0 oy
116 göst.
Diğer kategorisinde (20 puan) tarafından
Kızlar Maraştaydık iki depreme de evde yakalandik merkez üssü Elbistan  dibimizde sayılırdı 10 15 dakikalık yol.  İlk depremden birkaç saat sonra çıktık dışarı öğlene doğru bir daha büyük olmaz diye eve girdik bir saat sonra ikincisi oldu. O sırada çanta hazırlıyordum hemen kızımın yanına koştum artık binanın çökmesini  bekledim şiddetinden.  Çok şükür diyemiyorum bir sürü insan vefat etti. Şehri terk ettik iki ay sonra döndük tekrar bir sürü deprem gibi artçı yaşadık.  İki ay kadar kaldık dayanamadım artık şehir değiştirdik ama bir turlu geçmiyor ne eskisi gibi halim var ne de kızıma karşı normal anne gibi hissediyorum kendimi ilk bir .aya yakın hep bir şey olacak gibi deli olmuştum. Şimdi her şeye karşı isteksiz ve asla rahat uyuyamıyorum.  Bu hal nasıl geçer.

7 Cevaplar

0 oy
(5,893 puan) tarafından
Depremde Adana'daydım. Biz burada o kadar şiddetli hissettik ki sizi düşünemiyorum bile. Üstelik 13 haftalık gebeydim. Ara ara bende de oluyor. Size tavsiyem bir psikiyatri doktoruna gidin. Anksiyete oluşmuş. Size uygun bir ilaç verir rahatlarsınız ve biraz uyursunuz
(20 puan) tarafından
Size de geçmiş olsun hamileyken daha zor. Ben de hamileyim diye çekiniyorum  şimdi ilaçtan.
(5,893 puan) tarafından
Doktorum bana bunu da demişti. Gebelikte hiç ilaç kullanılmaz diye bir şey yok, basit antidepresanlar, pasiflora gibi ilaçlar kullanılabilir. Gittiğin doktor gebeliğine dikkat ederek ilaç verir demişti. Ben psikolga da gittim bu arada. Çevre desteği de çok önemli. Bir de en önemlisi uyaranlar. Psikolog bana haber izlemez sosyal medyadan depremle ilgili video, resim bakma. Deprem konuşulan bir ortama girme, sen ordayken konuşuluyorsa çık git ordan demişti. Bu tavsiyeye uydum ve cidden işe yaradı. Instagram keşfetim bebek dolu şu anda girince gözüm gönlüm açılıyor:)

Dizi, film izlerken de uyumayı deneyebilirsiniz. Bir ara sürekli güldür güldür izliyordum. Hem güldürüyor hem de uykuya kolay dalmamı sağlıyordu. Çocuk doğduktan sonra uykuya dalmakta zorlanmadım çünkü yoruluyor insan süreli uyumak istiyor
-Reklam-
0 oy
(676 puan) tarafından
Kişiye göre değişiyor galiba Maraş merkezdeyim depremden 2 ay sonra evimize geldik bütün artcilar oldu ama korkmadan yatıyorum çok şükür eşim vardiyalı gece evde olmadığı da oluyor ama çok şükür rahat bir şekilde yatıyorum psikoloji ile alakalı hatta evim 4 katlı en üste oturuyorum 
(20 puan) tarafından
Evinizin katı iyi ve en üstte oturmanız  da çok iyi. Biz de 7 katlı binada en ustteydik aşağı inmek bile 5 dakika sürüyordu.  İnşallah da sıkıntı yaşamazsınız elbette herkes aynı değil. Allah muhafaza etsin bir daha.
0 oy
tarafından
Sen bana sor dün gece avizeyi silemedim merdiven mutfaktaydi kaç gündür bir gürültü koptu yüreğim yerinden çıktı sanki deprem oluyor yine diye merdiven düşmüş hamileyim bide elim ayağım nasl titredi bu korku ne zaman gecicek bilmiyorum 
(20 puan) tarafından
Bilmem mi o korkuyu biri kanepede ayağını sallasa titreme tutuyor:((  geçer inşallah
0 oy
(8,879 puan) tarafından
Ben de deprem zamanı lohusaydim. Duvarlar patlayıp eşyalar çat çat düşerken insanda psikoloji kalmıyor malesef. Evet o evlerden sağ çıktık ama psikolojimiz öldü. Ben destek aldım. Yoksa atlatamazdim. Arada oluyor hala ama yine iyiyim çok şükür 
(20 puan) tarafından
Aynen öyle kalmadı:( iyi yapmışsınız  kesinlikle destek gerekli
0 oy
tarafından

Depremden uyuyamıyorum ama bu aralar nedense gece çok sık kalkıyorum düzgün uykumu alamıyorum :'(

0 oy
(4,983 puan) tarafından
Bizde malatya daydık bizde aynıyız yani demem o ki o depremi yaşayan herkes aynı biz 1 ay önce 3 gün ustuste yine büyük artcilar la sarsıldık psikolojimiz dahada gitti şimdi cam siliyorum aklımda wc ye gidiyorum aklımda heran aklımızda yaşama sevincimiz geleceğe dair umutlarımız kalmadı 
0 oy
(4,149 puan) tarafından
Ben marastayım depremi 11.kat ta yasadik aşağı zor indik cocuklarla Elbistan da ki evimiz de yıkıldı. Onuda yaşadık 2 depremide. Kac ay dönemedim marasa okul açılmadan 1 ay once geldik. İlk günler çok zordu sabaha kadar uyumuyorduk kızımin psikolojisi bozulmuştu destek aldık az bı müddet dolabın düştüğünü görmüş odada mahsur kalmışlardi oglumla odanın kapısının arkasına düşmüştü. Bızımde öldüğümuzu zannedip cok ağlamış. Sarsıntı da çocukların odasına ancak durunca gidebildik. Neysek taşındık ordan bıdaha da hiç görmedim eve zaten. Hergun korkuylada yaşanmıyor ama rahat ta değiliz onlemimizi alıp yaşamaktan başka çare yok. Psikolojik destek alabilirsin cnm

İlgili sorular

0 oy
3 cevap 67 göst.
3 gün önce Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Bebegimmm (199 puan) tarafından soruldu
0 oy
19 cevap 248 göst.
8 Aralık 2022 Diğer kategorisinde Havva4545 (714 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 119 göst.
20 Aralık 2021 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde denizanne (514 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 150 göst.
18 Aralık 2021 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu

379,370 soru

11,356,062 cevap

34,832 kullanıcı

...