0 oy
1,699 göst.
Diğer kategorisinde (467 puan) tarafından
Eski postuma bakıp yorum yapabilirsiniz esim ablamla görüşmemi istemiyor diye post atmıştım. Izin vermiyor yeğenimin doğum gününe gitmeme. Öyle hi insanla benim karim görüşemez işi olamaz diyor napicam ya ben gitmesem annemin ablamın herkesin morali bozulacak 

19 Cevaplar

+4 oy
(2,548 puan) tarafından
Peygamberimiz eşin istemezse anan babanla bile gorusmeyeceksin diyor . Rizasini alman önemli birsey araniz bozulmasın ablan annen affeder ama eş daha onemli . 

Bu arada eski postunu bilmeden yorum yaptjm .
(2,548 puan) tarafından
Elbette olabilir ben iyice aratirmadim tabiki haklıda olabilirsin.
(2,479 puan) tarafından
Yani bal haklı mantık dışı bir kere o şekilde
(3,451 puan) tarafından
Aslaaaa böyle bişey yok teker tombalak iyi araştırmadan bilgi verme bence
(2,014 puan) tarafından
İyi eşimiz sıçma desin sıçmayalım oturma desin oturmayalım kalk desin kalkalım saçmalamayın isterseniz ya. Din adı altında şu erkekleri bu kadar da yüceltmeyin kadınlar olarak bi kendinize gelin. Ailesiyle görüşmesine kimse karışamaz kusura bakmasın. Kocası diye kadının sahibi değil.
(483 puan) tarafından
Ya oyle sey varmi eside olsa onu doguran anne ve ablasi oraya gtmifekde bu kiz nereye gtcek kendi analari olunca gideler byle seymi olur ablasini sevmeyebilir esine mudahele edemez
-Reklam-
+2 oy
(3,451 puan) tarafından
Daha önceki postuna da yazmıştım ablam o... Bile olsa kocamın karışmasına izin vermem. 
+1 oy
tarafından
Ablana anlat durumu eşinle aranız kötü olmsn bu yüzden kendi ailesine istemediğin halde sürüklerse sen o adamı kçına takarsan adam değilsin zaten 
(467 puan) tarafından
Öyle. Insallah orta yol buluruz gerçekten çok mutsuzum
+1 oy
tarafından

Diğer postunuda hatırlıyorum.    Ya ben çok koca delisiyim yada evimin huzuru kacmamasina. Önem veriyorum.   Geçen benimde yeğenimin doğum günüydü. Hediyesini. Kız kardeşim le yolladım  benim de eşim izin vermiyor. Ablamla gorusmeme bende eşimin evimin huzurunu bozmamak için gitmiyorum.    Ve anlayışla karşıladılar annem bile kızım sakın eşinle  tartışma gelmek için doğum günü her sene yapılıyor ama huzurun kaçarsa üzülürsün.    

Yani boşuna evinin huzurunu bozma cnm tamm ablan yeğenin ama o da eşin 

(7,791 puan) tarafından
Busracim gerektiginde ailenden once esin gelcek sonucta bebeginiz olcak o bebek omurluk bi bagdir bence dogrusunu yapıyorsun sebebin var ailen artik esin sonucta bunu bilerek evleniyoruz...

Ha sen cikipta annene keyfen esim istemiyo evime gelme dememissin sana kotuluk yapmis ablam gitmiyosun ne ala kim olursa olsun haklinin yajinda durmak onemli canim
Al sana bide +
Ama post sahibinin durumu farkli seneler olmus aslinda gidilebilir ona yorum yapamiyom:)
tarafından
Bende öyle yapıyorum cnm ailemi kimseye değişmem ama eşim hakliyken. Ona haksizsin diyemem
(7,791 puan) tarafından
Oyke canim ben esim hakliyken haksiz duruma dusursem surekli ki yapmistim zamaninda bosanma safhasindan donduk minicik bi yavrum var babasız mi buyuusun nasil oderim vebalini?? Dusunmek gerek
tarafından
Rabbim huzurunu bozmasın inşallah canım
(7,791 puan) tarafından
Amin canım cümlemizin
+1 oy
(115 puan) tarafından
Edirnede hak ver biliyorum önceki postunuzu adam sadece size sahip çıkmak istiyor ahlâkınız bozulmasın diye inat yapmış güzel güzel konuşun 
+1 oy
(25,224 puan) tarafından
Postunu biliyorum ablan gibi biriyle ben kendim görüşmezdim zaten aynı şeyi eşinin abisi yapsa sen müsaade edermiydin yada senin normal Bi arkadaşın yapsaydı sen kendi rızanla görüşürmüydün, eşine katılıyorum.
0 oy
(8,081 puan) tarafından
Hakli bence. Ablan herkesin moralini bozmadan önce düşünseydi bu tür şeylerin başına gelebileceğini 
(467 puan) tarafından
Hakli ben bisey demiyorum ablam zamanında kötü şeyler yaptı ama seneler oldu şimdi el kadar sabinin ne günahı var onun için gitmek istiyorum yok uzun vermiyor kavga edecez en sonunds
(8,081 puan) tarafından
Empati yap canım. Yeğenini de annenlerde gör bir şekilde. Zamana bırak biraz oda seni korumaya çalışıyor bence
(467 puan) tarafından
3 sene olacak hala değişmedi. Ona karşı evime bile gelmesin öyle insanın yzyunu görmem istemem diyor eşimin öyle bir insanla işi olamaz diyor.
(3,451 puan) tarafından
Ya ablanın kocası bile affetmiş eşin kim oluyo pardon da yani abla kardeşin görüşmesine izin vermiyo yaaa
0 oy
(6,919 puan) tarafından
Sen eşinin karısı sin malı değil öyle bir  gücü yok   
(467 puan) tarafından
Malesef izin vermeyince kaçıp gidemiyor insan hicbir problemimiz yok huzurumuz bozulsun istemiyorum ama malesef kararından dönmüyor
0 oy
(316 puan) tarafından
Cnm olay nedir bilmiyorum ama bnce eşinde abartmış insan ailesini atamaz ki Kuran'da bile bunun ayeti var eşe rağmen anne babayla konusabilirsin diye yani eşin istemese bile akrabalarla görüşebilir sin Nihat Hatipoğlundan duydum hatta bunu 
0 oy
(1,013 puan) tarafından
Konu ne bilmiyorum ama kendi gorusmeyebilir size yasak koyması doğru değil. Ne olursa olsun sizin ablaniz. En kotu seyleri bile yaşasaniz ozlersiniz. Güzellikle bir kez daha konuşmayı deneyin eşinizle. 
0 oy
tarafından
Rabbim yardımcın olsun insan asla ailesinden kardeşlerinden geçemiyor. Kan bağı can bağı var sonuçta ne diyeceğimi bilmiyorum 
(467 puan) tarafından
Gerçekten öyle. Huzurumda bozulsun istemiyorum
0 oy
(341 puan) tarafından
Eşini dinle canım sonra çok üzülür sun 
0 oy
(454 puan) tarafından
Ablanida kırmadan hastayım falan de netten yeğenine birşey yolla gönlü olur hem unutmuş hissetmez evde huzur bozulacakca gitme 
0 oy
(679 puan) tarafından
Bence ikisinide kirma hastayim falan de yalan soylemis olacaksin belki ama obur turlude olmaz 
0 oy
(813 puan) tarafından
Canım benim eşimde ablamın evine gtmemi istemiyo ablamı sever sohbetini muhabbetini ama ablamın eşini sevmez aralarında sorun oldu o yüzden . Bende ablamın evine gtmiyorum oda benim evime gelmiyo, çocuğunun doğum gününede ne hediye alabildm ne gidebildim, ama bunun için evdeki huzurumu bozmadm çünkü eşim beni ablama götürmemekte haklı. Ablam annemlere gidince bende gidiyorum zaten ayda bir gidebiliyorum ablamda bana ayak uyduruyo gttiğim gün gidiyo anneme. Yani bı doğum günü için bu kadar üzme kendini esinlede soğuk olma bence zamana bırak belki düzelir 
(467 puan) tarafından
Canım aynı benim gibi bizde öyle yapıyoruz anca  babamlara gidrsem oda yakın oraya geliyor obur türkü evine göndermiyor kendide hakli tabiki ama ne bileyim bende iki tarafta kırılmasın istiyorum kimsenin doğum günü benim yüzünden mahvolmasın istiyorum
(813 puan) tarafından
Canım sende annenlere ablana söyleme eşin yüzünden gidemediğini eşim unutmuş başka bi yere söz vermiş mecbur oraya gitcez de
Ben öyle yaptım kaç kere hem eşin kötü olmaz hemde sen ailenle eşin yüzünden sorun yaşamamış olursun
Ortayı bizim bulmamız gerekiyor maalesef böyle durumlarda
0 oy
(765 puan) tarafından
Ablanla konuş eşinden özür dilesin canım yoksa izin vermiyo sizle gorusmeme de eğer dilemiyorsa yapacak birşeyin yok demekki ablanin umrunda değil senin gelip gelmemen
0 oy
(3,451 puan) tarafından
Kur'ân, anne-babaya itaati Allah'a kulluktan sonra sayar. Pey­gamberimiz de hadislerinde Allah'ın rızasının anne-babasının rıza­sına bağlı olduğunu bildirerek, onların haklarına riayet etmeyi tav­siye eder.

Anne-baba hakları, kişiler bekârken devam ettiği gibi, erkek veya kız ev­lendikten sonra da kopmadan sürüp gider.

Erkek, ev bark sahibi olduğu için anne-babasını ihmal edemediği gibi, kadın da koca­sının izin vermediğini ileri sürerek anne-babasını ziyaretten uzak kalamaz.

"Sılâ-i rahim" adı verilen akraba hakları farz bir ibadettir. Yani na­maz kılmak, oruç tutmak, haram işlememek nasıl farzsa, akraba haklarını gözetmek de öyle bir farzdır. Erkek ol­sun, kadın olsun, bu farzı ihmal ettikleri zaman önemli bir hu­kuku çiğnemiş, kulluk vazifesini hakkıyla yapmamış olur. Böyle bir konuda erkek hanımının engellemelerine sığınamayacağı gibi, kadın da beyinin izin vermemesini bahane olarak gösteremez.

Fıkıh kitaplarında kocanın, hanımının anne-baba ve akrabala­rını ziyaretini yasaklayamayacağı kaydedilir. Çünkü sıla-i rahim farz olduğundan, erkek, hanımının bu farzı iş­lemesine engel olamaz.

Anne babası bakıma muhtaç olan bir kadının, eşinin rızasını alarak bu hizmeti yapması en güzelidir. Anne babası hasta olup, bakacak kimse bulunamazsa, kocası izin vermese de gidip hizmetleri yapar. (Bezzâziyye; Feteva-ı Hindiyye-Beyrut: 1400 1/341)

Ayrıca bir erkek, eşinin anne-babasını haftadan haftaya gelmelerine ve gelemedikleri taktirde eşini her hafta anne-babasını veya varsa eğer önceki kocasından olan çocuklarını gidip ziyaret etmeye engel olamaz. Çünkü ziyaret etmemek, akrabalık bağlarının kopmasına neden olacağından caiz değildir. (bk. Ömer Nasuhi, Hukuk-u İslamiye, 2/165)

Bu haftalık ziyaret, anne-babanın oturdukları yerin yakın bir mesafede olduğu sürecedir. Aynı köy, kasaba ve şehir gibi...

Böyle bir ziyaret anne-babanın bakıma muhtaç olmayacak bir du­rumda olmaları halindedir. Anne-baba bakıma muhtaçsalar, hasta veya düşkün bir durumda ise­ler, bakacak başka birisi de yoksa, kadın, kocası izin versin vermesin gidebilir. Ve ihtiyaç olduğu kadar kalabilir.

Bu durumda zor kullanarak engel olan erkek büyük bir günah iş­lemiş olacağından, ağır bir sorumluluk altına girmiş olur.

Kocası izin vermese de bir kadın, kardeşi, amcası, teyzesi, halası gibi yakın akrabalarını yılda bir, başka bir görüşe göre ayda bir gidip ziyaret edebilir. Çünkü âyetlerde haklarını gözetme sırası, anne-babadan sonra ya­kın akrabaya gelir. Onlara gidip gelmek, bağları devam ettirmek farz bir ibadettir. İhmal edildiği takdirde büyük bir vebal altına girilmiş olur.
0 oy
(1,343 puan) tarafından
İnatlaşma bence eşinle huzurunuzu bozma ailende anlayışla karşılaması lâzım seni bir süre illa düzelir ara ama inatlaşarak olmaz bu iş bazen inatlasmamak gerekiyor 
0 oy
tarafından
Yapan kendine yapar canım ablan zamaninda hata yapmış eşi bile affetmis senin esin de haklı sen yigeni ozlemissin gitmek istiyorsun esinede öle soyle ben yigenim için gitmek istiyorum de  zamanın da olmuş bitmiş birşey de eşinin bu kadar ketum davranmasına gerek yok yani güzel dille konuş canım 

İlgili sorular

0 oy
17 cevap 434 göst.
22 Ekim 2023 Diğer kategorisinde Elif.m.05 (1,541 puan) tarafından soruldu
0 oy
55 cevap 1,733 göst.
20 Ağustos 2023 Aile kategorisinde elifyasa77 (9 puan) tarafından soruldu
0 oy
13 cevap 603 göst.
15 Ocak 2023 Güzellik-Bakım kategorisinde Ecem44 (309 puan) tarafından soruldu
0 oy
16 cevap 467 göst.