0 oy
601 göst.
önce Diğer kategorisinde (311 puan) tarafından
Bunu aileme nasıl anlatabilirim böyle hiç mutlu değilim 

Yargılayacak olanlar yazmasın lütfen .

16 Cevaplar

+10 oy
önce (11,277 puan) tarafından
Allah ile senin aranda ailenden bu kadar çekinip Allah karşısında vereceğim hesaptan çekinmiyorum diyorsan eğer açıl bu benim kararım de. Ben açığım ve biliyorum ki bunun hesabını vereceğim nefs falan bir bahane olmayacak bu noktada

Tek duam bana da sana da Rabbim hidayet versin kardeşim.
önce (1,662 puan) tarafından
Malesef evet insanlara daha çok takılıyoruz. Allah hepimize eksik olduğumuz yerlerden hidayet nasıp eylesin cuma hürmetine
Amin inşallah canım
önce (4,256 puan) tarafından
+++ lar nagişime ❤️ elalem denen bir put var asıl mesele onu kırabilmek feraceyi ilk giydiğimde neler duydum ne bakışlara maruz kaldım Rabbim biliyor
Benim bak çok hoşuma gidiyor mesela tam manasıyla kapalı hanımkızlar. Bir arkadaşımız var İngilizce öğretmeni ve ferace giyer. Sana okul müdürü dahil uğradığı saçma sapan eziyeti anlatamam. Sanki sadece din kültürü öğretmeni öyle olabilir gibi kıza sen imam hatipe git burası sana uygun değil bile dedi. Proje okuluyuz layık göremedi herhalde.Şekilciyiz özellikle sen 10 yıldır iyice arttı. Önemli olanın ne olduğunu çoğumuz unutuyoruz.
önce (1,488 puan) tarafından
Yürekten bol ++++++ ❤️
-Reklam-
+5 oy
önce (1,277 puan) tarafından
Tesettür kimsenin süsü değildir açılıp acilmamak sana kalmış 
+2 oy
önce (1,314 puan) tarafından
Kula, Allahın soracağı sorulardan sorulmaz. Kula, kulun sorduğu sorulardan sorulur. Burada yazılanlar da yargılamaktan çok, insanlar için din kardeşini bir hata yapmaktan kaçındırmak için yazılanlardan ibaret.

Açılmak isteyen bir arkadaşım vardı, çok eskilerden beri tanırdım onu. Çok dert yanıyordu, herkes ona bakıyormuş. Ortamdaki diğer herkes açıkmış, onun kapalı olması kendi gözüne batmaya başlamış falan. Durmadan kendimi güzel bulmuyorum derdi. Halbuki kendi güzellik algısına uymaması, güzel olmadığı anlamına gelmiyordu. Hakiki manada çok güzel kızdı.

Açılma kararı verdi, geldi ilk bana söyledi. İlk birkaç hafta çok uğraştım, her şeyi anlattım. Biraz daha düşünmesi için bir sürü argüman sundum. Nefsine yenik düşmemesi için çok çabaladım ama nafile.

En son bana kızdı, ben de  "Senin bileceğin iş. Kapanırken kimseye sormadın, Allahın emrini yerine getiriyorum dedin. Açılırken de kimseye sorma, Allahın emrini çiğniyorum diye açıl. Kimsenin senin için yapacağı bir şey yok. Keşke vazgeçsen. Rabbim hidayet versin." Dedim. Diğer türlü tebliğ edilecek bir insan değildi çünkü, arkadaş ortamının sığlığı dolayısıyla (özellikle bu kelimeyi seçtim çünkü kapalı olmayı yobazlık sayan bir güruhtu) kendisi ve düşünceleri geri dönülmez bir raddeye gelmişti.

Açıldı. Açıldıktan 20 saat sonra öldü. Arkadaşlarıyla çıktığı ilk gezide araba kazasıyla vefat etti, Allah rahmet eylesin. 27 yaşındaydı. Gencecikti. Körpecikti. Daha önce boynu kolları vs güneşte hiç yanmadığı için bembeyazdı. Öyle de güzel bir kızdı ki her gören ona ne kullandığını, yüzüne ne sürdüğünü sorardı. Pırıl pırıldı.

Cenazesini hoca arkadaşlarım yıkadı, orada gördüm en son. Esmerleşmişti. Bu olalı 1 sene bile olmadı. Çok kişi açıldığını bilmiyordu, o kazada öğrendi. Cenazesi kaldırıldı, okumalarını yaptık. Yine elhamdülillah bir şeyler nasip oldu da birkaç hatim bağışladık.

Bu bana çok ağır bir ders olmuştu mesela.

Kadınlar güzellik için açılabiliyorlar. Veya sığ düşünceli arkadaşları yüzünden de olabiliyor. Daha pek çok etken var, küçüklükten içinde kalan açık giyinme arzusu gibi. Ana babası zoruyla giydiği için kapanmanın esas manasını bilmemek, örf adet gelenek görenek saymak gibi.

Bu tür konularda önce sebep araştırılmalı. Giderilebilecek bir şeyse bunun için çalışılmalı.

Ancak bazı vakalar da var ki, bir musibet bin nasihatten iyidir kapısına çıkıyor.

20 yaşında açılıp 13 sene açık kalan bir yakınım, şimdi öyle bir dönüş yaptı ki görsen artık senden benden mübarek. 0 günahsız dersin.

O 13 senede yaşadıklarını anlattığında hüngür hüngür ağlıyorsun. Böyle de bir serüven başından geçmeliymiş ki anlasın. Kendi böyle söylüyor.

O sebeple güzel kardeşim, yapacağın şeyi yapmadan evvel artısıyla eksisiyle lütfen araştır. Bazı şeylerin geri dönüşü çok şeye mâl olabiliyor. Rabbim hakkımızda hayırlısını versin, bizi hidayetten ayırmasın. Amin.
önce (311 puan) tarafından
Tamm ama açıldı diye ölmedi ya kapalıyken ölüm gelmiyor mu
önce (1,314 puan) tarafından
Bahsettiğim bu değil, birazcık daha bekleseydi belki ahirete kapalı gidecekti. Ancak nasip olmadı. O kızcağız açıldı diye ölmedi. Açık öldü. Allahın emrini yerine getirdiği seneler bir kenara, itibar son nefesedir. İnşallah müslüman olarak ölmüştür.
Size bahsettiğim şey de bu aslında, açılsanız da kapansanız da öleceksiniz. Ancak ahirette yapılacak muamele bir olmayacak.
Belli ki siz kafaya koymuşsunuz bile, kafasına koyanı vazgeçiremezsin. Ancak inşallah aile baskısı, örf adet vs gibi tesettürün esas anlamını tam öğrenmeden bir gafletle karar vermezsiniz. :)
+1 oy
önce (332 puan) tarafından
Canım bana sorarsan nefsine yenik düşme ama senin bileceğin bişey nasıl istersen
+1 oy
önce (198 puan) tarafından
Ailen günahtan korktuğu için kapanmani istemiştir herhalde
+1 oy
önce (1,452 puan) tarafından
Yargılamak değil de oyuncak oldu tesettür ya hiç örtünmeyin ya da hakkını verin tercih senin tabi ama böyle durumlar çok fazla olmaya başladı 
önce (1,135 puan) tarafından
Ya benim liseden 2 arkadaş yeni açıldı
Instagram da kendilerini hiç paylaşmazlardi şimdi makyaj saç bakım yapıp paylaşıyorlar dışarıya kendilerini beğendiriyorlar
Rabb'im hidayet versin şaşirtmasin herkesin Rabb'i ile arasında
İlla birilerine beğendirmek için mi açılmak istediğimi düşünüyorsunuz
0 oy
önce (79 puan) tarafından
 kimsenin haddine değil yargılamak yorum yapmak. Aile istediği için kapalı kalınmaz. Zamanla herkes alışıp unutacak 
Kapalılık Allah istediği içindir kulu istedi diye kapalı kalınmaz. Burda bir yönlendirme yok daha fazla yönlendirmeyin derken siz yonlendirmis oluyorsunuz. Kendi iradesine kalamamis kibfikir alıyor
önce (1,277 puan) tarafından
Herkemben neyi yonlendiriyorum kendisi bilir herkes kendi mezarına girecek KiB by
Tabi örtünme ayetinin iyice araştırdığım ve aslında örtünme ayetinin başka türlü olduğunu gördüğüm için istiyorum
önce (327 puan) tarafından
Örtünme ayeti nasıl baska türlü lütfen böyle kandırmayın kendinizi ayette acık acık yazıyor kadınları bol giyinmesi gerektigini sacının kapalı olması gerektigini sadece ellerin ve yüzün görülebilir carsaf yok evet o insanın kendine kalmıs
Prenses annesi hanım açılmayin günah  diye yönlendirmeye çalışanlara yorum yapmayıp bana yazmissiniz bu yorum dikkatinizi çekmiş çünkü sizde aynı düşüncedesiniz. Kimseye karisamayiz herkes istediğini yapabilir. Ama kapalı bir insan o örtünün hakkını vermeli diye düşünüyorum. Yapamiyorsa zorlamanın el ne der diye kendi ömrünü mutsuz bitirmenin anlamı yok. Bu hanımefendi açılmak isterse herkes saygı duymasını bilmeli nokta
0 oy
önce (1,153 puan) tarafından
Yargılacak bir şey yok sana kalmış bir durum 
Öyle yabi
0 oy
önce (5,062 puan) tarafından
Kendi tercihin bir sure sonra alisirlar
Ama ufak çaplı kıyamet kopacak gibi
0 oy
önce (522 puan) tarafından
Ayyy canım yaa insanlar gerçekten çok farklı. Bende acıktım acikligimdan rahatsız oluyordum çarşıya büyük bir utançla çıkıyordum insanların bakışları beni çok rahatsız ediyordu. Kendi irademle kapandım çok mutlu huzurluyum
Senin adına sevindim
0 oy
önce (18,594 puan) tarafından
Bu senin Allahla aranda olan mesele günahıda sevabıda senin ama iyi düşün derim gaflete kapılma sonra bide açıldığın için pişman olursan nolcak
Sanmıyorum böyle mutlu değilim
0 oy
önce (546 puan) tarafından
Bence şeytana uyma ıcınden gelmeyerek kapandın belki ama sonuca bak kapalısın ne güzel nasip olmuş bır sekılde içme sindirmeye çalıs derım canım uyma şeytana
Ama mutlu değilim
Bence vesvese canım sevmeye çalış inançlı bır insansan ahiretini düşün derim
Araştırma yaptığım için açılmak istiyorum
Nasıl yani anlamadım neyı araştırdın
0 oy
önce (148 puan) tarafından
Sizin tercihiniz zorlamayla kapanma olmaz. Çevreniz ilk başta yadırgar ama zamanla kabullenip alisirlar.
İnşallah canım teşekkür ederim
0 oy
önce (286 puan) tarafından
Bende istiyorum kapalı olunca toplum içinde özgüvenim çok düşüyor 
önce (327 puan) tarafından
Aa canım niye öyle düsünüyorsun ben aksine kapalı oldugum icin aksine icimde huzur oluyor kendimi daha güvende ve güclü hissediyorum
önce (286 puan) tarafından
Ya canım bende istemiyorum böyle düşünmeyi ama ne bileyim çok sorguluyorum bazı şeyleri zaten emredildiği gibi uyduğum bir tesettürüm yok bana yakışıyor diye de kapanmadım imam hatip okurken zaten açık giyinmiyorum kapanayım deyip kapandım ama işte ne bileyim bu halimi sevmiyorum öyle dar pantolon kısa kısa şeyler de giymiyorum ama hani renkli giyiniyorum mesela en basiti siyah şalı hiç sevemiyorum renkli şal takıyorum böyle olunca da sorguluyorum kapanmasam da daha mantıklı olur gibi geliyor eşim müsaade etmez zaten açılmama
Bende öyle sadece kapanmak istemiyordum yine bol giyincem açık yerim olmuycak ama başörtüsü ile olmuyo ya
0 oy
önce (1,772 puan) tarafından
Bu sizin tercihiniz, kızsalar bile zamanla alışırlar
0 oy
önce (44 puan) tarafından
Bende kapanmak istiyorum inşallah bende kapanırım

İlgili sorular

0 oy
38 cevap 1,166 göst.
7 Haziran 2024 Diğer kategorisinde 1Gozbebegimmm (2,951 puan) tarafından soruldu
+1 oy
28 cevap 2,545 göst.
+1 oy
29 cevap 2,089 göst.
20 Ocak 2022 Moda kategorisinde aysenurcan1906 (38 puan) tarafından soruldu
0 oy
9 cevap 1,455 göst.
10 Ağustos 2021 Aile kategorisinde Xxteenage (4 puan) tarafından soruldu

389,244 soru

11,637,683 cevap

35,429 kullanıcı

...