+1 oy
249 göst.
Diğer kategorisinde (346 puan) tarafından
Hanımlar dogumuma az kaldı bizim buralarda yenidoğan bebeğin besiginin üstüne kırmızı çember atarlar annenin basian da bağlarlar ya da kırmızı taç olur saçı açıksa lohusa kadının 40 gün mezarı açık derler  ben böyle şeylere inanan biri değilim batıl inanç gibi geliyor anneler kayinvalideler ısrar ediyor bana da saçma geliyor bugün anne annemde tembihledi al basmasın diye yapılırmış yaşayan var mı bu durumu

11 Cevaplar

+1 oy
tarafından
Canım zararı olmayacak şeyler de ısrar edip kırmaya lüzum yok ne var ki bunda tak kırmızı tacını bebisinin beşiğinin başına da koy kırmızı tülbenti yatın beraber ne olacak ki bu arada bana da batıl geliyor inanmam öyle şeylere ama zararı olmayacak şeyleri annem kayinvalidem söyleyince yaptım kırmaya değmez 
-Reklam-
0 oy
(1,018 puan) tarafından
Genelde her yerde var mı bende temmuzda dogurcam eşim dahil 40 gün çıkamazsın falan filan diyolar dinlemem ben inanmıyorum öyle şeye ya baskı. Yapmalari çok saçma ya
(1,018 puan) tarafından
Aynen ya Allah'a emanet çıkartırız ikindiye doğru çok güneş yakmadn hava alması iyi gelir banada ona da
(3,823 puan) tarafından
Evet kuzum çıkar sen bişey olmaz
(1,018 puan) tarafından
İnşallah sağ saglim gelsinde disardakiler işte herşeye karismasa insanı korkutuyolar
(3,823 puan) tarafından
Valla bana sorarsan karıştırma ben tek büyüttüm kafam rahattı en azından
Sağlıkla kucağına al inşallah
(1,018 puan) tarafından
Yok karistirmiyorum zaten canm ama olmaz olmaz bişey olur dinlemedin derler insanı pişman ederler diye korkuyorum
0 oy
(118,488 puan) tarafından
yap kiz nolcak bende yapmistim ☺
0 oy
(3,823 puan) tarafından
Al basması var canım bu yönde delireni bile duydum bişey olmaz başına kırmızı toka takıp bebeğin beşiğine kırmızı birşey koysan 
0 oy
(120 puan) tarafından
Benim gorumceyle kayinvalidede tutturdu takilir diye zaten basima bir sey takmayi sebmem bide kirmizi olacakmis tkmam oyle seyler dedim bende cok bilmis gorumcemde olmaz tkilir falan diye tutturdu niye rahat birakmazlar insani anlaamki herkesin dusuncesi inanci batili kendine olsun otursunlar oturduklari yerde ya sinir oluyorum bu tarz seylere
0 oy
tarafından
Sen korkutmayayaım ama bende inanmazdım başıma geldi . Zor bişey deüik yap bence
(346 puan) tarafından
Nasıl bişey başına geldi canım sence al takmanın faydası var mi
tarafından
Al takmayı bilmem ama iğne bulundurun derler bize hep iğneden korkarmış iğne bıçak makas vs.
0 oy
(110 puan) tarafından
Bana da dediler koy bebeğin beşiğinin yanına kuran ı kerim i. Allahın izniyle birşey olmaz 
0 oy
(1,621 puan) tarafından
Ben zaten kapalıyım hastane çantasına kırmızı tülbent koymuştum sadece hastanede taktım eve gelince kırmızı olsun diye uğraşmadım evde bebeğe de bi iki sarı tülbent örttüler sadece sarılık olmasın diye önemsemedim zaten üstüne bisi atıyorum rengi de önemli degil
0 oy
(979 puan) tarafından
Ben ilk defa duydm onu. Bzmkiler yatgmza bi kenara igne takti ve Kuran koydu. Bde oglum da sarılık oldgu ici sari ortü koymustu
0 oy
(476 puan) tarafından
Yani açıkçası ben inanmıyorum böyle şeylere ve yap denilen şeyleri yapmadım. Sanki buni yaparsam devamı gelirmiş gibi hissediyorum. En başından çizgiyi çizmek gerek. Bana hiç karışamıyorlar çünkü yapmayacağımı biliyorlar. Bazen bir şeyler söylerler duymazdan gelirim hafif tebessüm ederim geçerim. Cevapta vermeyince uzatamıyorlar. Bebek sizin saç sizin. Ben lohusa tacı almıştım öylesine takamadım bile boşuna para verdim sevmiyorum zaten öyle şeyleri.
0 oy
(351 puan) tarafından
Canım valla ben inanıyorum yaparım da sadece bebeğe sarı yazmayı Nihat hatipoğlu açıkladı bebeğe zararlı dinen ama ben kırmızı yazma aldım kendime 
(346 puan) tarafından
Dinen nasıl yani canım nasil açıklama yaptı canım görmedim
(351 puan) tarafından
Peygamberimiz zamanında hz Hüseyine sarı yazma ile örtmüşler oda alıp indirmiş hastalığı çağırır diye daha açık güzel bir renk istemiş gerçekten de öyle annem tam hastaneden çıkacaktı nasıl bebeğe sarı yazma koydu kardeşim bi anda sarılık oldu bebeğe iyi gelmiyor

İlgili sorular

0 oy
3 cevap 81 göst.
15 Haziran 2022 Diğer kategorisinde Bahar1610 (1,437 puan) tarafından soruldu
0 oy
0 cevap 87 göst.
15 Haziran 2022 Diğer kategorisinde Bahar1610 (1,437 puan) tarafından soruldu
0 oy
5 cevap 205 göst.
6 Aralık 2021 Diğer kategorisinde Prensesp (7,202 puan) tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 189 göst.