0 oy
1,044 göst.
önce Aile kategorisinde (512 puan) tarafından

Kızlar size 2 sorum olacak. Bilgisi olan yardımcı olsun lütfen. 36 haftalik oldum bebeğim makat geliş ve sezaryen olacak büyük ihtimalle. Sezaryen nasıl bir süreç. Hastanede eşimden başka bakacak kimse yok. Kendim kalkıp altını değiştirebilir miyim doğumdan sonra vs. Yanımda işi bilen biri olmak zorunda mı?

Benim ailem yurt dışında, eşimin de 2 ablası var 1'er saat uzaklıkta. İlçede yaşıyoruz, merkezde, fakültede doğum yapmayı düşünüyorum. Özel oda tutup eşim yanımda refakatçi olabilsin diye. Yoksa erkek almıyorlar biliyorsunuz. Küçük görümcem dün aradı, yanında biri olmalı,  bebeği emzirmek isterken bile biri kucağına vermeli, altını değiştirmek istersen ameliyatlı oldugun için yapamazsın vs dedi. Ablamı ara yanında kalsın, çıtlatın şimdiden dedi. Küçük görümcemin 2 Küçük çocuğu ve yaşlı kayınbabası var onun yanıma gelme imkanı yok. Büyük gorumcemi aradık,  en küçük çocuğu 16 yaşında. Görümcem bundan 8 ay önce boyun fıtığı ameliyatı oldu. Eşim sen gelir misin dedi boynunu gösterdi,  kullandığı ilaçları bahane etti. Acilden gelmiyorum falan dedi. Bir de kızı 20 li yaşlarda ilaç kullanıyor,  geceleri uyuyamıyor dedi. Sanki emziriyormuş gibi kızını bahane etti. Söz veremem ama zor dedi. Eşime bir etek bir eşarp tak sen git dedi :(

Eşimde kaldır indir olunca ben yaparım sen sadece bebek konusunda yardımcı ol dedi. Söz veremem dedi yine. Şimdi ben bu gorumceye ne yapayım? Küçük görümcem arsızlığa ver günün belli olunca tekrar ara diyor. Siz ne yapardınız? 

Eşim biraz pimpirikli bebek konusunda becerebilecegini sanmıyorum. 

63 Cevaplar

+2 oy
önce (419 puan) tarafından
Hiç merak etme canım eşin yardımcı olur3 hemşireler Bebek konusunda zaten  yardımcı oluyor eşin sana yeter 
önce (512 puan) tarafından
Ne bileyim valla şu an ağlıyorum böyle kimsesiz bırakıldığımız için. İnsanın insana hiç mi işi düşmez.
önce (89 puan) tarafından
Aşko ağlayacak bir şey yok, hamile kaldığın andan itibaren şunu diyecektin kendine "Biz bu bebeği kimseye güvenerek yapmadık, kimse de destek olmak zorunda değil" böyle düşünürsen daha rahat edersin. Ve gerçekten, kimseye güvenerek çocuk yapmayın. Doğumdan sonra da destek gerekecek, şimdiden kendinize deyin kimse gelmek bakmak zorunda değil diye. Keşke herkes herkese destek olabilse ama maalesef gerçekler bunlar...
önce (633 puan) tarafından
Allah razı olsun. Acı bi gerçek ama ne yazık ki öyle. Kimseden bişey ummamak gerekiyor bu zamanda. Herkes tahammülsüz.
Indigo
Canim tabi ki kimse kimseye güvenerek bir ise kalkismiyor canım. Ben hamileligimin ilk 4 ayını çok düşük tansiyon yüzünden yarı baygın geçirdim hep. Eşim işten eve gelene kadar stres topu oluyordu. Çalışsa olmuyor , çalışmasa olmuyor. Ona rağmen birine gel bana yardımcı ol demedim hiçbir zaman. Annemin ici icini yiyor, keske gelsem , nasil olacak falan diyordu. Dedim ne sana güvenerek evlendim ne de sana givenip cocuk yaptım. Kaynanam vefat etti daha 10 haftalik hamileydim. Taziye bizim evimizde oldu. Kusa kusa o pislenmiş tuvaleti de yıkadım,  çay da yaptım , hizmette ettim. İş başa düşünce yapıyor insan mecburen. Ama bu ameliyat olacağı için tedirgin oluyoruz biraz. Gelmiyorum,  istemiyorum dese başımın üstünde yeri var. Ama dalga geçer gibi konuşması biraz üzdü beni. Gününüz belli olsunda Allah büyüktür bakariz caresine dese yine anlardım gelmeyeceğini. Her şeyden öte kardeşinin ilk çocuğu olacak insan doğum zamanı gelir kardeşi için o heyecanı paylaşır. Buraya yazma amacım gelin- görümce tartışmasını anlatmak değil ne yapabilirim gibisinden fikir almaktı. Allah hepinizden razı olsun çok güzel fikirler verdiniz. Işık oldunuz.
-Reklam-
0 oy
önce (923 puan) tarafından
Süreç zor canm iki doğumu da yaşayan biri olarak.normal olsa kendin yapardin da .sezaryende hareket etmen ilk günler zor ancak emzirirsin oda biri kucağına verecek.bence de yuzsuzluge vur gelsin kadın.en fazla uzanirsin çok işin olmaz arada bebeği bana verip altını alırsın de .boynunu zorlayacak ne var.sanki.esim yapar diyorsan ikiniz yeterli.
Keske yapabilse ama korkar yenidoğan bebekten. Yapamaz diye düşünüyorum. Ya sadece hastanede yanımda kalacak. Sezaryende 2 gün kalınıyor diye biliyorum bunun için bile ters tepti bizi. Eve gelince de bir komşum var 60'lı yaşlarda,  hamileligim boyunca yardımcı oldu , doğumdan sonrada yardımcı olurum , banyosunu yaptırırım diyor. Doğum çantamı soruyor ben bi bakayım eksiğin olmasın diyor. Elin yabancısı böyle diyor bunlar da böyle yapıyor.
Allah yardımcın olsun inşallah yardımcı olan biri çıkar.
Gevur da ondan benim yanımda görümce. Var bir tabak çorba getirmedi hep eşim yardımcı oldu ailem de uzak bna
önce (160 puan) tarafından
Bende iki doğumu yaşayan biriyim normal doğumda aylarca kendime gelemedim , ikinci sezaryan oldu Allah'a şükür çok iyi geçti memnun kaldım , iki doğumun da iyi ve kötü yanları var , herkeste süreç farklı oluyor kimine normal zor kimine sezaryan
Normal doğumdan prenses doğum yaptım bende travma birakmadi alttan dikişli idim tabiki sizi yada tam popo üstüne oturamama oluyor ama sezaryan sonrası kaadr olmadı en azından cocugumu sürekli kucakladım değiştim ama sezaryanda bir hafta önüme doğru dogrulamadim çevremde de kimsenin öyle iki günde toparlandm herşeyimi kendim yaptım diyen kimse olmadı ablam olsun arkadaşlarım.geneli böyle oluyor sanırım siz yine iyi kurtarmissiniz.
0 oy
Seni zorlayacak olan ilk yürüme sonra si rahat Allah'ın izni ile 
Insallah allahin izniyle.
0 oy
önce (10,336 puan) tarafından
Sezeryandan çıkınca öylecene yatıyorsun ayakların uyuşuk oluyor hemen yürütmüyorlar seni bebeğe bakacak kucağına verecek bilen biri şart senin ailenden kimse yok mu 
Yok canım ailem yurt dışında. Onlarında cani gidiyor da annem şimdi tedavi oluyor. Gelebilecek imkanları yok.
Yakın arkadaşın yok mu peki görümcene ben bile sinir oldum daha kapıma sokmazdım onu. Eşin kendine güvensin yapacak artık mecbur kimse yoksa
Gurbetteyim canim burada genç çevrem yok.sadece yaşlı bir komşum var o doğumdan sonra gelir bakarim sana,  banyosunu yaptırırım diyor. Ona güveniyorum bir tek.
Allah razı olsun ondan
0 oy
önce (128 puan) tarafından
Zor canım dikişlerden dolayı kalkamıyorsun bebeğin ağladığında emzirmek için kucağına alamazsın altını alamazsın hastanede yanında bilen biri olması lazım 
Ne yapacağız bilmiyorum, inan kimsesizlik zor.
önce (128 puan) tarafından
Rabbim yardımcın olsun canım ağrısz sızısız doğum nasıp etsn
0 oy
önce (62 puan) tarafından
Gözün korkmasın ama zor yipratici bi surec canim insAllah hemen ayaklanirsin. Yardımcı tecrübeli birinin olması bence şart ama başkasına minnet etmekte zor eşinle halledebilirsin umarım. Herkes bizde annem bir hafta kaldı çocuk tutmayı bile bilmiyordum sonrasında hep esimle ikimiz baktık yiprandik aç uykusuz kaldık ama o zamanların geçeceğini bil. Allah'ım sağlık kolaylık versin
Bunları daha önce doğum yapmış ve zorluğunu görmüş kişilerin daha çok düşünmesi lazımken ağız eğmek zorunda kalıyoruz. Bakalım cuma günü kontrolüm var gün belli olursa tekrardan arsızlığa vuracağız. Gelmezse bir daha görüşmeyi düşünmüyorum.
önce (62 puan) tarafından
Evet canım haklisin ama herkeste o sorumlulugu almak istemeyebilir çünkü çok zor bı süreç bı anlık dalgınlık kötü şeylere sebep olablir benim öz annem bile çok tedirgin olmuştu ben kendi dogumlarimda bu kadar zorlanmadım bakmak daha zormuş çünkü emanet dedi hakli
0 oy
önce (695 puan) tarafından
Gelmeye gönlü yok desene ailenden yok mu öyle arkadaşın falan 
Yok canım gurbetteyim. Burda da çevre yok sadece yaşlı bir komşum var o gelip gider yardımcı olurum , babaannesiyim diyor. Eve gelince ona güveniyorum.
önce (695 puan) tarafından
Ahh insan böyle günlerde arıyor birini illa. Eşin kalsa ama illa çocuğun yanına biri lazım yüzsüzlük yapıp eşin konuşacak o zaman mecbur
0 oy
önce (3,019 puan) tarafından
Böyle diyen görümceyi bidaha çağırmam 2 kez sezeryan oldum ilk günün biraz agir olur yatiyosun zaten bebegi getirir göğsüne koyar eşin emzirirsin  minik yatak varya odalarda ona koyarsin altini degismeniz gerekirse ilk gün esin degissin az cevval olursa niye yapamasinki saf degildir sonuçta sonra iste seni kaldirip yürütür koluna girer lavaboya girer biraz temizlenirsin giyersin üstünü yürümeye baslar gaz atarsin benim annem yanimdaydi yürürken koluma bile girmedi bebek agladı o uyudu ben baktim ananem ölmüştü 3 gün öncesi bana o psikolojiyle ne dedi biliyomusun benim annem öldü bak ben seninle geldim kiymetimi bil dedi ben durup durup agladım soruncada acidan dedim tamam annen öldü ama bende senin yavrunum diyemedim eğer esimin degisme yanimda kalma şansı olsaydi kimseyi istemezdim :(
Eşim bile diyor ki bir daha arasak ve zorla gelse yarın öbür gün başımıza kakar lafını eder. Eşime güveniyorum sağolsun ama ben korkarım nasıl bakicam diyince tedirgin oldum biraz. Sanırım eşimi gazlamam gerekecek.
önce (3,019 puan) tarafından
Gelmemek için bahane üretmiş bence esinize siz yaparsin vs diyip kendi başınızın çaresine bakın he sorarsa kim kalcak vs die gelmek isterse ne ala size böyle diyipte yarin birgun kızarsa hastalıkları bahane ettin kizini bahane ettin bende bida demedim dersin
0 oy
önce (5,118 puan) tarafından
Canım yanına hemşire yada tanidigindan ücret karşılığında birini bulabilirsin insan böyle olunca üzülüyor normal olursa başının çaresine bakma olasiligin daha yüksek ama sezeryan nede olsa ameliyat Rabbim sağlıklı bir şekilde kucağını almayı nasip etsin kolay geçer inşallah ❤️ 
Amin canim Allah razı olsun. Cuma günü kontrole gideceğim. Hemşire konusunu da bir konuşayım. Teşekkür ederim
0 oy
önce (813 puan) tarafından
Ilk 24 saat senin için hareket etme konusunda sınırlı.  Bebek kız erkek farketmez kimseye tenezzül etmek istemezsen eşinde altını alabilir kucağına verebilir. Görümcelerin kadar insafsiz da yokmuş.  Bugün sana yarın onlara hiç düşünmüyorlar bunu. Sevdiğin komşuların veya sana bakacak kuzenlerin yok mu ..? Allah böyle insanlara vicdan merhamet versin 
Eşim onlara nasıl düşkün , nasıl değer verir bir bilsen. Ona rağmen böyle diyince şok olduk ikimizde. Güvendiğim yaşlı bir komşu var sadece o da doğumdan sonra bakarım yardım ederim dedi. En son çare ona soracaz sanırım. Ya da sorumluluğu eşime yükleyecem.
0 oy
önce (1,212 puan) tarafından
öncelikle iş sende bitiyor canım bebeğini düşünürsen ilk hemen toparlanıyorsun ben ilk sezeryanimda açıyor diye çok nazlandim 2cide hem birinci çocuğumu düşünerek hemde doğan bebeğimi düşünerek hemen kalktım hemde tek başıma kalktım yataktan ilk kez bile tek emzirmesi sıkıntı oldu bende sana tavsiyem kesinlikle emzirme yastığı al 
Sipariş edeyim canim teşekkür ederim. Zaten durumları düşününce sinirden bir gaza geliyorum. Yaparız, ucunda ölüm yok ya diyorum. Ama sezaryen nasıl bir şey bilmediğim için boşuna erkeklik yapmak istemiyorum.
0 oy
önce (5 puan) tarafından
Böyle diyen birisiniz arsizliga verip zorla getirseniz bile sana bakmaz daha kötü olursun kimseye minnet etme eşinle git Esin sadece emzirmek için kucağına versin altını da değiştirirsin altını değiştirmeyecek kadar elin kolun kilitlenmiyor korkma ameliyattan 5-6 saat sonra yürüyüp lavaboya falan bile gideceksin. Eşin psikolojik destek olursa sana sürekli sıcak içecekler vs ikram etsin bebeğini de kucağına versin yeter görümce bilmişlik yapacak trip yapacak daha kötü olacaksın sence gerek var mı?
Bence de gerek yok. Eşimde diyor gelse sonra söylerler başımıza kalkarlar vs. Eşimden Allah razı olsun düşünceli ama haliyle erkek ve anlamam diyor. Artık bir şekilde o yapsın diye gazlamam gerekecek.
önce (5 puan) tarafından
Anlayacağı bı şey yok ki canım  sık kucağına verecek emzirip altını kontrol edeceksiniz o kadar hemşireler sürekli gelip bilgilendiriyo bebeği memeye bile tuttturuyor öğretiyorlar stres yapma boş yere
0 oy
önce (7,578 puan) tarafından
Korkma eşin yanında olacakmış ikinci doğumda kaynana vardı benim ama uyuyordu yada gittiğinde gelmiyordu tek başıma yaptım herşeyi ilk 6 saat dediler bana kalkma diye sonra yürümeye başlayınca dahada kolay o halimle iki kat indim çıktım sende yaparsın hem eşine bazında geçer 
Masallah canim benimde iradem kuvvetli ama sezaryen nasıl bir şey başıma gelecekleri bilmediğim için haliyle tedirgin oluyorum.
0 oy
önce (6,330 puan) tarafından
İyi düşün iyi olsun canım görümcemin yanında ben kaldım refakatçi olacak yürümeye başlayınca çokta birşey yapmadım bebeği sadece yatır ver yaptım altını frlan aldı emzirdi hemen kötüyü düşünüp moralini bozma eşin herkesten iyi olur 
Insallah canim dua et bana.
önce (6,330 puan) tarafından
İnşallah canım Rabbim tüm doğum eden annelerin yardımcısı olsun
0 oy
önce (9,639 puan) tarafından
Zaten ilk 6-8 saat kalkman yasak. Sadece uzanabiliyorsun, ben doğumdan çıkar çıkmaz hemşireler emzirmem için bebeğimi kucağıma verdiler. Yani hemen emzirmen gerekiyor ki hem sütun gelsin hem bebek emme refleksine alışsın.

O 8 saat içerisinde bilmem kaç defa emzirdim, kiminde kaynanam verdi kiminde ebeler kiminde eşim. Ben kıpırdayamıyordum hiç. 8 saat sonra ilk yürüyuşune çıkıyorsun ondan sonra zaten sürekli yüru diyorlar. Yani senin için onemli olan ilk 8 10saat canım.

Hep yürumeye calıs yattıkca ağrın oluyor, Allah yardımcîn olsun sağlıkla  doğur bebeğini
Amin canım benim Allah razı olsun. Allahin izniyle üstesinden geliriz inşallah.
0 oy
önce (1,050 puan) tarafından
2 sezaryen oldum evet zor ama eş ile  imkansız değil canım.  İkisinde de eşim yanımda idi. Sağolsun her şeyime yardım etti ilk birkaç alt değiştirmeyi eşim yaptı hemşire geldi öğretti iyi kötü eşim de idare etti zaten ilk zamanlar çok şık alt değişiyor ya öyle yapa yapa öğrendi. Emzirmek için bana verdi ayağa kalkma saatim gelince de sağolsun hep yardımcı oldu yürüyüşlerde vs hem beni yürüttü hem de diğer eliyle kızımın beşiğini ittirdi 3umuz beraber yürüdük hep. Geceleri falan ih dememize kalktı hiç uyumadı yani bu biraz eşinizle alakalı eğer eşiniz umursamaz gamsız ise bir çözüm bulmaya çalışın ama eşim her şeye yardım eder diyorsaniz zaten kimseye ihtiyacınız yok demektir.  En azından birine minnet borcunuz kalmaz. Ben hiç unutamıyorum başka sebeple acil ameliyata alındım gündüzleri eltim geceleri eşim baktı eltim sadece 3 gündüz gelmişti ve 3.gunun sonunda giderken ben sana baktım sen de artık safta kesem alındığında bana bakarsın demişti öyle kötü olmuştum ki ağlaya ağlaya bir hoş oldum hemşire gelip teselli vermişti dusun yani durumumu 
İnsanlar hep bir beklenti içinde. Eşimden Allah yerden göğe kadar razı olsun. Hamilelik sürecinde her zaman destekçim oldu. Olmaya devam ediyor sagolsun. Ama hep korktuğunu söylüyor bu konuda biraz cesareti yok gibi. Aslında 1-2 defa yapsa o da zor olmadığını anlar belki. İnsan tecrübesiz olunca gözünde büyütüyor işte. Zaten doğumdan sonra eve gelince komşumuzdan başka gelecek kimse yok. Küçük görümcem diğerine göre düşünceli ama imkanı yok.  Aslında insan yanında destek arıyor. Her şeyi geçtim eşim o stresli süreci tek başına bekleyecek, o mutlu anı yalnız başına yaşayacak. Yani ne iyi günde ne de kötü günde yanında durayım diye düşünen yok.
0 oy
önce (944 puan) tarafından
Hayir tek kalamazsiniz cok zor refakatcı mutlaka şart.
Allah büyük araştırma içerisindeyim. Eğer yardımcı olacak kimse bulamazsak kendi başımızın çaresine bakicaz.
0 oy
önce (215 puan) tarafından
Valla benimde tek yanımda eşim vardı hastanedeyken zaten 1 hafta falan dikişlerim acır diye altını eşim aldı hep ilk hafta sütüm çok azdı mama destekli gittik mamasını da eşim hazırladı verdi kızımıza eğer yapmak isterse iş başa düşerse elinizde çok güzel yapar 
Eşime çok güveniyorum aslinda ama korkuyor .  Bebegimizin bir kalp damarı dar diye daha bir korkuyor. Tabi dediğin gibi iş başa düşünce mecburen yapacağız.
0 oy
önce (924 puan) tarafından
Canım bebekten anlayan biri olmalı yanında. Eşin sana yardımcı olur yürütme falan. Tuvalete götürme yapar. Ama bebek için biri lazım. İnsan doğum zamanı yapılanları asla unutmuyor 
İnan hamilelik boyunca kimseye yük olmamaya çalıştım. Beklentiye girmedim hiçbir zaman. Ama bu ameliyat ve kendi kendime sahip cikamayacagim gibi bana ihtiyacı olan minik bir can var arada o yüzden çok üzülüyorum. Hani insan yeri geliyor komşusu için bile ne fedakarlıklar yapıyor. O yüzden bende bu hareketini asla unutmayacağım. Gelse bile bu gönül kırgınlığını geçiremez .
önce (924 puan) tarafından
Sen en azından teksin canım benim tam 2 yaşında oğlum olacak. Annem vefat etti kaynanamlar görumcemle küsüz onlar da gelmez. Kız kardeşim de yok. Eşimle gerekirse oğlumuzu da götürcez yanımızda düşün adam ona mı baksın yenidoğana mı baksın bana mı baksin. 2 gün perişan oluruz belki ama ondan sonra Allah kimseyi elime düşürmesin. Ölüyorum deseler 1 bardak su vermem. Asla unutmam bu yaptıklarını
0 oy
önce (1,029 puan) tarafından
Ben özel de yaptım eşim ile her şeyi yaptık hatta benden daha güzel bile baktı hem bana hem kızıma Allah razı olsun hiç korkma zaten aklınıza takılan olursa hemşireler yardımcı oluyor sen de toparlandıkça kendin yaparsın
Aslında eşime diyorum ki ben sana güveniyorum mecburen yapmamız lazım. Nasıl olacak diyip şimdiden eli ayağına dolaşıyor. Özelde yapacak durumumuz yok ama üniversitede özel oda tutabilmek için orayı tercih ettik.
önce (1,029 puan) tarafından
Özel diye bahsetmemein sebebi hani devletler almıyor eş o yüzden yoksa benim doktorum devlet de olsaydı ben gene ona giderdim canım çok doktora gittim bir tek o beni sakinleştirdi yardımcı oldu o yüzden eşim saolsun her şeyi yaptı eşini biraz güç ver yaparsın hayatım ben sana güveniyorum felan de ama yanınız da a biri de olsa iyi olur en azından gösterse bile yeter

İlgili sorular

0 oy
12 cevap 156 göst.
12 Eylül 2021 Diğer kategorisinde Nurrsa (116 puan) tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 100 göst.
12 Eylül 2021 Diğer kategorisinde Nurrsa (116 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 139 göst.
0 oy
2 cevap 114 göst.
15 Aralık 2022 Aile kategorisinde Brc4616 (1 puan) tarafından soruldu