+1 oy
668 göst.
Aile kategorisinde (116 puan) tarafından
Merhaba sevgili anneler.

Şimdi bunu en iyi sen bilirsin senin kararın diyeceksiniz ama tecrübeleriniz den fikir almak istiyorum.

Anne olmak çok güzel amabi okadsr da zor. Hayatım çok zorlaştı görev ve sorumluluklarım arttı. Ama yine de mutluyum. Fakat 2. BİR Bebek için kararsızım. Her zorluğu sil baştan yaşamaya hazır mıyım? Bilmiyorum. 2. BİR bebek sorumluluklarını daha artıracak. Belki yine iyi ki diyeceğim bilmiyorum.

Ama kardeş şu hayatta başka bir şey. Başımıza bir şey gelse bir şeye ihtiyacı duysak eş dost akraba başka kardeş başka türlü gelir.

Bi yandan korkuyorum Bi yandan ben BEBEĞİMİN yanında anne baba olarak hep olamıycam bir kardeşi olsun hayatta tutunacak dalı olsun istiyorum.

Siz ne düşünüyorsunuz kafam karışık

37 Cevaplar

0 oy
(8,329 puan) tarafından
tarafından seçilmiş

En İyi Cevap
Allah hayırlısını versın canım senden bı nesıl daha gelecekse rabbım nasıp eder.Bende senınle aynı dusuncelerı paylasıyorum.Ikıncı cocuga bakacak saglıken kendımı ıyı hıssetmıyorum psıkolojık ve maddı olarak.Rıska Allah kefil.Fakat tek cocukta olur bana kalırsa.Tek cocuk olan hıc yokmu sanki.Bı sekılde buyur kan bagı degıl her zaman kardeslık.Can bagı kurabılecegı bırılerı olursa o da guvende hıssettırır bu yuzden dogru degerlerı öğretmekde onemlı cocugumuza.Kızım 28 aylık bazen gebelıgı ozlesemde gerı basa sarma fıkrı benı gerceklere donduruyor.Lohusa depresyonu tek basına bakmak bebege benı cok yıprattı.O sebebten ıkıncıyı ben ıstemıyorum rabbım verırse de başım gözüm üstüne yetmeye çalışırım.
-Reklam-
0 oy
(14,033 puan) tarafından
Bende aynı durumdayım. Geçen gün arkadaşım ve oğlu geldi, oğlum çocuğun peşinde gezdi oynamak için çok istiyorum ama bu gidişat bizi düşündürüyor 
(48,704 puan) tarafından
Baska bebegi severler isterlerde sürekli evin icinde olunca isler değişir
0 oy
tarafından
Kişiye göre değişir durumun varsa bu şartlarda kardeş yapılabilir 
0 oy
tarafından
Erkek kardeşim var rabbim ömrünü uzun etsin iyiki de var. 
0 oy
(3,451 puan) tarafından
Bence kardeş çok güzel bişey ama ben aynı şeyleri bidaha yaşamak istemem
0 oy
(4,875 puan) tarafından
Kafamın  karışmasını hiç düşünmedim ve yaptım 2. Çocuğu temiz delirirm ☺️☺️
(15,244 puan) tarafından
Sağlıkla büyütün inşallah:)
(200 puan) tarafından
Kız Hatice benm 3. Olacak :) demekki ben senden hızlı cıkmışım Atilla 28 aylık 2. Oglum 1 yaşına girdi yeni ve 3 ay sonra dogumum var :) benm hızına yetişem görmedim daha :)
Ve saka bir yana kardeş sart. Biz 6 kardeşiz o kadar iyi bişey ki cocugumun birini ablama digerini anneme bırakmayı düşünüyorum başımda da eşimle ablam olacak diger bir ablam gercekten hepimiz herşeye koştururuz. Oyle düşündüğüm ıcın bende 3 tane yaptım :)
(4,875 puan) tarafından
☺️ maşallahın var senin ☺️ Rabb'im uzun ömür versin
3. Biraz zor benim için 2 kâfi Rabb'im bir kız bir erkek evlat nasip etti bana onlara uzun sağlıklı ömür versin başka bişey istemem ☺️☺️ Rabb'im olmayanlara tattırsn  bu duyguyu inşallah.
Benim de 4 ayım var annem gelecek buraya ben memlekete gidersem 2 çocukla dönüş Zor olur benim için. Evde annem kızımla ilgilenecek hastanede eşim yanımda olcak .
tarafından
Haticeipek sen youtube de kanali olan bayan misin. Maşallah 3. Yoldaymış. Atilla ve benim oğlum aynı yaşta hatta kaç gün benimki büyük. Ben 2. 'yi 2 buçuk ay önce dogurdum
(200 puan) tarafından
Evet canm YouTube kanal7m var ama şuna 3. Ye hamile olunca ara verdim pek ilgilenemedim. Aslında alışıyorsun hatıce cocuga ya vallaha benm kucukle Atilla cok iyi arkadaş harika oyunlar oynuyor onlar kendini kurtardı yeni dogacak olanda dogsun da onu buyuteyim benim icinde yeter. Bende de 3 oglan oldu :)
0 oy
(4,290 puan) tarafından
Bende senin gibi düşünüyorum kizim 3 yaşına girecek ben ise doneli 1 yılı geçti rahatlığı alıştım zaten bide şu lanet dünya da bir anne evladı nasil koruyup kollayabilir maddi olarak nasıl başa çıkabilir diye düşünmekten cocuk düşünmüyorum. Ama bir yandan da kardeşi olsun istiyorum ole  de gene bi 5 yıl sonra falan istiyorum nasip olursa 
0 oy
(14,428 puan) tarafından
Bence tek çocuk olmaz kardeş iyidir kuzum o da bu duyguyu tatsın

Allah hayirli evlatlar versin 
0 oy
tarafından
Valla ben tek çocuk düşünüyorum Allah korusun bir kazaya kurban gitmezsem çünkü o doğumda çok zorluk çektim aynı şeyleri bir daha kaldıramam herkes yok kardeşi olsun derler ama bakacak olan biziz buna kimse karışamaz yapanlarda helal olsun Allah gücünü veriyor demek ki ama benim göz bir kere korktu 
tarafından
Aman canımı veriyordum sanki ne sancıyı onlar öyle ya bir ara yalvardım nolur sezaryana alın diye düşün o derece otursan olmuyor ayakta kalsan olmuyor :D hiç korkmuyordum aslında ama bir yabancı kadını aldılar doğuma doğumhaneyi yıktı resmen o nasıl çığlıktı hala kulaklarımda sonra ben Yusuf Yusuf oldum üstüm müsait olsa kaçardım odadan :D
tarafından
Seni o kari korkutmus anladim :D
(4,961 puan) tarafından
Bende canım acilmam tam olduğu halde aşağı inmesi karnıma ciktilar bebeğimin köprücük kemiği kırılmış düşün sonra öğrendik . Sezeryan diye yalvardim ikindim aşağı gelmiyor açıklık olduğu halde ck kötüydü çok dikisim oldu 1o gün oturamadim
tarafından
Benim de assaga bi türlü gelmiyodu meğer kordonu kisacikmis kendini assaga dogru itememis cok sükür atlattik ya :D
(4,961 puan) tarafından
Aynen canım bı daha çok zor korkutucu geliyor hamile görünce eskiden ozenirdim şimdi uzuluorm ahahahh
0 oy
(129 puan) tarafından
Oğlum 23 aylık. Her zmn en az iki çocugum olsun yanlız kalmasın istedim. Ama bi kaç aydır düşüncem tamamen değişti. Bu dünyaya bir dha çocuk getirmek nr kadar mantıklı diye hep sorguluyorum kendimi ben sanırım ikinci çocuk defterini kapattım
(15,244 puan) tarafından
Ben de gidip geliyorum valla. Ülke ekonomisi ekolojik dengenin bozulması küresel ısınma falan korkutuyo beni.
0 oy
(188 puan) tarafından
Bebeğin kaç yaşında? 
(116 puan) tarafından
Bir bucuk yaşında cnm
0 oy
(2,698 puan) tarafından

Kim ne derse desin 2 inci bir kardeş mutlaka şart derdini anlatır büyüyünce ne bilim oyun oynarlar beni 3tane var çocuğum hiç şikayetçi değilim iyiki olmuş iyiki varlar hiç sıkılmıyolar oynuyolar tabi arada kavga da oluyo olacak tabi tadı öyle çıkıyo çocukluğun tavsiyem 2 inci bir kardeş lazım 

0 oy
tarafından
Valla benim 2 ablam var konuşmuyoruz 4 yıldır doğum yaptım,virüs oldum başımdan neler geçti bı kere arayıp sormadılar her kardeş bir değil o yüzden bende tek çocuk düşünüyorum tek olunca bütün ilgi bütün herşey onun olucak tek olmasına rağmen paylasımcıdır oğlum kimi çocuk kardeşi olduğu halde cimri olur bu çocuktan kaynaklı bişey
tarafından
Seninkiyle karıştırma bence bu hem egitimle hem kisilikle alakali.

Gel sende bir de kardesi hiv olmayana sor .
26 yaşıma geldim annemle babam saglar şükür onlar olmazsa ne yaparım ne edrim diye düşünüyorum akrabalarim kuzenlerim biryere kadar bir yere kadar geçtim olmazlar yani evlenmisim etmişim diye bakarlar.. bekar olsamda eh iste .. onceden bu kadar dert etmezdim hicte aklima gelmezdi taki evlenmeden onceki ilk 1 2 sene birde evlendikten sonra.. ailem sağolsun bir evleri bu sejin diyolar bize birsey olursa esinke birsey okirsa eder acikta kalmayayim kimse muhtaç olmayayım esime dahi diye alir cocugunu geçersin diyolar.. kardesim yok derdimi anlatacak kimsem olmuyfak evim olsa ne olucak.. ya anlaticak cok sey var..

Bak snin dediginide haklsin
Mesela birgun babama aprtm komsumalrimiz sey demiş cok zoruna gitmiş babamin senin demis 1 tane sen iyisin biz ne yapalim demis 3 4 tane cocuk demis. Sonra baska zaman lafini soktu babam hangimizin cocugu dusunce bakicak hayırlısı olucak bakalım demiş muhabbet icinde.. yani anlayicahin hangisinin hayırlı olucahini bilmessin kuzum sen kendi acindan bakma ileride cocgubu oyle gorunce veya birşeyleri anliyca pismn olursun o günleri geri gelmez.
tarafından
Benim en yakın arkadaşım da 20 sene sonra doğmuş tek çocuk o da hep öyle der keşke kardeşim olsa diye hala o özlemi çekiyor bilmiyorum bakalım nasip eşim de tek çocuğa karşı
0 oy
tarafından
Bende kararsızım komşumuzun torunu öldü 18 yaşında iki erkekti bir erkekle kaldı aynı şekilde arkadaşımın kardeşi öldü bir tek evlat kaldı ikinci çocuk şart hayat ne gösterir bilinmez Allah hayırlısını versin yeterki evin bile neşesi değişiyor çocuk olunca hatta üç bile olsa olurda benim bu yaştan sonra olmaz bakalım bu büyüsün ikinciyide düşünüyorum evde hareket olur yaslaninca canımız sıkılmaz
0 oy
(15,244 puan) tarafından
Ben de sırf bu şekilde düşündüğüm için düşünüyorum 2. Çocuğu. Aslında kendimde o enerjiyi hiç göremiyorum. Aslında çalışma hayatına geri dönmek istemesem 2 değil 3 çocuk da dusunebilirdim. Bence de herkesin bir kardeşi olmalı. Ama benim için asıl soru en uygun yaş aralığı kaç. Ben araları az olsun birbirlerini oyalasinlar diyorum ama bı turlu cesaret gelmiyo
(116 puan) tarafından
Aynen ara açılınca paylaşım azalıyor kuşak çatışması giriyor neticede araya. Herkes ay ısını diyor ikisi birbiri ile oynarken sen daha rahat ediyorsun vs. Diye ki daha rahat edeceğimi hiç sanmıyorum. Kararsızım zaman ne gösterecek. Bi doktor şöyle demişti ne olursa olsun bir çocugu dünyaya gelmesinde en büyük tek neden şartlara dayandırılmadan 'yeterince istenmiş olması'..
(15,244 puan) tarafından
Çok güzel sızmış gerçekten çok dogru
tarafından
Kızlarımın arasında 4 buçuk yaş var . Ama şimdiki aklım olsa daha erken yapardım. Birlikte oynamiyorlar.  Büyük küçüğü oynatmaktan sıkılıyor.  Bebeksi geliyor onunla oynadığı oyunlar.
0 oy
tarafından

Tek cocuk olarak yazıyorum, kardeş şart :( yalnızlığımı ben bılıyorum  

(268 puan) tarafından
Kiz ben 6 kardesim ama kimse kimseyle gorusmuyor. Kendini hic yanliz hissetme en azindan dusmanin yok
0 oy
(51 puan) tarafından
2 yaşından sonra şart diye düşünüyorum benimde bir kızım var 8 aylık 2 yaşına girsin düşünüyorum yapmayı
0 oy
(11 puan) tarafından
Mrb cocugunuz kac yasinda bilmiorum ama bende 5 yil boyunca dusunmedm 5 yasinda bi kzm var ama bi kardes sart bence.kucukken bile tek buyumek sıkıcı oluo onlar icin hep yanliz kaliolar.dedgin gbi tutunacak bi dali olsn hic kimse anne baba gbi kardes gbi olmaz ki derdini paylasacagi biri olsn birbirlerine destek olsunlar die bende karar verdm suan hamileyim saglicakla gelsn hayrli evlat olsn insallah
0 oy
(1,616 puan) tarafından
Kızım bebekleri çok seviyor Du yaptım bitane kardaş ona şimdi kızım mayısta 3 e girecek oğlum şuan 5 aylık olmak üzere yani zorluğu tabiki oluyor adı üstünde yeni doğan bebek uykusuzluk yorgunluk vs ama sonra insan alışıyor durumun varsa yap derim tek kalmasın kuzucuk 
0 oy
tarafından
Kızım 11 aylık bnde ilerleyen zamanlar için ne olur bilemiyorm şuan düşünmüyorm bu pahalılıkta bakamayız die düşünüyorö

İlgili sorular

+1 oy
6 cevap 115 göst.
8 Eylül 2021 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 105 göst.
30 Mart 2021 Diğer kategorisinde 100502_ (2 puan) tarafından soruldu
0 oy
5 cevap 621 göst.
11 Kasım 2020 Aile kategorisinde Ayti4 (2 puan) tarafından soruldu
0 oy
14 cevap 483 göst.
20 Haziran 2020 Aile kategorisinde ❣2 Prenses Annesi ❤ (530 puan) tarafından soruldu

380,331 soru

11,388,008 cevap

34,891 kullanıcı

...