34,777 kullanıcı

...