0 oy
546 göst.
Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde (299 puan) tarafından
Merhabalar arkadaşlar.

Benim bebeğim 2765 gr doğdu. Yoğun bakımda kaldı. Yoğun bakımdan 2650 gr olarak çıktı. Sarılık da geçirdi ayrıca. İlk başlarda kilo alımı yeterli değildi. Son doktor kontrolümüzde ağırlığı 3605 grama ulaşmıştı ve doktorumuz yeterli olduğunu söylemişti. Yarın kontrolümüz var. Bugün kayınvalidem de kayınpederim de "bakalım kaç kilo almış, kilosu düzene girmiş mi?" dediler hep. Geçen kontrolümüzde zaten düzene girmişti, dedim ben de. 

İlk başlarda kilosu yeterli olmadığı zamanlarda bu kilo meselesi o kadar çok konuşuldu ki. Tabi bu sorun da bir şekilde süte varıyor. Ayrıca eltimin çocuğu ile kıyaslanıyor. Eltim sütün yanında mama da vermişti. Çocuk ilk ay 1600 gr almış. Ne yapayım ben şimdi benim bebeğim o kadar kilo almadıysa? 

Eltim kendisi ebe. Her ay 1 kilo alması lazım diyip durdukça evdekiler de 1 kilo aldır bebeğe diyorlar bu sefer. Bebekler illa ki bu üst sınıra ulaşmak zorundalar mı? Benim bebekliğim de, eşimin bebekliği de hep zayıf olmuş. Annelerimiz öyle söylüyor. Bu durum ırsi olamaz mı? 

20 Cevaplar

0 oy
tarafından
L.an bi susun beni kendi halime bırakın a.mk bi siz biliyonuz biz maliz diye bağır. Şu an bunları ben söylemiş gibi rahatladım gerçekten 
(299 puan) tarafından
Rabbim yavrunu hayırla, sağlıkla kucağına almayı nasip etsin canım :) benim de sana tavsiyem bu olur zaten. Büyüklerini elbette dinle ama kafana yatmayanı yapma.  Gereksiz insanları da asla işlerine karıştırma
tarafından
Amiiiinnnn canım Allah razı olsun ❣️ ☺️ tabi canım aynen öyle yapıyorum,dediğim gibi beni bildikleri için kelimelerini ona göre seçerler çok şükür. Ama kimseye saygisizligim olmadı bak,kesinlikle üslubumu hiç bozmam.net konuşurum herkes anlar
(2,139 puan) tarafından
Hahaha bir çoğumuzun iç sesi :Ddd
tarafından
:D :D demi yani,valla burda neler okuyorum abooo tutamam ki ben kendimi :D
(465 puan) tarafından
Aslanlarrr gibisiiii :D
-Reklam-
0 oy
(683 puan) tarafından
2765  kiloda doğduğu içinmi girdi kuveze çünkü benim iki çocuğum da 2300 doğdu girmedi kuveze 
(299 puan) tarafından
Doğumunun ertesi akşamı kanı alındı. Yetersiz beslenememe dediler sebep olarak. Sezaryen doğum yapmıştım. Sütüm hemen gelmedi. Bebeğim de yeterli emememişti. Kalsiyum değerlerinde azalma olmuş
(683 puan) tarafından
Yani o kilodan dolayı girmemiş kuveze
(299 puan) tarafından
Evet canım. Erken doğması küveze girmesini daha çok tetikledi
0 oy
tarafından
Bence yeter sağlıklı olmasi daha omemli alir kilosunida
(299 puan) tarafından
Elhamdülillah bir sağlık sorunu yok
tarafından
Daha iyi  bizdede oyle konusuyolar
(299 puan) tarafından
Allah'ım her evde mi böyle ya
tarafından
Aynen oyke
0 oy
(15,040 puan) tarafından
E zaten almış bebiş yeterli kiloyu maşallah. Öyle diyene doktor gayet iyi olduğunu söyledi. Her bebeğin gelişimi aynı olmaz. Kıyaslama yapmayın de. Ciddi söyledin mi akıllı insanlarsa eğer anlarlar. Aklı başında olmayana takla da atsan boş. Boşa çeneni yorma bile. He de gec
(299 puan) tarafından
Kesinlikle öyle ya
0 oy
tarafından
Sakın mamaya alıştırma emiyorsa memeyi bırakır mama faydalı birşey değil anne sütü çocuğun bağışıklık sistemini yükseltiyor milleti ilgilendirmiyor diceksinki bir anne kadar kimse evladını düşünmez ben onun için en iyisini bilirim
(299 puan) tarafından
Şu an elhamdülillah ihtiyacımız yok. Ama devamlı böyle kilo konuşulunca insan sütü yetmiyormuş gibi hissediyor
0 oy
(14,428 puan) tarafından
Aman takmayin şu insanlarin lafına 

Kızim 3 kilo dogmuştu cigerlerine su kaçmış 10 gun hastnede yattı çocuğumu cikarttık 2800 du ama çocugum minicik kalmış

Bebek görmeye gelenler bu bebe olür diye konuşuyolardı

Kadinin biri,ben bunu osursam çikartırim dedi 

Şimdi masallah su aygıri gibi 18 yaşinda 

Kimseyi dinleyip canini sıkma
(299 puan) tarafından
Osurunca çıkarmak mı? Allah'ım bu dünyada ne kadar boş insanlar var. Resmen teneke
(14,428 puan) tarafından
Aynen teneke tatlım
Şentepe sehercim
(12,930 puan) tarafından
İsmim seher değil be apla :D
(14,428 puan) tarafından
Ayyy afedersin kuzum songülüm niye öyle yazdımki
(12,930 puan) tarafından
Bilmem ki ☺️☺️☺️
0 oy
(482 puan) tarafından
ÜZGÜNÜM AMA SEN KENDINE LAF SÖYLEMELERINE MUSADE ETTİĞİN ICIN SÖYLÜYORLAR   KAVGACI DEGILIM AMA HER SOYLENEN SOZ BANA VE AILEME ISE ONUNLA KAVGA DAHI EDERIM. HADDİNİ AŞMASINLAR SINIRLARINI KORU 
(299 puan) tarafından
Doğru söylüyorsun
0 oy
(961 puan) tarafından
Of aynı şey ben de de var daha doğmadılar ona rağmen kayınvalidem baskasıyla kıyaslıyor yok komsusunun tanıdıgınıj ikizleri çok toplu doğmuş bizimki niye biri zayıfmıs doktorun söyleidkerlini anlatmaktan yoruldum sağlıklı olsunlarda zayıf toplu farkı yok ama cehalet kafası işte
(299 puan) tarafından
Ya halbuki kayınvalidemin çocukları da zayıfmış
0 oy
(979 puan) tarafından
Bu millet ne çok biliyor ki ağzı olan konuşuyor ilk bebekte bnmde oyle psikolojim bozulmuştu hem emmiyor  mama ile büyüdü kiloda almıyor çok üzülürdüm.  Smdi ikici var oda aynı . Buda sadece emiyor ama aylık 1kilo almıyor geçen kilosuna bakıldı 1ayda 200gr almış . Napiyim smdi kilo almıyor die bnm  mi suçum var ya genetik yada yaramıyor blmiom yani .. pek de kilo  önemli dgl  sağlıklı olsnda
(299 puan) tarafından
Gerçekten ilk çocuk olunca insanın psikolojisi alt üst oluyor
(979 puan) tarafından
Bsver takma önemli olan sağlıklı olmasi
0 oy
(347 puan) tarafından
aman boşwer ağzı gevşekleri yaa  bebeğin kaç aylık kuzum
(299 puan) tarafından
Bugün 60 günlük canım
0 oy
(48,529 puan) tarafından
Kiyaslama illa oluyo ya sen bebegin sagligina bak kilolu bebek olacak diye bisey yok zayıf dogmus zaten minyon gider bebegin saglikli olsun
(299 puan) tarafından
Babası da ben de minyonuz zaten
(48,529 puan) tarafından
Ee o zaman takma bak benim kizimda kemikli derler ya oyle hic zayıf olmadi irsi babasına benziyo ilerde sikayetci olacak bu durumdan ☺️ takma kimseyi
(299 puan) tarafından
Ya her şey zamanla gelip geçiyor da işte, içinde yaşadığımız anda ne kadar dert ediyoruz. Çevre dert ettiriyor aslında
(48,529 puan) tarafından
Cevre susmaz hic kilosu biter disi baslar emeklemesiy yurumesi dert olur onlara
(299 puan) tarafından
Bir müsade edin de büyütelim diyeceğiz artık
0 oy
(188 puan) tarafından
Kesinlikle ırsi olduğunu düşünüyorum.. Hamileliğim boyunca çok iyi beslendim. 

Hiç istifram olmadı 

. Hep faydalı şeyler yemeye çalıştım.. Sonunda oğlum 2.960 gr doğdu. Gebeliğimin son kontrolünde, doktor minyon bir bebek doğuracağımı söylemişti keza.. Eşim de minyon.
(299 puan) tarafından
tarafından düzenlendi
Ben de ırsi olduğunu düşünüyorum.
Ben de çok iyi beslendim. 36. Haftada bebeğimin kilosu için doktorum çok demişti. Abur cubur, meyve yemeyi biraz kıs demişti hatta. Erken doğum olunca bu kiloyla doğdu
0 oy
(1,454 puan) tarafından
Bence hiç takılma derim benim oğlum karnimdaykende yavaş kilo alırdı doğdu 2300 şükür yoğun bakıma girmedi şuan 3 yaşında ve 15 kilo ama buna bile az diolar. sağlık ocağındaki ebeler asla zayıf demio. Her çocuğun bünyesi farklı seninlod3 benimkide zayıf çocuklar demekki şuanda da.mesela 36 haftlik gebeyim buda kilosu önde gidio hatta doktorum beslenmene dikkat et kolay doğum için yavaş kilo alsin dedi . Asla takılma sağlıkları yerinde olsun herkese bunu söyle 
(299 puan) tarafından
Aynısını hamilelikte bana da söylediler. Erken doğum olunca bu kiloyla doğdu. Ben de, kardeşim de, eşim de hepimiz zayıf büyümüşüz. Elhamdülillah bir sağlık sorunumuz olmamış. Demek ki bünye, yapı meselesi
(1,454 puan) tarafından
Benim eşim nerdeyse 4.5 kilo doğmuş bende zayıf doğmamışım annem ole dio ama çocuğumun yapısı bu zayıf demekki doktorumda ole demist. Hatta ayrıntıya soktu beni gelişim geriligimi var diye ama hiç bisey çıkmadı şükür bütün damarlar sağlamdi bünye böle dedi ve erkenden doğurtmadı . O yüzden kesinlikle takılma canım herşeyin başı sağlık ne kilolu olup binbir türlü hastalık olan çocuklar var allah muhafaza
(299 puan) tarafından
Rabbim hepimizin evladını korusun
0 oy
(1,363 puan) tarafından
Mumkünse umursama. Bu cinsten biraz uzaklasmak senin ve bebegin icin faydali olacaktir... herseyin kilo olmadigini anlamayan bir canliya ne yaparsan yap birsey anlatamazsin. Saglikla buyut :) 
(299 puan) tarafından
Çok teşekkür ediyorum :)
0 oy
tarafından
Tam benimkiler gibi. 2450 yle doğdu yoğunbakımada girdi 2 ay sarilık ta geçirdi. İnş kilo almıştiŕ ağzını açtıkça emzir falan diyorlardı. Sonrada ben görmeden görümcemin kızının mamasından yedirmişler. Tadından herhalde sevdi diye bidaha göğsümü tutmadı. E yinede bu çocuk aç diyip duruyorlar çıldırıyorum. Yani herkeste aynı dert var.  Bebeyimin sağlığı yerinde olsun da hiçte zayıf olsun de 
(299 puan) tarafından
Ayy senden habersiz mama yedirmeleri ne kadar yanlış. Hem kırıcı hem de terbiyesizce.
Aynı meseleyi eşim tarafında hep yaşıyorum. Zaten sarılık da geçirince hep "ayy bu çok küçük, bakalım kilo aldı mı, sarılığı da geçse bari" konuşulup duruldu devamlı. Doğumdan sonra ilk zamanlar nasıl zordu ya Rabbim
Hep zayıf büyüdük ya. Ben hiçbir zaman kilolu olmadım. Demek ki bebeğim de bu yoldan gidecek
0 oy
(1,170 puan) tarafından
ayni durumdayim canim 7 bucuk aylik oldu hala susmadilar ama bn inat etmeye devam ediyorum bnim bebegim de 3420 dogdu 3220 ile hastaneden ayrıldık ama sonrasinda kilosu hep yavas ilerledi bide 3 ay koliklik yasidik dogru duzgun digdu dogali emmedi ona ragmen direttim kndi annem kayinvalidem eşim dahil bu cocuk acliktan agliyor sütun yaramiyor birak sutunj mama ver dedikce yaramasa da emecek diye direttim hala yavas gidiyor kilosu ama eşim ogrendi artik simdi kaynanam vi biberon vereceksin eline cuk cuk emecek birakirsa biraksin memeni ver diyor vermiyorum inatla emdigi yere kadar emsin zayif olursa olsun sonucta az da olsa kilo alimi oluyor cunku ve doktoruyla her ay kontrolumuz oluyor takip ediliyor yani kndimden ornek verdim ama kimseyi tinlama cocuk senin sen dogrusunu biliyrosun bilfigin seyde inat et kimseyi takma eşin dahil
(1,170 puan) tarafından
insaĺlah olmayız ya yani insani çileden cikariyorlar ac ac he gel sen doyur diyceksin olmuyor bn takmamayi ogrendim direndigim kadar direncem simdi de arkami donunce cocugun agzina bisey vermeye kalkiyor kaynanam ona cildiriyorum gecen cips vermeye calisiyordu uyardim vermem agzini acacakmi dite denedim dedi gecen gunde bizs gelmisti bi baktim agzina gofret vermeye çalışıyor allahtan yavrum acmamis agzini yani simdi de arkami donmeye korkuyorum bu sefer sacma sapan seyleri cocuga vermeye kalkiyor
(299 puan) tarafından
Ya büyükler aslında. Asıl onların bizi uyarması lazım. Cips, gofret... bize kalsa çocuklar hayatları boyunca yemesinler. Küçücük çocuğa tutmaya çalışmak nedir? Çocuk bilmez ki ne olduğunu. Ağzını da açar, yer de
(1,170 puan) tarafından
ya hic sorma bide boyle ugrasiyorum sagsaglim en az 1 yasina getirseydim su cocugu tabi yine yedirmem icirmem elimden geldigince dikkat ederim ama disaridan biri verirse de bn gormeden en azindan simdiki kadar kucuk olmadigi icin sindirir faln simdi cok korkuyorum bi 1 yasina gelseydi su cocuk boyle sacma sapan birsey yemeden
(299 puan) tarafından
Veren de dışarıdaki yabancı olsa için gam yemez
(1,170 puan) tarafından
hic sorma valla emanet edecegin insanlar boyle olursa kime ne diyceksin kimseye de guvenmiyorum bu yüzden esime bile güvenmem o derece sonra sen pimpiriklisin senin cocuguna bakilmaz diyorlar bakmasinlar sanki istiyormuşum gibi gozum arkada kaliyor yan odaya gidesim gelmiyor arkamı doner donmez boyle yapan baska bir yere gitsem ne yapar
0 oy
(566 puan) tarafından
Şuan kaç aylık ki ve kimseyi takma ya salla çocuğun sağlıklı ya boşver sütünü etkileme sakın tınma benim kızda ilk aylarda çok almadı şimdi maşallahı var 
(299 puan) tarafından
Bugün tam 60 günlük. Bugün kontrolü vardı. 4045 gr çıktı kilosu
(566 puan) tarafından
Çok iyi ya sen ne takıyn milleti benim kızda aynıydı sonradan baya aldı şimdi yaşıtlarını geçiyor bir buçuk yaşında
0 oy
(749 puan) tarafından
Benimkinde 2950 doğdu ama çok hızlı toparladı hemen toparlniyorlar emziriyorsana
(299 puan) tarafından
Elhamdülillah toparlıyor
0 oy
(1,030 puan) tarafından
Bebeğin kilosu değil boyu önemli
(299 puan) tarafından
Gerçekten mi? Persentil değerleri önemli değil mi? Boy, kilo ve baş çevresi
(1,030 puan) tarafından
Baş çevresi en önemli olanı zaten 1 cm büyük & küçük olsa çok uğraştırıyor oğlumdan biliyorum şükür birşey çıkmadı .. en önemli şeylerden biri göz muayenesi göz de birşey çıkmazsa beyinde de birşey yoktur bizimki baba tarafına çekmişti .
Kiloya gelirsek 2.5 kilo doğdu ve 2 gece küvezde kaldı boyu normal (50) ama çok zayıftı erkek çocuğu da olunca küveze aldılar . Daha sonra 3 ay süt sağıp verdim  sadece ilk ay 1.5 kilo aldı diğer aylarda 500 gram aldı sadece sütü kesilince denediğim 5 mamada işe yaramadı kilo aldırmadi 4.5 aylıkken ek gıdaya başladık  7 aylıkken 7 kiloydu  68 cm boyuydu hem aile hekimi hemde araştırma hastanesinde doktoruma oglum yiyor ama hala zayıf dediğim de kilosu değil boyu önemli denildi ve kan ilacı değiştirildi 1 ayda oğlumun elleri ayakları tombiklesti gıdığı çıktı . Persentile önemli ama normal kiloda doğan bebekler için onemli 2.5 kilo doğan bebeğin onlardan geri kalmasi normal ama anne olarak kendimde biliyorum aşırı kafaya takıyoruz
0 oy
(1,785 puan) tarafından
Benim çocuğum da 2600 dü ne var yani bu insanları anlamıyorum sağlıklı olsun demek yerine kilolu olsun diyolar kilo sağlık değil benim çocuğum da 6 aylık zayıf ve küçük halen ama takmıyorum kafama gelen giden niye küçük bu kadar diyip duruyo her kafadan bi ses ama umrumda değil sende boşver 
(299 puan) tarafından
Bizim insanımızın kafasında böyle bir anlayış var ya. Halbuki daha hızlı hareket ediyorlar zayıf olduklarında

İlgili sorular

0 oy
7 cevap 126 göst.
20 Nisan 2024 Diğer kategorisinde 15062022- (2 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 157 göst.
8 Eylül 2022 Diğer kategorisinde tazeAnneee (774 puan) tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 284 göst.
24 Aralık 2021 Diğer kategorisinde Gul karaaa (783 puan) tarafından soruldu
0 oy
5 cevap 190 göst.