0 oy
1,385 göst.
Diğer kategorisinde tarafından
Merhaba kızlar bizimkiler bugün abime kız istemeye gittiler bir yıldır beraberler babam istemiyordu ilk başta ama abim isteyince mecbur kaldı bende şehir dışında olduğum için gidemedim ama nişanda orda olucam hayırlısıyla abim için çok mutluyum bende görümce oldum artık ama iyi bir görümce olurum diye düşünüyorum genelde pek sevilmezler ya benimkiler gibi;))çok fazla para istediler ama 85 bin liralık altın ve 15 bin lira çeyiz parası istediler ne yapalım artık alıcak bizimkiler hayırlısıyla bitsinde başka bir şey istemiyorum

28 Cevaplar

+3 oy
(1,326 puan) tarafından
Ceyiz parasi nedir ya ilk defa duyyorum herkes uzerine duseni yapar. Madem kizina 15-20 binliralik ceyiz ihtiyacini alamayacak kadar durumlari yok onu bile sizden alacaklar. Neden sizden 85 binliralik altin istiyolar.anlamsiz buluyorum boyle aileleri . hakkinizda hayirlisi olsun. 

Ama su da varki kizin ceyizini siz yapmis olacaksiniz ama ailesi boburlenecek ben yaptim ettim diye.
(816 puan) tarafından
Yok artık bn şok. Bıde bunu dıyebılıyor. Insan nezaketende olsa bılmıyorumkı abla adetmiş buyukler öyle dedı feln der
tarafından
Ne yapalım canım abim çok istedi bizede  sadece saygı duymak düşer
(7,004 puan) tarafından
Hay ağzına sağlık ya o kızın o evde hiç mi çeyiz alacak kadar değeri yokta erkek tarafından para isteniyor
(816 puan) tarafından
Orası öyle elbette. Neysekı abın kullanacak ceyızı :Dyıne abıne gelecek dugunde altınlar
(1,326 puan) tarafından
Yani ceyiz parasi adi altinda para istenmesi sacma dense ki biz bisey yapamayiz. Herseyi siz yapin eyvallah ne gerkeirse alinir. Altinda hallolur ama ozellikle kendilernin ceyiz almaaliri icin para istemeleri sacma yani. Mesela bizde gelin aldik kiz tarafi altin yapmadi sadece mutfak esyasi aldilar kapcanak o kadar. Ben  gelin oldum ailem 20/ gr dan uc bilezik yapti. Ceyizimde a dan z ye eksiksiz oldu sedece ceyizim 20 bin tuttu diyebilirim yani. O yuzden anlamsiz buluyorum boyle seyleri.
-Reklam-
+2 oy
tarafından

Yuh Niye gelinin şeyi altından mi ki bu kadar para istediler :angel:

tarafından
Haahhaa bizde daha çok isteyen bile oldu benim altinlarim daha çoktu ama ben para falan istemedim hepsini annemler yaptı bana
(3,617 puan) tarafından
Kahkaha attim la :D onda olupta bize olmayan ne var acep :D
+1 oy
tarafından
Şu zamanda 85 bin altın birsey değil altin fiyatlari ucmus
+1 oy
(3,617 puan) tarafından
Ohaaaaaaaaaas 100 bin mi istediler buda başlık parasının yeni adi resmen kızlarını satiolar.
tarafından
Abimle gelin zaten bir yıldan fazla birlikteler birbirlerini seviyorlar önemli olan onların mutluluğu önemli olan huzurlu olmaları kızın aileside biliyor birbirlerini sevdiklerini onun için ne olursa olsun kızlarının mutluluğu için verirler tabiki vermezlerse de kendileri bilir kızlarını üzerler yani sevgi ve huzur olduktan sonra paranın altının hiç değeri yok
tarafından
Biz sadece elimizden geldiğince düzenlerini kurmaya yardım ederiz
(3,617 puan) tarafından
Öyle olsa onlarda elini cebine atar hepsini damat tarafına yıkmaz en azindan kizin çeyizini almak zorundalar. Bu erkek tarafi ziraat bankası yok hoş altında olsa bile çeyiz kiza özgü bise parasini damat verince o çeyiz damadın çeyizi olur kizin degil.

Çeyiz nisan kına kiza aittir.
tarafından
Her yörenin adetleri farklıdır işte niye anlamıyorsunuz  bazı yerlerde kızın kilosu kadar altın istenir ona bişey demiyoruz bizdede nişan kına damat tarafına aittir ama çeyiz olayı isteyen istediğini alır birbirlerine yardım ederler bunlar etmiyor demekki bizde bunun için çeyizi kendiniz alın demiyoruz
(3,617 puan) tarafından
Iste o adetler com eskide kaldi bundan yıllar önceydi o adetler sacma sapan adetler.
0 oy
tarafından

Rabbim mutlu mesut etsin inşallah

tarafından
Sağol canım:))
0 oy
(1,713 puan) tarafından
 Öncelikle hayırlı olsun canım Ceyiz parasını neden erkek tarafı veriyor. Hadi altın neyse
tarafından
Diyarbakır canım valla bizde herşeyi erkek tarafı alıyor nişan ve kına da dahil
(1,713 puan) tarafından
Vallah bizde ceyiz nişan kına kız tarafına aittir. Sizin oradakiler sanslı o zaman benim annemin canı cıkıyor Du ablamla bize ceyiz düzeyi die. Bizde evin perdesini halısını mutfak masasını kız tarafı alır. Eger durumu iyi olursa yatak odası takımı da alır.
(7,004 puan) tarafından
Tamam canım bizim durumumuz yok dense anlarım da yine onu erkek tarafı almış oluyor boşu boşuna kız tarafına para vermenin ne anlamı var onu anlamış değilim
(1,713 puan) tarafından
Aynen öyle. Ceyizini erkek tarafı yapmıs oluyor. Kız acab ne getiriyor ki babasının evinden. Vallah gercekten merak ettim. Bizde kızın ceyizlerini almaya gelirler. Küçük nakliye arabasıyla a dan z ye hersey var.
(7,004 puan) tarafından
Tabi ki hiç bir şey erkek tarafı yapmış oluyor her şeyi ama görünür de kız tarafı yapmış görünüyor saçma bir şey yani canım benim de aynen dediğin gibi oldu bi araç getirdiler sağolsun babam her ihtiyacımı almıştı yükleyip evime götürdüler
0 oy
(5,323 puan) tarafından
Biz isteyemeyiz öyle para haa☺️☺️
0 oy
(4,875 puan) tarafından

85 bin liralık altın 15 bin liralık çeyiz parası 

O gelininle tanışmak isterim ☺️☺️ 

Hayırlı olsun Allah mutlu mesut eylesin 
tarafından
Haahhaa bende daha yüz yüze tanışmadım
(4,875 puan) tarafından
Bacım sana bunları veriyoruz da sen ne vercen de ona tanışınca ☺️☺️
(3,823 puan) tarafından
Çeyiz barası adı altında başlık parası o canım daha az bile istemişler :-)
0 oy
(880 puan) tarafından
Başlık parası mi istediler yuh çok fazla kizz bende görümceyim hatta bizim gelin bizden büyük biz üç küçük görümceyiz ama gerçekten oda bizim kardeşimiz ablamiz gibi çok şükür Allah razi olsun ondan çok iyidir
tarafından
Bizim güneydoğu da böyle çok isterler genelde
0 oy
tarafından

Istemede maske taktınız mı kız :D 

Allah mesut etsin hayırlı uğurlu olsun. Sen de hoşgeldin görümceler ekibine. 

tarafından
Ben gitmedim canım ama taktiklarini sanmıyorum
0 oy
(202 puan) tarafından
Hayirli ugurlu olsun rabbim utandırmasın 
tarafından
Sağol canım:))
0 oy
(816 puan) tarafından
Allah mutlu mesut etsın canım. Öyle ceyız parası felandamı verılıyor kız tarafına.
tarafından
Evet canım bizde oluyor böyle şeyler
(816 puan) tarafından
Biz ucuza gıtmişiz :Dşaka yapıyorum yanlıs anlama bizde olmaz oyle ceyız parası feln
tarafından
İstemeyen almıyor ben istemedim açıkçası ama daha neler neler isteyen var bizim tarafta Allah'tan kilosu kadar istemedi:D
(816 puan) tarafından
:D :D bu zamandada altın alınacak gıbı degıl allahtan istememış
0 oy
(119,287 puan) tarafından
Kiz altin cok pahali inan 85 bine çok bisi etmez hayirli ugurlu olsun  allah bi yastikta kocatsin
tarafından
Evet canım beş bilezik küpe iki yüzük ceyrekli bilezik ve bir buçuk metre zincir istediler bizde adet böyle ne yapalım mecbur alıcaz:)) sağol canım
0 oy
(399 puan) tarafından
Hayirli olsun canim 
tarafından
Sağol canım:)
0 oy
tarafından

Aboooowww o neydi gııııı ne o paralar ne öyle :woot:

0 oy
(25,224 puan) tarafından
Aboooo yuhh 85 bin mi
0 oy
(23 puan) tarafından

Kız bu gelin hanım Altın kaplamamıymışşş kış kışşş ben beleşe gitmişim:D

tarafından
Çok fazla altın isteniyor bizim tarafta bişey olmaz bizimkiler alır ama bir on yılda tamamlanır anca o zamana kadar beklesin:D
(23 puan) tarafından
Abowww neresi sizin tarf maşallh
tarafından
Diyarbakır canım
0 oy
(3,701 puan) tarafından

Kilosu kadar altın bu olsa gerek :D

tarafından
Kilosu daha az valla
(3,701 puan) tarafından
Abooo aşiret düğünü gibi  külçe külçe altın
tarafından
Yok kız altın uçtu artık alınmıyor düşsün sonra alıcak bizimkiler
(3,701 puan) tarafından
Allah kolaylık versin valla düğün zor iş heme birde erkek tarafıysa daha zor eşyası düğünü altını derken gittikçe gidiyor
0 oy
(367 puan) tarafından
15000 Liralık çeyiz parası nedir ya. Kız çeyizsiz gelıyrp resmen. Bizde mutfağı kız dizer arkdaş ben 25000 liralık çryiz getirdim. 20000 e babamlar beyaz eşyalarımı aldıkar birer tanede  bilezik taktılar kardeşlerim falan toplam 5 bilezik. N yüzsüzmüş kızın ailesi. 
(367 puan) tarafından
Neresi çok merak ettim
tarafından
Diyarbakır canım
(367 puan) tarafından
Anam bende diyarbakıra gelın geldım kız bak bılmıyordum:)
tarafından
Almadılar mı sana
(367 puan) tarafından
Bnm babam istemedi cnm. Ama Alahvar kayınvalıdemgilde yaptı kendılerıne göre altın taktılar evimi aldılar mobilyalarımı falan eşimle dizdiler,. Erkek tarafına  o kadar çok yuklenmeye karşıyım vala o ne oyle. Çok şükür eksiğim yok bnm
0 oy
(468 puan) tarafından

Kız onlar az bile ahahhah bizim orda 100 binden fazla altın 20 bin çeyiz parası isteniliyor tabi biz eşimden çok az aldık sizinkiden çok çok az ama ben alamya karşıyım şahsen adetlerde varsa diyecwk bir şey yoktur:woot:

tarafından
Aynen bende istememiştim eşimin ailesinden ama isteyen olursa da bişey diyemeyiz adet sonuçta

İlgili sorular

0 oy
3 cevap 345 göst.
9 Eylül 2020 Aile kategorisinde Kızım huzurum (302 puan) tarafından soruldu

379,597 soru

11,363,448 cevap

34,839 kullanıcı

...