+1 oy
474 göst.
Diğer kategorisinde (193 puan) tarafından
Biraz önce bir postta gördüm, soruyu soran bayana yanlış bilgiler verilmiş. Aşı ile ilgili bilgi vermek için açtım bu postu, inşallah merak edenlerin işine yarar. Bu konuda çok fazla araştırma yaptım ayrıca kuzenim doktor. Şu an Türkiye'de bildiğiniz üzere iki çeşit aşı var: Biontech ve Sinovac. Biontech MRNA modeliyle, Almanya'da yaşayan Türk asıllı bilim insanları tarafından geliştirildi. Yarı aktif bir aşıdır yani vücuda verilen virüs ölü değildir. Bu sebeple yan etkileri olabilir. (Bünyeye göre değişir, anneme hiçbir yan etkisi olmadı.) Sinovac işe inaktif yani ölü bir aşıdır. Vücuda verilen virüs ölü virüstür. Bu sebeple yan etkisi daha az. Etkilerine gelince: Sinovac ikinci dozdan yaklaşık bir 15 gün sonra korumaya alıyor, Biontech ise ilk dozdan itibaren koruyabiliyor. İkinci dozla birlikte koruyuculuk çok daha fazla oluyor tabi. Ben de öğretmenim ve yakın bir zamanda aşı olacağım, tercihim elbette Biontech ama seçme şansım olmasaydı Sinovac da olurdum. Sonuçta hiç aşı olmamaktan iyidir. Bu arada şunu da söylemek istiyorum: Alerjik bir bünyeye sahipseniz Çin aşısını tercih edin, Biontech ağır gelebilir. Merak edenler için faydalı olur umarım. 

18 Cevaplar

+1 oy
(5,272 puan) tarafından
Tşk ederim canm
-Reklam-
+1 oy
tarafından
Sağol ya gayet açıklayıcı olmuş 
+1 oy
(6,919 puan) tarafından
Annem 2dozuda oldu sanırsam   biantec hiçbir yan etkisi olmadı korkutan Lara inanmayın. Lütfen gidip asinizi olun zamanı gelince
+1 oy
(7,441 puan) tarafından
Az önce ki yorumunu okudum bilgilendirme yapmışsın o yüzden yazmadım biontech %90-95koruyuculuk sağlıyor sinovac %50-55 ama dediğin gibi biontechriskli gruplara yapılmaması daha doğru olur sonuç olarak tek bir gerçek var iki asida yoğun bakım sürecinden koruyor 
(193 puan) tarafından
Aynen öyle canım. Aşı olmamaktan iyidir. Bıktık artık bu hastalıktan. Eşimin dedesi yoğun bakımda, kayınvalidem ve kayınpederim çok ağır geçiriyorlar şu an.
+1 oy
(14,079 puan) tarafından
Tşk ederim paylaşımın için ☺
+1 oy
(3,552 puan) tarafından
Çevremde çok fazla doktor var. Bu konuyu bende çok araştırdım benim düşüncelerimin birebir aynısını yazmışsın
0 oy
(3,399 puan) tarafından
Merhaba saglik ocaklarinda yapilan asi hangisi canim 
(3,399 puan) tarafından
Cok tesekkurler canim hamilelre yok zanedrsem asi degilmi
(193 puan) tarafından
Sağlık çalışanı, öğretmen değilsen ya da kronik rahatsızlığın yoksa yok canım. Zamanla yaparlar belki aşı miktarı çoğaldıkça. Sen elinden geldiğince izole olarak koru kendini.
(3,399 puan) tarafından
Anladim cnm yok kronik bi rahatsizligim şükür zaten kontroller disinda markete bile gitmiyorum
(3,399 puan) tarafından
Zaten dogumada kalmadi bir hafta gbi birşey var en korktugum sey insaallah birsey olmadan yavrumu alirim kucagima yoksa emizirememkten cok korkuyorum
(193 puan) tarafından
Canım çevremde emziren birçok anne yakalandı ve birçoğu emzirmeye devam etti. Bazılarında belirti olmadığı için ilaç kullanmadılar, bazılarına da aile hekimleri ilaçları kullanabilirsiniz, bebeğe zararı olmaz dedi. O konuda bir şey diyemeyeceğim ama inşallah yakalanmayız :( Ben de emziriyorum.
0 oy
(3,888 puan) tarafından
Benim babamda yarın biontech olcak alerjisi var mı bilmiyoruz sigara kullanıyor yıllardır sadece inşAllah bişey olmaz 
(193 puan) tarafından
Alerjik bünyeler belli eder kendini. Şimdiye kadar herhangi bir ilaca, iğneye karşı geliştirdiği bir reaksiyon oldu mu?
(3,888 puan) tarafından
Yok canım çok şükür
0 oy
(549 puan) tarafından
Asi hakkında herkes bişey diyo şimdide asi olan erkeklerin çocuğu olmazmis bide bu çıktı şimdi kaynanamgil asi sırası geldi halde aşı olmak istemiyor
(549 puan) tarafından
Valla bilmiyorum geçen bana öyle dedi asi olan erkeklerin çocuğu olmazmis :) öyle diyor benim babam oldu şükür bı yan etki olmadı dimi onların sırası gelmiş ama olmuyorlar siz bilirsiniz dedim bende herkes asi oluyor öyle zararlı bişey olsa kimsenin çocuğu olmaz :)
(549 puan) tarafından
Yok kız yaş 70 iş bitmiş ne çocuğu :) oğlu varya :) ondan diyo oda nereden çıktıysa :)
(193 puan) tarafından
Oğulları düşünsün onlar niye olmuyor? :)) Yaşlılar aşı konusunda inatçı, ben de çözemedim.
(549 puan) tarafından
Yan etkileri varmış öyle diyorlar valla bnm babam oldu randevusunu aldım ben iki dozunda oldu şeker hastası bide şükür hiç bı yan etkisi olmadı aşıdan sonra daha iyi oldum diyo öyle yan etkisi olsa benim babama olurdu 2 ay oldu asi vurulali herkes şakaya aliyo bu işi ama ben çocuğumu okula göndermedim sırf virüs yüzünden 1 senesi gitti çocuğumun
(1,108 puan) tarafından
Aşı olanlarda virüs kapıyor canım bilmiyorum ne yapacağız
0 oy
tarafından
Bize daha sıra gelmedi eşim 38 ben 28 yaşındayım 2 aya ancak sıra gelir o zamana yerli aşı çıkar diye düşünüyorum 
(193 puan) tarafından
Yaşınız genç canım. Sağlık çalışanı, öğretmen değilseniz ve kronik rahatsızlığınız yoksa sıra daha geç gelebilir. Keşke daha fazla aşı gelse de herkes yararlanabilse.
tarafından
Genciz ama çocuklarımız var yakalanmadan aşımızı olsak diye düşünüyoruz çevremiz hep oldu..tabii öncelik çalışanlar eşimde şeker var sadece..aylardır evden markete gidiyoruz sadece..tez zamanda biter inşallah
(193 puan) tarafından
Beş yaş beş yaş düşerek geliyor sıra. 55 yaş ve üstüne başladılar şimdi. İnşallah sıra gelir bir an önce.
0 oy
(4,725 puan) tarafından
Teşekkürler bence birçok kişiye faydalı bı bilgi 
(193 puan) tarafından
İnşallah öyle olur.
0 oy
(1,267 puan) tarafından
Teşekkürler canim benim de kafam karışık hangisi daha az yan etkili diye 
(193 puan) tarafından
Rica ederim canım.
0 oy
(1,939 puan) tarafından
Aynen insanlar yanlış bilgi alıyor bende Sputnik V aşısı yaptıracağım mesela emziriyorum ama herhangi bi aorun olacağını düşünmüyorum. Sonuçta virüsten daha ağır değilsir
(193 puan) tarafından
Sputnik Türkiye'ye ne zaman gelecekmiş bilgin var mı canım?
(1,939 puan) tarafından
Hiç bilgim yok kazakıstan da yaptıracağım Türkiye de beklersem bana sıra bıle gelmez
(193 puan) tarafından
Haklısın :)
0 oy
(2,039 puan) tarafından
Paylaşım için teşekkürler :)
0 oy
(570 puan) tarafından
Tesekkur ederim canim bilgilendirdigin icin bir de şey sormak istiyorum hangi aşıyı olacağımızı secebiliyomuyuz? Cunku ananemgil falan secmediler yani direk gidip saglik ocagina vuruldular? Bilgin var mi bu konuda
(193 puan) tarafından
Biontech sınırlı sayıda geldiği için her şehirde yok. Olan şehirlerde soruyorlar randevu alırken. Bulunduğunuz şehirde yoksa sormamışlardır.
(570 puan) tarafından
Tamam tesekkur ederim :)))
0 oy
(1,775 puan) tarafından
Evet o soruyu ben sormuştum canım cidden kafam karıştı iyice bı grup çin aşısı yani sinovac iyi diyo bı grup alman aşısı biontech iyi diyo bende hangisini yaptıracağımi şaşırdım babama valla
(193 puan) tarafından
Canım dediğim gibi alerjik bir bünyesi yoksa Biontech mantıklı ama tabi ki karar sizlerin.
(1,775 puan) tarafından
Sağol canım teşekkür ederim

İlgili sorular

0 oy
15 cevap 558 göst.
21 Şubat 2023 Diğer kategorisinde Miniklerin annesi (1,024 puan) tarafından soruldu
0 oy
16 cevap 953 göst.
26 Mayıs 2022 Diğer kategorisinde ASEL ESRA (1,559 puan) tarafından soruldu
+8 oy
23 cevap 543 göst.
3 Temmuz 2021 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
8 cevap 362 göst.
18 Ekim 2020 Diğer kategorisinde boncuğum♥️‍‍♥️ (1,134 puan) tarafından soruldu

379,949 soru

11,374,174 cevap

34,857 kullanıcı