0 oy
613 göst.
Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde (3,452 puan) tarafından
Çocuklarda teknoloji bağımlılığı, 0-3 yaş döneminde bulunduğu ortamda televizyon, tablet ya da bilgisayar ekranı izlemiş bir çocukta;

Dil ve konuşma becerilerinde gerilik meydana gelebilir,

Çocuk her seslenildiğinde dönüp bakmayabilir.

Çocuk büyüdükçe dikkat eksikliği, öfkesini kontrol etmekte zorlanma meydana gelebilir.

Çocuğun ebeveynleri ile ya da arkadaşları ile ilişkisini olumsuz etkileyebilir ya da derslerinde başarısızlık, ödev yapmak istememe, yazı yazmaktan sıkılma şeklinde tezahür edebilir.

Yani daha çok detaylı şeyler varda onlari da siz açıp okuyun 

Yukarıdakilerden bir tanesinin bile cocugumuzda olabilme ihtimalini istemeyiz dimi, o yüzden vermeyin çocuklara telefon falan, eğitici oyunlar oynayın, gerekiyorsa ev işi yapmayin bütün vaktinizi bebeğinize ayırın. 

Daha demin gördüm bazıları demiş sınırlı veriyorum, yok ebeveyn gözetiminde olabilir, yok başka türlü durmuyo falan.

19 Cevaplar

0 oy
(7,441 puan) tarafından
tarafından seçilmiş

En İyi Cevap
Ben verdim birşey olmuyorcular savunmasını yapsın :,-)olayı anlık düşünüp olmuyor diye cevap veriyorlar sadece.cok haklısın canım yazında 
-Reklam-
+10 oy
(7,118 puan) tarafından
Herkes çocuğunu nasil yetistirecegini bilir. Bazı şeyleri abartmamak lazım. Çocuk tv ye ya da telefona bagimliysa o kötü tabii ama tv den ya da telefondan çocuk şarkıları açıp, birlikte söyleyip, o durumu oyun haline getirmenin zararı da olmaz.. 
tarafından
:) :) ❤
tarafından
Yalnız o post sahibini de sen yanlış anladın kadın tlfonu değil koyduğu kuralın çiğnenmesinden bununda gizli gizli yapılmasından dert yanmış..
Ebeveynin kuralını bi başkası "gizli" bir şekilde çiğnerse ebeveynin ne yapacağını şaşırması çocuğun hırçınlaşması gayet normal..  
Ebeveyn kontrollü şekilde vereceğine o kural çiğneyenler çiğnemese saatlerce elinde tutmasa tlfonu daha güzel olmaz mıydı.?
(220 puan) tarafından
Allah razı olsun canım senden.iki saat onlardaysa iki saat elinde oynama yok birşey yok evladimda birşey zannediyor iste
tarafından
Post sahibi keşke postu silmeseymiş :) ben çok farklı şekilde anlattım. Güzelce söyledim. Ve annesinin kendisi olduğunu en doğrusunu bileceğini de ilettim.
Eğer ki çocuğuna böyle zarar verildiğini düşünüyor ise kapı eşiğinden sokmasın. Hem anne hem çocuk bu stresi yaşamamış olur. Dedim ya herkes kendi evladını bilir tanır. En iyisine kendi karar verir
(220 puan) tarafından
Ben sana bişey demedim ki canim.bende aynı senin dediklerini kastettim inan.onlar verince ben vermeyince davranışları değişiyor gece uykusunda bağırıyor ben ilerde nasıl ona sahip çıkacağım benim yok dedime onlar tamam dese nasıl değer yargısı oturacak.gozumun önünde değilde gizli gizli yapmaları beni delirtti anlatamadım kendimi.buyunce onlar değil ben ahlak ve terbiye vermemiş olurum
+3 oy
(1,043 puan) tarafından
Evet zararlı biliyorum öncesinde de kesinlikle vermeyeceğim yapmayacağım dedim çokta direndim ama maalesef. Özellikle de tek başınaysan çok zor oluyor bir yerden sonra mecbur kaliyorsun. Benim oğlum çok huysuzdu bir dakika bile bırakmıyordu beni ev işini geçtim namaz kılamıyor afedersin tuvalet ihtiyacimi bile gideremiyordum. Bırakınca çığlık çığlığa ağlıyordu. Tv den ziyade telefondan eğitici çocuk şarkıları açıp veriyorum bazen. 
+3 oy
(22,070 puan) tarafından
24 saat cocugunla oyun oynayabiliyormusun?
(9,196 puan) tarafından
Postu açan arkadaşn çocuğu yok hamil3ymiş, boyle bol keseden sallaması kolay :) herkesin anneliği kendine, kimse kimseninkin8 sorgulayamaz. Biz telefon izletyyoruz die kotu anne olduk eda ;))
(22,070 puan) tarafından
Aynen ay valla sanki herkes 24 saat oturup bebesiyle oyun oynuyo herkes herseyi cok abartiyo ☺☺
(9,196 puan) tarafından
Boşver kzum, benim kzım son zmnlarda telefonla yemek yiyor, yoksa yediremiyorum. Napım aç mı kalsn çocuk. Hqmileyken bnde diyordum, asla sallamam, asla telefon izletmem vs vs die şmdi hepsni yapıyorum :D başına gelmeyen anlmaz
+2 oy
(3,213 puan) tarafından
İzletenin bahanesi çok arkadaşım... Benimki olmaz, ilgim üzerinde, eğitici, iş yetişmiyo, ağlıyo, yemiyo, pandemi vırt zırt.. Anlayan çoktaaaaan anladı zaten neyin ne olduğunu... Sinirlendiğin ve üzüldüğünle kalırsın. Toplum yapısı gelişmeye müsait değil. 
0 oy
tarafından
Daha dün bunu tartıştık bir komşum var bana uğradı kızı 9 aylık TV açık olmayınca bağırıyor mecbur açtım mehlikayi ters oturttum görmesin alismasin diye bana abartiyorsun biraz izlesin rahat edersin ben onu açıyorum kendimde işlerimi elisimi yapıyorum falan dedi TV acık olmazsa mama bile yemiyor yaptığını sanki doğru gibi sizde yapın rahat edin diyor ya 
(3,213 puan) tarafından
Yuh artık elişi ne ya
(1,244 puan) tarafından
Vay be işleri bebeğinden daha önemli   ama sorsanız dünyanın en iyi anneside odur.
tarafından
Aslında ilgili bir anne bildiğim kadarıyla ama eski usul bizde bunlarla büyüdük mantığıyla yapıyor kimseyi iyi yada kötü anne diyemem benimde eksiklerim vardır mesela ona görede ben takıntılı anneyim
0 oy
(564 puan) tarafından
Çok güzel anlatmış canım kaç çocuk gördüm TV ye çok maruz kaldıkları için otistik belirtiler gösteren 
0 oy
tarafından
Her çocukta aynı etki olmuyor benim büyük kızım çoğu kelimeleri renkleri sayıları ordan öğrendi..akşama kadar da tv karşısında değil kontrollü ve sınırlı açık..biraz da ebeveynin hatası..işim görülsün diye saatlerce tv karşısında bırakıyorlar
0 oy
tarafından
Her çocuğun yapısı farklıdır kimse çocuğunun kötülüğünü istemez ama yaşamadan da kimse bilemez benim oğlum çok aşırı inat öfkeli sıkılgan bir çocuk bin tane oyuncağıda olsa evde sıkılıyor durmuyor napim sinirlenip oğluma bagirmaktansa açıyorum ben ki virüs olmasa neyse dışarı çıkıp parka godersin arkadaşları olur ama şimdi evde tikilip yapacak bişey yok lincleyenler linclesin umrumda değil ben izletiryorum TV 
0 oy
(15,644 puan) tarafından
Çoğu yazıyor tlefon egitci oluyor mu ver ogtetici şeyler makul öğrenir ama 7 24 telefona maruz bırakılan bir bebek çocuk malesrf sadece bağımlı olur ohlum telefona çok düşkün ki vermedgim halde bişey izlese donuo bakmaz dünya ile bağı kopar bazı çocukta ise bu tam tersidir o yüzden genelleme yapmak yerine yarar ve zarar diye ayırmak lazım. Cok çocuk gördüm TV tlefon yüzünden 4 yaşından sonra konuşan içine kapanık olan 
0 oy
(4,040 puan) tarafından
5. Sınıf öğrencinin annesi çocuğu için gecelere kadar tablete bakıyor napabilirim diye bana geldi geç kalmışsınız dedim
0 oy
tarafından
Asla izletmeyeceyegim diyordum öyle olmadı. Şu an 19 aylık 10 a kadar sayıyor ingilizce abc Türkçe abc sayıyor tüm hayvanları fok ve zurefa dışında biliyor baba parmak şarkısını ezbere söylüyor TV de çıkan yemek isimlerinin çoğunu söylüyor aslında anne TV karşısına bırakıp gidiyor ise tamam amenna ama ben oğluma TV açtığım zaman onu destekleyip yanında oturup çıkan her şeyi tanıtıyorum anlatıyorum bu sayede TV bizim için zararlı değil yararlı oldu. Çok uzun saatler olmamak şartı ile 
0 oy
(1,398 puan) tarafından
Kesinlikle katılıyorum ben de izletmiyorum hic eşime de diyorum çocuğun yanında eline tlf alm diye çok uyarıyorum 
0 oy
(17,703 puan) tarafından

Bizim tv genelde kapalı tlf asla vermem geçen anneme kızdım hatta her ağlamasında al oğlum diyordu yapma dedim iyi bişi yapmıyosun yaptığını sanıyosun ama annecim o kadar çok zararı varki saymakla bitmez lütfen artık verme oyun oynamayı bırakmasın tamam kızım dedi şimdi oraya gidince direk aşağı iner çocuklarla oynar çok şükür uzağız teknolojiden arada bi sadece oyun oynuyo youtube yasak diğeri zaten küçük yok ona hiç

imageşuanda kapalı tv

0 oy
(10,298 puan) tarafından
Mesela ben evde derse giriyorum oyuncak bir yere kadar oyalıyor kızımı evden çalışmak zorunda olan annelere tavsiyeniz nedir cidden soruyorum bunu çünkü ben bu tarz paylaşımları okuduğum zaman cidden yaralanıyor ve anneliğimin kötülendiğini hissediyorum. Gün içinde dersler dışında tüm zamanım kızımın eğitici oyunlar danslar kitap okuma ama zorunlu bir durum var benim için eşim evde değil bakıcıya ben evdeyken bırakamıyorum çünkü evinde bakıyor ve evi uzak kızımı alması için eşimin 5 te çıkmasını beklemek gerek dersim bazen 2 de bitıyor bazen 3 te bazens 3 te başlıyor. Pandemi süreci zorlu bir süreç kimse normal hayatını yaşayamıyor şu an. 
(4,040 puan) tarafından
Ben de evden veriyorum senin durumun zormuş :( benim hergun 12 buçukta biter Allah'tan bı de az ders alıyorum 20 saat keşke 15 saat yapsalar parası umrumda değil çocukla çok zor
Bazı günler 7 saat art arda dersim oluyor o zamanlar kaynanama oluyor az Dersim'in olduğu günlerde odasına geçiyoruz o oyuncakları ile oynuyor ben de yanında durunca karnı tok altı temizse sorun çıkarmıyor ama en fazla 3 ders bu şekilde dayanıyor sonrası bogusuyoruz beni evde dolastiriyor falan. TV'ye alistirmadigim için o anda önüne koysam bile durmaz normal zamanda alistirmam lazım ama yapmıyorum beni de çok zorluyor keşke okula gitseydim de kreşe biraksaydim en azından çocuk görür sosyallesirdi
(10,298 puan) tarafından
Keşke canım kimsesiz olmak çok zor...Yarın 8 saat ders var eşim izin aldı ders saati benim de 20 30 girsem ne olurdu çocuk bilmiyorum kulaklığa saldırıyor ağlıyor kucak istiyor ben geriliyorum üzülüyorum. Tvde de çocuk şarkısı dinliyor bir süre açmıyorum sonra sıkılınca mecbur açıyorum. Ama kendimi sorguluyorum böyle şeyler okuyunca canımı veririm kızıma ben acaba zarar veriyor muyum diye.
(4,040 puan) tarafından
Stres yapmandan ya da kızının stres altında kalmasından iyidir senin seçeneğin yokmuş bile isteye yapanlar var ben senin yerinde olsam napardin bilmiyorum asla onunla 3 dersten fazlasina giremiyorum o evdeyken çoğu zman kamera kapalı ders anlatıyorum yogunnstres altında geçiyor keşke normal okul olsaydı eve oyun ablası alabilirsen senin için iyi olur
(10,298 puan) tarafından
Canım eve gelmıyor hiç kimse burada güneydoğu da görev yapıyorum kaç kişi ile görüştüm sayısını bilmiyorum. Evde bir ben varım halbuki ama eve bırakın diyorlar
0 oy
(802 puan) tarafından
Ben bunun doğru olduğunu düşünmüyorum benim oğlum televizyon izliyor orda ****** çıksa onları gösteriyor anne köpek anne kedi diyor ki oğlum daha 18 aylık konuşmasında Cok iyi 
0 oy
(814 puan) tarafından
Sizin cocugunuz ne kadarlık ?

İlgili sorular

0 oy
22 cevap 556 göst.
24 Aralık 2021 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
10 cevap 429 göst.
6 Eylül 2020 Kültür-Sanat kategorisinde ♥️♥️HİRANURRR♥️♥️ (5,913 puan) tarafından soruldu
0 oy
29 cevap 1,282 göst.
18 Mart 2020 Diğer kategorisinde Nazar (2,047 puan) tarafından soruldu
0 oy
15 cevap 341 göst.

378,946 soru

11,343,078 cevap

34,809 kullanıcı

...