0 oy
887 göst.
Aile kategorisinde (579 puan) tarafından
1 hafta önce eltimi kaybettik. Karaciğer nakli oldu ve malesef atlatamadı. Bu pazar kaynımın kınası var diğer hafta da düğün. Bizim aile iptal etmek istiyor ama kız tarafı illa düğün olacak diyor. Kimsenin elinden bişey gelmiyor istemiyoruz da. Şu durumda ne yapılır bilmiyorum. Hiç gitmek istemiyorum. Biraz konuşup rahatlamaya ihtiyacım var. Bu durumda sizlerin tepkisi ne olurdu. Gitmek istememekte haklı mıyım 

31 Cevaplar

+14 oy
(4,529 puan) tarafından
tarafından düzenlendi
Ölüye saygısı olmayanın diriye hiç saygısı olmaz. Bence bu kaynına çok büyük işaret. 
(4,529 puan) tarafından
Amin amin. Bakın Allah akıl vermiş fikir vermiş. Perşembenin gelişi çarşambadan belli olur derler. Bu atalar boşuna söz söylemez.
(579 puan) tarafından
Çok doğru
(693 puan) tarafından
Kesinlikle katılıyorum bırazcık aklı varsa yakmasın kendini genç yasında gerçekten aılece saygısızlar demek ki yazıkşar olsun ya
(4,529 puan) tarafından
Aile dediğin yara sarar yara açmaz yaraya tuz olmaz.
Çok gençmiş 29 yaşında bir fidan ya.
(579 puan) tarafından
Kıyamam bide 12 yıldır bu hastalıkla mücadele ediyordu. Kendi ailesi sırtını döndü karaciğeri tuttuğu halde vermediler. Son iki yıldır iyice ağırlaştı. Rabbim mekanını cennet eylesin :(
-Reklam-
+1 oy
(466 puan) tarafından
Canım bunun saygısızla bir alakası yok.Yani şöyle benim gorumcemin cumartesi düğünü vardı 2 gün önce damatin babaannesi vefat etti.Ve damat da gorumcede aynin köydendi.Ne yapalım dediler ikisi Allahını emri dediler düğünü iptal etmediler.Cunku 2 tarafından da uzaktan akrabaları gelmişti.Ve davetiye organizasyon falan hepsi hazirdi hatta sandalyeler falan her sey gelmisti.her şey hazirdı.o kadar kişiye düğünü erteledik demeyecekleri için düğün oldu.Hatta erkek tarafı çok da güzel oynadı.Yani bu ve benzeri bir çok şeyde düğün iptal edilmez bizde eğer ki davetiye dagitilmadiysa.Kiz tarafı buna istinaden iptal etmek istememiştir.Yani yapılacak bir şey yok.Gelinin hiç bir suçu yok.Bu benim kendi şahsi düşüncem 
(579 puan) tarafından
İnşallah canım. Hatta gelenin babası imam gerçi tüm sülalesi imam onlardan okumalarını da isteyebilirler
(466 puan) tarafından
Oh ne güzel valla bu teklifi yapın adam kabul eder imammis birde
(579 puan) tarafından
Hayırlısı artk bakalım ne diyecekler
(466 puan) tarafından
Durumdan beni de haberdar et
(579 puan) tarafından
Tamam canım yazarım buradan
+1 oy
(11,527 puan) tarafından
Ben sanırım nikah olmasa sizinkiler tarafında olsam buradan dönerim. İnsan insan halinden anlamalı acı üzerine ne düğünü. Kuranı kerim okunsun ya da amaç evliliği duyurabilmek ise. Büyük saygısızlık 
(579 puan) tarafından
Nikah oldu canım. Herkes biliyor evlendilerini
(11,527 puan) tarafından
Ertelenmeli ya da gitme gülüm ya valla vah gidene yani
(579 puan) tarafından
Ben ve tüm aile istemiyor. Eşim de sen gitmezsen ben gitmezsem abime de yazık dedi oda haklı. Ay ay ne tarafa gitsek sıkıntı
0 oy
(3 puan) tarafından
Çok saçma bence ya en azından saygı denen bısey var saygıdan kız tarafı bı süre sonraya etrleyebılır
(579 puan) tarafından
Ay yok kuzum nerde. Kayınpederim en büyük kaynım arayıp konuştular. İlla olacak diyolar. Evlenecek olan kaynım söz geçiremiyor
(3 puan) tarafından
Yani uzak bı akraba falan degıl kaynının eşi ölmüş ve o adama da yazık yani kardesının mutlu gününde olmak tabiki ister ama doğru degıl zaman olarak
(579 puan) tarafından
Kesinlikle değil de anlatamıyoruz ki. Kızın babası bide imam yani daha çok saygı duyması gerekir
(3 puan) tarafından
Maalesef imam olması veya dindar olması saygı kavramını degıstırmıyo. Ama ayıp yani cahilce
(579 puan) tarafından
Çok doğru diyorsun bu bambaşka birşey :(
0 oy
(18,803 puan) tarafından
Kaynının nasıl ya eltin vefat etmiş tam anlayamadm ama gitmezdim ben cenaze var olmaz
(270 puan) tarafından
3 erkek kardeştir büyük abinin eşi ölmüş, küçük erkek kardeşin düğünü var yani
(18,803 puan) tarafından
Ay bence abiye saygısızlık yaa
(579 puan) tarafından
Evet canım arkadaşın anlattığı gibi. 3 kaynım var birinin eşi öldü biri evlenecek diğeri de düğünü iptal etmek için uğraşıyor ama olmuyo
0 oy
(7,272 puan) tarafından
İnsanlar ne değişik ya en azından 40i çıksın bari ertelenir
(579 puan) tarafından
Aynen bende anlam veremedim. Kız çok baskın ve bencil
0 oy
(8,022 puan) tarafından
Bizde ertelenir 
(579 puan) tarafından
Bizde de ertelenir ama bu kız tarafı ne düşünüyor bilmiyorum. Asla kabul etmiyor
0 oy
(10,338 puan) tarafından
1 hafta da çok erken canım ya benim babanem vefat etti düğün kına 2 ay sonra oldu biz kız tarafı olarak çalgıyı iptal ettik ilahili semazenli yaptık dualarla geçti. Erkek tarafına karışmadık haliyle çalgılı oldu
(579 puan) tarafından
Bak siz ne güzel kendinize ait olanı yapıp karşı tarafa karışmamışsınız. Olması gereken bu. Ama karşı taraf bizim düğünümüze de karışıyor ve diretiyo
(10,338 puan) tarafından
Saçmalık başlı başına şimdiden belli etmişler kendilerini Allah sabır versin kaynına
(579 puan) tarafından
Amin amin inşallah canım
0 oy
(664 puan) tarafından
Öyle şey olurmuya. İptal etsinler bence
(579 puan) tarafından
Kız ve ailesi kabul etmiyor
(664 puan) tarafından
Başına gelmeyen bilemez
(579 puan) tarafından
Kesinlikle. Rabbim yaşatmasın ama bugün bana yarın sana diye boşuna dememişler
(664 puan) tarafından
Aynen . Allah rahmet eylesin
(579 puan) tarafından
Amin sağolasın
0 oy
(4,562 puan) tarafından
Ölen o evin insanı hiç mi hatır bilir insan saygıları bile yok ya yuh gitmezdim 
(579 puan) tarafından
İnan bende hiç gitmek istemiyorum
0 oy
(102 puan) tarafından
Çok ayıp hiç mi saygı yok
(579 puan) tarafından
Yok demekki :( herkes arada kaldı ne yapacağını bilmiyor
0 oy
tarafından
Ölen eltine çok üzüldüm mekanı cennet olsun babasını geçtim kızın dusunmedi lazım kötü kalpli demek ki başka bir açıklaması yok en az 20 gün geçsin hemen olur mu ya saygi
tarafından
Çok üzüldüm ya Allah sabır versin o evlilik yürümez ayıp denen birşey var istemek hiç doğru değil
(579 puan) tarafından
Herkesin hakkında hayırlısı olsun başka ne denir bilmiyorum
(1,794 puan) tarafından
Vallaha yine diyorum canım kesinlikle siz bunu sorgulayın bunlar çok anormal davranışlar yoğun bakıma girdiyse biri ve böyle düğün vs olacaksa heran birşey olacak ve iptal olabilir gözüyle bakılmalıdır zaten benim düğünümde dedem 1 ay önce yoğun bakımdaydı ve çevrede çok tanınan sevilen biri durumu iyi değildi biz hep heran birşey olabilir ölüm vs diye düşündük ve herkesi tek tek arayıp durum böyle tarih bu ama durumda bu ona göre uzaktan gelen varsa iptal olabilir de karar sizin gelme durumuna siz karar verin dedik Allah'a şükür ölüm vs olmadı düğün zamanında yapıldı ama başımıza şu geldi babamın eniştesi o gün düştü kalçası kırıldı eşimin arkadaşı ağır trafik kazası geçirdi iptal etmemizi istemediklerini söylediler saygı duydular ama biz saygımızdan düğünümüzü erken bitirdik canımız sıkıldı çünkü bak düşün ölüm vs olmadığı halde kaldı ki böyle bir durumda altın vs aboo çok tehlikeli hareketler benim kayınvalidem dedem yoğun bakımdayken çok eksik olmasına rağmen bile bir kere arayıpta şunuda yaptınız mı hazır mı vs demediler deseler zaten insanın canı sıkkın terslerdim yaptığı saygısıslık olurdu çünkü emin ol ömür boyu yüzlerine bakmazdım bile sizde durum cidden vahim bunu sorgulayın birdaha adam akıllı konuşun yoksa ileride iki taraf içinde zarar bir durum bu unutulup sineye çekilecek bir konu değil
(579 puan) tarafından
Size de çok geçmiş olsun.
Sorguluyoruz ama onlar da bişey demiyo zaten ben hiç bişey anlamıyorum. Bide eşimin ailesi de yeni gelinin ailesi de hep Kürt ve hep Kürtçe konuşmalar dönüyo , ben Kürtçe bilmiyorum sadece eşimin anlattığı kadarıyla biliyorum. Ve bana canın sıkılmasın diye anlatamadığım çok şey var diyo. Herkesin hakkında hayırlısı demekten başka çarem yok galiba. Yeni gelini de tanımıyorum hiç görmedim nişanına gitmedim. Bu davranışlardan sonra arayıp hayırlı olsun bile demedim, bide şöyle bişey olacak sanırım, kızı şehir dışından getirecekler kına ve düğün arasında 1 hafta var ve belki bende kalacak, belki o zaman olayı iyice öğrenebilirim. Acaba kızın düşündüğü hissettiği başka bişey mi var,
(1,794 puan) tarafından
Vallaha canım sana gelsede birşey değişmez o saatten sonra olan olmuş zaten sana vereceğim tek tavsiye samimi olmaman mesafeni ayarlaman kızın ısrarı bi yana başta aslında problem kaynınız kıza daha laf geçiremiyor el kızı bunu umursamaz nasıl olsa sizin kaynınız problem etmiyor elin kızı bunu hiç dert etmez yani işin saygı boyutunu vs bir kenara koyalım kız için kaynınız başta saygı duymuyor ki kızın arkasında yani ölen karısı için neler hissetmiştir adamda içi yanıyor şuan ne gerek var işte şimdi hem abisiyle papaz olacak hem milletin ağzına meze olacaklar hemde saygıdsn bir haber millet adam yerine koymucsk kaynınızı bunlar böyle konuşuldukça emin ol yıllar sonra vicdan boyutu da işin içine girecek yaşasın görsünler dicem ama sonra ki pişmanlık asla düzelmez
0 oy
(256 puan) tarafından
Nasıl insanlar var ya bari 40 i çıksaydı kadinin 
(579 puan) tarafından
Benimde aklım almıyor :(
0 oy
(4,670 puan) tarafından
Kayniniza ve eltinize cok uzuldum. Yorumlara baktim. Daha gencecikmis ve cocuklari varmis. O adamin ve cocuklarin yasadigi acinin tarifi yoktur. 

Bizde boyle bi durum olsa dugun ertelenir. Daha sonra da zaten dugun olmaz sohbetli falan olur. Kiz tarafi da istiyosa kina gecesinde oynasin eglensinler. 

Bilemedim gelin hanim illa calgili bi dugun istiyosa da en az 3 ay sonra olmali. Onu da anliyorum bi kez evlenecek ama bu ani gelisen bi olay Allah tan gelmis. Ama oluyede saygisi yokmus bunu goruyorum. İnsanlarin acilari cok taze. 

Esinizin ailesi ve kayniniz konussun erteleme teklif etsinler yoksa ayrilalim desin kayniniz . Bu sekil muhtemel teklifinizi kabul edecektir. Kayninizda az gozunu acsin. Bu sekilde oluye saygisi olmayan yarin diriye neler yapar. 
(579 puan) tarafından
Kaynım öyle bi durumda ki. Tabiri caizse kız parmağında oynatıyor. Nikahları oldu. Malesef ayrılık teklifini eşine değil ailesine eder. O yüzden kız bu kadar baskın umarım son dakika bişey olur vicdana gelir de iptal edilir düğün
(4,670 puan) tarafından
Yani zaten kayninizin boyle biseye hayir dememesinden belliydi kizin nasil oldugu.
Nikahlari da olabilir. Yine de soyleyin. Esinizin ailesi ailesi aileye soylese daha da uygun olur bu durumda.
Yani soyle dusunun birisinin kizi olmus ve siz dugun yapiyosunuz. O kizi olen aileye ne buyuk aci. Hic mi saygisi yoktu diye dusunurler. Bi de vefat eden kisinin kendi ailesi tarafi var. Bilemiyorum cok uzucu yasananlar.
(579 puan) tarafından
Ölen kişinin ailesi aile değil. Görüşmüyorlar. Ciğerleri tuttuğu halde kızlarına vermediler ve görüşmeyi kestiler. Yani onları düşünen yok. O aile de allahından bulsun.
(4,670 puan) tarafından
Yaa gercekten mi gelininiz adina daha cok uzuldum. Kendi ailesi dusunmeyeni kim dusunsun.
(579 puan) tarafından
Evet bizde çok üzülüyoruz . Ailesine kırgın gitti .
Ve cenaze günü kavga oldu. Çok zor şeyler geçirdik
0 oy
(6,033 puan) tarafından
Acımıza saygısı olmayanın sevincine hiç saygım olmaz. Tamam ikiside allahtan gelir baş göz üstüne ama ölen kişi daha 29 yaşında gencecik ya çok büyük bir acı kimse kusura bakmasın ben o ailenin yerinde olsam asla adım atmam düğüne 
(579 puan) tarafından
Onlar da oğlu abisi için bişey diyemiyo. Onlar da arada kaldı çaresizler . Söylediklerinde çok haklısın
(6,033 puan) tarafından
Valla sen ve eşin gitmeyin kınaya düğüne de kaynın için gidin ama yerinizden kalkamazsınız
(579 puan) tarafından
Kınaya mecbur eşim gidiyor :( ama ben gitmiyorum. Düğünden de simsiyah giyip oturcam zaten millet ne yaparsa yapsın
(6,033 puan) tarafından
En iyisi ama tavrınızı koyun yaptıkları büyük saygısızlık
(579 puan) tarafından
Dün gitmek istemediğimi söyledim eşim ben arkandayım gelme dedi. O öyle deyince içim rahatladı biraz gitmeme durumum çok yüksek
0 oy
(15,506 puan) tarafından
Kız tarafına yuh diyorum başka da birsey demiyorum insan değillermiş 
(579 puan) tarafından
Demi insan diyecek söz bulamıyor
0 oy
(2,448 puan) tarafından
E yani yuh ya öyle şey mi olur hiç mi saygısı yok bu insanların 
(579 puan) tarafından
Valla yokmuş. Yeni eltimi hiç görmedim görmek de istemiyorum
0 oy
(870 puan) tarafından
Canım ben olsam gitmem gencmişte benle yaşt çok zor öyle gelin olmaz olsun demekki hastalık ölüm olsa sallamıcak bence ikna değl düğün u yapan gtsin kaynında gtmem desin herkes öyle desin bakım yapalım diyecekler mi kaynanangil de demesi gerekiyor
(579 puan) tarafından
Kaynanam üvey olduğu için hiç bişeye karışmıyor. Kaynım da kızın ağzına bakıyor. O yüzden dediğin olmuyor maalesef :(
(870 puan) tarafından
Ya anladm canım  kendi adıma gitmezdim ben aileden birisi elti
(579 puan) tarafından
Hakkımızda hayırlı :( son dakika iptal olur diye dua ediyorum
0 oy
(420 puan) tarafından
Kaynin keske hemen yuzugu atsa.. Bela geliyorum diyor
(579 puan) tarafından
İmkansız asla atmaz. Hem nikah da oldu
(420 puan) tarafından
Cahille girme münakaşaya ya dininden eder ya terbiyenden ..
(579 puan) tarafından
Haklısın, ben pek karışmıyorum ama içim içimi yiyo
0 oy
(14,285 puan) tarafından
Takısını takar çıkarım 
(579 puan) tarafından
Aynen büyük ihtimalle öyle olacak. 1 yaşında kızım var onu bahane edip ben kesin giderim
(14,285 puan) tarafından
Valla ben takısını gönderir katılmam
(579 puan) tarafından
Bu sefer de eşim tek olacak onu da istemiyorum. O mecbur gidecek toy başı oldu
(14,285 puan) tarafından
Yani ben anlamıyorum ölüye saygisi olmayan insanlara saygı duyamam aynı ailede gelinsin demek sen olsanda hiç bir şey değişmeden düğüne devam edeceklerdi. Gelinin ailesinin kafa yapısı çok değişik ama eşinin ailesi de istese pekala diretirdi bence çok saçma giden gitsin oynayan oynasın ölen sonuçta el kızı kimin umrumda ben kendi adıma gitmezdim
(579 puan) tarafından
İnan dediğin gibi olmadı. Kayınpederim çok uğraştı ama kendi oğlu başta ben düğünümü yapcam dedi . Bu durumda ne olur ne yapılır bilmiyorum. İlk başta kaynım düğün olmasın dedi akşam da illa olacak dedi

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 136 göst.
20 Haziran 2024 Aile kategorisinde Berenbulut0 (68 puan) tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 139 göst.
0 oy
50 cevap 1,089 göst.
0 oy
1 cevap 55 göst.

391,051 soru

11,699,412 cevap