0 oy
1,176 göst.
Aile kategorisinde (696 puan) tarafından

Kızlar size 2 sorum olacak. Bilgisi olan yardımcı olsun lütfen. 36 haftalik oldum bebeğim makat geliş ve sezaryen olacak büyük ihtimalle. Sezaryen nasıl bir süreç. Hastanede eşimden başka bakacak kimse yok. Kendim kalkıp altını değiştirebilir miyim doğumdan sonra vs. Yanımda işi bilen biri olmak zorunda mı?

Benim ailem yurt dışında, eşimin de 2 ablası var 1'er saat uzaklıkta. İlçede yaşıyoruz, merkezde, fakültede doğum yapmayı düşünüyorum. Özel oda tutup eşim yanımda refakatçi olabilsin diye. Yoksa erkek almıyorlar biliyorsunuz. Küçük görümcem dün aradı, yanında biri olmalı,  bebeği emzirmek isterken bile biri kucağına vermeli, altını değiştirmek istersen ameliyatlı oldugun için yapamazsın vs dedi. Ablamı ara yanında kalsın, çıtlatın şimdiden dedi. Küçük görümcemin 2 Küçük çocuğu ve yaşlı kayınbabası var onun yanıma gelme imkanı yok. Büyük gorumcemi aradık,  en küçük çocuğu 16 yaşında. Görümcem bundan 8 ay önce boyun fıtığı ameliyatı oldu. Eşim sen gelir misin dedi boynunu gösterdi,  kullandığı ilaçları bahane etti. Acilden gelmiyorum falan dedi. Bir de kızı 20 li yaşlarda ilaç kullanıyor,  geceleri uyuyamıyor dedi. Sanki emziriyormuş gibi kızını bahane etti. Söz veremem ama zor dedi. Eşime bir etek bir eşarp tak sen git dedi :(

Eşimde kaldır indir olunca ben yaparım sen sadece bebek konusunda yardımcı ol dedi. Söz veremem dedi yine. Şimdi ben bu gorumceye ne yapayım? Küçük görümcem arsızlığa ver günün belli olunca tekrar ara diyor. Siz ne yapardınız? 

Eşim biraz pimpirikli bebek konusunda becerebilecegini sanmıyorum. 

65 Cevaplar

0 oy
(4,228 puan) tarafından
Evet yardıma ihtiyacın olacak yanında en  azından iki gün bir kadınin olması iyi olurdu ama gelmiyorlarsa yapacak birşey yok eşinizle gücünüzü toplayıp bakmaya çalışacaksınız 
(696 puan) tarafından
Eşim işten gelsin adam akıllı konuşayım. Görümcemi bir daha aramak istemiyorum çünkü çok soğudum. Diyor ki ben uyurken istediğim gibi dönemiyorum hastanede nasıl yapicam. Kadin beni değil nasıl rahat  uyur onu düşünüyor.
-Reklam-
0 oy
(93 puan) tarafından
Bende tek başıma idim ailem şehir dışında idi birde devlet hastanesi diye eşimi almadılar ama ben normal yaptığım için o kadar zorlanmadım kesi atmışlardı alt dikiş ağrı yapıyordu sezaryen acı veriyor diyorlar umarım ikna olur yada başka birini bulursun eğer maddi imkanın el veriyorsa bulunduğun ilçeden ilan ver refakatçi ilanı bayan
(696 puan) tarafından
Mantıklı aslında şansıma instagramda kapandı şu itiraf sayfalarına yazayım.
(93 puan) tarafından
Facebook varsa bulduğunuz il için iş ilanları grupları illaki vardır ben hep eşinle öyle iş buldum oraya yazın misal Yalova iş ilanları gibi nerde yaşıyorsaniz
0 oy
(8 puan) tarafından
Hıc korkma eşinle birlikte üstesinden gelirsiniz ilk bebeğim benimde gurbetteyim sezeryan doğum yaptım 2 gece kaldık hastanede herseyi eşimle birlikte yaptım.Belden uyusturma  spinal oldu ayaklarda uyusukluk cok surmuyo zaten.Hemsireler yardımcı oluyolar bide benim eşimde korkuyordu eline alinca altınıda temizledi kucağına alıp benim kucagimda verdi.2.gün hepsini kendim yaptim agrim sizim olunca hemsirelerden rica ettim agri kesici verdiler gayet  kolay gecti.Minnet etme merhametsizlere bana kalırsa hiç ısrarcı olma duanı et Rabbime güven dayan insallah çok kolay gecer senin için  Rabbim yardımcın olsun sağlıkla al yavrunu kucağına.
(696 puan) tarafından
Sağol canim benim. Eşim gözünde büyütüyor olabilir. Yaparsın diyorum kendine güvenmiyor. Gorumcem konusunda bende bir daha aramak istemiyorum çünkü soğuttu beni kendinden.
0 oy
(4,373 puan) tarafından
Kayınvaliden yok mu canım hala falan ya da kuzen 1 gün hastane de yardimci olsa evde kendin yavas yavas yaparsin ya da baktın hayir yok bir haftalık yardımcı tut kendine
(696 puan) tarafından
Kaynanam vefat etti. Akrabalarım 10-12 saat mesafede.  Yardımcı konusunu araştıralım. Dusunce yok bari paramız ile bir şeyler yapmaya çalışalım. Teşekkür ederim canım önerin için.
0 oy
(1,417 puan) tarafından
Canım yanımda annem kalmasına rağmen ben deneme amaçlı altını açtım annem uyuya kaldığı oldu kendim kalkıp aldım emzirdim yapılabilir yani ama sürekli yapmak yorabilir ve canın biraz yanabilir 

İlk yürüme zor falan diyorlar sen alttan karnını tutarak yürü gerçekten rahat sorun yok

Benim sadece gaz sancım oldu o çok fenaydi
(696 puan) tarafından
Bende o ilk ayaklanma sürecini düşünüyorum. Eğer ayaklanırsam canim yansa da yaparım,  yapmak zorundayım. İşte o süreci bir atlatabilsek.
(1,417 puan) tarafından
Zaten sen korkundan ayağa kalkarken yardım istemeyeceksin
Annem sadece ayaklarımı yatagin yan tarafına çevirdi ben kendim kalktım dikişleri tuttuğunda hiç sorun yok tutmadigimda sanki bütün iç organlar sarkıyor gibi
0 oy
(11,865 puan) tarafından
Nerede yaşıyorsun ? O gün için bir hasta bakıcıya biraz para verin destek olsun size 
(696 puan) tarafından
Tokatta yaşıyorum canım. Hasta bakıcı aklımıza gelmemişti. Eşim işten gelince soyleyim bir araştıralım.
0 oy
(2,572 puan) tarafından
Bnm yanımda da gorumcem kaldı ilk o bezledi beni . Sonra ben kendim pedimi değiştirdim utandım napim. Tuvalete kendim gittim kimseye yük etmedim kendimi. 1 hafta sonra duzeldim 
(696 puan) tarafından
Geçmiş olsun sana da. Ya o kadar yakin davranıp yardımcı olayım demezdi zaten gelse bile. Sadece bebekle ilgilenmesini istedik onuda 40 dereden su getirerek reddetti.
(2,572 puan) tarafından
Yapacak bisi yok kendi başınıza idare edeceksiniz. Allah yardımcın olsun
0 oy
(246 puan) tarafından
Canım nerde oturuyorsun 
(696 puan) tarafından
Tokatta yaşıyorum canim.
(246 puan) tarafından
Valla yakınlarda olsaydım gelir bakardım bebeğine insanlık ölmemiş yardimci olurdum
0 oy
(1,566 puan) tarafından
Hiç korkma onların olmaması daha iyi bence özele gidiyorsun hemşire her türlü yardimci oluyorlar bebeği nasıl emzirecegini nasıl tutacgini hepsini gösteriyorlar hiç edinsen olmasın eşin sakın olsun hemşire nasıl gösteriyor oda öyle yapar bir iki güne toparlarsin asla korkun endisen olmasın ben devlete doğurdum hemşire hep yardımcı oluyordu kendin de cagirabiliyorsun 

Şimdiden sağlıkla al kucağına inşallah 
(696 puan) tarafından
Amin canım. Açıkçası hamilelik boyunca bir gün arayıp nasil geciyor, eksiğin gediğin var mi , ne kadar zamanın kaldi diye hiç sormadı. Gelmeyeceğini biliyordum. Eşime yine de önünden geçti dediğim gibi oldu. Özelde doğum yapmayacam,  üniversitede yapicam sadece özel oda tutucaz ki eşim refakatçi kalabilsin diye
(1,566 puan) tarafından
Hiç sıkıntı yapma hemşireler yardımci oluyor tekrar cagirirzin dersin yardım edin emzirme kadr gösteriyorlr endisen olmasin
0 oy
(353 puan) tarafından
5-6 saat uyuşukluk süresi oluyor ayağa kalkamıyorsun. Eşin yanında olursa en azından bebeği kucağına verir emzirirsin hemen önünde altını değiştirirsin. Ki bence eşin de öğrensin yapsın bu gayet olağan ve olması gereken bir durum.. uyuşukluk geçince ayağa kalkarsın. Ben şahsen çok rahat atlattım sezaryen oldum ama  dikiş ağrısı acısı yaşamadım ödemi hemen attım çünkü 4 litreye yakın su içtim hergun. Bol bol hareket ettim kendimi motive ettim ayakta kalmaliyim diye. Umarım sizin de rahat geçer. Etrafımda doğum yapacak arkadaşlarıma anlattım kendi doğum hikayemi. Çok rahattım şöyle iyidi böyle iyidim diye. Kendileri de Sezaryen olunca bu nasıl rahatlık çok zor dediler. Kişiden kişiye değişiyor. Dediğim gibi senin gayretine ve olumluluguna da bağlı biraz bu durum. İnşallah güzel geçer canım 
(696 puan) tarafından
Amin canım Allah razı olsun. Bende yapabilecegimi düşünüyorum ama eşime de güvenmem lazim ki ihtiyac anında sıkıntı yaşamayalım. O kendine güvenmiyor.
0 oy
(1,003 puan) tarafından
benmkinin anasi geldi inan keske tek olsaydim dedm kadin kiz bakmaya gelmis bebegi ver emzircem diyorum erken diyo mama yap diyorum erken diyo uyuyan bebege emzik alistirmaya kalkiyo bi dur beni emsin alissin bana yok neymis is yapamamazmisim yapmiyorum is allla allla deli etti beni daha eve gitmedim bacima bakcam anan gelsn baksn diyo normal dogum yaptim halde dikislerim benmde vardi bebekte sarilik oldu sozde tecrubeli esin daha iyi yardmci olur sana
(696 puan) tarafından
Bunlar dost görünümlü düşman. Başka bir açıklaması yok.
0 oy
(55 puan) tarafından
Hiç bir şey olmaz ayy eşin tek olsun okadar güzel ki benimde kimsem yoktu bir abla vardı akraba Allah razı olsun o tek başına baktı bana ama gündüz gidiyordu eşim ve cocuklar kaynanam onların evindeydi eşim gelir onu götürürdü tek başına geri gelirdi bana bakardı çocuğun altını da degistirirdi zaten çok yapmaz altına ve emzirme işi de kolay yattığın yerde kucağına verecek altına yastık inan ki en güzeli eşin araştırmada yaptım sürekli kanama kontrolü için pedime bakıldı hep eşim çıkardı gösterdi altımda bezine kadar degistirdi o abla da akşamları yardım etti de zaten uyuşukluk geçince yürüyorsun çok güzel oluyor ben yatakta sıkılıyordum kalkıp ablanın oturduğu koltuğa oturup dedikodu yapıyorduk sezeryan okadar abartılacak bir şey değil inanki sadece İlk gün uyuşukluk geçene kadar o da hele gazını çıkarınca öyle rahatsın ki sonraki gün evine gidince mis gibi bakarsın kız eşin evde yemek falan yapsın sen bebeğine bakarsın çok korkutuyorlar kimseyi dinleme
(696 puan) tarafından
Buzluga yemek attim , gerekirse yapar da öyle işten kaçan, gamsız biri değil. Nedense kendini çok kötü hissediyor ben anlamam bilen birine ihtiyacimiz var diyor.
(55 puan) tarafından
İnanki hiç bir şey olmaz anlar vala sen söylersin o yapar uyusuklugun geçince kendin kalkarsın bebek yeni doğduğu için anca uyuyor olur mama verir eşin bir karnını doyurursun sütun gelirse verirsin ama duruma göre bak benim süt geliyor mama vermedik ama tam inmedigi için sarılık oldu yetmiyordu vala eşim bezime kadar değişti etti hemşireye sorsun yönlendiriyorlar
0 oy
(2,851 puan) tarafından
Esin olduğu için hemşireyi filan çağırır hiç olmazsa alt değişme konusunda diğer konularda bol.bol.yardim eder 1 bir haftaya baya ayaklanirsin üzülme Rabbim size bı kolaylığını verir gelse hiç olmazsa gündüz yardım etse hiçbirsey kaybetmezdi ama iyilik herkese lazım değil demekki ben gelinlerimizde olsun arkadaşımda olsun yanlız olan desteğe ihtiyacı olan herkese yardım ettim ne kaybederiz ki. Yakın olsam küçük bebeklerime ragmen ara ara gelir yardım ederdim sana inşallah rabbim iyilerle karşılaştırsın 
(696 puan) tarafından
Canim biz sadece hastanede yardımcı olsun istedik. Bir de eve gel bak desek bizi engellerdi herhalde. Allah razı olsun canım benim bu yorumun bile dünyalara bedel.
0 oy
(395 puan) tarafından
Kaynanan yokmu cnm 

Yalnızlık çok zor bizde kardeşler olarak annemle konusmuyoruz çok kirdi bizi zaten babamla da boşandılar bu benim hamilelik surecimde 

Bende bilmiyorum sezeryan derlerse kim gelir yanıma bizde yurtdışında yaşıyoruz çok şükür 24 yaşında kiz kardesim var ama daha bekar tecrübeli degil kardeşimin esi var yeni evlendiler kizlar biz bakarız ederiz gereken neyse diyolar ama tabiki anne gibi olmuyor onun ilgilenmesi gibi ama Rabbim yardim eder bence hiç kimseye ağzını eğme boşver esin yaninda olduktan sonra neden yapamasın belki ilk günler acemilik olur ama sonra tecrübe edinir zaten ilk doğum yaptığın gün hemsirelerde yardimci olurlar diye düşünüyorum 
(696 puan) tarafından
Allah seninde yardımcın olsun inşallah. Annem de çok üzülüyor ama elinden bir şey gelmiyor daha ona gorumcem böyle dedi demedim. Kardeşim normal doğum yaptı. Yanında annem , kaynanası ve kocası olmasına rağmen zorlandı. Bazılarına bakıyorum dogumhane kapısında bir sürü kişi var. O mutluluğu paylaşıyorlar. Bizim ki eşimden başka kimse yok. Hamilelik boyunca hiç duygusal değişim yaşamadım. Dundendir üzülüyorum. Aslında görümcem gelmek istemiyorum dese bu kadar zoruma gitmezdi. Ben uyurken dönmek isterken bile kolumdan destek alıyorum orada nasıl yapicam diyor.
0 oy
(1,207 puan) tarafından
Kimseye minnet in olmasın. Sezeryanda tek sorun yatıp kalkarken sızlama yaşaman. Onun harici ayağa kalkıp bebeğinin altını değişebilirsin. Bebeği emzirirken de eşinden yardım istersin kucağına verir hiç degilse
(696 puan) tarafından
Bu kadar destek ve fikirden sonra kendim yaparım diyorum. Ucunda ölüm yok ya. Yarın öbür gün boynu agrimasa bile çok ağrıyor doğumuna geldikten sonra olmaya başladı dese kurtul kurtulabilirsen dilinden.
0 oy
(3,503 puan) tarafından
Hiç korkma sezaryan öyle düşündüğün gibi değil ilknayaga kalkis ve ilk yürüme zor biraz sonrasi sihirli değnek değmiş gibi hareketleniyorsun.Yavas yavaş her işini halledersin esin bebeisi kucağına alir verir emzirisin alt değiştirme kolay olmadı hemşire den destek istersin.O an ihtiyacın olan tek kişi kocan oda duygusal olarak.Korkular endişeler birde ilk kalkma yürüme ani esnasında ciddi bir duygusal destek hatta sarılma başka da hiç birsey yok.Aklindaki gibinzor değil korkma Allah sağlıkla kucağına almayı nasip etsin.
(696 puan) tarafından
Benim iradem çok kuvvetli öyle canı tatlı biri değilim ama insan tecrübesiz olunca yanında birini istiyor. Eşimden Allah razı olsun maddi manevi desteğini her zaman hissediyorum. Bugün gelsin de konuşayım kimseyi istemiyorum diye. Hatta gorumceme doğum gününü bile söylemem.
(8 puan) tarafından
Çok iyi yaparsın eşinle herşey daha sakin ve güzel geçecek gör bak,surat yapan stres yapan olmıycak zorlandığında hastanedesin güvendesin zaten, yardım istersin böylece 2 gün de gecer biter Rabbim kolaylastirsin
0 oy
(7,157 puan) tarafından
Bence eşin yeterli olur neden olmasın ki insan mecbur kalınca neler yapıyor bebeğin altını da değişebilir senin kucağına da verebilir bence kimseye yalvarmaya gerek yok hiç görğmcenin totosunu kaldırma ona muhtaçmış gibi Allah yardımcınız olsun 
(696 puan) tarafından
Valla eşime diyor ki sen başına eşarp tak , etek giy sen git diye. Başından 3 doğum geçmiş böyle dalga geçerek konuşuyor. Bazı sözleri bıçak gibi saplandı.
0 oy
(3,486 puan) tarafından
Benim bebeğim de makat gelisti ustelik kordon dolanmasi da vardi. İlk oluncs insan korkuyo evet bilmedigin icin. Rahat ol korkmana gerek yok kipirdanmaya yurumeye gayret edersen daha cabuk atlatirsin. Bebegine de kendin bakabilirsin esin de yardim eder. Bi emzirmesi sıkıntı cunku memeyi bulmasini tutmasini bilmiyorlar. Allah yardimcin olsun. Gücünü uzeceklerine kendin kal daha iyi. 
(696 puan) tarafından
Evet benimde 1 tur kordon dolanmış. Kendilerinde düşünce yok canım. Biraz olsa kardeşinin mutlu gününde yanında olurlardı. Bana bakmayı da geç. Eşimi biraz gazlamam lazım. Gorumcemi bir daha aramak gelmiyor içimden
(3,486 puan) tarafından
Benimkinde dort kez dolanmis. Doğduktan sonra biraz doktor seruveniniz olabilir hazirlikli ol moralini sağlam tut. Ben sudan cikmis balik gibiydim. Fizik tedavi cocuk cerrahi ortopedi cocuk kardiyoloji gibi baya dolastik. Cok sukur herşey yolunda suanda kizim dokuz aylik oldu. Sen de sağ salim kucagina al inşallah
0 oy
(3,085 puan) tarafından
Ben iki kız sezaryen doğum yaptım 

Yanımda tek eşim vardı 

İyi ki de tek eşim vardı 

Sen hiç gam yeme paşam 

Eşin yeter sana

Hemşire var onlar geliyor sürekli 
(696 puan) tarafından
Masallah <3 ❤️
Allahin izniyle bizde üstesinden geliriz inşallah.
(3,085 puan) tarafından
İnşallah sağ salim kucağına al canım benim
0 oy
(8,189 puan) tarafından
Canım ben odaya çıktım dediler bidakine geldiğimde ayaklan dediler saat süresi verdiler işte zorda olsa kalktım oğluma babası baktı annem yanımda kaldı çünkü erkeklerı kabul etmiyolar bizim burda 4 gün hastanede kaldım bebeğim yagum bakimdaydı erken doğumdan 35 haftalik
(696 puan) tarafından
Allah bağışlasın üniversitede doğum yapicam eşim kalabilsin diye ücretli oda tutucaz. Eşimle çaresine bakacağız artık.

İlgili sorular

0 oy
12 cevap 161 göst.
12 Eylül 2021 Diğer kategorisinde Nurrsa (116 puan) tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 103 göst.
12 Eylül 2021 Diğer kategorisinde Nurrsa (116 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 140 göst.
0 oy
2 cevap 119 göst.
15 Aralık 2022 Aile kategorisinde Brc4616 (1 puan) tarafından soruldu