0 oy
1,081 göst.
Aile kategorisinde (247 puan) tarafından

Arkadaşlar platformda sürekli "Eşim beni aldatıyor", "Başka kadınlara bakıyor", "Şiddet uyguluyor", "Kaynanam şöyle yaptı", "Eltim böyle dedi" gibi vakalarla karşılaşıyoruz. Bu gönderileri açan arkadaşlar olayı anlatıp üstüne bir de "Hamileyim, ne yapmalıyım?" diye ekliyor. 

Arkadaşlar, kadın olmanız cefa çekmenizi, katlanmanızı gerektirmiyor. Bilâkis, siz güçlü olmazsanız sizi kimse savunmaz. Siz kendinizi savunmazsanız bebeğinizi nasıl koruyacaksınız? Özellikle "Erkektir yapar", "Kaynanan canım katlanacaksın artık" tarzı yorumlar beni çok rahatsız ediyor. Siz aciz misiniz? Değilsiniz, olmamalısınız. Önce kendiniz için, sonra karnınızdaki bebekleriniz için masaya yumruğunuzu indirmeyi öğrenin artık lütfen. Madem bu insanlar size böyle davranıyor, özellikle şiddet ve ihanet olgularında "Çocuğum için boşanmıyorum" saçmalığını bir kenara bırakın. Sizin sağlıklı olmadığınız bir ortamda el kadar çocuğun sağlıklı büyümesini mi bekliyorsunuz? Size el kaldıran adam çocuğunuza kaldırmaz mı sanıyorsunuz? Sizi aldatan adam çocuğunuz için durulur mu sanıyorsunuz? 

Lütfen güçlü olun, kararlı olun. Kadın gibi olmak dimdik durmayı gerektirir.

7 Cevaplar

+2 oy
tarafından

Ben ne kaynanama ne kayınpederime ne eşime kendime bir şey dedirtmem onları anne doğurmuşta değerli de ben neyim yani benim de iyi kötü bir ailem var ben de bir insanım eşimin babaannesi bana eşime yapmasını söylediğim şey için sen kalk yap gelin dedi bana 70 yaşındaki kadın diyip susmadim o onun görevi ben eşime söylüyorsam yapacak bu sizi ilgilendirmez dedim kaynanam da agzi açık baktı kimse de bana bir şey diyemez anında yerin dibine sokarım insanlar var demem eşim de aşırı sinirlenirsek boşanma raddesine gelirsek o bir derse ben daha da üstüne giderim aç davanı derim ayrılmaktan korkuyormuşum onsuz yapaman gibi davranmam o geri durmak zorunda kalır hep der ben kizarken nasil oluyorda haklı çıkıyorsun diye normalde kendimi böyle olduğum için hep yanlış görürdüm fazla fevriyim biraz ılımlı olsam susabilsem derdim ama bu platformda ezilen kadınları gördükten sonra iyi ki böyle başlamışım böyle devam ediyorum diyorum rabbim yardımcımız olsun kimse bizden değerli değil susmak için hicbir sebep yok

tarafından
Sonra görüyorlar anyayla konyayi :) hayat bir sekilde devam edecek bir kere şiddet gösterirse bir daha gösterir çok zor durumda olanlar da vardır onları katmiyorum allah iyilik versin herkesin kalbine
(90 puan) tarafından
Kendimi gordum yeminle sende bendede geri vites yoktur kim varmis burda demen lafimi soylerim
tarafından
Birilerini pohpohlayıp yarancaz diye her şeye susmadigimiz için genelde sevilmeyiz ama cokta umrumda değil
(90 puan) tarafından
Benimde umrumda degil baskasi icin degil kendim icin yasiyorum
(1,350 puan) tarafından
Ay canım aynıyız bende annesız buyudum işsiz bı babam hayta bı abımle buyudum ama asla kendımı kımseye ezdırmedım ezdırmemde esım benı çok korur sever ama bı kavgada asla onsuz olmıcagı gbı davranmam bn bır bıreyım en önemlisi kadınım ve anne olucam ıns. Olmazsa allah nasip etmezse ayrılırız iş bulurum bakarım çocgma ıyı kötü devlete sıgınırım kadın sıgınma evlerine giderim olmadı . Bılmıyorum Allah o duruma dusurmesın ama kımsesız olanlara zor olur aılen arkandaysa hıc bı zorlugu olmaz
-Reklam-
+2 oy
(351 puan) tarafından

Cok güzel soyluyorsunuz ama maalesef bazı kadın kardeşlerimizin hayatta destek alabileceği hic bisey olmayabiliyor. Ne bir mesleği ne de bir yakini. Maalesef asla sineye  çekilmemesi gereken şeyleri muhtaclik  sineye çektiriyor. Polise şikayette bulunup biraz uzaklaştırma aldıktan sonra geri eve gelip yeniden eşini döven, uzaklaştırma alsa dahi bela olan koca mesvetteleri var. hatta boşanıp gitse dahi bedelini caniyla ödeyen hanim arkadaşlarımız var. Aslında bunun için devletin cok kuvvetli caydırıcı cezaları olmalı. Kadınlara meslek sahibi olmasi zorunlu kilinmali. Bir kadinin güçlü olması biraz da yetistigi aileden geçiyor. Aile kız çocuğunu sürekli ezerek buyuttugunden  karakteri de ona gore oluşuyor. Erkekler de erkektir benim oğlum yapsın vursun diye buyutuldugunden  boyle oluyor. Zor ya ne diyim.. Allah yardim etsin ve Allah onlara o direnme gücünü versin...

(247 puan) tarafından
Bahsettiğiniz durumda olup çocuğuyla birlikte sığınma evine giden ve orada bir iş öğrenen de çok kadınımız var. sadece olmedikleri icin biz bilmiyoruz öykülerini. cezalar yeterince caydırıcı değil, kabul  ama her evde tv de var. kadın cinayetleri, bir dayanağı olmayan genç kızların evlenip dayakçı kocalardan çocuk yapmaları vs. hep sonu bilinen oykuler. izleyip ders almıyorlarsa diyecek söz yok. ama oh da diyemiyoruz sonuçta. önemli olan ayağa kalkmak ve o çamurun içinden çıkmak için çaba sarfetmek. ben her kadının içinde bu gücün olduğuna inanıyorum
(351 puan) tarafından
Ben de inanıyorum. Ama dediğim gibi aile baskısı ile büyümüş bi zihinde cesarette  kırılmış oluyor daha gecen haberlerde vardı kizin biri kaçarak evlenmiş çocuk yasında. Ailesi belli ki evlendi gitti diye düşünmüş ama kız şiddetin her türlüsüne maruz kalmis. Ailesi ağlıyor. İnsan daha önce neredeydin diyor ailesine çocuk yaşta gitti iyi kotu yuvası var sabretsin dursun diye düşünüyorlar bu zihniyete olan bi ailenin kizida cesaretini ve gücünü yitiriyor.
(247 puan) tarafından
Peki o kızın katlanmak için ne sebebi var? Eve dönmek isterse o aile onu alır bak haberlere kadar çıkmışlar. Gerci haklisin cocuk yasta evlenecek de "aman yuvasini bilsin" deyio oturacagim ha? ortaligi o zaman ayaga kaldiracaklardi.. neysr ailesi almazsa da sığınma evlerine gider. yolu var yani bu işlerin... yeter ki kadın biraz güvensin kendine.
+1 oy
(218 puan) tarafından

Sana katılıyorum cnm o kisiler sustuğu için ve çaresiz gibi bişey yapamadığından adam bu göz yumuyor diye inadina yapıyor git şikayetçi ol alsın uzaklaştırmayı onuda mı yapmiycan dimi bir kere tokat attı ne olcak demeyin ya bir kere yapan tekrar yapar eşim şakasına vursa omzuma kızıyorum oda şaka yaptım der şakanın bile bir gerçeklik payı vardır oyuzden yapmayın ya bosan uğraşma sen değil o kaybeder bebek zaten seninle olcak mecburen küçük olduğundan 

+1 oy
(117 puan) tarafından

Valla hislerime tercüman oldun yaaa. Eskiden annelerimiz arkalarında kimse olmadıkları için susmuşlar benim annem ailem arkamda olsaydı ben çekmedim der hep.  O yüzden bizi okutmak için çok uğraştı hep mesleğiniz olsun kimseye boyun eğmeyin belki o günlere yetişemem kendi ayaklarınızın üstüne sağlam basın dedi.  Malesef maddi zorluk yüzünden okuyamadık ama hepimiz bir şekilde ayaklarımızın üstünde durduk. Şimdi diyeceksiniz ki herşey okumak mı değil işte bizde okuyamadık ama evliliğimde şiddet olmadı ve eğer olsaydı ben ne çocuk yapardım ne de o evliliği sürdürürdüm .Senin dediğin gibi sabret düzelir baba olunca anlar hayat böyle  falan filan.  Arkadaşlar evlilik böyle birşey değil birinin himayesine girip onun yaptıklarına katlanmak değil. Eşinin gözüne aşkla bakmak yanına severek yatmak varken nefretle bakıp korkuyla yaklaşmak hiç değil . Bebeğinize ve kendinize sahip çıkın ve bırakın o adamları uzak durun yapmayın hayatınızı başkasının ellerine teslim etmeyin 

(247 puan) tarafından
Ne olaylar okuyorum burada sinirlerim bozuluyor. Vaktiyle bu ülkeyi düşmandan kurtaran Türk kadını bu olamaz diyorum. Bu ne acizlik? bu ne eziklik diyorum ya. katlanmak zorunda değil kimse kimseye. kimsen yoksa al çocuğunu git kadın sığınma evine. şiddet gören kadınlar için destek hatları var ara birini. polisi ara kimseyi arayamiyorsan..
+1 oy
(90 puan) tarafından

Ay ne guzem yazmissiin tuglerim diken diken oldu okurken sana yuzde yuz katiliyorum sus pus oturan bir insan degilim olmamda olanlarada cok akil veririm susma yapma etme diye ama nafile bazen huylu huyundan vazgecmiyor

+1 oy
(29 puan) tarafından

Cok guzel bi konuya değinmişsin gercekten. En yakin örnek annem var gözümün önünde. Babam alkolik bi adamdi ve annem biz küçüğüz diye katlanmis ona tam 30 yil. Katlandi da noldu bütün cocuklari huzursuz sagliksiz bi ortamda büyüdü 5 kardesiz ve hepimizinde psikolojisi bozuldu tedavi gördük. Deger miydi bu sekilde büyümeye degmezdi. Ama noldu annem çalışmaya başladı bizler büyüdük kendine güveni geldi ve 30 yillik evliliğini bitirdi. Simdi daha mutlu,mutluyuz. Keske onceden yapsaydim diyor mesela. Kadin kendine guvenmeli inanmali korkmamali. Elin ekmek tuttuktan sonra kimse ac kalmaz acikta kalmaz. Huzursuz bi ortamda yasayip bir de o ortama cocuk getirmek en büyük yanlış. Annem keske bizi tek buyutseydi de daha huzurlu bi çocukluk yasasaydik. Bunun gibi daha nice örnekler var çevremizde. Kimse kimseye katlanmak zorunda değil. Kadin olarak gücümüzün farkinda olalım. 

(247 puan) tarafından
yine grupta biri açmış bir post kocasıyla ilgili buna katlanmak zorunda değilsin diyorum bu sefer "drama queen" kesiliyorlar başıma. bazen kadın ne ediyorsa kendine ediyor gerçekten. insanların kendilerini asagilamasini geçtim, kendilerini bu kadar küçük görmesi beni çok sinirlendiriyor.
–1 oy
(242 puan) tarafından

Bunlarin hepsi imtihandir. Her karanlik elbet feraha kavuşur. Hangimizin hayati toz pembe kardesim ? Sizlerde bir cok seye katlsnmiyormusunuz daburda böyle seyler yaziyorsunuz amaciniz yuva yikmak mi. Ben demiyorum ki seni vahsice doven adamla birlikte ol veya sana cok cirkin seyler yapan biriyle ol. Ciddi meseleler olmadığı sürece insan neden yuvasını bozsun. Akil kadin kendinede vurdurtmaz demiş eskiler evet zaman cok değişti ama bu demek degil ki yuvani boz. Herkes hata yapar ve düzelir. Duzene koymak kisiyle alakalıdır. Benim eşim biz Nisanliyken kavga ederken bana tokat atti ben yere düştüm hamileydim. tokat atmaya devam etti. Ayrilmak istedim hemen ama ayrılamadım. Ama oymus bir daha tekrarlanmadi. Hem o kendini düzeltti hemde ben kendimi düzelttim. Hatayi biraz kendinizde arayın. Benim tokat yeme sebebim ona cok karsilik verdim patavatsizca . Cilrden cikti normal olarak sus diye tokat atti . Hatamı anladim düzelttim esimde cok pisman oldu bir daha asla tekrarlanmadi 2 senedir evliyim. Simdi kavga ettik mi ben susuyorum esim sinirini yeniyor daha sonra oturup konusuyoruz ve tekrar kendimizi düzeltiyoruz. Aslindabu kadar basit. Kisinin kendisiyle alakalidir bu. ALLAH HERSEYIN EN IYISINI EN HAYIRLISINI VERIR. Diledigine bu dünyada cehennemi yasatir dilediginr bu dünyada cenneti yaşatır. Siddet görenler hemen ayrılsa bosansalar eger onlar bu dünyada cehennemi yasicak olanlarsa bundan kacamazlar. Belkide onlae icin hayırlı olan sey budur imanlarini bu siddet korku koruyordur nerden bilebiliriz .? 

Lütfen hersey bu kadar basitmiş gibi konuşmayın bayanlar lütfen. Biz bizim icin hayırlı olani bilemeyiz... iman edin 

(247 puan) tarafından
Tatlım polyanna olan sensin burada ben katlanmam diyorum . evet eşim böyle bir hata yaparsa boşanırım, haberlere de göğsümü gererek çıkarım mert bir insanım yani ;) ayip ediyorsun sekerim sen ses et ben yanında bitiveririm eğleniriz birlikte :D
Ailem çok şükür beni hiçbir şeyi yutmayan altta kalmayan bir kadın olarak yetiştirdi. Hayatım toz pembe demedim, ama evliliğim toz pembe evet :) umarım senin de öyledir. sen iste yazı dizisi yaparım evliliğimden senden kiymetli mi
(242 puan) tarafından
Polyanna ben olsam senin gibi davranırdım. Cok şükür rabbim benim icime korku vermis iman vermis zorluklara göğüs gerebilme özelliği vermiste sen pek nasibini alamamisin saglik olsun be. :)) toz pembe evlilik hahaha buna cok güldüm su yorumuna kac kisi inanir acaba :D drama kralicesi diye adlandirdigin insanlar bu yorumunu okuyunca onlarda kahkaha atacaklari kesin :)))) nerde yasiyorsun sen ? Bizim bilmedigim toz pembe gezegeni mi var yok yok senin kurduun dünya orasi pardon. Kendi kurdugun sahte dünyanda başarılar. Tavsiye kötü birsey yasarsan ah vah etme dua da etme ki sanmiyorum zaten hemencik bosan ev kur ac çünkü cok basit :))))) neyse yinede allaha emanet ol . Rabbimin merhameti çoktur o kullunu ayirt etmez. Yazdanda cevap vermem artik bi kac yorumda belli ettin ne olduğunu:)))) tıp dilinde biz bu durumlara şizofren başlangıcı diyoruz bilgin olsun :)
(247 puan) tarafından
Offf o kadar boşsun ki kafana vursak ses çıkar. Evet canım toz pembe gezegenindeyim yerçekimi de yok uçuyoruz burada. Zorluklarla başetme kapasitesi yüksek biri olduğum için bu kadar mutlu bir hayatım var zaten tuttuğumu kopardım hep. bosanirsam ilk sana yazacagim soz :) bir tıpçıya tıp öğretmeye kalkarak sağlam güldürdün beni hadi şimdi elindeki telefonu sakince bir yere bırak ve git günlük zorluklarına başını eğ. Hadi canım.
(242 puan) tarafından
Yazmicaktim ama dayanamdim :D bak gene kendi yazdığın yoruma kendin düştün nasil çelişkidir bu böyle allah aşkına ya. :) 'Zorluklarla başetme kapasitesi yüksek biri olduğum için bu kadar mutlu bir hayatım var zaten ' ama kalkmış burda ki kadınlara aciz olmayın ezdirmeyin falan bi ton sey boşanın diyon :D arrik kesin ciddiye almazlar seni su yorumlardan sonra hahahaha :))) allaha cok şükür zorlugada başımı egerim iman ederim . Sen anlamazsin kurdugun dünyada devam et. :))) tipciymis biraz daha konusursan gülmek icin agzimi kullanmayi birakicam :D tamam taman söz bu sefer cevap vermicem yaz sen dinliyom ben seni heee anlat :))))
(247 puan) tarafından
Kabul et seviyorsun beni dayanamıyorsun işte :D tatlım sana hiçbir şeyi ispat etmek zorunda değilim zaten sen kafanda kurduklarinla yaşamaya devam et. ben kendini savunan, dik duran bir kadınım ve bu yüzden mutluyum, başkalarının da bu şekilde mutlu olacaklarına inanıyorum, bu yüzden bu postu açtım. anladigindan supheliyim ama bosver sen yap, yapma. senin bileceğin iş ;)

İlgili sorular

0 oy
19 cevap 817 göst.
12 Ekim 2020 Aile kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
13 cevap 447 göst.
0 oy
29 cevap 899 göst.
12 Mayıs 2021 Aile kategorisinde Aytenlam (48 puan) tarafından soruldu
0 oy
40 cevap 3,476 göst.
21 Haziran 2019 Aile kategorisinde misafir tarafından soruldu