0 oy
372 göst.
Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde (163 puan) tarafından
Oğlum 3 yaşında ve 2 buçuk yaşından beridir konuşmaya başladı hangi kelimeyi söylersem tekrar ediyor cümle kuruyor ama kelimelerin yalın haliyle söylüyor mesela Ömer su iç anne su iç anne kaka yap yani su içecem vs demiyor aynı zamanda Ömer nasılsın diyorum anlamıyor oda Ömer nasılsın diyor nerdesin diyorum oda nerdesin diyor kendisi kelime türetmiyor ezbere gidiyor resimde hayvanları gösteriyorum köpek nerde diyorum oda köpek nerde diyor göstermiyor. Arkadaşları ne yapsa taklit ediyor aynısını yapıyor. Dil terapisti 3 ay sonra tekrar gelin dedi olmazsa rapor çıkartırız eğitim alır dedi bilmiyorum 3 ayda düzelir mi ne yapmam gerekiyor aynı durumu yaşayan var mı bu arada oğlum komutları falan da algılıyor yapıyor 

9 Cevaplar

+2 oy
(2,368 puan) tarafından
Cnm düzelmez çalışmıyorsa ve nasıl şekilde eğitim vereceğini bilmiyorsan evde çok zor duzelmesi çok zor bence sen ,acilen git biz agte testi yaptırdık denver da yaptırdık ama sonucu açıkladı a b demedi agte de ilk başta 2 yaş çıktı ,3yasindaydi yaptırdığımızda1yas geri dedi doktor..sonra eğitime başladık birdaki gittmizde 3.5 4 yaşına yaklaşmıştı bi becerisine 3 yaş bı becerisine 3yas 4 ay çıktı çok şükür yakaladık (şuan 4.5 yaşında dil konusma olarak değerlendirme tekrar yapmak istiyorum kurumda yaptırdığımız testte de hala 3 yaş çıktı dil konuşma da ama kızım herşeyi konuşuyor kelime dagarcagi az ve neden sonuç ilişkisi kuramıyor pek onu ogretiyolar veya muhakeme )  herşeyde dediğiniz gibi ekolali yapıyordu nasılsın dediğim de nasılsın diyordu bana kızım herşeyi tekrar ediyordu herseyiii .. ben direk başlattım özle eğitime doktor tanısı uyaran eksikliği olabilir kreşe gönder dedi kreşte buna yönelik bsey yapmıyor ki göndereyim iyi hoşta ,neyse çıktım o doktordan çocuğum oyun kurmayi miş gibi oyun oynamayı bilmiyordu ortak dikkat hiç yoktu oyuncakları işlevsel uygun kullanmiyordu kelimesi çok çok az ve cümle az kuruyordu oylelikle gttim bende ..ekolali de de sana tavsiyem kızım nasılsın deme veya nerdesin bunu al bu araba böyle anlamsız cümleleri söyleme model ol ve bu model olmayı hayatının bı parcasi haline getir rol-model bu dedigimi kesinlikle unutma ve uygula ..kukla alıp veya bebekleri oynatarak Ömer bugün nasılmış ? Diğer bebeği konustur iyiym annecim sen nasılsın napiyorsun bende iyiyim canım yemek yemek istermisin yaşasın isterim oley yani model ol herşeyde oglunuzun demesi gereken şeyleri siz söyleyin sonra beynine kazıyıp o söylesin kelime böyle öğretilir ben zamanında çok yanlış ogretmisim çok .. mesela akademik gitmeyin oyunla asarsiniz bunu hep oyunla kavramsal da gitmeyin bak bu kaşık büyük bu küçük gibi .. herşeyi oyun içinde kullanın .Ömer hadi gel senle oyun oynayalım sen marketci ol bende müşteri iletişimi herşeyi oyunda görsün Ömer araba gidiyor aaa nereye gidiyor bu araba Allah dur ben şu arabayı durduruyum veya /tamir edeyim hıh şimdi oldu vuuu araba gidiyor cuf cuf cuf bu araba nasıl bir araba aaa kirmiziymis kırmızı bir araba sürüyorum kırmızı arabayı ben sürüyorum arabayı ucuruyorum huvvv ..

Mesela disardayken , aa bak karşıda köpek var hadi birlikte gidip onu sevelim ah şirin köpek ne tatlısın acıktım mi bak hav hav diye bağırıyor köpekler aciktimlarinda havlar hav hav deyip taklit edip ne şirin arkasından ekleme yapabilirsiniz öğrenmesini istediğiniz herşeyi oyun icidne dağıtın

Hava bugün neguzel güneşli bak mis gibi güneş doğunca isiniriz sicka havada kisakollu giyeriz ay soğuk oldu hemen hırka goymeliyim çok soğuk Ömer sende usudun mu artık havalar soğudu gel sana da hırka giydiriyim anne bana hırka giydir tmm oğlum giydiriyorum burda bu yazdıklarımı hep sizndiyeceksiniz hırka giydir kelimesini veya diğerlerini sizden öğrene öğrene oda sonra dile getirecek ..

Veya akşama evdesiniz yemek yiyeceksiniz Ömer ben çok acıktım yemek hazırla tmm hemen hazırlıyorum hadi Ömer gel bana yardım et tabakları masanın üstüne koyalım aferin Ömer'e küçük Ömer çok acıkmış yemek istiyorum diyor bana ozmn hemen geliyor yemeğin al bakalım bu senin yemeğin ( senin benim derken işaret ederek baskı yaparak senin göğsüne dokunun ,benim diyerek kendi göğsünüze ) ihtiyacı olan herşeyi oyun içinde kullanmış olursunuz ..

Benim elim çok kirlendi elimi yıkamak istiyorum , gel elimi yıkayalım tamam hadi ozman yikayalim ..

Umarım yardımcı olmusumdr 
(163 puan) tarafından
Nasıl olmadınız çok çok yardımcı oldunuz Allah razı olsun uzun uzun yazıp zahmet etmişsiniz ❤️❤️ acaba benim oğlumun otizm olma ihtimali var mı yani son bir kaç aydır herşeyi diziyor
(2,368 puan) tarafından
Nedemek cnm çocuğun hayatı söz konusu ..bence ne olduğu önemli değil bir an önce eksik becerilerine yogunlasin mesela yer yön kavramı aşağı üstünde altında biliyor mu kendi kendine oyun kurup mis gibi oynuyor mu otizm veya değil buna psikaytrst karar verir ve özel eğitim uzmanları oyuzden biran önce gidip eksiklerini değerlendirin sizde not tutun dizme tek başına yetmez göz teması yoksa ekolali varsa 3 5 belirti varsa
(163 puan) tarafından
Dizme var ama göz teması da var ekolali dediğiniz dediklerimi tekrarlamak mı yoksa bir kelimeyi sürekli kendi kendine tekrarlaması mı
(39 puan) tarafından
Merhabalar benimde kizim 3 yaş 3 aylık.karnim açıktı anne gel git baba gel gutkarnim açıktı. CC orba ekmek mandalina portakal kapıyı paoak.isigi kapat.isimleri söylüyor daha bir çok kelimesi var ama akıcı konuşmuyor sorun burda biz gibi akıcı konusmuyor.ingilizce konusyo gibi konuşuyor.ne yapmalıyım.bu bahsettiğiniz kuklalarla yada oyuncaklarla nasıl oynarım .yaza kadar kendim ugrasicam yazın kreşe vericem inşallah.lutfen cevap yazın tecrübeniz var bu konuda.simdiden Allah razı olsun sizden.
-Reklam-
0 oy
(7,958 puan) tarafından
Hiç zaman kaybetme git rapor çıkart ztn bir senelik ve siliniyo eğer otizm değilse yani bizim öyle şükür sadece dil gelişimi geride başka sıkıntı yok bende geçen rapor aldım çok pişmanım 3 yaşındayken almadigima kıyamadım raporlu olur ilerde sorun olur vs düşünüp kendimi heba ettim boşuna siliniyor ve 1 senelik cikartim mecburen...şükür maşallah daha iyi benim 4 yaş erkek ve anaokulunada gidiyo 
(7,958 puan) tarafından
Korkma otizm değil ama götür psikologa rapor al dil konuşma bozukluğu için. tabi durumun varsa pskolugun sana tavsiye edeceği şekilde sen ücretli yaparsın rapor almam dersen
(472 puan) tarafından
Otizm de takıntıları çok oluyor .sinirleniyor ağlıyor falan . Bizde şuan diyor dikkati çok dağılıyor .
(163 puan) tarafından
Ne gibi takıntılar mesela birde sizde başka hangi belirtiler var acaba
(472 puan) tarafından
Gelişim geriliği dediler . Konuşma hiç yoktu. Öğretmenleri diyor sadece konuşmuyor . Ama bana göre herşeyi anlamıyor . Yaşıtları gbi değil iş yaptiramiyorum . Komutlar . Basit komutları biliyor. İnatçı . Hiperaktif. Bende bazen halen otizm mi acaba diyorum .
(472 puan) tarafından
Normal çocuklarda ağlar sinirlenir bağırır . Herşeyi fırlatır . Konuşmayan çocuklarda bunu yapar
0 oy
(163 puan) tarafından
Kimse yok mu 
0 oy
(2,368 puan) tarafından
Çocuktan çocuğa degisir bana dil terapisti rapor dediler ama , ben rapor cikartmadim çocuğun ihtiyacına göre bireysel eğitim ve ergoterapi aldırdim 1.5 yok gidiyoruz çok büyük gelişmeler de var geliştikçe sorun da çıktı cnm senin yapacagin bir an önce eğitme götürmek su çok önemli tekrar ekolali demek ,çocuğum mis hibi oyunlar yapiyormu hayal gücü geniş olup arabayı farklı amaç için kullanıyor mu nesneleri işlevlerine göre kullaniyor mu oyun kurma dikkat beceriei nasl sohbet ederken yeteri kadar düzgün ediyor mu neden sonuç ilişkisi kurabiliyor mu benmki bunlri yapamıyordu şimdi biraz dha iyi
(163 puan) tarafından
Peki denver testi sonuçlarından anlıyor musunuz sonuç A ne demek oluyor
(2,368 puan) tarafından
Sonuç a diye bsey cikmadi bizde
(163 puan) tarafından
Canım benim oğlumda göz teması var seslenince bakar yalnız kalmayı sevmez birileriyle oynamayı sever bana sarılır öper sevdiği arkadaşlarını da öper sarılır arada bunu al ver deyince yapar ama Ekolali var çok öfkeli sinirli şiddet uygular arkadaşlarına yapma atma çekme diye uyarırım ama dinlemez devam eder herşeyi oyuncakları eşyaları dizer otizm olma durumu var mı sence senin kızında neler vardı ortak olan
0 oy
(2,107 puan) tarafından
Oğlum 4 buçuk yaşında Ocak ayında 1 sene olacak özel eğitim alalı bizimde dil sorunumuz vardı tereddüt etmeyin bnce eğitim her zaman güzeldir verdikleri rapor 1 senelik yenilemek istersen yeniliyorsun ve ayrıca bu raporlar kayıtlı kalmıyor özel eğitim aldigiyla ilgili ilerde bı problem çıkarmıyor 
(163 puan) tarafından
Peki denver testi sonuçlarından anlıyor musunuz sonuç A ne demek oluyor
(163 puan) tarafından
Merhaba canım dil sorunu var demiştiniz belirtiler nelerdi nasıl sorunlar yaşadınız yardımcı olursanız çok sevinirim artık kafayı yemek üzereyim
(2,107 puan) tarafından
Saldırgan halı vardı kendi yaşıtlarına göre kendini ifade edemiyordu yalnız büyüyen bı çocuktu 3 buçuk yaşına kadar sürdü böyle bizde özel eğitime baş vurduk kreş desteği de alıp çok güzel sonuçlar kat ettik hamd olsun şuan 4 buçuk yaşında hafta 80 dakika ders bundan kaçınmayın lütfen eğitim her alanda güzeldir birşey kaybetmezsiniz bence gidip araştırın
(163 puan) tarafından
Evet benimkide çok saldırgan öfkeli ya otizm olabilir mi acaba diye endişeleniyorum birde sizinkinde Ekolali varmıydı Ömer de karşılıklı sohbet yok beni anlamıyor ne desem tekrarlıyor
(2,107 puan) tarafından
Yok ekolali yoktu bizimki dil kaynaklı konusamiyordu şuan açıldık sizde öyleyse bile ona göre tedavi uygularlar en azından ağzından kelime cümle çıkması bile çok önemli şayet otizim ise bunu siz terapist ile görüştünüz mu
0 oy
(163 puan) tarafından
Belki bilgisi olupta posta denk gelmeyenler vardır diye yazıyorum tekrar ??
0 oy
(13,036 puan) tarafından
Bilgim yok post üstte kalsın 
0 oy
(7,958 puan) tarafından
Post çıksın 
0 oy
(1,571 puan) tarafından
Kız sizinki yine söylüyormuş gorumcemin ki hiç konuşmuyor sadece anne diyor bilinsizce oda 
(1,571 puan) tarafından
İyide canım zaten kelimeleri tam soyleyemiyorlar ki yani düzgün olarak benim kızım 36 aylık bazı şeyleri mesela diyor nasılsın anne iyiyim sen nasılsın bende iyiyim bazı şeyleri tam olarak söyleyemiyor mesela çok ustelersem üstünde durursam o kelimeyi duzeltebiliyir
(14 puan) tarafından
Bilmiyorum burda da 40 dklik 800 dedi çok yuksek bir Mevla
(14 puan) tarafından
Benimki o kadar üstünde duruyorum ama aynı tam kelimeyi çıkaramıyor
(1,571 puan) tarafından
Bence normal canım yavaş yavas kavriyorlar herşeyi tam çıkarmıyorlar
(14 puan) tarafından
Bilmiyorum herkes sorunca bende evham yapıyorum yaşı küçük diye kreşe de vermek istemiyorum inşallah düzelir bütün yavrularımız

İlgili sorular

0 oy
2 cevap 92 göst.
10 Kasım 2023 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Ygurbet (163 puan) tarafından soruldu
+1 oy
6 cevap 192 göst.
21 Nisan 2022 Diğer kategorisinde FazlaDertliBee (1,243 puan) tarafından soruldu
0 oy
8 cevap 191 göst.
20 Mart 2024 Diğer kategorisinde siddet-magduru3 (14 puan) tarafından soruldu
0 oy
11 cevap 144 göst.
10 Şubat 2024 Aile kategorisinde Summer33 (985 puan) tarafından soruldu

380,249 soru

11,384,477 cevap

34,884 kullanıcı

...