+1 oy
204 göst.
Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde (1,243 puan) tarafından

Kzlar hayirli cumalar oncelikle simdiden herkese  teşekkür  ederim ne zaman soru sorsam yardımcı oluyosunuz  benim kucuk kiz 5 aylik oldu bugün normalde emiyodu ama 4. Aydan beri kilo almiyo 6 kilo oldu kaldi doktor mama verdi ama o devam sutleriji ne biberonla ne de kasikla iciremedim asla çoğunu denedim sizce yavastan tadimlik sebzelere baslayayim mi yoksa 6 aylik olmasını mi bekleyeyim bilemedim pirinc unundan muhallebi yapsam mi  yada görseniz gerçekten cok zayif kızlar  :(( bide sütüm cok yagli degil sanirim onun icim ne yapsam sizce

13 Cevaplar

+2 oy
(10,784 puan) tarafından
Bence Dr sor bacım ne bileyim 5 aylık kucuk gibi geldi. Birde kuızmda Dr bizi yogurt tan baslatmıştı
(1,243 puan) tarafından
Kiz gorsen zaten minnos bisey korkuyorum da hemde yogurt tadimlik guzel olur bence mantikli sagol canimm
-Reklam-
+1 oy
(25,224 puan) tarafından
Başla bence bende 5 aylıkken başladım valla sadecede anne sütü alıyorken. Pirinç unu falan faydasız şeyler hiçbir faydası yok boş şişer kilo alır cocuk sırf kilo için faydasız bişey yedirme canım. Tadımlar bitince yulaf unu ruşeym keçiboynuzu unu alıp harika muhallebiler yapabilirsin 6 aydan sonra heö besleyici hem faydalı. Pirinç ununa hiç bulaşma
(1,243 puan) tarafından
Aa hic bilmiyodum bak onu kuzum cok sagolasin  araatirayim alayim yapayim onu
(25,224 puan) tarafından
Rica ederim canım
+1 oy
(391 puan) tarafından

5 aylık  bebeğine  sütün  yeterli olacaktır. 

Ek gıdaya baslamak değil de sadece ağzına sürerek başlayabilirsin ben oyle yapmıştım 
(1,243 puan) tarafından
Benimde dusuncem o canım  tadini bilsin en azindan ama doktor bilr zayıf dedi takinti oldum :((
+1 oy
tarafından
Canım muhallebi kabız yapabilir bebeği kıvamı hafif sıvı corba dan hafif katı kıvam olursa ufak ufak 1 çay kaşığı 1 çay kaşığı şeklinde ver dene ama birden yükleme yoksa rahatsiz olur
(1,243 puan) tarafından
Tamamdır canim cokk sagolasin o sekilde yapayim zaten cok kaka yapan bi cocuk degil  daha kotu olur
tarafından
Yoğurtla basla ilk canım
tarafından
Aynen canım günlük bir çay bardağı kadar yoğurt yap  bana öyle demişti hemsiremiz sen bilriisn yinede sağlığı ara sor
+1 oy
(12,938 puan) tarafından
Yani doktora sorsaydin keşke ama ben kaşık maması vermiştim ne biberon tuttu ne içti o yüzden kendim yedirdim şükür onun sayesinde toplanmıştı o zaman ek gıdaya kadar idare ettim şuan 1 yaşında herşeyden yiyor mamayı da bırakıyoruz çok şükür 
(1,243 puan) tarafından
Hangi kasik mamalarindan verdin canim doktorum sadece devam sutu ver dedi
(12,938 puan) tarafından
Hero baby verdim kuzum
+1 oy
tarafından
Ben de 4 buçu aylıkken başladım 
tarafından
Erken başlarsan yer genelde geç başlayan çocuklar yemiyo. Çocuğu direk mama sandalyesine otutturma yerde bi yastık koy belinden itibaren onun üstüne yatır o şekilde başla küçük çay kaşığıyla ver hatta silikon kaşık alıp onu çocuğa verebilirsin kendi ağzına sokar yemeye çalışır başlarda reddecek çünkü alışık olmadığı bişey gelecek ama sabırlı ol pes etme istemezse verme bi kaç saat sonra tekrar dene patetes muz verdiğin günler bi çay kaşığı zeytinyağı yağı ver kabız olmasın. İrmikli elmalı muhallebi yapabilirsin patetesli havuçlu çorbalar olabilir ama doktorlara uyucam diyorsan önce sebzeleri haşlayıp verirsin
(478 puan) tarafından
Muhendis anne. Yaptıkları tıpta yanlış kabul ediliyor. Bebeklere arı mama,pirinç unu cicibebe iceriklerinden dolayı verilmemeli. Ayrıca erken başladım yedi de bir uydurmadır. Çocuk iştahlıysa ne zaman başlasan yer. Bebek oturur pozisyonda yedirmelidir. Mevsim meyve ve sebzesi değil aylık olarak bebeğin sindirebileği meyve sebzeler verilir. 5 aylık başlanabilir ama doktor tavsiyesi ile. Eğer bebeğiniz sindiremeyecek bir bebekse kesinlikle başlamamalı zamanı beklenmelidir. 4. Ay ve 5. Ayda bebekler pek kilo almıyorlar hepimizin başına gelmiştir. Anneler hep sütüm azaldı der. Aslında sonraki ay gelişimi normal devam ediyor bu sürede doktorlar hemen mama takbviyesi öneriyor. Önce doktorunuza sorun bebeğin gelişimini bildiği için uygun olup olmadığını söyleyecektir. Buradan tabi ki fikir alın ama söylenenleri araştırmadan uygulamayın. Her bebek bir değildir. Bu annenin bebeği sindirmistir belki sorun olmamıştır ama seninki sindiremezse çok çekersin.
tarafından
Herkesin kendi görüşü ama önceden 3 ayda ek gıdaya geçilirdi hâlâ Avrupa ülkelerinde üç. Ayda ek gıdaya geçiliyor illa altı ay beklemek fazla bunlar benim tecrübelerim illa ki yapmak zorunda değil kimse
(1,243 puan) tarafından
Kizlar hepinize cok tesekkur ederim tek tek yazmissiniz herseyi elinize saglik
(478 puan) tarafından
Tabi ki her anne bebeği için kendi karar veriyor. Her yerde ilk 6 ay anne sütü yazısını görebilirisiniz. 5. Ayda tadım ayı olabilir ama ek gıda ayı olmamalıdır. Bebeğin sindirimi için bu kural var zaten.  Bizlere de eskiden vermişler şimdi kimisinin midesi hassas, kimisinin başka sorunu var. Yani biz çok şanslıyız araştırıp doğruyu yapabiliriz bebeklerimizin sağlıklı büyümesi için.
+1 oy
(14,079 puan) tarafından
Tadımlıklara başla yoksa ilerde yemez 
(1,243 puan) tarafından
Haklisin canimm
0 oy
(3,823 puan) tarafından

Başla canım ama tadımlardan başla önce yoğurt havuç patates kabak gibi sebzelerden 

image

Ben ilk bu listeye göre başladım sonra ne diğer şeyleri yedirdim şimdi herşeyi yer 

Yaptığın sebzelerin içine biraz hakiki zeytinyağı koy kabız da olmaz 

(1,243 puan) tarafından
ayy canim usenmemissin cok teşekkür ederim cok cok sagol walla insallah herseyi yer benimki de
(3,823 puan) tarafından
İnşallah canım bunların yanına yulaf ezmesi keçiboynuzu unu ruşeym gibi şeyler al bunlarla ileriki aylarda muhallebi gibi yaparsın yada kahvaltısına katarsın
0 oy
tarafından
5 ay 5 günlük doktor tadimlara başka dedi zaten günde 1 2 kaşık tadiyor 6.aya kadar tarımlar ancak biter diye düşünüyorum ek gıdaya tam geçmiş oluruz en azindan
(1,243 puan) tarafından
Evet dimi tadini alsin en azından  ancak biter cok sagol canimm
0 oy
(1,981 puan) tarafından
3 gün kuralıyla başlayabilirsin canım benim kızımda öyle kilo almıyordu başlamadan önce kilo vermişti ama şuan çok şükür topladı 
(1,243 puan) tarafından
Tamam canimm cok sagolasin
0 oy
(4,961 puan) tarafından
Tadimlara başla canım ilk.. doyacak kadar değil örneğin 3 gün boyunca havuç püresi 1 tatlı kaşığı kadar sonraki 3 gün patetes püresi 3 gün balkabağı falan bunları tattir.. 1 ay boyunca tadımlık git 6.ayda mama veya anne sütü öğünlerde de çorbalara geçersin direk doyacak kadar başlama asla YouTube'dan çok hoş videolar var tarifler var anlatımlar var izle canım bizde 13 gün sonra 5 aylık olcaz belki bende tadimlara başlarım çok heyecan verici .. kan değerleri iyi olsunda kilo alır ek gıdaya başlayınca canını sıkma 
(1,243 puan) tarafından
Insallah canim kan degerlerine hic baktirmadim daha dedigin gibi tadimlik yapip sorna ek gidaya gecerim cok teşekkür ederim
0 oy
tarafından
Canim sütun için ceviz ye bana dua et kabak ye ispanaknye diycem ama mevsimi geçti bol bol salata ye su iç ballı şerbet bak bunlar çok süt yapar gel git hoşaf ye ben kabağı çok tüketiyorum mesela hem gaz yapmıyor hemde çok süt yapıyor birde mutsuz olma sütun az olur zaten zeytinyağı kat salatalarina sütun yağlı olur
(1,243 puan) tarafından
Insallah canim ya cevizi de pek sevmem diger kuruyemisleri cok severim ama onu da yemeye çalışırım  mutzukluk ve yorgunluk bende tavan zaten bide 2 yasinda kizim var esim aksamlari cok gec geliyo gelse de bi faydasi yok sanirim stesten böyle oldu sütüm
tarafından
Stresten uzak dur canım benim eşimde geç geliyo ama benimle sohbet eder benimle ilgilenir 20 dk bile olsa sonr aben hizmetini yaparım çay yemek filan bazrn beraber TV izleriz bazense hayat burnumuzdan gelir çünkü oğlan ağlama krizleri ne girer
0 oy
(6,047 puan) tarafından
Ben 3 aylıkken başlamıştım. Daha öncesinde tattirdim herşeyden. 3 aylıkken de ara sıra veriyordum sürekli değil bide herşeyden tattirinca sonradan pek yemek ayırt etmediklerini düşünüyorum.
(1,243 puan) tarafından
Insallah benimki de ayirt etmez ya cok teşekkür ederim

İlgili sorular

0 oy
17 cevap 1,111 göst.
2 Eylül 2019 Aile kategorisinde FazlaDertliBee (1,243 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 62 göst.
30 Ekim 2023 Aile kategorisinde Deflin (547 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap 38 göst.
5 Ekim 2023 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Miracinannesi.34 (652 puan) tarafından soruldu

378,427 soru

11,327,528 cevap

34,780 kullanıcı

...