0 oy
2,282 göst.
Aile kategorisinde tarafından
Merhaba kızlar , aranızda bilenler vardır ben PMYO için hazırlanıyorum. Eğer olur ise her şeyi geçersem Eylül Ekim gibi eğitimi başlıyor. Eğitim yatılı ve iki yıl. Bayram , hafta sonu evci izinleri ve sömestr dışında tatil yok. Toplamda 14 ay gibi bir süre yapiyor.  Oğlum şu an 10 aylık. Bu eğitim sürecinde ona annem ya da kaynanam bakacak. Orda akıllı telefon bile yasak anca gizli ne kullanabilirsem. Sürekli tuşlu telefon kullanmak zorunlu. Sorum şu; çocuğum beni unutur mu? Bensiz olabilir mi ? Psikolojisini etkiler mi bu ayrılık ? 

Not= ben evladimdan ayrı kalamam  , bırakamam diyenler yorumunuz size kalsın . Sorum bu değil!!

80 Cevaplar

0 oy
(589 puan) tarafından
Çok zor bı surec karar vermek o kadar zorlu iki seçenekte çocuğun için aslında ama hangisi daha iyi bilemedim senin açından ben sadece kendi fikrim birqkamazdim çocuğu ama aklım bu defa polislikye kalırdı bakacak kişi senin okuduğun şehirde bı eşyalı ev tutup orda kalsa sende gidersin her izninde keşke böyle durumda kiler için bı ayrıcalık olsa 
tarafından
Zaten eğer kazanırsam ikimiz de İstanbul'da olacağız. Ben izinlerde gelirim. Ben gelemezsem eşim ben getiririm diyor. Belki hocaların inisiyatifine bagli olarak izin verirler görüntülü konuşmama bilemiyorum
-Reklam-
0 oy
(3,483 puan) tarafından
Unutmaz ancak psikolojik olarak seni de onu da etkiler. Tam en ihtiyaci oldugu donem ve surede kisa bi sure degil. Hani 5 6 ay desen tamam yaklasik 1 bucuk sene.
tarafından
Evet öyle. Aynı şehirde olacagiz aslında ama nereye kadar. Kafam allak bullak
0 oy
(422 puan) tarafından
Cocugunuz tam bağlanma evresinde. Bu zamanlar ona kim bakarsa anne olarak onu görecek. Tercih sizin tabi ama cocugunuzla aranızda kocaman bir boşluk olur. Ha evet 2 sene sonra maddi anlamda rahat yaşar ama o zamana gelene kadar sizi unutmuş olur. Bizim komşumuzun kızı da okumaya gitti evlenip boşanmış çocuğuda 1 yaşındaydı. Annesi baktı çocuğa kendiside şehir dışında okudu. Çocuk şuan 10 yaşında hala kızın annesine anne diyor ve arada ciddi anlamda bağlanma sorunu var
tarafından
Biz aynı şehirde olacagiz evet dediğiniz gibi beni unutup bir başkasına bağlanmasından korkuyorum. Çok büyük bir karar benim için.
(3,651 puan) tarafından
Aynen ben de çok okudum böyle şey yaşayanları.
0 oy
(3,344 puan) tarafından
Pomem 6 ay onu denesen
tarafından
Evet canım o daha az bir süreç fakat ben mezun değilim hâlâ. E şimdi mezun olmaya kalk tekrar sınava gir desen 2/3 sene geçmiş olacak.
(3,344 puan) tarafından
Ablam gitti ve benim kızım asla unutmadi her aradığında konuştu skaype de. Haftada görüş hakkı vardı konuştu ama teyze olmasına rağmen unutmadı
0 oy
(1,582 puan) tarafından
Oğlun küçük sen gidip gelene kadr seni unutsada zmnla alışır büyük değil o yüzden kaçmaz o kadr keşke telefon olsa en azından görüntülü konuşmada hep kendini gosterirdin bilirdi senj
tarafından
Belki hocaların inisiyatifine bagli olarak ara sıra müsaade edilir. Olmazsa gizli gizli kullanacağım.
0 oy
(15,252 puan) tarafından
Araya kesinlikle soğukluk girer benim oğlum bir yaşında bir ay babadan ayrı kaldı o bile geri gördüğünde bocaladı ki şu an tam hafızasında yer etmeye başladığın süreç .
tarafından
Ah çok kararsızım . En doğru kararı vermeye çalışıyorum
(15,252 puan) tarafından
Çalışan meslek sahibi olan bir anne olma azim ve isteğini çok iyi anlıyorum. Senin eğitim gördüğün şehire taşınsalar olmaz mı
tarafından
Ztaen aynı şehirde olacağız canım. İstanbul'da. Ben yurtta kalacağım.
0 oy
(4,835 puan) tarafından
Hayır hayır asla unutmaz lakin meryemcim bebiş seni özler sen onu özlersin. Bu ayrılığı  travma yaratmayacak şekilde geçmeniz önemli. Annanne ve babaanne anneyi aratmayalım diye ekstra ilgi ve sevgi ile şımartmasınlar kesin konuş. Bunu sen de yapma. Her hafta sonu geldiğinde konuş anlat küçük deme anlıyorlar. 
tarafından
Evet ben atlatabilirim belki ama o dayanabilecek mi, onu çok çok etkileyecek mi , önceliğim o . Eğer öyle bir durum olursa zaten dedigimden çıkmazlar. bir yanim kesinlikle gitmelisin, obur yanım da vicdanın rahat olacak mı ,diyor.
(4,835 puan) tarafından
Bence yapmalısın. Hayal ettiğin sevdiğin bir meslek ile mutlu bir kadın mutlu bir anne. Sevmediğin meslek ise mutsuz insan mutsuz anne. Çakışan annelerin hepsinde var o vicdan rahatsızlığı bir sen de yok.
0 oy
(3,088 puan) tarafından
Evet bunu yap derim

Sonuçta arada bile olsa onu göreceksin 

Onun geleceği için bazen böyle fedakarlık yapmak lazım 

Sonuçta çocuğu bırakıp kocaya kaçmıyorsun

Yada istemiyorum çocuğu demiyorsun

Benim fikrim 

Madem gelecekte her şey güzel olacak 

O zaman yap
tarafından
Kesinlikle öyle. Zaten beni bu fikre düşüren de o
0 oy
(1,109 puan) tarafından
Eşin hafta sonları çocugu getirirse olur bence ilerde pişman olacağınız bir şeyi yapmayın evet zor bir süreç ama çocugunun geleceğini de düşün öyle karar ver 
tarafından
Evet görüşeceğiz. Umarım sorun olmaz.
0 oy
(437 puan) tarafından
Galiba iyiliği için bırakırdım çünkü ileride Allah nasip ederse ona daha iyi bir gelecek sunarım. Ama çok zor olacak 
tarafından
Zorluğunu az çok tahmin edebiliyorum. Üzüldüğüm bir konu ama yapacak bir şey yok
0 oy
(13,840 puan) tarafından
Kız kardeşimde POH eğitimine gitmişti 

Diyordu abla çocuğu olan 2 kadın var diye ama onlar 6 ay eğitim gördü 

Şimdi aynı yerde çalışıyorlar iyiki devam etmişiz diyorlarmış 
tarafından
Yaa bu çok iyi oldu bak. Umarım ben de ilerde bunu diyebilirim.
0 oy
(1,652 puan) tarafından
Çok zor bir karar uzaktamı eğitim alacagın yer? En azından tatiller falan gidip gorursun  bebisi
tarafından
Aynı sehirde olacagix ama ben yurtta kalacağım. Hafta sonları görüşeceğiz
0 oy
(7,476 puan) tarafından
Bazen çalışan annelerin bile sabah gidip akşam geldikleri halde veya 1 2 saat bırakıldığı halde çocuklar etkileniyor. Seninkide tabiki etkilenir. Sahada küçük unutur yani senide 
tarafından
Unutsa bile sonrasında tekrar o bağ kurulmaz mi ?
(7,476 puan) tarafından
Kurulur tabiki ama etkisi kalabilir üzerinde çocuğun
0 oy
(4,930 puan) tarafından
Ya basligi gorunce asla ayrilamam kafasindaydim. Tabi okuyana kadar. Ne guzel bi mesleginiz olacak. Ama bebeginiz daha cok kucukmus. Allah yardimciniz olsun. Cok uzuldum suan ki durumunuza keske cocugunuz az daha buyuk olsaydi. 

Psikolojisini illaki etkiler. Ama en azindan su 2-3 aylik surecte kim bakacaksa onlarda gelsin sizde kalsin. Haftasonlari mutlaka bebeginizi gormeye gidin onla vakit gecirin. Hatta imkan varsa aksam da gorun egitim bitince tabi oluyosa. Ama heralde olmuyodur. 

Keske bu sene degil de 1-2 sene sonra hazirlansaydiniz. Sizin icinde cocugunuz icin de daha kolay gecerdi surec. Ama kazanirsaniz gidin tabi. 

Bi akrabam bebegi 6 aylik olunca haftaicleri annesine birakti sadece haftasonu kendisi bakti. Ben yapamazdim ama sizin durumunuz farkli.  

Allah yardimciniz olsun insallah egitim evladinizla ayni sehirde olur.
tarafından
Aynı sehirde olur muhtemelen . Hafta sonları ise görüşeceğiz. Üzülmüyor değilim. Ama geleceği için de iyi bir adım
(4,930 puan) tarafından
Anliyorum sizi. Bende calisan bi anneyim calisan bi anne olmak evlat icin buyuk bi ayricalik. 2 maas olunca ne olacak diyenlere bakmayin.
Evet kucuk uzulur etkilenir. Ama zamanla alisir 2 sene sizi hic gormeyecek degil ya en azindan haftasonlari falan bi sekilde vakit gecireceksiniz. Allah kolaylastirsin.
0 oy
(2,103 puan) tarafından
Çok zor bir karar çokta zor geçer o iki sene ama git derim çünkü iki sene ayrı kalacaksın sonrasında maaşın çalışma şartların iyi olacak bu çocuğunada yansıyacak hayatını etkileyecek birde hayalinse tabiki bugün yapmazsan ileride hep çocuğum yüzünden yapamadım hissin olacak ister istemez o çocuk büyüyecek ve o kadar fedakarlık yapmasaydın yapmı dedim diyecek evladın hep küçük kalmayacak okumaya gitcek evlencek ve sen keşkelerinle başbaşa kalacaksın ne zamanı geri alabileceksin nede pişmanlığınla devam edebileceksin içini kemirecek mutlu anne mutlu çocuk 
tarafından
Kesinlikle ben de buna katılıyorum mutlu anne mutlu çocuk. Umarım bu süreci en iyi şekilde atlatırız
(2,103 puan) tarafından
İnşallah ama kimsenin dediğine takılma mantığınla hareket et
0 oy
(8,224 puan) tarafından
Okuma demem gitme demiyom kendi adıma gitmezdim evladımı bırakıp unutur seni en azından birazdaha büyümesini beklerdim 
tarafından
Yaşım geçiyor canım. Artık başlamam lazım
(8,224 puan) tarafından
Hakında hayırlısı canım ozaman isallah olursun istedigini
0 oy
(324 puan) tarafından
Çocukluğumda bir anı canlandı gözümde. Bi akrabamız küçük bebeğini bırakıp Hacc'a gitmişti. Geldiğinde bebeğinin ona alışma süreci olmuştu. Çok uzun değildi tabi. Sizinki çok daha uzun bir süre. Elbet bir zaman sonra alışır ama unutma ihtimali yüksek gibi
tarafından
Unutması evet üzücü ama sonradan o bağı tekrar oluşturmak önemli. Tekrardan yapabilir miyim becerebilir miyim bilmiyorum. Umarım ben de hallederim
0 oy
(611 puan) tarafından
Çocuğun senden soğur bence . Annen ya da kayinvaliden kimse ona anne demeye başlar senin de zoruna gider eminim . İyi düşün. Üstelik 2 maaş olunca mı çocuğun daha şanslı olacak ? Benim oğlum yeni 1 yaşına girdi hasta olduğunda 3 kişi zor sakinleştiriyoruz . İnat dönemleri oluyor ben annesi olmama rağmen zor sabrediyorum . Yani annen ya da kim bakacaksa sen yokken kızmasına falan nasıl vicdanın el verecek ? Ben şimdi riskli gebeyim annemin yanına geldim oğlumla. Annemi bazen zıvanadan çıkarıyor annem sesini biraz yükseltse zoruma gidiyor . 1 hafta 1 ay değil ki 2 seneden bahsediyorsun . Kimse senden daha iyi bakamayacak emin ol . 
0 oy
(7,121 puan) tarafından
Biraz daha erteleme imkanın yok mu çok küçükmüş kuzum yaa 
tarafından
Canım yaşım geçiyor.
0 oy
(617 puan) tarafından
Zor bir süreç bebek unutur tabiki ama o accık kapanır . Herşey gönlünüzce olsun inşallah. Bu arada neden daha önce yapmadınız bu işi bebek olmadan önce baslasaymissimiz keşke daha kolay olurdu sizin icin
tarafından
Aslında ben farklı bir üniversitede farklı bir bölüm okuyordum. Çocuk olduktan sonra taşındık ve dondurmak zorunda kaldım. Yani evlendim. Bölümüm de gayet iyi bir bölümdü. Şu an istesem devam edebilirim  fakat benim hayalim öğretmenlik değil polislik. Umarım o açığı kapatabilirim
(617 puan) tarafından
Kapanır canım hiç merak etme biraz zorlu bir süreç olacak ama ilerde pişman olmazsın hiç olmazsa hayellerinin peşinden git duygusal bakma olaya hic. O açığı kapatırsın her türlü çocuğuna sen yokken bakacak kişiye de güveniyorsan ben olsam giderim.

İlgili sorular

+2 oy
36 cevap 916 göst.
14 Ekim 2021 Diğer kategorisinde Aselin annesii ❤❤ (1,082 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 284 göst.
21 Mayıs 2021 Aile kategorisinde bahtsizbedevi (169 puan) tarafından soruldu
0 oy
20 cevap 252 göst.
0 oy
3 cevap 90 göst.
25 Temmuz 2023 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu

397,182 soru

11,879,377 cevap

35,995 kullanıcı

...