0 oy
709 göst.
Aile kategorisinde (150 puan) tarafından
Kızlar bebeğim 9 günlük sezeryanla doğum yaptım 5. Gün kaynanam geldi. O gelince annem gitti. Annem bir aydır yanımdaydı yemeğimi yapıyordu temizlikte yardım ediyordu. Kaynanam 4 gündür ameliyatlıyım temizlik vs istemiyorum zaten önüme bir tabak koymadı. Ağrım oluyor geceleri bebeğimle ilgileniyorum uyumuyor. Yemek falan da kalkıp yapıyorum. Ama her gün bişeyle çıkıyor ilk gün tuzlucam dedi sonra damağini çekicrm dedi bir kere yıkadı göğüslerini sıkmış yavrumun ağzına şampuan kaçırmış nefesi kesilmiş sudan çıkarıp yere halıya koymuş direkt kuzum korkudan halıya kakasını yaptı bir de çocuğa abdest aldırmış burnuna su çalmış sanki cünup doğdu. Dün yıkayalım dedi bende yok dedim hava soğuk. Bugun kızına gitti kendim yıkadım tek başıma.  hiç ağlamadı. Akşam da gelmiş bana diyor başına yastık koy boynu uzun olur. Ayaklarını kundakla sar sıkıca dümdüz boyu uzun olur bu kadın beni çıldırtacak ya. Cidden istemiyorum hem bana eziyet hem bebeğime. Hem bebeğime bakıyorum hem kendime hem ona sofra koyuyorum kaldırıyorum yemek yapıyorum hem evimle ilgileniyorum. İki gündür bir yığın çamaşır var kalkıp katlamaya vaktim olmuyor ona bile elini atmıyor.  Dün de kızımı tapuk kanına ve işitme testine götürdüm hastane sağlık ocağı yakın bana. İki saat uykuyla gittim sabah bayılmak üzeriydim geldim saat 11 de kurt gibi de açım ben kahvaltı hazırladım. Yemek yedim iki saat uyudum bana diyor ki çok yatıyırsun biraz mutfağa git gel yürü evin içinde. Bende dedim sen sezeryan olmadın demi acısını bilmezsin. Parmağımıx kesiliyor bir hafta kapanmıyor beni yedi kat kestiler sonra sustu. En azından bir tabak yemek koysa önüme cidden hepsini es geçer alttan alırım ama fazladan yoruluyorum. Onu da kırmak istemiyorum. Bir yıldır evliyim daha ilk defa geldi evime. Onu kırmadan ona ihtiyacım olmadığını nasıl belli edebilirim? Yani benim bebeğimin bakımında yardıma ihtiyacım yok emiyor uyuyor altını alıyorum başka bişey yok benim yardıma ihtiyacım var. Nasıl hissettirebilirim ona bunu? 

24 Cevaplar

+1 oy
(946 puan) tarafından
Valla as suratını çıksın gitsin bu ne eziyet ya şu kaynanalar gelinleri ne zaman rahat bırakacak anlamıyorum 
(946 puan) tarafından
Suratını asinca bi yerde anlarlar mutlaka
(2,830 puan) tarafından
Anlarlar mi dersin canım başka neler yapabilirim ya da açık açık mı söylemeliyim istemediğimi
(946 puan) tarafından
Yok bence açık açık söyleme surat yapınca fazla üstlerine düşmeyince kendileri de huzursuz olurlar. Açık açık dersen ellerine koz vermiş olursun. Mesela ay şurası kirlendi burasi kirlendi dersen daha daha rahatsız olurlar.
(1,175 puan) tarafından
Kesinlikle katılıyorum, bana gelir 10 gün kalır otel gibi yer içer yatar hiç biseye yardım etmez , zaten anlasamam da yüzümü asarım bazen bağırırim en sonunda gider
(150 puan) tarafından
Surat asmak mantılı bak. Zaten ben lohusayım ameliyatlıyım tüm günde 4-5 saat uyuyabiliyorum ben surat asarsam koz olarak bile kullanamaz ağrım var dikişlerin ağrıyor sancım var yorgunum uykusuzum farkında değilim derim bişey diyen olursa
-Reklam-
0 oy
(1,895 puan) tarafından
Kız kaç tane post açmışsın :) belli etsende yapmaz yapmak isteyen baştan yapardi. Mesela yarın çok ağrım var bugün yemek yapabilirmisin ayrıca gece hiç uyumadiğini biraz dinlenmek istediğini söyle. Veya eşinden yardım al eşine söyle o güzelce konuşsun annesiyle
(150 puan) tarafından
Eşim kendisi görüyor zaten annesinin bişey yapmadığını ama bişey diyemiyor 70 yaşında kadın iş buyuramıyoruz diyorum ya oturduğu yerde en azından çamaşır katlasa yani . Ya bir tabak yemek koysa kahvaltılık da razıyım ya az önce kalktım suya tavuk koydum çorba oldu zor değil vallahi ... bu arada postlsrı paylaşılmadı sandım ondan:)
(1,895 puan) tarafından
Yani bunlar basit birşey yapabilir sonuçta ameliyatlısin sana 1 hafta destek olsa toparlarsın. Bir tabak çorba bir tabak makarna bile yapsa senin için çok iyi olur ama düşünce işte. Bende sana yorum yaparken 1 dakika bekledi sistem :)))
(150 puan) tarafından
Evet basit şeyler şehir dışından geldi kaynımın üç çocuğuna bakıyordu yemek bulaşık çamaşır temizlik. İşte bize yapası yok işine gelmiyor sürekli uyuyor bide bana diyor çok yatıyorsun diye. Allah tüm gelinleri kaynanaların elinden kurtarsın inşallah
(1,895 puan) tarafından
Öyleleri şanslı valla belli sana tatile gelmis. Al karşına güzelce rica et zorlanıyorum de bakalım ne diyecek sana söylemden önce esinlede konuş ki aran bozulmasin
0 oy
tarafından
Direk doğruları söyleyecek 
0 oy
(2,679 puan) tarafından
Eşine soyle o söylesin annesine yardım etmeyecekse hizmet ettirmeye mi gelmiş 
(150 puan) tarafından
Bilmiyorum aklım diyor söyle en azından yemek yapsın kahvaltı koysun bir tabak çorba yapsın başka bişey istemiyorum
0 oy
tarafından
Eşine söyle onlar aralarında hal etsin 
0 oy
(995 puan) tarafından
Annen gelse tekrar annenin geldiğini görünce gider vallahi şu anki anlattığıma göre sana daha çok büyük sen kendi kendine idare edebilirsin kimseye muhtaç olmadan ya böyle kadına yemek yapmak zorunda kalıyorsun bebeğini uyuduğunda sen de uyuyabilirsin belki hiçbir iş yapmayabilirsin belki yemek yapmayabilirsin bence eşinle yok konuş ama bence en etkili senin annenin gelmesi ancak o şekilde giderr o da kendi kızına falan. Ben doğum yaptığım zaman kimseye yanında yoktu eşimin bir akrabası geldi genç kız Allah razı olsun hastanede yanımda kaldı ama o halimle bebeğimi battaniyele çekip emzirip bakıyorum oda uyudu sabaha doğru 5 de artık bayilacakken uyandı eve geldik .sadece tek düşünce uyku yani yemin ederim ama bilmiyorum ya o dönemde bizde kaldı falan evde hiç yemek yoktu hep kahvaltı hazırlıyordm. Çocuk ağlıyordu sezeryanlı halimi dinlemeden ayaktaydım ve kimse mecbur degil kimseye bakmaya tabii ki. Ben de topuk ve işit me testlerini yapmaya gittim zman dağ gibi çamaşır vardı makineyi çalıştırdım öyle gittim ve tek dedim durunca ser  bunlari geldiğimizde halen daha uyuyordu ve çamaşırlar serinlemisti, o gitti başka biri dedi gelip bir haftalığına kalayım diye bu gelen kişi çok çok iyiydi her şeyin üstünden gelirdi yapardı ben istemedim derler ya sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer o şekilde istemedim. Yani seni gerçekten çok iyi anlıyorum bu durumda o yüzden açık açık söylersem kırılır eşinle aran açılır bence annen gelsin annene söyle geldi ya annenin geldiğini görünce gider belki utanır annenin iş yaptığını yemek yaptığını görünce
(995 puan) tarafından
Kız işte karşındaki eşe bağlı bu durum bence olaylar büyümesin istiyor kadında o yüzden güzellikle çözülmeli.bide kaynanası bunun üstüne orda burda ah benimde gelin doğum yaptı ona bakıyorum diecek.gelini hep yerim ağrıyor dese ben eskiden bilmem kaç tane doğurdum ekmek yaptım başlayacak daha .aslında gervekten şu dünyada kadının kadına yaptığı eziyeti manevi piskolojik şiddeti erkek bile yapmıyor
(150 puan) tarafından
Aynen öyle o kadsr haklısın ki. Az önce eşime söyledim annene söylesem en azından sabah kahvaltı koysun akşam yemek hazırlasın yanlış anlar mı dedim yok söyle dedi kendi geçti içeri annesine söyledi kaçta uyanıyorsun dedi o da diyor sabah 9 da eşim dedi madem sabah 9 da uyanıyorsun bi kahvaltı hazırla hep birlikte kahvaltı yapalım ben işe gitmeden akşam da yemek yap senin elinden yiyelim yabancı gibisin evde dedi kaynanam da güldü dedi ki gelinim yapıyor yemek eşim dedi sen yap senin eşinden yiyelim. Eşim geldiği gün kaynanamı mutfağa geçirdi herşeyin yerini gösterdi bak işte burda tencereler tabaklar vs. Daha kahvaltı vs görmedik işte bir saat oldu şimdi bebeiğimi emziriyorum ben kalkıp koyucam
(995 puan) tarafından
Yok kız bekleme sen bişe ondan boş.bosa çabalama 2.plana geç bence ya da şey yapsana eşinle konuş annen de kırılmasın hani ben de iyiyim falan ben annemlerde kalacağım öyle söyle yani sen annenlere geç belki bir şekilde gider sen de eve dönersin annenle birlikte
(150 puan) tarafından
Bugün annemle konuştuk gelicem dedi. Annemlerin evi soğuk oluyor. Çocuk hasta olur orda bir de kalabalık şuan dayım orda kuzenim ordaa evde tek kadın annem gitmesine giderim ama rahat edemem hasta da oluruz
(150 puan) tarafından
Zaten koymadı ben koydum işte yedik tepsiyi getiriyor mutfağa şimdi
0 oy
(1,559 puan) tarafından
Birisi seni arasın telefonda işte anlaşmalı olarak anlaş bi yakınınla o sorsun yapabiliyomusun  diye sende ben kendim yapıyorum herşeyi kimseye ihtiyacım yok gibisinden konuş onun yanında anlar heralde annem bana iyi bakıyodu fln artık de bişeyler 
(150 puan) tarafından
Mantıklı olabilir
0 oy
(1,572 puan) tarafından
Bu durumda eşimle konuşurdum bak çocuk uyumuyor gece uykusuzum tek olsam evde en azından bı kuru ekmek yer yatarım uyurum bebek uyurken ama evde insan olunca yatamıyorumda öyle yemek yapmam sofra kurmam gerekiyor yapmaktan erinmiyorum ama bu dönemimde ameliyatliyim yeni bebek yeni alışma surecim ağrılarım çok uykusuzluk bunaltiyor çabası annen bebek le ben kendimi toparlayinca gelsin başım üzerine ama şuan olmuyor uygun bir dille sen söyle ben dersem gücüne gider de eşin olmaz falan derse hiç acıma ne yemeği ne kahvaltısı atıştır atıştır yatak odasına gir bebekle bir uyu ikisinede iyilik yaramıyor demek oluyor o zama zaten
(150 puan) tarafından
Valla öyle demeyi düşünüyorum. Gitsin değil de en azından sabah kahvaltı koysun akşam basit yemekler yapsın başka bişey istemiyorum demeyi düşünüyorum çünkü şehir dışından geldi diğer kaynımın yanında kalıyor diğer 3 torununa bebek gibi bakıyor bu yaşında yemek yapıyor bulaşık çamaşır temizlik ama biz el kızıyız işte ahh ahh
(1,572 puan) tarafından
Söyle derdini seninki şu durumda istememek değil ki kendine zor yetiyorsun bebeğinle ve lohusasın
(150 puan) tarafından
Evet istememek değil cidden saygım sonsuz öyle görmüş öyle öğrenmiş onun zamanında ona öyle öğretmişler yanlış da olsa tartışmak kırmak falan istemiyorum. Ama hem güvenemiyorum hem de ben kendime zor yetiyorum
(1,572 puan) tarafından
Eşinle konuş orta yolu bulur mutlaka
0 oy
(294 puan) tarafından
Ah bacım deştin yaramı lohusa donemini hatırlattın.kaynanam gitsin diye gün sayiyordum
(150 puan) tarafından
Şuan ben o durumdayım
0 oy
(2,830 puan) tarafından
Tut kolumdan çıkar evden valla neler yapmış böyle 
0 oy
(1,604 puan) tarafından
Sizde kendimi gördüm. Ben de başta aman kirmayayim aman eşimle kötü olmayayim modundaydim ama özellikle yaşlı insanlar direkt olarak demedikce bazı şeyleri anlamıyorlar. Hoş direkt deyince bile anlamayıp kafalarının dikine gittikleri oluyor. İma şu bu fayda etmez. Benim kızım 2 yaşında. 2 yıl içinde sırf bu çocuğa çok karışma durumu yüzünden kaç kere ters düştük ben sert konuşma yaptım, eşimle kötü olduğumuz da oldu. Yaşlı işte anlamiyor ben napayım diyor o da.
(150 puan) tarafından
Söylüyorum zaten bugun dedim başına yastık koyulmaz şimdi çok küçük doktorlsr tavsiye etmiyo. Sonra ben yarım kundak yapıyorum kendisi tam yapmak istiyor dedim doktorlar yarım yapın diyor kalça çıkığı varsa daha çok zedeler Allah korusun sakatlanıp yoksa kalça çıkığına sebep olur hem anne karnında ayakları rahat kolları sıkıydı böyle yapınca daha rahat oluyor bana diyor ki sen kaç tane çocuk büyüttün dedim hiç ama ben doktorlar ne derse onu yapıyorum
(1,604 puan) tarafından
Doktorlar ne bilecek de diyor mu? Ayni model bende de var. Sanki doktorlar mitoz bolunmeyle uruyor da bi tek kendileri çocuk büyütüyor. Sizi zor günler bekliyor bence hazır olun ya da baştan tavrinizi net koyun. Ek gıda, uyku konularında da akıl  verip arkadan iş çevirmeyi severler çünkü onlar en mükemmel en iyi bilen annelerdir.
(150 puan) tarafından
He diyor valla. Kendisi Oxford mezunu çünkü. Doktorlar da sporlarla ürüyor çünkü mantar gibi. Ek gıdaya ihtiyacımız yok çok şükür ama bugün bana diyor şu çocupu biraz salona koy bak benimde memem var emziririm  biraz severim onu yaznayı unutmuşum posta ek gıda diyince aklıma geldi. He dedim maşallah süt fışkırıyor  hem neyini seveceksin 10 günlük bile değil daha emiyor uyuyor sevilecek bişeyi yok ki ele bile gelmiyor daha
(1,604 puan) tarafından
Evet 6. Aya kadar ihtiyaç yok ek gıdaya ama.emin olun yakında yemek suyu ver baskısı da baslar. Benim kaynanam kızım 50 günlük olunca ağzına elma koydu. Öncesinde kibarca ben de hep uyardım falan ama ondan sonra anlamadığı belli oldu. Daha net ve kararlı oldum, gerektiği yerde tersledim. Keşke düzgün söyleyince anlasalar da bizde bu karasrszlikta kalmasak, kendilerinden sogumasak
(150 puan) tarafından
Aynen öyle çok haklısın keşke anlasalar
0 oy
(12,772 puan) tarafından
Eşine söyle bence yani yemeğimi de kendim yapiyorum diye 
(150 puan) tarafından
Biliyor zaten ama sonuçta annesi bişey diyemiyor kırmamak için
(12,772 puan) tarafından
E sen coxugu al annene falan git sezeryanlı halimle iş görmeye zorlanıyorum de veya onun yanında eşine gördür belki utanır da yapar
(150 puan) tarafından
Yok yine utanmıyor eşim yemek yapıyor iş yapıyor yine yapmaz o annemlere gitmek de sıkıntı biraz ya rahat edebiliceğimi sanmıyorum orda evleri çok soğuk oluyor
(12,772 puan) tarafından
En azından yanında öyle bir şey desen
0 oy
(1,886 puan) tarafından
Allah sabır versin kardeşim
0 oy
(663 puan) tarafından
Valla canım esinle konuş açık açık yardımı yok eziyeti var hem bebeğe hem bana de ne diye gelmiş süs olsun diyemi lohusa kadına yardım edilir hayret bişey okurken sinir oldum sende iyi sabır var 
0 oy
(7,229 puan) tarafından
Ay bende 1 hafta dönüşümlü bir gün annem bir gün kaynana kaldı biz hallederiz artık geceye gerek yok dedim valla yok emzik ver yok bilmem ne geceleri oturup ziril ziril ağlıyordum artık kaynana bebeğimi benden uzaklaştırmaya çalışıyordu yok ben alıp diğer odada yatayım sen uyu yok sürekli emiyo emzik ver onu emsin gonderdim herkesi suanki aklım olsa göbeği düştü gelin yikiyalim demezdim onuda tek başıma yapardım ama ilk olunca o cesaretim olmadı 
(150 puan) tarafından
Bende düşünüyorum işte nasıl gönderebilirim diye zaten çok kalıcı değil. Normalde kaynumda kalıyor onun 3 çocuğuna bakıyor aklı hep orda kendi de söylüyor aklım orda diye. Uzun süre kalıcı olmadığı için kırmak da istemiyorum gitti mi bir sene daha gelmez. Yarın öbür gün de, burda kaynımla görümcem var onlara gitmedi daha. Onlara gidip kalır biraz
(7,229 puan) tarafından
İşte artık iyiyim anne sende yoruldun sağol de gönder
0 oy
(4,403 puan) tarafından
Ne yalan söyleyim okurken ben insanlıktan çıktım batıllara bak ya göğüs sıkmak  çocuğu hareketsiz yatırmak yastık kullanmak nedir ya Allah kolaylık versin canım işin çok zor ama aranız bozulmadan hallet eşine söyle o söylesin
0 oy
(3,813 puan) tarafından
Ayy senın kaynana kırma aşamasını coktan gecmıs kuzum

Benmkimşlkndopumda. Geldı. Bebek sevmekten. Baska. Bısı yapmadı bı de alerjım var heryer toz dıye kaf ettı. İkimci doğumuma da. Kafaısna göre kalkmıs gelmıs neymıs büyük kızıma bakacakmıs. Eşime söykeıdm ben çatlarım annenle bıseye de faydası yok. En azından kendı düzenime alısırım dedim. Yolladım evıne. Senn de teşekkür et üstğn yardımları için(!) ben hallederim gerısını de
0 oy
(31 puan) tarafından
12 gün önce doğum yaptım vallahi hersey aynisi bizde bide sürekli senin sutun yok çocuk doymuyor lafi bitmiyor birde eşim çocukla ilgilenince hanım köylü cocugu sen mi doğurdun doğuran bakacak lafi... Ben en son suratımı 5 karis yapıp kendisiyle muhattap olmama da buldum. Oyle yapınca akşamına gitti. Düzgün dursaydı.
(150 puan) tarafından
Evet deseydin ya. Onun çocuğu tabiki bakacak ilgilenecek hanım köylülükle ne alakası var. Kaynanam. Bunu söylese susmazdım ben. Görümcem görüntülü konuşurken kızım eşimin kucağındaydı eşime diyor sen bu hallere düşecek adam mıydın bende dedim ne var halinde kötü bişey mi var çocuğuna bakıyor sanki öyle bi konuşuyorsun ki işkence ediyoruz adama bakacak tabiki dedim
0 oy
(15,023 puan) tarafından
Çamaşır sepeti i önüne koy. Anne birlikte katlayalim. Hiç halim yok de. Yemek yaparken çağır sen de bı yandan yardım et hızlı bitireyim yatayım. Hiç halim yok de. 
0 oy
(91 puan) tarafından
Zaten lohusasısın tersle as suratını öyle yapma böyle yapma de sürekli anlar inşallah. Bebeğin ayakları sıkı sıkı sarılmaz kalça çıkıklığı olur üstten yarım kundak yapılır. Yazık yavruma ya kıyamam 
(150 puan) tarafından
Evet bende öyle yapıyorum üstten yarım kundak ama anlamıyor işte illa ki ayaklarını saracak çıkarmıyorum yatak odasından kızımı

İlgili sorular

0 oy
0 cevap 48 göst.
0 oy
0 cevap 44 göst.
0 oy
7 cevap 320 göst.
15 Aralık 2023 Aile kategorisinde Yenibiranne-00 (150 puan) tarafından soruldu
0 oy
28 cevap 734 göst.
26 Ağustos 2021 Diğer kategorisinde Denizmavisi (336 puan) tarafından soruldu

378,322 soru