0 oy
785 göst.
Alışveriş-Hediye kategorisinde (92 puan) tarafından
tarafından düzenlendi
Selamlar hayırlı ramazanlar belki garip gelebilir ama davetlere giderken tatlı alınıyor ya sizce mecburi bir şey mi bu? Gittiğimiz her yere eşim en az 500 liralık baklava alıyor ve ben bu duruma çok kızıyorum bana gelirken de alıyorlar ama bu zorunlu hale geldi fiyatlar çok arttığı için de böyle düşünebilirim ama gerçekten ne gerek var ev sahibi zaten tatlısını yemeğini yapıyor sizde durumlar nasıl boş giden var mı ? Hayırlı iftarlar hanımlar 

51 Cevaplar

0 oy
(128 puan) tarafından
150 liralık tatlı ve içecek alırım 500 çok değilmi?

Bence alınmalı eli boş hoş olmaz en azından uygun tulumba tatlısı falan illa olmalı bence hiç olmadı ekmek olabilir 

Gecen 8 kişi geldi yemeğe bisey almamış sorun değil ama bekledim sanki :))
-Reklam-
0 oy
(1,427 puan) tarafından
Ramazan olmasa da alırız her gittiğimiz yere. Mecburiyet değil de nezaket gibi bir şey sanırım. Yani kendini mecbur hissetmene gerek yok bence.
0 oy
(8,581 puan) tarafından
Nezaketen boş gidilmez 
0 oy
(1,125 puan) tarafından
Bizde hep gotururulur canım benimde bugün misafirlerim vardı bı kişi iki tane kola almış biri tulumba biri baklava biri lokma birisi güllaç meyve suyu pide bazlama her gelen eli boş gelmemiş sagolsunlar
0 oy
(1,584 puan) tarafından
El boş gidilmez ama  olarak pahalı tatliyada gerek yok . Giderken meyve suyu, kola , yada sen evde bütçeye uygun tatlı yada börek te yapıp goturebilirsin. Mesela ven hep evde tatlı yapar götürürüm herkes tarafından çok beğenilir. 
0 oy
(15,235 puan) tarafından
Götürmek güzel olur. Ben evime gelen eli boş mu dolu mu gelmiş dikkat bile etmek ama giderken götürmek isterim. 500 TL de vermem ama. Daha uygun bı tatlı alınabilir. Tulumba al mesela 
0 oy
(13,148 puan) tarafından
İlla baklava almak zorunda değilsin kola içecek tarzı şeyler de alınabilir masraf olmasın deyip tatlı almayacak olan karşı tarafa da misafir gidip masraf yaptırmasın sonuçta o sofrada ucuza kurulmuyor 
0 oy
(354 puan) tarafından
Elim bos gitmeyi sevmiyorum yani kim olursa olsun 500 TL harcamam tabi ama bı içecek meyve veya çocuklar varsa cips falan alırız 
0 oy
(442 puan) tarafından
Öğrenciyken bile nereye davet etseler asla eli boş gitmedim .Eli boş gitmek bana kabaca geliyor.Nezâket gereği bir şeyler götürmek hoş olur.
0 oy
(982 puan) tarafından
Kola götürün illa tatlı mı şart 
0 oy
(2,468 puan) tarafından
Illa tatli alinacak ya da baklava alinacak diye bisey yok. Baska alternatifte alinabilir. Maksat eli bos gitmemek.
0 oy
(1,310 puan) tarafından
Tulumba tatlısı olur. 1 kilo muz 1 kilo elma yanına da içecek olur. 500 tl çok ya
0 oy
(135 puan) tarafından
Nere olursa olsun 1 saatlik oturma için bile olsun asla elim boş gitmem hiç durumum yoksa bir içecek alırım onu götürürum
0 oy
(611 puan) tarafından
İki lahmacun bir ayran ikiyuz TL bu devirde 500 TL para değil çiçek alsan 500 TL'lik bir çiçek bile gelmez ayrıca benim şahsi fikrim Ramazan'da şerbetli tatlılar yememek bence oruç bitince bayramda baklavalar falan yenilmeli e bir eve beş aile iftara cagrilsa hepsi baklava getirse saçma olur zenginden durumun varsa  alırsın ama zaten aldığın 500 TL'ye yarım kilo baklava gelir onu da size ikram ediyorlar e yani ev sahibi 500 TL'lik baklava yemiyor 
0 oy
(1,017 puan) tarafından
2 pide alinir canm 50 TL yani pek de abartmaya gerek yok:))
0 oy
(1,152 puan) tarafından
Yani yazılı kural değil tabiki de ama her davete de 500 liralık tatlı alınmaz, 1 kilo meyve bir içecek al bitti gitti , kaldı ki zaten ev sahibi illaki tatlısını pastasını yapmıştır
0 oy
(1,877 puan) tarafından
ben elim boş gitmem ama her yere de 500 liralık baklava olmaz sonuçta aldığın kişilerde yemez atılırsa yazık. türk kahvesi, kuru yemiş, süt vs gibi her evde lazım olacak şeyler de götürülebilir. çok yakınlarımıza çay, bisküvi, çikolata gibi şeyler aldığımız da oldu. 
0 oy
(1,958 puan) tarafından
Bizde genelde kuru pasta yada ekler alanlardaniz hani baklavada olur bütçeme göre bakarsın canım ama eli bos gitmekde olmaz duruma göre birşeyler alına bilir yada çerez çekirdek, kabak çekirdeği ,leblebi  cola vs gibi gibi ama biz genelde nereye gitsek kuru pasta yada ekler alıyoruz eşimle 
0 oy
(1,485 puan) tarafından
Şart değil ama.nezaketen güzel olur.o kadar pahalı almak istemem şahsen bana da getirmesinler.benim maddiyatimi etkilicekse.
0 oy
(102 puan) tarafından
Sadece ramazan deil oturmaya dahi gidilse elli boş gidilmez durumunuz yetmeyebilir durumunuzun yetigini alırsınız ben ailemden böyle gördüm kaynanamlardanda böyle gördüm kime gitiysen ellim boş gitmedim onlarda boş gelmedi yani

İlgili sorular

0 oy
34 cevap 1,227 göst.
25 Kasım 2022 Diğer kategorisinde & Madamcoco & (2,196 puan) tarafından soruldu
0 oy
38 cevap 581 göst.
7 Kasım 2021 Aile kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
50 cevap 1,129 göst.
24 Eylül 2021 Diğer kategorisinde İstanbullu (47 puan) tarafından soruldu
+5 oy
19 cevap 602 göst.