0 oy
1,699 göst.
Diğer kategorisinde (1,937 puan) tarafından
tarafından düzenlendi
Kızlar eşimle konuştuk daha verimli olsun diye yazın iki ay boyunca hafta içi orada hafta sonu eve gelecek beş günü orada yatılı kalacak 4. Sınıfa gidiyor 11 yaşında bir yanım hem onun hem bizim için zor olur daha önce birkaç saat dışında hiç ayrı kalmadı bizsiz hiç uyumadı ayrı odada olsak sonuçta aynı evde uyuduk kişisel temizlik bakım Adana yaz hafta bir banyo zor orada olması gerekiyor yapamaz bir yanımda kızının geleceği için devletin sınavla alan okullarına göndermek istiyorsun buda onun ahireti dini eğitimi bende kararsız kaldım gerçekten oda bizde zorlanır mıyız yoksa göndermelimiyim dip not devlete ait oranın lisesinde ben okudum hocaların yüzde seksenini tanıyorum babamın kuzeni oranın Ortaokulunda müdür 

73 Cevaplar

+13 oy
(136 puan) tarafından
tarafından seçilmiş

En İyi Cevap
Ben Ortada yanlış bir düşünce görmüyorum. Eğer siz burada kızımı yatılı Kur'an Kursuna göndermeyi düşünüyorum demek yerine kızımı yatılı piyano kursuna bale kursuna yüzme kursuna göndermek istiyorum deseydiniz herkese onaylardı iş dini boyuta girince herkes tepki veriyor.Ben de zamanında 3 yıl yatılı kursa kaldım.11 yaş Evet biraz küçük ama arkadaşları olduğu zaman eğleneceğini öğreneceğini düşünüyorum ilk 1-2 hafta zorlanır sonra alışır çocuğa eğitim küçükken verilir.Dini eğitimi Hangimizin tamki cocuklarımızı öğreteceğiz ?hepimiz tamamen Dinimizi yaşıyor ya da öğrenmiş durumda mıyız ? Sorsan abdestin farzini bilmezler burda evde ogret diyorlar. Zaten Hafta sonları eve gelecekmiş Hafta içi de siz birer gün arayla ziyarete gidersiniz baktınız olmuyor aynı kursta Gündüzlü gelip gitmeyi denesin En azından okul gibi gidip gelir ve dinini öğrendiği bir yer olmuş olur.Kız Kur'an kurslarında erkek hocaların içeriye girmesi kesinlikle yasak Eğer diyanete bağlı ise kapıda mutlaka bekçisi de vardır..
(7,684 puan) tarafından
Algı böyle yaratılıyor işte. İnsanları sanki din e karşıymış gibi göstermeye çalışılıyor, öyle bir şey olmadığı halde.
(1,794 puan) tarafından
11 yaş erken bi yaş değil benim çocuklarım 6 yaş diyanet kreşleri ile başladılar.. o yaşta hafızaları şarkı şiir ezberlemeye değil sure dua öğrenmeye çalışıyor.. diyanete ben veririm şahsen .. öyle bilinmedik her önüne gelen cemaat kursu açılan yerlere asla vermem .. bence deneyebilirsiniz canım tamda yaşı gelmiş ..ben oğlumu verdim 11 yaşında öğrendikleri yanına kâr kaldı ..zaten faaliyetleri çok oluyor gezileri yüzmeleri sporları sıkılmaz yani kız çocuğu daha girişken olur
(1,937 puan) tarafından
Bende devletim var iken başkasına güvenmem canım bakalım hoca çok güzel etkinlikler anlattı nasip artık
(1,092 puan) tarafından
Ağzına sağlık canım benim ++++++++
(48,690 puan) tarafından
ne olursa olsun ister dini ister baska ben göndermem konunun dinle alakasi yok yas ve ortam zamanla alakasi var
-Reklam-
+17 oy
tarafından
Valla meryem kör musunzu sagır mısınız bu yatılı kurslarda erkek cocuklarına dahi ıstısmarlar cıktı ortaya kax yurt kapandı kac kısı ıcerı gırdı, hepımız camıye gıttık Kuran kursuna gonderın cocugunuzu yazın hergun gıtsın gelsın nedır bu kalma merakı 
(1,937 puan) tarafından
Tamam tamam haklısın aynen öyle
tarafından
Okullarda da oluyor tacizler tecavüzler okula genede gönderiyorsunuz
tarafından
Okulla Kuran kursu karsılastırmaz bu zıhnıyetten kaybedıyorsunuz zaten
Bırıncısı okul zorunlu egıtımdır
2. Okulda verılen egıtımın %5ını evde veremezsınız ne mezunusunuz? Ne konuda egıtımınız var? Cocugunzua okula gondermesenız hangı egıtımı verebılrısınız?
3. Kuran kurslarında verılen egıtımın %90ınını sız Kuran kursuna gıttıysenız verırsınız, tovbe haşa dine guncelleme gelmıyor cunku ama egıtımde hergun mufredat degısıyor
4. Okullar yatılı degıldır cocuk sabah cıkar aksam gelır
5. Hayatında bır yere gelebılmesı ıcın, kazanım saglayabılmesı ıcın bu dunyada var olabılmesı ıcın, ayakları uzerınde durabılmesı ıcın EGITIM SARTTIR
(1,937 puan) tarafından
Eğitimin her türlüsü şarttır dinide okuluda din sadece kuran değil adam akıllı bir eğitim için bu işin üniversitesini okuyan bilen birinden almak daha iyidir
(1,043 puan) tarafından
Ben de 11 yaşında ki çocuğu nasıl ailesinden ayirirsiniz onu anlamıyorum ya ben lisede ayrıldım ne kadar üzülmüştüm sonra üniversite ben gerek görmüyorum daha 11 yaşında
+7 oy
(3,328 puan) tarafından
Kendini onaylatmak icin post acmissin. Herkes kendi düşüncesini soylemis ki cogu da bence haklı yok sen gönderme yok bilmem ne..

Resmen çocuğunuu başınızdan atmaya yer ariyorsunuz. Gunkuk camiye ye de gidip gelebilir yani baska kuran tevcid vs. Öğrenebilecegi evine gelebilircegi imkanlar varken yollamak 
(1,937 puan) tarafından
Buraya yazanların dediklerini denileni harfiyen yapmam mı gerekiyor Kur'an ayeti mi Allah'ın emri mi sadece fikir sordum siz söylediniz gerisi bana kalmış ki karar vermedim daha bir ay var
(3,328 puan) tarafından
Bak bende 2yasina girecek kızım seccademi serer. Gorsun imrensin istiyorum. Sevsin, evde baslar. Düşüncen çok guzel ama yaş olarak çok küçük. Hani sabah gidip aksam evinde olabilecegi ve bu sekilde ogrenebilecegi bir imkan var. Hani imkan olmaz yer olmaz ayri. Din düşmanlığı haşaa.
Buraya yazanlari yap demiyoruz. Kesin taciz vs olur da demiyoruz ama gece yatacagi yer cocugun evidir.bu benim düşüncem tabi ki.
Senin evladin. Bizden cok senin canın yanar bacim sen bilirsin
(1,937 puan) tarafından
Ya bak sözlerine katılıyorum ama şu var camiler iki saat tek ve öğrenci çok tam bir dini eğitim için gerekli ama yaşı ve banyo ve ayrı kalamama vb şeyler benimde aklımı kurcalıyor ki daha bir ay sadece sormak istedim
(3,328 puan) tarafından
Oz bakımını yapamaz ki daha cok küçük iyi düşün canim
(1,937 puan) tarafından
Düşüneceğim elbette evladım canım o benim ince eleyip sık dokuyacağım
+2 oy
(4,668 puan) tarafından
gercekten boyle dusunce icin demisin Allahiskina hic mi haber izlemiyorsun 
(7,447 puan) tarafından
İyide devlette olmayacak diye bişey yok
(4,668 puan) tarafından
devletin okullarinda taciz eden ogretmenler baska okullara gonderiliyor bunun da farkında msn acaba
(1,937 puan) tarafından
Ya canım oranın lisesinde ben okudum hocaların yüzde seksenini tanıyorum babamın kuzeni oranın Ortaokulunda müdür
(7,447 puan) tarafından
Yahu post açmışsın eleştiriye de açık ol o zaman bana ters iki erkek annesi olarak onları bile göndermem güvenmem
(1,937 puan) tarafından
Tamam bu senin düşüncen saygı duyuyorum
+2 oy
(6,365 puan) tarafından
Bende yatılı kaldım. Oranın baskıcı aşırı dindar tutumu yüzünden dine bağlanmak yerine daha çok uzaklaştm. Ayrıca erkek çocuklarına bile neler yapıyorlar neler duyuyoruz kız çocuğunu güvenip göndermek çok tehlike bir karar olur. 
(1,937 puan) tarafından
Ya konuştum tanıyorum oranın lisesinde okudum bende
+2 oy
tarafından
Cok yanlış yerde sordun soruyu. O kadar değişik düşünceli insanlar var ki...

Senin anneliğini bile yargılalar. Yorumları okumadan söylüyorum bunu.

Ben küçük yaşta böyle yerlere giden insanların hayatlarında.daha başarılı olduklarını gördüm duydum biliyorum.

Dünya hayatı kadar ahiret te önemli ikisini de aynı tutmalıyız. Ağaç yaş iken eğilir. Şimdi dinini öğrensin yoksa yarın bir gün dinsizin birinden yanlış şeyler duyar kalbi kayar aklı şaşar.

Sen annesin daha iyisini düşünürsün evladın için.

Seni takip ettiğim kadarıyla dini bütünsün. Evladinda öyle olsun inşallah 
(1,937 puan) tarafından
Amiiiiiin inşallah canım
+1 oy
(2,620 puan) tarafından
Şaka yapiyorsunuz herhalde
(1,937 puan) tarafından
Kızıma kalsa hafızlık istiyor ve oda yatılı iki ay demedim kampta yatılı iki hafta ondan sonra çeşit çeşit etkinliğe gidiliyor yazı dolu dolu yaşıyor doğru dürüst aileyi görmüyorlar giden çoooook fazla
(1,763 puan) tarafından
Yani hafızlık için yolla ona lafım yok çocuk da istiyorsa tabi zor bir süreç içinde olan başarır ama devir çok bozuk herkesten her şey beklenir dini kurs deme bile neler neler duyuyoruz
(1,937 puan) tarafından
Devlete ait canım aslında bir yandan da hafızlık için istiyorum yaparsa oraya gönderirim gönderdiğim yer devlete ait oranın lisesinde ben okudum hocaların yüzde seksenini tanıyorum babamın kuzeni de oranın Orta okulunda müdür
(1,763 puan) tarafından
Oo o zaman iyi gönder gitsin
(1,937 puan) tarafından
Nasip canım
+1 oy
(6,225 puan) tarafından
Hafta sonu zaten evde olacakmış herseyini yaparsın canım 

Eğer güvenilir bir yer ise gönder. 

Bende zamanında kaldım 3 sene 

Çokta giden var başta zorlanır ama sonra alışır 

Hem onun için hem sizin iyi olur 

Hem maneviyati kuvvetlenir hemde daha iyi bir ortam çoğu pislikten uzak 
(1,937 puan) tarafından
Devlete ait sadece 4.5. sınıflar olacak bilmiyorum canım ya senin için nasıldı çok zorlandın mi
(6,225 puan) tarafından
Bende devlete aitti ve ben Erzurum dan rizeye gittim sadece bayramlarda geliyordum :)
Başta zorlandım çünkü ili defa ayrı kalmıştım ve o zaman en kucuk kardeşim daha 1 yaşındaydı onu çok özlüyordum sonra iyi geldi ama alıştım
Zaten tüm hocalar müdür hep bayandi
(1,937 puan) tarafından
Burasıda öyle buranın lisesinde ben okudum
(1,798 puan) tarafından
++++++++
+1 oy
(8,331 puan) tarafından

2 ay hemde yatılı vede 11 yaşında :silly:

(1,937 puan) tarafından
Devlete ait devlette Tepebağ kız Kur'an kursu onun lisesinde ben okudum hocaların yüzde seksenini tanıyorum
(8,331 puan) tarafından
Devlete ait olan kurumlarda olmuyor mu sanki arkadaşım istismarlar neler neler dönüyor
(1,937 puan) tarafından
Sen konuyu başka bir yere çektin ondan dedim oranın lisesinde ben okudum ortaokulunda babamın kuzeni müdür
(8,331 puan) tarafından
Konu aslında tamda bunlar dediğim gibi ona da bu ülkenin cumhurbaşkanı güvendi sonuç ortada olan evlatlara oldu

Kızınız için en iyisini siz bilirsiniz... Fakat bize sorduyssnjz benim fikrim bu
(1,937 puan) tarafından
Saygı duyuyorum düşüncenize ben kimseye değil değişmeyen tek şeye devlete güveniyorum
+1 oy
(6,251 puan) tarafından
Mahmut efendinin kursuna gönder ❤️
(1,937 puan) tarafından
Ben devlet gönderme taraftarıyım ya
+1 oy
(405 puan) tarafından
Ya gerçekten şaka yapıyorsundur umarım yani yatılı olmayınca Kur'an'ı Kerim'i ogrenemiyor mu dini eğitim alamıyor mu bende bunu anlamıyorum.

Yazık ya gerçekten ana babalarının bu tutumsuz davranışları yüzünden kaç çocuğun canı yanıyor sözüm size değil ama birazda akıllı davranmak lazım 11 yaşındaki kız çocuğunu yatılı göndermek nedir 
(1,937 puan) tarafından
Sınıfı çoğu yatılı kamplara gidiyor iki hafta yaz boyunca çeşit çeşit etkinliğe gidiliyor bende bunu tercih ettim lisesinde ben okudum hocaların yüzde seksenini tanıyorum babamın kuzeni oranın Ortaokulunda müdür
(405 puan) tarafından
Canım ben yatılı Kur'an kursuna gönderme demedim yani yatılı bir yere gönderme taraftarı değilim kim olursa olsun Allah korusun ama babam yada babası bile olsa yatılı tek başına bir yere göndermem ben açıkçası tabi tercih senin ama iyi düşün öyle karar ver ilerde keşke değil de iyiki demek için...
(1,937 puan) tarafından
Daha bir ay var zaten
+1 oy
tarafından
Bir şey olursa ağlama sonra tamami karı koca kafayı mı yediniz kız çocuğu bu siz şakamı yapıyorsunuz 
(1,937 puan) tarafından
Tamam aglamayiz devletin okulu lisesinde ben okudum hocaların yüzde seksenini tanıyorum babamın kuzeni müdür orada
tarafından
Ya canım benim ortalıkta taciz tecavüzcüler varken daha 11yasindaki küçük kızı nasil gönderirsiniz seni bilmem ama ben hayata güvenmem asla güvendiğim biri olsun kolay dogurup büyütmuyoruz sonuçta kimseye güven yok çocuklara  kendi dayısı babası bile tecavüz etigi zamanda yaşıyoruz Allah korusun
(1,937 puan) tarafından
Ya bunlar sadece kuran kursunda olmuyor ki henüz karar vermedim bakalım nasip artık
+1 oy
(1,351 puan) tarafından
Çok iyi düşünmüşsün canım  hayırlı mübarek olsun şimdi ogrenmezse ileride daha zor olur 
(1,937 puan) tarafından
Nasip artık canım ya
0 oy
(9,614 puan) tarafından
Bence yazın göndermelisin ablam eniştem sürekli olarak gönderiyor 11 yaşında orda hem okul hem dini eğitim görüyor hiç mi hiç istemiyor çocuk açıkcaaı bende istemiyorum ağır geliyordur ama sadece yazın gitmesinde aakımca yok 
(1,937 puan) tarafından
Aynen yazları tek ama hiç ayrı kalmadık ve banyo falan kafama takıldı ablan nerede gönderiyor
(9,614 puan) tarafından
İstanbul'da canım. Orada duş alamayacak mı
(1,937 puan) tarafından
Alirda yapamaz yani beceremez saçları çoooook uzun
(9,614 puan) tarafından
Kişisel temizlik ve bakımını kendi yapabilmeli yoksa zorlanabilir
(1,937 puan) tarafından
İşte bende ondan korkuyorum
0 oy
(392 puan) tarafından
Herkesin kendi tercihi tabi ama yatılı kurstan ziyade gidip gelebileceği Bi kursa göndermek daha mantıklı canım...Ben şu an kolay kolay tanıdığım bildiğim Bi kişi içinde olmadığı sürece(oda gercekten can ciger guvendigim biri olacak) cocuğumu yatılı olarak hiç bir kursa veya kampa göndermem...
(1,937 puan) tarafından
Tabiki buda bir tercih canım bende her ne kadar istesede zorlanır bende zorlanırım diye düşünüyorum ve korkuyorum
(392 puan) tarafından
Camiye ginder canım onda da çok iyi takip et,davranışı vs değişiyor mu falan diye...
Dünya öyle bir hal aldı ki,imamdan da şüphe eder olduk hacidan hocadan da...
Hakkıyla yapandan Allah binlerce kez razı olsun dini en güzel şekilde öğreten yaşayan Bi çok imam,hoca var ama yaşamayan sadece yapmak için yapan ve de işin içine pis zihinlerini karıştıran da var o yüzden dikkatli ol iyi bi camiye gönder
(1,937 puan) tarafından
Ya yıllardır gidiyor çok şükür birşey olmadı hergün giderken söylüyorum gelirken soruyorum
0 oy
(981 puan) tarafından
Ben guvenip gonderemem yatili.kiz olsun oglan olsun ikisinide gonderemem kafayi yerim.tamam herkes sapik degil ama kimin ne oldugu alninda yazmiyo guvenilmez bu devirde kimseye.gunduzleri yolla.benimde kurs gecmisim var cok zor oluyo tamam yasitlarinla olmak cok guzel ama degisik bi otorite var ve alenen olmasada yonlendiriyolar cocugu.bence gondermeyin bize dusmez ama sordugunuz icin fikir belirtiyoruz
(1,937 puan) tarafından
Ya bu şekilde elbette soylebilirsiniz ben sordum içimde amalar olduğu için
0 oy
(3,260 puan) tarafından
Ben ilkokul zamanında kalırdım yazları yatılı da. Evet biraz zor oluyor ama istekliyse gönder çok verimli olur. Çok iyi araştırıp güvenilir bi yer olması lazım 
(1,937 puan) tarafından
Oranın lisesinde ben okudum hocaların yüzde seksenini tanıyorum
(3,260 puan) tarafından
O zaman kızınız da istiyorsa gönderin
(1,937 puan) tarafından
Bakalım
0 oy
(246 puan) tarafından
Güvenebilseydim kesinlikle belki bende gönderirdim ama asla bir de yatılı mi asla gondermezdim.Kurslar da hocalar da şimdi herşey bozuldu kimseye güven olmuyor dini eğitimi sizde verebilirsiniz.
(1,937 puan) tarafından
Ya tabi ama oranın lisesinde ben okudum hocaların yüzde seksenini tanıyorum babamın kuzeni oranın Ortaokulunda müdür
(246 puan) tarafından
Vallahi bacım bu devirde babama bile güvenmiyorum desem yeridir
(1,937 puan) tarafından
Doğrudur buda bir düşünce
0 oy
(1,925 puan) tarafından
Kellemi alacaklarını bilsem göndermem. Dünyanın çivisi çikmiş ne münasebet. Kime güvenip göndericeksin oraya. Otur evde kendi elinden geldiğince anlat. Aklı olan göndermez. 
(1,937 puan) tarafından
Valla canım evde olmuyor o işler nasıl ki hepimiz okuma yazma bilmemize rağmen çocukları okula gönderiyor isek bunuda kâh yatılı yada gidip geleceği göndermek gerekiyor diye düşünüyorum
0 oy
(4,234 puan) tarafından
tarafından düzenlendi

Dini egitime onem vermek istiyosani evde kendiniz neden vermiyosunuz ? Kuran i Kerim de zaten yanlis dogru yaziyo neyin nasil yapilmasi gerektigi. Kuran okumayi siz ogretebilirsiniz veya netten ogrenebilir. 

Ayrica cocuk edebi ,ahlakı,dogrulugu,durustlugu ailede ogrenmeli. 
Daha kucuk korkabilir, kisisel bakimi aksayabilir. Yurt ortaminda neler anlatiliyo bi bilseniz bunlardan etkilenebilir. Cin peri bilmem ne. Hatta cinselikle ilgili bissuru hurafe anlatiliyo. Lezbiyen iliski yasaniyo. 
Ayrica gunumuzde bu tarz kurumlarda neler yasaniyo goruyosunuzdur. Sade bu tarz kurumlarda degil cocugunuz kendine hakim olana kadar akli yetene kadat hic bi yere gondermeyin. 
(1,937 puan) tarafından
Evde zaten veriyorum devlete ait bir okulda lisesinde benim okuduğum ortaokulunda babamın kuzeni müdür olan bir yere göndermek istedim
(4,234 puan) tarafından
Ee zaten veriyomussunuz. Daha ne diye kursa gondereceksiniz ? Basinzidan atmak icim mi ?
Birakin da lise zamani kendi kararlarini kendisi versin.
(1,937 puan) tarafından
Şuanda da veriyor çok şükür kendi hafızlık istiyor bende iki ay gitsin yaparsa oraya göndereceğimiz dedim ama anne olarak ayrı kalmak zor geldiği için sordum
(4,234 puan) tarafından
Cocugunuzu yatili hic bi yere gondermeyin. Gun icinde bi kac saatlik kurslar vardir belki.
Ayrica yaz tatili ,gezmek ,dinlenmek ,eglenmek,uyumak icin var. Tabi ki biseylerde ogrensin ama eglenmeyede yer ayirin.
(1,937 puan) tarafından
Buda bir tercih

İlgili sorular

0 oy
22 cevap 624 göst.
22 Temmuz 2020 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap 131 göst.
7 Temmuz 2021 Diğer kategorisinde Hicrannn (1,075 puan) tarafından soruldu
+1 oy
11 cevap 229 göst.
28 Nisan 2024 Diğer kategorisinde prensbioglum (250 puan) tarafından soruldu