0 oy
1,232 göst.
Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde (10,350 puan) tarafından
Bu hem bilinçlendirme hem mutluluk postudur...!!

Mesleğimi bilenler bilir işime son derece aşık son derece severek yapıyodum ta ki kaderin sillesini yiyene kadar... bebeğim 4.5 aylıkken ise döndüm çünkü lohusalik surecim çok berbat geçmişti insanlardan uzaklaşmak birazda maddi olarak çocuğuma rahat Bi hayat sağlamak için işe döndüm sabah eşim öğleden sonra 2 saat babam sonra ben dönüşümlü baktık bebeğim 8 aylık olunca günde 15 dakika ekrana maruz bıraktığını öğrenince babamla tartışmaya başladım çünkü 03 yaş ekranın zararlarını konu uzmanı olarak zaten detaylıca biliyordum bu sürede kayinvalidemlerin 2 3 saatten fazla ekrana maruz bıraktığını öğrenince çok sert tepki verip cocugumun görüşmesini yasakladım 2.5 ay önce uzun ve sancılı taşınma surecim oldu izletmemek şartıyla çocuğuma telefondan sürekli müzik dinletiyordum oğlum çok seviyordu okullar kapanıp eve yerlestigimde cocugumda ciddi manada değişiklikler farkettim tam olarak komut almiyordu ismine tepki vermiyordu çevreye ve insanlara ilgisizdi babildamasi yoktu ve en önemlisi bu aya kadar tek Bi kelimesi bile yoktu önce kondurmak istemedim ama sonraları dahada geriye gittiğini farkedince hemen uzman yardımı aldım gördüklerimi olanları görüntülü ve yazılı olarak doktorumuza ilettim danver testine yönlendirdi ve bebeğim 9 10 aylık bebekle eş değer gelişimde cikti ön tanı olarak geçmişe dönük ekran maruziyeti izleri ve şimdilik sanal otizm  tanısı konuldu 1 ay sonrası için kesin tanısı konulacak der demez olduğum yere yığıldım oysa çocuğum 2 3 aydır ekran ile alakası yoktu o sira ekrana maruz kaldığını bilseydim zaten hemen müdahale ederdim 3 ay önce ekran izlediyse bu nasıl bisey olabilir bu sorular beynimde bağırıp duruyordu ilk şoku üzerimden atınca doktor sarılarak beni teselli etti ben çünkü bağıra bağıra ağlamaya başladım herkesin çocuğuna iyi Bi ogretmenken kendi evladıma anne olamadım ben nasıl farketmedim farkettigim zaman neden müdahale etmedim diye ağlıyordum muayne bitip odadan çıktığımızda eşim iş yerini arayıp yıllık izne çıktı ben ertesi günü mesleki baglantilarim olan ergoterapist rehber öğretmen dil terapisti arkadaşlarımı hepsini evime toplayıp detayli çalışma programı ayarladık günlerdir yoğun egitimdeyiz ve ilk babildamalari başlamışken bugün dünyanın en güzel kelimesi olan anne sözcüğünü duydum anne anne anne bu sözü duymak için canımı bile vereceğim hiç aklıma gelmezdi oturup saatlerce agkayacagim hatta eşimle kavga bile edeceğim aklıma gelmezdi anne anne anne hala inanamiyorum bu mucizeye... 0-3 yaş eskiden bile izlemiş olsa günde 2 3 dakika bile izlemiş olsa yada sürekli müzik dinlentilen bi bebeğin belirtileri otizm olmasa bile sanal.otizmdir ve bunun çözümü sadece ekrani kapatmak unutturmak degikdir üzerindeki etkilerini silmek için bile yoğun egitim.ilgi gerekir umarım sizlerde örnek olur 

26 Cevaplar

+7 oy
(1,045 puan) tarafından
Egitimcisin ama otjzim sonradan tv vb izleyerek olan bir durum degil dogustan gelen bir durum eger bebeginde otizim varsa  ekrana maruz kalmasi ve hic sosyal iliski kurmamaniz olumsuz etkiler onun disinda otizmin bin kusur cesidi var benim yaptigim bazi calismalar ve arastirmalar sonucunda bu yuzyilda isme tepki vermeme durumu otizim bulgusu degil eskiden cocuk ilk yilinda ismine tepki veriyordu ama suan o kadar cok uyarici var ki dusunsene milyon tane uyarici var dunyada cocuk esya isimleri vb seylere cok maruz kaliyor e sonucta da kendi adini ya bilmiyor ya da kendini esyalardan vb bagimsiz dusunemiyor 

Gelelim sizin cocuga hayatinin en kritik doneminde dunyaya gelir gelmez anne baba dedeler neneler bircok kisiye maruz kalmis oysa ki bu ozellikle ilk uc dort yil anne baba disinda tek bakici olmaliydi bu kritik bir durum cocugun ekrana maruz kalmasi mesele degil  iki cocuk dusun birine annesi 2 saat telefon veriyor ama gunde 5 saat disariya parka vb goturuyor oynuyor ilgileniyor ama diger cocuga da hep tel tv vb veriliyor bunun haricinde asla ilgilenilmiyor iste bu ornekteki cocuk malesef ekran maruziyetinin zarari riskiyle karsi karsiya kalmistir ama ilk cocuga izledigi icerik de pedegog onayli ise hicbir sey olmaz 
(66 puan) tarafından
Aradığım yorum  otizm denen şey doğuştan gelir dediğiniz gibi.Şimdi o kadar her doktor kendi çapında araştırma adı altında değişik değişik hastalıklar çıkarıyorlar.bir çocuk ya otizimdir ya değildir.Yok sanal otizm yok başka otizim.Çocuklarımızı hastaneye götürmeye korkar olduk her gidene otizimi yapıştırıp damgalayıp gönderiyorlar
(1,045 puan) tarafından
Mesela göz temasi kurmama durumunda direk otizm diyirlar oysa alakasi yok bazi cocuklar hic goz temasi kurmuyor ama otizimli degil
(10,350 puan) tarafından
Tekrar oku postu yada okuduğunu anlamamissin benim çocuğum zaten otizm degil sanal otizm tanili önce bu farkı anla ben sanal otizmin ne oldugunu nasil oldugunu açıkladım ikincisi otizm doğuştan yada sonradan oldugu tam olarak kanıtlanmadi yerli yabancı tüm bilim adamlarının bile emin konusmadigi bi konuda sen hangi kanıtlara dayanarak otizmin doğuştan oldugunu iddia edebilirsin? Göz teması kurmaları otizm belirtisi değildir kendi tezlerinizi bilimsel verilerle dünyaya kanıtlayin
-Reklam-
+2 oy
(130 puan) tarafından
Çocuk şuan kaç aylık ki. Bence sakin olun daha bebek o abartılmış biraz sanki
(130 puan) tarafından
Evet evet yarış atı gibi valla çok doğru dedin. Bak o yorum yapanlara yürüyor dedim artık çenelerini kapatsınlar diye aynı görüşmede ee konuşmuyor mu diyo dedim ki 14 aylık bebeğin ne konuşmasını bekliyorsun yani sanki istiyo ki Bi kusuru olsun çocuğumun gerçekten artık böyle düşünüyorum aklıma başka da birşey gelmiyo
(10,350 puan) tarafından
Ben uzman desteğinden sonra kendi aileme bile rest çektim kimse umrumda değil gorusmuyorum o tip insanlarla kim olursa olsun susturup tepki verilmedikçe maalesef o kopasica çeneleri durmuyor
(130 puan) tarafından
Keşke senin gibi olabilsem
(10,350 puan) tarafından
Gözünü kapat cnm emin ol olursun
(130 puan) tarafından
Valla bundan sonra gözümü kapatıp ağzımı açayım
+2 oy
(13,732 puan) tarafından
Babıldamları daha 6 aylıkken başlıyor sen o zamanlar da fark etmedin mi 

14 aylık diyorsun genel de 11 12 aylıkken dede derler az çok kuş sesi dersin çıkarırlar 

Sanki sende fark etmemişsin geç kalmışsın gibi 
(10,350 puan) tarafından
Postta detaylı açıkladım zaten önce konduramadim taşınma adapte olma sureci şu bu diye 2 ay bekledim tam olarak gelişme göstermeyince biseylerden emin olup uzman yardımı aldim
+1 oy
(2,430 puan) tarafından
Okucam bana uoruma bı kalp koyarmsnz yada başka bişey rica etsem
(10,350 puan) tarafından
Anlayamadım?
(2,430 puan) tarafından
Şimdi vaktim yok oyuzden kaybetmekte istemedim postu tesekkr edrm
tarafından
Al sana bildirim :D
(2,430 puan) tarafından
Hahaha cokmersi çok
0 oy
(1,729 puan) tarafından
Helal olsun size gerçekten ama işte bazen bilinçli olmakta işe yaramıyormuş ki kaderde nasibinde ne varsa onu görücez malesef Allah'ım biz anneleri evlatlamızla sınamasın senin bebeğini de sana bağışlasın amin ❤️ 
(10,350 puan) tarafından
Gerçekten otizm olsa bunu farkeder asla inkar etmezdim sonuna kadar kabul ederdim benim aslında kaçtığım kabullenmek istemediğim sey cocugumda zihinsel bi problem olmamasına rağmen sanki varmış gibi davranıp hakaret etmeseydi emindim olmadığına ama yinede geçmişin izlerinin oğlumda bu denli ağır etki bırakacağını hiç tahmin etmedim Amin cnm insallah hepimizin
(1,729 puan) tarafından
Olacağı varmış demekki beyin motor sistemine etki etmiş ki ille de belirti verip karşına birgün çıkacaktı sağlık olsun en azından yanına ve sen farkına vardın ve baya bilinçli bir annesin eminim ki bu günleri çok güzel atlatacaksınız otizim hastaalık değil farkındalıktır onlar çok özel ve güzel çocuklar
(10,350 puan) tarafından
Fazlasoyla hepsi benim melegim❤️ en azından erken müdahaleyle farkettim
(1,729 puan) tarafından
Çok şükür Allah'ım yar ve yardımcın olsun ❤️
0 oy
(793 puan) tarafından

Öncelikle Rabbim korktuğunuza uğratmasın inşallah inşallah herşey normale döner inşallah 

Ayrıca birşey sormak istiyorum ergoterapi eskiden otizm ile bağlantılıydı şuanda ayrıldı değil mi yani otizm tanısı almayan çocuk da da görülebilir duyu bütünleme eksikliği taktil hassasiyet yani
(793 puan) tarafından
Hamuru görünce diğer odaya gidiyodu midesi bulanıyor gibiydi parmak boya da öyle peynir de de aynı şimdi sadece peynire var parmak boya ve hamuru aştık denize girmek de istemiyodu tedirgin oluyordu zorlada olsa girdi zaten genel olarak tedbirli bi çocuk ben deprem bölgesindeyim farkettiğim anda gidecektim randevu tarihinden 2 gün önce deprem oldu malesef her yer yıkıldı bizde kendimize gelene kadar bu yaşa geldi şuan 3 yaşinda biz 32 aylıkken başladık
(10,350 puan) tarafından
Şartlar el vermemiş neyseki şuan şartlar elvermiste eğitime erken baslamissiniz erken tanı erken egitim her zaman önemlidir yaşam kalitesi olarak
(793 puan) tarafından
Malesef öyle oldu ama çok şükür iyi gidiyo elbet hepsi tam anlamıyla düzelmeyecek ama kendi hayatını etkilemeyecek kıvama gelse yeter Rabbim miniklerimizi bize bağışlasın
(10,350 puan) tarafından
Ergoterapist bu yüzden vardır hayat kalitesini büyük olasılıkla etkilemeyecek cnm
(793 puan) tarafından
İnşallah canım
0 oy
(540 puan) tarafından
Gelir şimdi ben izlettim bir şey olmadı, biz de izledik nolmuş diyenler. Öyle diyenlerin belki kendileri de çocukları da çok daha iyi olabilirdi, şu anki hallere ap.tallasmis halleri nerden bilecekler. Böyle bir riski alıp da daha 3-4 aylıkken çocuğuyla bu kumarı oynayan çok insan var. Yaşlıların cahilliğinden, vurdum duymazligindan bahsetmiyorum bile. Allah kolaylık versin, kolaylıkla atlatirsiniz inşallah. 
(10,350 puan) tarafından
En mutlu insan cahil insandır diye boşuna dememişler 1 delille 40 alımı yendim 40 delille 1 cahili yenemedim diye boşuna dememişler... atlatacağız insallah etkilerinin büyük çoğunluğu geçti sayılır
tarafından
Bizler zaten rast gele büyümüşüz :D Nasıl Geri'Zekalı olmadık ona şaşırıyorum :D
(10,350 puan) tarafından
Bizlerde ekran izledik ben gubde 4 5 saat ekran basind buyudum ama bi fark vardı biz ayni zamanda sokakta oynayan cocuklardik sanal dünya kadar gerçek dunyamizda vardı dışarı çıkar çevreyi gezer gece yarısına kadar eve girmezdik bu yuzden sanal algimiz olmadi simdikilerin maalesef gerçek dünyası yok bu yüzden sanal algıları açık
tarafından
Evet doğru söylüyorsun , bende kızı elimden geldiğince dışarıda çocuklarla oynatiyorum bakalım anneliği başarabilecek miyim
(10,350 puan) tarafından
Hepimiz aynı sorunu yaşıyoruz bu devirde
0 oy
(8,716 puan) tarafından
Yaşayan bilir nasıl zordur en azından sen egitimcisin doktor kapılarında gün vermemişler günlerce otutup ağlayıp ya oysa ya zaka geriliği ise diye kafayı yemedin ne kdr şanslısın o kapilarda beklemek var ya ölmek gibi birşey ölsen kurtulursun ama o kapıda beklemek doktordan 2 güzel kelime duymayı istemek o çaresizlik çok kötü. Rabbim sana bağışlasın hiç bir anneyi evladı ile sinamasin ben 18 ay anne demesini bekledim o anne kelimesini duymak anlatılmaz bir his. 
(10,350 puan) tarafından
Yemin ederim ömrümden 50 sene gitti eminim cocugumun zihinsel bi problemi olmadığına ama öyle davranıyor bunu adlandiramiyorum kısaca kendi söküğümü dikemiyorum berbat biseydi Allah düşmanıma yasatmasin mahvoldum günlerdir keşke eğitimci olmasaydimda bu denli bilip teori üretip kendi kendimi yiyip bitirmeseydim diyorum bazen... neyseki senle sonumuz iyi oldu hergun daha iyiye gidiyorlar gitmeye devam edecekler
(8,716 puan) tarafından
Cnm sen eğitimci olmasaydinda bilirdin insan anne olunca anliyo neyi var neyi yok birde vesvese çok geliyo aklına herşey geliyo. elhamdülillah Rabbime bin şükür dediğinin gibi sonumuz güzel oldu zeka geriliği yada otizm degiler. Rabbim o annelrede sabır güç kuvvet versin inşaAllah Rabbim hiç bir anneyi evladı ile imtihan etmesin saçlarımın hepsi beyazladi üzüntüden ya birşeyi varsa diye dusunmekten
(10,350 puan) tarafından
Amin cnm insallah iyi olsunlar varsın saçımızı bayazlasin geçici stres yaşayalım yeyerki iyi olsunlar
(8,716 puan) tarafından
Aynen öyle yeter ki iyi olsunlar
0 oy
(14,212 puan) tarafından
ah canim rabbim korktugunuza ugratmasin 
(10,350 puan) tarafından
Geçti gitti tabi tam olarak geçmedi ama büyük çoğunluğu geçti bunada şükür az kaldı darısı sana :))))
(14,212 puan) tarafından
bizimki zor be 8 gun kaldi gelmem diyor
(10,350 puan) tarafından
Dürt biraz yor bayilt bak nasıl gelecek söyle 9/8lik roman havasıyla gobecik at yeter ulan başlarım.boyle ise diye çıkmak için can atacak :))))
(14,212 puan) tarafından
cok cok oynadim durttum kizim deprem bile yapti :D nasip
(10,350 puan) tarafından
İyice göbek at havaya firlatarak eskiden romanlar o şekil çocuğun erken doğmasını saglarlarmis bi yerde duymustum:))))
0 oy
(16,953 puan) tarafından
Şükür ki sen farketmissin tecrübeli olduğun için. Belki de bilmeyen birisi olsaydı ilerlyecek ya da telafi edilemeyecekti. Geçmiş gitmiş olsun 
(10,350 puan) tarafından
İlk farkettigimde müdahale etseydim şuan izlerini tamamen ortadan kaldırmış olacaktım belki annelik icgudusu belki ailemde 2.kisiyi kaldiramama şoku yüzünden kabullenmek istemedim keşke yapmasaydım
0 oy
(36 puan) tarafından
Canm şuan çocugun çagırınca bakıyo mu  durumu nasıl şuan uyaran eksiklik olabilir çocugun
(10,350 puan) tarafından
Sanal otizm tam olarak bu canım otizm olmayıp otizm belirtisi gösteren demek
(36 puan) tarafından
Uyaran eksikliği oluyor değil mi
(10,350 puan) tarafından
Benzerlik gosterir ama en belirgin fark uyaran eksiligi daha çok sosyal etkilesimdir otizm hem sosyal etkileşim hem dil etkilesimidir
(36 puan) tarafından
Düzelir  değil mi  bu durum
(10,350 puan) tarafından
Elbetteki
0 oy
(2,524 puan) tarafından
Çok geçmiş olsun canım benimde kızım beyin kanamasi geçirdi ve bende evde sürekli onla oyunlar oynardım ve yuruyemeyecek dediler konusmayacak erken yürüdü erken konuştu kızıma evde hergun düzenli fizik tedaviler yapıyordum ve bende sonucunu aldım çok şükür herseyini erkenden yaptı doktor bu değerlere göre hiç bir şey yapamayabilirdi sizin Cabaniz sayesinde şuan çok iyi yerlerde diyor Allah yardımcımız olsun hepimizin bazen çabalamak gerekiyor 
(10,350 puan) tarafından
Varsın o iyi olsunda dünyayı önüne sererim annelerin cabasida umududa bitmez
(2,524 puan) tarafından
Aynen öyle canım yeter ki onlar iyi olsunlar
0 oy
(5,433 puan) tarafından
Canım benimmm. İnan bu süreci senden daha iyi kimse yönetemez. Çoook kısa zamanda yaşıtlarını dahi arkada bırakacağına o kadar eminim ki. Bizi de düşünüp uzun uzun yazmışsın allah razı olsun :)) 
(10,350 puan) tarafından
Ömrümden 50 sene gitti eminim zihinsel problemi yok ama öyle davranıyor öğrencim olsa çözümü çok basitti aslında ama kendime hayrım olmadı maalesef neyseki çoğu gitti azı kaldı
(5,433 puan) tarafından
Ayyynen öyle çoğu gitti azı kaldı. Ne şanslı ki senin gibi işinin ehli bir annesi var :))
(10,350 puan) tarafından
Saol cnm çok teşekkürler:))))
0 oy
(4,458 puan) tarafından
Çok sevındım adına telafi edebilmişsin. Bebeğin kaç aylık benımkınden küçük diye biliyorum. Bwnımkı henuz anne demıyor da
(10,350 puan) tarafından
14 aylık henüz erkek çocukları son sınırı 15 ay kız çocuklarında 12 aydır sinir 1 kelimesi bile varsa korkacak bisey yoktur ama hiç olmaması maalesef büyük problem
0 oy
(562 puan) tarafından
Öncelikle çok sevindim anne demesine duyğulandımda;( merakla okudum yazınızı.bir bicik yaşında kızım var telefonu istemez ama yemekten sonra kahvaltıdan sonra yada ben mutfaktayken elimden tutar götürür  ağlar  ac dıye TV den YouTube kids i açtırır şarkılı videoları izler çoklu zararlı ki korktum bi an.kendisi normal çocuk gibi çokta zeki konuşuyor yemeğini çatalla yiyebliyor dans eder fln neblm aklıma bunlar ğeldi
(10,350 puan) tarafından
Her ne olursa olsun 0 3 yaş uzak tut beyin gelişiminin en çok geliştiği yaş olduğu için ekran izleri maalesef kalıcı bile olabiliyor mesela ben müzik dinlemenin etkilerini bilmiyirdum müzik dinlemek sürekli alicilik vericidir dengesinin sasmasina ve ekolaliye davetiye cikartiyormus eğer bilseydim en başından bütün şarkıları ezberler ben söylerdim canlı nesnenin şarkı soylemesi farkli
(562 puan) tarafından
TV den uzak tutarım artık.ben oğlum için çocuk gelişimi uzmanınada gitmiştim oda söylemişti.ama ben kızım için hiç düşünmedim bunu doğrudur.
(10,350 puan) tarafından
İşin uzmanı olduğum halde müziğin etkilerini ben bile bilmiyordum her gün yeni bisey öğreniyor insan
(562 puan) tarafından
Bilmıyorumki teknoji ilerledikçe herkes herşeyi söylüyor bizde şaşırdık vallaa daha neler duyacağız bakalım.
0 oy
(66 puan) tarafından
Bende ortama televizyon izletekten çekinmeyen.Arada telefondan da izleten.6 ıncı ayından beri kelime (baba,dede,Eda (teyzesinin ismi), ala (hala),)söyleyen.9.aydan sonra şarkıların hareketini yapmaya (sar sar sar makarayı,anneni seviyorsan alkışla şarkılarının hareketleri) başlayan.Şu anda 1 yaşında olmasına rağmen "Eda gel,baba,hala, ver,al,geldim,dede,gel cız ,hayır,bay bay hayırı yaparken parmağıyla da destekler" her dediğimiz kelimeyi taklid etmeye çalışan (****** sesleri gibi şu an köpek ve aslan sesi çıkarır kediyi az da olsa yapar) oğlumla giriş yapayım
(10,508 puan) tarafından
“Televizyon izlemekten çekinmeyin. Arada telefondan da izletin” siz yazdınız bunu komik olmayın ya
(66 puan) tarafından
Sizden ricam düzgün okumanız.Sadece tek kelime takılıp da nasıl laf söyleme çabasına girerim diye uğraşmayın.Ki aksi bir kelimem de yok kimseye televizyon izleyin diye de tavsiye vermedim.Bem kendi oğlum için "Televizyon izletmekten çekinmeyen,arada telefondan da izleten.."diye başlayarak yorumumu yaptım.Cümleyi kendi lehine yorumlayarak yeniden cümleyi kurguluyarak buraya yazmana hayret ettim doğrusu.Hiç güleceğim yoktu
(10,508 puan) tarafından
Ne farkı var ya. Sonuç olarak başkasına söylüyorsunuz bunu. Neyse sizinle tartışmaya girmeyeceğim. Bu kafada olan biriyle tartışamam asla
(66 puan) tarafından
Aynı fikirdeyim.Anlayana sivrisinek saz.Anlamayana davul zurna az .
(1,313 puan) tarafından
Bacım. Oğlum 6 aylikken ay dede demeye basladi. ²⁴ aylikken cocuk sarkilarini ezbere soylerdi. Hem ingikizce hem türkçe alfabe sayardı 24 aylık çocuk. Bahsettigin sarkilari ve haraketleri de yapardı. Aaaa etkilenmiyor ki cocuguum dedim paaaaat 9 ay sonra ATİPİK OTİZİİMM.. tanısı aldık. Sen anla gerisinj
0 oy
(262 puan) tarafından
Sadece ses olarak müzik dinletmektemi zarar veriyor yaniben hep dinletiyorum çok sevdiği için
0 oy
(833 puan) tarafından
Geçmiş olsun. Acaba genetik yatkınlık mi oluyor. Çünkü saatlerce tablet telefon izleyip birsey olmayan çocuklar var. 
(10,350 puan) tarafından
Her çocuk farklıdır izleyip bisey olmayan çocuk maalesef yoktur az yada çok farketmez mutlaka etkisi kalıyor
0 oy
(10,508 puan) tarafından
Canım eğitimin ve ilginle bunları çabucak aşacağına inanıyorum. Benimde bir sorum var sen böyle paylaşınca içime kuşku düştü. Benim kızlarım da tv izler sürekli çizgi film olmasa bile müzik dinliyorlar. Küçüğü 15 aylık. İnsanlardan çok korkuyor çekiniyor. Bu yabancılama mı yoksa tvden kaynaklı mı diye düşünüyorum sizce nedir 
(10,350 puan) tarafından
Yabancilama cnm gayet normal
0 oy
(405 puan) tarafından
1 yaşında bile olmayan bi bebeğe 2 3 saat ekran çok acımasızca, maalesef benim kayınvalidem de bu tehlikenin farkında değil kendisine 2 saat bırakmak zorunda kalsam hemen işin kolayına kaçıp ekran açacağından eminim, bu yüzden Allah düşürmesin hiçbir zaman bırakmadım ona
(10,350 puan) tarafından
Bu yüzden kim olursa olsun guvenmedigimiz bizi dinlemeyen kimseye emanet etmeyecez

İlgili sorular

0 oy
12 cevap 708 göst.
7 Mayıs 2024 Diğer kategorisinde Janya 6 (139 puan) tarafından soruldu
+1 oy
12 cevap 697 göst.
9 Eylül 2022 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
+1 oy
20 cevap 650 göst.
25 Eylül 2021 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 453 göst.