0 oy
717 göst.
Diğer kategorisinde tarafından
Can icleri bal böcükleri sizden öneri istiyorum.

Tasarruf yapıyor musunuz yada yapabiliyor musunuz? 

Nelere dikkat ediyorsunuz? 

Market konusunu sormuyorum bile ekmek almaya bile çıksak en az 100 TL bırakıp geliyoruz eksikler bitmiyor.

Mesela ben elimden geldiğince fırın kullanmıyorum sözde tasarruf ama bu gün ketıl ın da çok elektirik yaktığını öğrendim ❤️

Bilgi paylaşımlarınızı bekliyor hamisleri göbüşünden minnoslari yanaklarından öpüyorum ❤️❤️

29 Cevaplar

+1 oy
(181 puan) tarafından
nerden kisip tasarruf edicez bu pahalilikta kisa kisa bi hal oldum kisilcak yer kalmadiki faturalar aldi basini gitti sabah bi zeytinle peynir aldm 50 tl verdim oda en faxla 1 hafta yeter smdide sutcu gelcek onada 30 tl vericem hergun tasarruf mumkun degil artik
tarafından
Kesinlikle çok haklısın kuzum :(
-Reklam-
+1 oy
(4,698 puan) tarafından
Ketil kullanmıyorum 

Tasarruflu ampul kullanıyorum

Abur cubur almıyorum

2 çeşit yemek yapıyorum

Eve misafir cagirmiyorum

Fazla olan eşyaları ikici el sitelerde satıyorum

Mevsimine uygun meyve sebze alıyorum daha uygun oluyor

İhtiyacım olan ürünü çevre marketlerde fiyat araştırması yapıp öyle alıyorum

Elektrik süpürgesini hergun açmıyorum her sabah halimi kilimimi sirkeliyorum sonra yerleri siliyorum tozu pisliği öyle alıyorum

Benim yapabildiklerim bunlar
tarafından
Hepsini denicem kuzum çok teşekkür ederim ❤️
(1,054 puan) tarafından
+++bravo
0 oy
tarafından
Yapamayanlardanim ben yağmur
tarafından
Of bende yapamıyorum kuzum herşey kol gibi geliyor :/
tarafından
Öyle valla mikrodalga,sac kurutma makinesi, fırın ütü,elektrikli süpürge,ketıl çok fazla elektrik tüketiyor
0 oy
tarafından

Yapmıyorum asko:D

(12,777 puan) tarafından
630 nedir bacı harbi  ne yaptın o kadar ısıtıcı vs mi yakiyon
tarafından
Kuzum aslında hiç bişey yapmadım iki günde bir camasie makinası çalışıyor her gün bulaşık makinası elektirik süpürgesi çalışıyor her gün duşa giriyorum kurutma makinası çalışıyor bu aralar çamaşırlar balkonda kurumuyor diye çamaşır kurutma makinasını sık kullandım o yakmış olabilir balkon da cam var ama soğuk oluyor  bir iki kere Ufo yaktık balkonda otururken oğlum alerjik bir bebek günde en az iki kere süpürge aciyorum en ufak tozda tıkanıyor :/
(12,777 puan) tarafından
Baya çok gelmiş ya yanlışlık vs yok demi  bana 200 geldi coook dedim ki seninki aşırı
tarafından
Dubleks olan evde hem klima hem Ufo kullanıyorduk malzeme o kadar dandikti ki en ufak bir yağmurda çatı akıyordu 11 derecelerde bile ev sanki sokak gibi buz gibiydi bunca açmamiza rağmen ısınmıyorduk 700 den assagiya doğalgaz elektirik gelmiyordu baktık dibe cokuyoruz market yapacak para kalmıyor  kayınvalidem memlekete yerleşti dedi benim eve geçin yerleşin oraya yerleştim pandemi dönemi eşim çok kızdı durumları zaten biliyirsun millet sokakta kaldı tutumlu ol biraz dikkat et bu eve geçtik rahat edicez kendimizi toplicaz derken gene aynı gelmiş dedi düğün salonu mu burası falan dedi çok kızdı çok umitliydik az gelir diye ama bundan sonra Ufo ve çamaşır kurutma makinası kullanmam asla birde şimdi aklıma geldi ilk tasindigimizda doğalgaz kapalı diye gece bir hafta boyunca sabaha kadar UFO yandı karlıydı hava of anlattım rahatladım ya
(12,777 puan) tarafından
Ahahah rahatla anlat
Ama kurutma çok yakıyor ise kulkanma çamaşır askısı var benim 2 tane seriyorum kuruyo ne yapayım derin dondurucu ketil makine süpürge çamaşır fırın vs hersey kullanıyorum yerine göre degisiyo  tabi ama 100 120 gelirken bu ay 200 yaklaştı ilk defa kombi den vs dikkat etmek lazım ama olsun canin sağolsun üzülme
0 oy
(7,118 puan) tarafından
Yapmıyorum desem yeridir canım.
tarafından
Bende yapamıyorum bir türlü kuzum ya :(
0 oy
(1,077 puan) tarafından
Ay hiç yapamam ben tasarruf eşim memur maaş hep gitti en baştan beri zırnık kalmaz bizde. Bebek olunca anladım yapmak lazım.
tarafından
Elektirik 630 gelmiş kocam ilk defa azarladı sabah beni düğün salonu mu yemekhane mi işletiyorsun bütün gün teksin diye :Dd
(1,077 puan) tarafından
Bize hep öyle geliyordu ufodan dolayı :/
0 oy
tarafından
Ketil kullanmıyorum bu ay fırın sadece 2 kere çalıştı 1 hafta da evde yoktum elektrik 150 tl gelmiş. Zammı da iyice abarttılar 
tarafından
Buna rağmen yine de geliyor demekki kuzum
tarafından
Aynen aşırı zam geldi. 4 5 ay önce 120 gelirdi geçen ay 180 bu ay 150 geldi
0 oy
(7,972 puan) tarafından
Tasarruf yapmiyorum gerek de duymuyorum hayat sartlari zaten pahali ne kadar kıssakta fayda etmez
tarafından
Çok doğru kuzum kimi dikkat ettiğimde daha çok geliyor diyor
0 oy
tarafından
Tasarruf yapanları sormuşsun tasarruf yapmayanlar yazmış jsjsjsjjsjsjjs bn çayi ve yumurtayi aynı yerde kaynatıyorum pembe misali öğlen yemeğini ve sabah kahvaltısini birlikte yapıyorum 2. Öğüne yemek yapıp para gitmesin diye sjjsjjjs
(7,972 puan) tarafından
Knk bi an gerçek sandim:)))
tarafından
Uygulamakta fayda var :D
tarafından
Puhqhshdhhsahdhshha Allah seni iyi etsin haykırdım :Ddd
tarafından
Çay ve yumurtayı nasil ayni yerde kaynatiyorsun kız merak ettim
tarafından
Allah'ım örnek verdim pembe diye onu ypsam kocam evden atar :D
0 oy
tarafından

Hem tasarruf hem hijyen bakımından evimde 2 lavabo var klozeti kullanmıyorum sadece misafir geldiğinde kullanım sağlıyorum.

tarafından
Teşekkür ederim kuzum
tarafından
Hiçbir şey yapmıyorum zaten fazlası yok ki eksiği bile zor karşılıyoruz
0 oy
(2,581 puan) tarafından
Kefil fırın ütü derin dondurucu bunlar çok yiyor şofben varsa o da çok yiyor beyaz eşyaların enerji tasarruflu değilse yer elektrikli soba zaten herkes biliyor gibi gibi
tarafından
Çok teşekkür ederim çiçeğim
0 oy
tarafından
İlk evlendigimiz zaman yaptım kocam bey cimrilik etme dedi bir kere ondan sonra saldım gitti ☺️
tarafından
Ahshaha en iyisini yaptın çiçeğim
0 oy
(7,098 puan) tarafından
Kuzum elimden geldigince yapiyorum mesela hergun elektrik supurgesi acmam 3 gunde bir acarim ara gunlerde el supurgesiyle supururum 

Ketılı en minimum duzeyde kullanirim 

Dondurucu ve buzdolabinin fisini taktigim yerr bi alet vsr ondan aldik taktik tasarruf icin 

Markete elimden geldigince ayda 1 gidiyorum buyuk alisverisimi yapiyorum gereksiz bisiy almamaya ozen gosteriyorum arada eksikler cikarsa esimi gonderirim

Acilmayan kumbara aldim elime gectikce ona da atiyorum 

Ne kadar oluyosa artik iste ufak ufak
tarafından
Bende dediklerini dikkate Alicam çiçeğim çok teşekkür ederim ❤️ elektirik supurgesini mecbur her gün aciyorum kimi zaman iki kere  oğlum alerjik bir bebek ufacık bir tozda öksürüyor tıkanıyor maalesef kuzum bende kumbara yapmayı düşünüyorum kuzum aldirayim esime metal olanlardan
(7,098 puan) tarafından
Mecburi seyler tabiki yapilacak kuzum aldir inan o kumbaralar cok ise yariyo kenara koyayim desen bisiy oluyo aliyosun ama o acilmadigi icin alamiyosun
0 oy
(6,978 puan) tarafından
Aynen ketil cok yakiyor mecbur kalmadikca ocakta isitiyorum yrmeklere suyu, firinda ekmek ne yapinca cok yapiyorum buzluga atiyorum. Utuyu biriktirip yaparim, camasirlarida öyle, bulasik makinasini imkanim olursa gece yatmadan calistiririm. Her ay elime para arttikca hesabima yatiririm, ya da kumbaraya atarim bozuklari
tarafından
Dediklerini denicem kuzum çok teşekkür ederim
0 oy
(1,908 puan) tarafından
Bu yaşıma kadar hiç denemedim tasarrufta neymiş:))))))
tarafından
Ahshhaha elektirik 630 gelince kocadan azar yedim tasaruflu olcam artık ne kadar olabilirsem :Dd
0 oy
(802 puan) tarafından
Vallahi hiç tasaruf yapmıyorum ne yalan soyluyim ama faturamda cok gelmez bugün msela su 70 gelmiş elektirk 96 gelmiş doğalgaz da 130 gelmişti 
tarafından
Nerede yasiyorsun kuzum elektirik 630 geldi doğalgaz 500 o da havalar iyi az yaktım diye su kartlı sistem 15 günde bir 100 dolduruyoruz çok iyi gelmiş sana
(802 puan) tarafından
İzmir'de yaşıyorum ama inan hicbirseyden kismiyoru. Günde 4 kere çamaşır makinam çalışır hergun illa bulaşık makinası günde 3 kere tüm evi komple süpürgeyle supurum ama yine iyi geliyr ama sanırım beyaz esyalatimi kayinpederim az elektik tuketenden almış
0 oy
(122 puan) tarafından
Okudum hepsini belki bişeyler öğrenirim diye ama herkes aynıymıs :D
tarafından
Bende bir ümit bekledim kuzum ama yok :Dd
0 oy
(376 puan) tarafından
kocam yuzunden yapamiyorumeli cok acik
tarafından
Bende yapmayı düşünüyorum artık kuzum
(376 puan) tarafından
evt valla bide benim kendi maşimda var uenşde ay sonun akadar hepsi bitiyor bende bundar sonra birazine kenara koyacam
0 oy
(916 puan) tarafından
Tasarrufun Allah'ını ev alıp ev kredisi ödeyerek yapiyorum zaten daha da yapmam:) ama evde suyu elektrigi falan dikkatli kullanmaya çalışırim sadece para için değil doğa için de gerekli. Boğazından asla kısmam maaşın çoğu mutfağa gidiyor zaten :)
tarafından
Ahahha ben biraz hazıra kondum kuzum eşim evlenmeden evi alıp ödemişti zaten ama çevremde ev ödeyenler var borç bitene kadar sıkıntı çekeriz sonrası çok rahat diyorlar
(916 puan) tarafından
İlk evi aldığımızda eşim askere gitti tek maaşla ben ödedim ev kredisini ek dersim falan vardı gecindim çok şükür . Ama öderken tabi sıkıntı oluyor azcik . Biz biraz da yüksek ödeme yaptık 5 yıllık çektik. O ara çocuk oldu falan. Sonra tam borç bitti kelepir bir ev geldi önümüze hadi bunu da yatırımlik alalım dedik . 4 yıllık çektik ödemesi de baya yüksek ama o ara eşim özel ders falan veriyordu sıkıntı yoktu . Sonra korona geldi gelir düştü biraz zorlandık ikinci bebek geliyor bu arada ama olsun çok şükür düzenli maaşımiz var en azından . Ödeniyor bir şekilde :)
0 oy
(117 puan) tarafından
Ampullerin tasarruflu mu? Mesela oturma odamda 3 ampul var ama ikisini gevsettim biri yaniyor sadece. Mumkun oldugunca olmadigim odada acik isik birakmam. Sarj aletleri bostayken prizde takili birakmayin diyorlar. Denemedim ama denemekten zarar gelmez. Butun beyaz esyalarim enerji tasarruflu. Sac kurutma makinasini hayatimdan cikardim. 

90-100 TL arasi geliyor elektrik. Annem hic dikkat etmez. Surekli makina, kurutucu, fon, kettle, fırın calisir. Ona da 200-250 arasi geliyor. Seninki cok fazla gelmis canim. Nerde oturuyorsun?

İlgili sorular

0 oy
14 cevap 191 göst.
26 Nisan 2022 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
19 cevap 229 göst.
23 Kasım 2021 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
24 cevap 506 göst.
17 Aralık 2020 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 149 göst.