0 oy
776 göst.
Alışveriş-Hediye kategorisinde (92 puan) tarafından
tarafından düzenlendi
Selamlar hayırlı ramazanlar belki garip gelebilir ama davetlere giderken tatlı alınıyor ya sizce mecburi bir şey mi bu? Gittiğimiz her yere eşim en az 500 liralık baklava alıyor ve ben bu duruma çok kızıyorum bana gelirken de alıyorlar ama bu zorunlu hale geldi fiyatlar çok arttığı için de böyle düşünebilirim ama gerçekten ne gerek var ev sahibi zaten tatlısını yemeğini yapıyor sizde durumlar nasıl boş giden var mı ? Hayırlı iftarlar hanımlar 

51 Cevaplar

+7 oy
(1,060 puan) tarafından
Boş gidipte elini kolunu sallayarak geldi dedirtmem gerekirse aç kalirim yine de götürürüm:))
(124 puan) tarafından
+1 ++111
(232 puan) tarafından
Madem çok para. Evinde tatlı yap götür dimi. Niye illa hazır alıp o kadar para veriyorsunuz.
(1,060 puan) tarafından
Tatlı olmasa da olur kahve içmeye gideceksem bile kahvemi götürürüm cikolatamı götürürüm böyle büyüdük biz
(124 puan) tarafından
@NSYhO aynen öyle valla . @Umayy17 Tatlı alınacak diye bir zorunluluk yok zaten. Bide gönülsüz almaktansa hiç alma daha iyi yani. Hem millet senin evine gelirken boş gelmiyor hemde sen giderken aldığın tatlının lafını yapıyorsun. Yazık yaa valla bakk. Dediklerimi üstüne alınma soruyu soran kişiden için yazdım onları kızdım yani :))
(1,060 puan) tarafından
Bilmiyorum elimi kolumu sallayarak giremem kimsenin evine. Bana getirip getirmemesi önemli değil. Gönülsüz almak da ne anlamadım. Madem almak istemiyorsa gitmeyecek. Biz Türk milleti tabağı bile boş göndermeyen bir milletiz. Aldıklarını laf söylemek bana göre değil.
-Reklam-
+2 oy
(6,952 puan) tarafından
Meyve alırsın içecek alırsın illa tatlı şart değil bence.
+2 oy
(124 puan) tarafından
Biz her gittiğimiz yere tatlimizi da alıyoruz gereken yerlere yardımımıza da yapıyoruz bence bu konuda çok yanlış düşünüyorsunuz. Yani tatlı almak şart değil veya herhangi bir şey almak ama konuyu nasıl Gazze'ye veya yardımlara getiriyorsunuz hayret ediyorum gerçekten 
(92 puan) tarafından
Bu sizi neden rahatsız etti bende buna hayret ettim ne var yani gereksiz fazla bir harcama yerine yardım yapılamaz mı
(124 puan) tarafından
Hayır yapılabilir diyorum yaa biz tatlıyı da alıyoruz yardımımıza da yapıyoruz gereken yerleree. Ama düşünceniz çok garip yani gerçekten. İsteksiz alınan bir şeyin bereketi zaten olmaz. Yani isteksiz alındığı için onun hayrı da kalmaz bence boşuna alıyorsunuz. Ama yardım olayı çok garip gerçekten yani saçma biraz. O tatlıyı aldığın kişiler senin en yakınların çünkü yabancı biri değil. Ama gönülsüz isteksiz alicaksan alma bence yardımın daha hayırlı olur o şekilde.
+1 oy
(119,154 puan) tarafından
zorunluluk degil ama ben ramazan haricide bi yere gidecek olsam elim bos gitmek istememki
+1 oy
(1,070 puan) tarafından
Eli boş gidilmez ama illa 500 TL lik baklavaya gerek yok.bir içecek,meyve,çocuklu evse cocuklara biseyler nebilim .
0 oy
(1,157 puan) tarafından
Ekler alıyorum ben ya da içecek çeşitleri . Zaten ev sahibi tatlı yapıyor oruçta da çok tatlı tüketilmiyor kalıyor gerçekten. Eli boş gitmemek maksat meyve de olur bence hem de daha iyi olur 
0 oy
(4,094 puan) tarafından
eli bis gidilmez yani nezaket geregi. baklava almasin bi icecek bi sisie kola giturursun yada  yaz olsa mesela dondurma . eli bos gitmemmek maksat. yada kendin evde bi kek yap gotur.oyle de olur illa baklava sart degil
(92 puan) tarafından
Kola ucuz olurmuşşşş
(4,094 puan) tarafından
yanina bi de meyve katarsin canim. zaten gittigin yer icecegini almistir sonucta. o onlara kalacak eli bos gtmemek amac
0 oy
(385 puan) tarafından
Eşine söyle sen birsey yap evde kurabiye kek ben genelde kurabiye yaparım 
(92 puan) tarafından
Kabul etmiyor canım kek kurabiye :(
(385 puan) tarafından
500 lira yazık yani zaten yapıyor ev sahibi içecek filan alsın bari
0 oy
(2,864 puan) tarafından
Ekmek alın kız. Bizde tatlı alırız ama yarım kilo zaten ev sahibi yapıyo senin maksat boş gitmemek 
0 oy
(13,648 puan) tarafından
Yooo mecburi değil ama edeben..

Ayrıca eşin niye  baklava aliyo ki illa tatlı şart değil

Kola alınır,

Kurabiye alınır,

Çerez alınır,meyve alınır.

Baklava diye şart yok
0 oy
(3,579 puan) tarafından
Tatliyi kendin yap gotur cesit olur
0 oy
(1,181 puan) tarafından
Yani uygun birşeyler alınsa iyi olur tabi 

Meyve, içecek tarzı 
0 oy
(8,980 puan) tarafından
Eli boş gitmek olmaz 500 liralık tatlı alana kadar meyve içecek falan da alabilirsiniz.
0 oy
(551 puan) tarafından
Sallana sallana gitmekte ayıp yanı ben ya kendim yaparim ya içecek alırız yada eşim getrir tatlıcı kendisi ben boş gidemem utanırım ama bı Allah'ın kuluda bna eli dolu gelmez valla 
0 oy
(2,736 puan) tarafından
Tatlı olmak zorunda değil elbette, kuru pasta olur içecek olur. Ama bu bir nezaket kuralıdır neticede. Her konuyu Gazze’ye bağlamak biraz ilginç olmuş. O halde iftara gitmeyin, kendiniz bir ekmekle açın iftarınızı biriktirdiğiniz tüm parayı gönderin. 
0 oy
(941 puan) tarafından
Boş gidilmez bizde asla bence gazze filan değil de eşinin 500 lira vermesi zoruna gidiyor 

Ama alınır yani ayıp olur
(92 puan) tarafından
Kalp
0 oy
(3,548 puan) tarafından
Nezaket  kuralıdır misirlige eli boş gidilmez geç gidilmez geç saate kadar oturulmaz ben dikkat ederim bunlara karşıda ki insan misafir geliyor diye en güzel yemekleri hazırlıyor evini temizliyor eline tatlı veya ev hediyesi veya bir çiçek  alarak gitmek ona kıymet verdiğini gösterir 
0 oy
(4,196 puan) tarafından
Zorunluluk degil tabi. Ama bence alinmali. Ev sahibine bi hediye,ikram gibi dusunulebilir. Ben goturmeyi de cok severim birisi bisey getirince de sevinirim. 

Annem yakin akrabalara (teyze,dayi,hala gibi) kendisi yapar gotururdu eskiden. Kadayif,revani,sekerpare ne yapilabilirse. 

Bizim komsumuz caya oturmaya bile gelince eli bos gelmez biz de ayni sekil. 

Yardim yapcak olan zaten yapiyodur. 500 liralik tatliya sira gelene kadar.
0 oy
(239 puan) tarafından
Tabiki boş gidilmez ufak da olsa bir şey alınmalı bence ama çok da aşırıya kaçmamalı herkes maddi durumuna göre davranır maddi durumu iyi olan baklava alır olmayan içecek alır veya meyve alır ama paylaşmak artırır bereket verir yardım konusunda tabiki yardım da yapılmalı o ayrı bir konu ve her şeyin yeri ayrı bence 
0 oy
(712 puan) tarafından
Biz nereye gidersek gidelim eşim pasta tatlı alır birini al diyorum Allah onun bereketini verir diyor 

İlgili sorular

0 oy
34 cevap 1,222 göst.
25 Kasım 2022 Diğer kategorisinde & Madamcoco & (2,196 puan) tarafından soruldu
0 oy
38 cevap 579 göst.
7 Kasım 2021 Aile kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
50 cevap 1,122 göst.
24 Eylül 2021 Diğer kategorisinde İstanbullu (47 puan) tarafından soruldu
+5 oy
19 cevap 600 göst.