0 oy
328 göst.
Aile kategorisinde tarafından
27 haftalık hamileyim. İlk gebeliğim 22 yaşındayım. bebeğim doğduktan sonra ona nasıl bakacağım ne istediğini nasıl anlayacağım sütüm gelecek mi o kadar şey düşünüyorum ki bebeğimi etrafımdakiler büyüttü demek yerine kendim kendi düşüncelerimle bilgilerimle büyüttüm demek istiyorum ama inanın hiçbir bilgim yok bazen birçok gebelik yaşamış çocuğu olan yeni annelere imreniyorum bir daha hamile kalıp doğurdukları zaman o kadar taze bilgilere sahipler ki bebeklerine bakabiliyor lar büyüte biliyorlar Zor da olsa Ama en azından neden ağladıklarını niçin güldüklerini neden hareket ettiklerini saat kaçta uyanacaklarını nasıl banyo yaptıracaklarini emmedigi zaman sebebini nasil.emzirecegini vs biliyorlar. bebeğim olduktan sonra zırt pırt onu bunu arayıp neden ağlıyor niçin uyanıyor neden emmiyor diye sormak istemiyorum. Bebek bakımı ile alakalı hiçbir bilgim yok öğrenmeye çalışıyorum bu siteden faydalanmaya çalışıyorum ama yaşayınca göreceğiz. bebeğime anne olamamaktan korkuyorum o karşımda ağlayınca Ben de çaresizce karşısında ağlamaktan korkuyorum. Bu bebeği çok istiyorum isteyerek oldu. bir evlat doğurup büyütüp İslam'a bağışlamak istiyorum ama aklımdan bin bir türlü şeyler geçiyor. belki de bilmiyorum çok kolay olacak ama bu düşüncelerde kendimden alıkoyamıyorum. Rabbim bana bunu kolaylaştırsın nasihatlerinizi dinlemek isterim. 

16 Cevaplar

+1 oy
tarafından

Ah ah endişelerini ortağım öyle iyi anlıyorum ki :'(İlk dileğim sağ salim kucağıma almak sonrasinda Rabbim'inde yardımıyla öğrenicez.  Anneliğimiz rahmimize düştüğü an başlamadı mi zaten telaşimiz,heyecanımız,endişelerimiz .. Biliyorum ki Rabbim'inde yardımıyla çok iyi anneler olucaz <3 Belki yanlışlarımız olucak ama öğrenicez :angel: 

tarafından
Haklısın canım Rabb'im kolaylaştirsin:( nasılsın hamileliğin nasıl gidiyor
tarafından
Çok şükür canim yavaş yavaş ağırlaştığı mı hissediyorum artık geceleri uyumasi zor oluyor biraz ayak ağrısından :) Sen nasılsın , iyisinizdir inşallah
-Reklam-
+1 oy
(8,413 puan) tarafından
Düşe kalka ögrenıyosun canım ben 30 yasımda dogum yaptım hıc bısey bılmıyodum bılıyodum ama kendı cocugumda ıse yaramıyodu zamanla ogrenıyosun üzülme ama ılk zaman asırı olmadıgı surece buyuklerını dınle bırak yardım etsınler 3 aydan sonra alısıyosun
tarafından
Tabi canım büyükler dinlenmeli. Ama çevremdekilerin buyutmesine kadar isin saçma bir hal almasından korkuyorum. Allah'a sığınırız. Deli deli neler geliyor aklıma
(8,413 puan) tarafından
Gelir hersey gelır gebe ınsanın aklına vunku su an hormonların tavan yapmıs durumda ve dogumdan hemen sonra ucurumdan düşme hızında sıfırlayavak bu da seni dengesız bır hale sokabılır.lohusalık boyle bısey sadece kanama degıl.Duygulsrın dusuncelerın aklının alamayacagı sekılde korkunclasabılır ama sen her zaman rabbıne sıgın ve bebegının mınıcık ellerıne ayaklarına bedenıne bakarak şükret.Yanında mutlaka 40 ın cıkana bebegını yalnız buyutebılecek konuma gelene kadar biri olsun bende yoktu kocamdan baska cok zorlandım.Gececegını bil ortalama ılk 3 ay gecınce bır de 6 7 .aydan sonra sanki hrp bebek bakmıssın gibi gecıyo.Ilj 3 ay bebegınden bişey bekleme onun işi yemek içmek uyumak olacak bu donemde anne gıbı degılde bakıcı gibi hıssedebılırsın agladıgında korkma sıkıntısını cozene kadar herseyı dene baktın olmuyo kucagına al sakınce konus ılk etapta dıkkatını cekmek ıcın sesını yukseltebılır susunca sakınce konusabılırsın.3 aydan sonra anlamaya baslıcaksın onu hıc tasalanma.annelık dedıgın bır gunde yuklenmez ınsana boyle bı beklentıye gırme.Gerekırse herkesı kullan denılenlere de kulak asma yapacaktınız tabı dersın gecersın.Her yardımı degerlendır bırak buyutsunler hıc tasa etme tek basına debelenmekten cok cok iyi benım bebegım su an 16 17 aylık Allah bagıslasın ordınaryus anne oldum sukur :) sende olucan
tarafından
Çok sağol canım Ilgın alakan için iyi geldin bana
0 oy
tarafından
Ben 18 yaisnda anne oldum kızım şuan 11 aylık olacak benimde çok korkum vardı acaba nasıl olacak diye çok şükür her soruna bı çözüm buluyorum eşinin destegide önemli tabi 
tarafından
inşaAllah canım Rabb'im bana da merhamet etsin.
0 oy
(12,516 puan) tarafından

Ben 19 yaşında anne oldum. İnsan anne olunca oluyormuş. Hissediyorsun anlıyorsun onu inan ki.. <3 Rabbim hayırlı evlatlar yetiştirmemizi nasip etsin inşallah 

tarafından
inşaAllah canım Rabb'im kolaylaştirsin :(
0 oy
(1,426 puan) tarafından

19 yaşında anne oldum hiç bir sey bilmiyordum kızım 1 yasin da çok şükür herşeyi zaman sana öğretiyor allah öyle bir iç güdü veriyor ki gözüne bakınca anlıyor  sun :)

tarafından
Rabb'im sana kolaylaştırdığı gibi bana da kolaylaştırsin :(
(1,426 puan) tarafından
Verir verir doğan büyüyor bende hiç büyümez diyordum :)
0 oy
(5,406 puan) tarafından
Ben 28 yaşımdayım ben de cokkorkuyorum :)) o yüzden annemin yanına gideceğim gerekirse biraz da kaynanam da kalırım ama yalnız kalmam ama benim bir arkadaşım yapa yalnız ilk bebeği ama maşallah tosun gibi olmuş çok iyi bakıyor besliyor araştırıyor 
tarafından
MaşaAllah canım. Rabb'im bizlere güç kuvvet versin
(5,406 puan) tarafından
Ben de hamileligim boyunca yalnızım hiç tanıdık yok doğu da yiz eşim ve ben o da asker çoğu kez gidiyor geceleri de yalnızım. Kadın doğum doktoru yok 4 saat yol gidiyorum kontrole ama şükür Allah yardım ediyor
0 oy
(3,527 puan) tarafından

Bende 22 yaşındayım 34 haftalık gebeyim bende korkuyorum bazen ama internetten sürekli araştırıyorum emzirmeyle ilgili hastane de bilgi veriyorlar zaten korkma canım annelik içgüdülerimiz var bizim rabbim bi şekilde yardımcımız olur sağlıkla gelsin bebişlerimiz :)

tarafından
Allahumme amin sağolasin canım
0 oy
tarafından
Öle deme ben 4 tane doğurdum en sonuncusu dedimki artık tecrubeliyim çok rahat bakarım ama inan sanki hiç çocuk buyutmemisim gibi büyüttüm sen merak etme bebeğin seni yönlendirir o sana kendisine baktirmayi öğretir 
tarafından
inşaAllah canım sağolasın verdiğin bilgi için
0 oy
(1,396 puan) tarafından
Ben 17 yaşında anne oldum canım bebeğimi ilk kucağıma aldığım zaman hayat benim için yeni başladı dedim ve o küçük yaşta hem kendim büyüdüm hemde bebeğime Yettim çok şükür sende bebişini kucağına alırken çoğu şeyin gelişi güzel olduğunu anliycaksin ve o kadar iyi bakicaksin ki yıpratma kendini şimdiden 
tarafından
inşaAllah canım haklısın. Dua ile Rabb'imden yardım dilemeye devam..
0 oy
(48,893 puan) tarafından
yasla alakali degil 31 yaşında anne oldum eskiden bebekleri sadece sevmek icin kucagima alirdim iki mikirdansin annesine satardim hic bebek bakmadım. kizim doğunca herseyiyle ben ilgilendim sanki on çocuk bakmisim gibi Allah veriyor o tecrubeyi kolaylığı annelik böyle birsey 
tarafından
Hadi bakalım İnşaAllah. Rabb'im bana da kolaylaştırsin
(48,893 puan) tarafından
anneme.yakin ev tuttuk doğumda gidip gelmesi rahat olsun diye sağolsun lohusa depresyonuna o girdi oyle cok gelmedi ☺️ is basa dusunce oyle bir yetiyosun ki herseye ☺️
0 oy
(7,654 puan) tarafından
Kendimizi buna hazirlayip hamile kalinmasi taraftariyim 

Benim annem 16 yaşında anne olmuş tamamen ic güdüsel bu kuşun bile yavrusunu nasil koruduğunu besledigini biliyoruz 

Kimseye ihtiyacın yok senden daha iyi cocuguna kimse bakamaz 
tarafından
Haklısın aslında canım teşekkür ederim ilgin alakan için
0 oy
(14,045 puan) tarafından
O bebek doğduktan sonra sanki 5 çocuk yetiştirmiş gibi oluyorsun buda Rabbimin bir mucizesi hepimiz aynı yoldan geçtik tek başıma hiç bir şey bilmeden oğlumu büyüttüm 8 aylık oldu bile şimdi çoğu şeyi iyi biliyorum sende böyle olacaksın merak etme sanki bir anda kalbine beynine her şey yüklenecek❤
tarafından
Ay hadi inşaAllah:) sağol canım
0 oy
tarafından
Hiç kafanı bunlarla meşgul etme başına gelince kimseye ihtiyaç duymuyorsun ayrıca youtube da Osman Gönülal diye bi doktor ve doğumdan önce başla Videolarını izlemeye çünkü doğunca hem vaktin olmaz hemde önceden fikrin olur
tarafından
Tamamdır inşaallah bakayım bı teşekkürler
0 oy
(184 puan) tarafından
Bende hiçbirşeyi bilmiyordum. Ama düşünmedimde hiç bu tür şeyleri. Akışına bırak zamanla herşeyi öğreniyorsun. Bu program da o açıdan çok faydalı. Şöyle düşün dünyada o kadar çok anne varki herkes nasıl bakıp buyutuyorsa sende büyütursun. Ben emzirmeyi bilmiyordum ama öğrendim. Bebek nasıl anne karnından doğar doğmaz emmeyi biliyorsa sende o şekilde emzirmeyi bileceksin. Benim doğumdan sonra kaynanam bir hafta durdu o kadar. Kendi annemde gelmedi 3 aylık oldu şimdi oğlum tek başıma bu zamana kadar geldik. Bilmedigin şeyler elbette olacak ama onlarda sorularak araştırılarak öğrenilecek. Benim daha öğrenecek o kadar çok şeyim var ki ama hiç endişelenmiyorum hepsinin bir zamanı var o yüzden anı yaşamak en güzeli. Sen şimdi bunları düşünme hamileliğinin tadını çıkar:) ben çok özledim hamile günlerimi 
tarafından
Çok sağol canım Ilgın alakan için
0 oy
(3,036 puan) tarafından

Herkes yaşamıştır o duyguyu emin ol bak ben doğuma bile tek girdim ailem yoktu bulunduğumuz şehirde eşimin arkadaşının eşini çağırmış eşim o geldi sonra aileler geldi 1 hafta kalıp gittiler şimdi tek başımayım 38 gün oldu çok şükür öyle böyle geçiyor evet bazen çok korkuyorum kustuğunda ateşlendiğinde emerken tıkandı bikac defa aklım cıktı ama artık anneyim soğuk kanlıda olmam lazım 6 sene cocuk gelişimi okudum ama bisey olunca sanki okuyan ben değilim yani diyeceğim su ki akışına bırak rabbim sağlık verdiği sürece rahatla bakarsın allahın izniyle :) 

tarafından
Çok sağol canım Ilgın alakan için
0 oy
(3,532 puan) tarafından
Kucağına aldigin an ne istendiğini anliyosun rabbim öyle büyük ki... bebegin sağlıklı olsun yeter gerisi öyle bi geliyo ki. Hayrli doğumlar canım 

İlgili sorular

0 oy
13 cevap 296 göst.
16 Aralık 2022 Aile kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 81 göst.
8 Nisan 2023 Diğer kategorisinde Y (133 puan) tarafından soruldu
0 oy
5 cevap 518 göst.
12 Şubat 2023 Aile kategorisinde Serpilayazz (54 puan) tarafından soruldu

382,558 soru

11,453,599 cevap