0 oy
678 göst.
Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde (108 puan) tarafından
tarafından düzenlendi

image

image

Kızlar oglumda 1 haftadır sadece gece uykudayken başlayan bir öksürük krizi var. Gündüz hiç öksürmüyor, ateşi balgamı falanda yok, sadece akşam olunca yatıyoruz. Uykuya daliyor, bir saat sonra falan öksürük tutuyor. Su içirip tekrar yatırıyorum. 1 saat sonra tekrar öksürük tutuyor. Yine bir kere daha kalkıyoruz. Sonra uyuyor sabaha kadar. Normalde evde doğal yöntemlerin hepsini denedim sayılır ama uzun sure degil, birkac kereliğine. Artık onunda bizimde uyku kalitemiz düşünce doktora göturdüm 1 hafta sonunda, ibufen deloday ve bir alerji şurubu verdi. Onlarida 4 gun kadar kullandim yine geçmedi. Sonra başka bir doktora götürdüm, astım bronşit büyuk ihtimalle dedi. Hava makinesi aldık ve velontin ve bi ilac daha ikisini karıştırıp kullan dedi. İlk defa bugun kullandim ama oyle buhar falan çıkmadı hiç makineden. Birde ilac bitmedi hiç, 20 dakika kadar takili kaldı ama. Ben nerde yanliş yaptım, kullanma kilavuzuna bakipta yaptim aslinda ama bir yerde hata yaptim sanirim. Kullananlar bana yardımcı olabilir mi acaba.? 

Birde gecede iki kere öksürmeyle hemen astim teşhisi konulmasi doğru mudur acaba. Cok korktum doktor astim deyince. Çocuğu benim gibi olup düzelen var mi.?

19 Cevaplar

+1 oy
(3,373 puan) tarafından
tarafından seçilmiş

En İyi Cevap
Canim astım ve bronşit öksürüğü daha cok uyurken ve yatarken olur makinaya da gelecek olursak onun maske takılan ilac dökülen aparatin icinde yeşil bi nasil diyeyim çıkabilen bi parca var o olmasa buhar vermez resim atma imkanin varsa bakabilirim 13 yıldır kullniyorum
(108 puan) tarafından
5 yasinda canim, buyuk. Deniyim bi soylediklerini canim çok ama cok saol. Gercekten çok yardimci oldun. Birde bu hastalik devamli ki acaba, tamamen gecmesi gibi bi olasilik yok mu, hep astim hastası olarak kalir mi yoksa geçer mi acaba, astım lafini duyunca canimdan can gitti korkudan :(
(3,373 puan) tarafından
Canim bizim babada var oğlumda da şöyle hani ilk zamanlar ki gbi degil ama yinede oluyor ayda busefer öksürük daralma falan yumusaticidan parfüm vs gibi şeylerden biraz uzak dur kuzum geçme olasılığı var tabiki de dikkat edersen surekli sitina havlu koy terini alsın
(108 puan) tarafından
Tamam canim dikkat ederim, çok saol Allah razi olsun aksam aksam aklima takıliyordu çogu seyin cevabi senden geldi :) iyi geceler
(3,373 puan) tarafından
Hayırlı geceler kuzum rabbim şifa versin kuzuna
(108 puan) tarafından
Amin canim hepimizinkilere insallah, cok saol
-Reklam-
0 oy
(8,580 puan) tarafından
Cok.gecmis olsn
(108 puan) tarafından
Saol canim benim :(
0 oy
(1,272 puan) tarafından
Çok geçmiş olsun. Ya Bi hata yaptınız yada makine arzalıdır. Tekrar Bi deneyin 
(108 puan) tarafından
Bende anlamadim ki canim. Sak diye astim bronşit olabilir dedi, ödumu kopardı. Benim bildigim astim hastaları surekli olarak ilac kullanma durumunda kaliyor dimi, hastaligin tamamen gecmesi gibi bi durum olmuyor :(
(1,272 puan) tarafından
Şu anda varsa bile düzenli tedaviyle atlatılabiliyor.. Ama astım olabilir demek ne demek onu anlamadım. Benim kızımada 4 yaşında konuşamıyor diye otizmli olabilir demişti doktor. Reçeteyi iade edip usulca çıktım odadan. :D bence başka doktora görünün mutlaka. Hatta röntgen isteyin mümkünse içiniz rahat etsin.
(108 puan) tarafından
Olmazsa bir doktor gorüsü daha aliyim canim dogru soyluyorsun, bende anlamadim tek yaptigi steteskopla dinlemek oldu, bide bogazina bakti, evde ****** falan var mi, sigara icen var mi diye sordu, yok dedim. Astim bronsit olabilir dedi ilac yazdi iste. Bende astimi bronsiti duyunca korktum aklim yerinde degil ki rontgen istiyim :(
(1,272 puan) tarafından
Aynen içiniz rahat eder en azından. İnşallah değildir. Hırıltısı tıkanması yoksa, büyük ihtimal değildir zaten.
(108 puan) tarafından
Yok canim oksuruk sadece
0 oy
tarafından
İki ilaci birbirine katamassin donusumlu verirsin izotonikle asla katilmaz ve en minimum seviyenin altinda koyuyosan yada dik tutmuyosan ondan olabilir buhar cikmamasi yada su olabilir makina hatalidir resmini atarmisin bendekindenmi
(108 puan) tarafından
Tamam canım. Biri yazmis bebekler icin karistiriliyor seyreltiliyor diye. Benimki 5 yasinda galiba ondan seyreltmemi soylemediler ama ben yinede dediginiz gibi yaparim
tarafından
Benim oglum7yasina kadar kullandi ve hep oyle verdim hastanede bile oyle verdiler asla iki ilaci karistirmadilar canim belki yanlis analmis olabilirmisinki
(108 puan) tarafından
Bilmiyorum ki olabilir canim, kimse karistirip kullandim dememiş, hepsi sizin söylediginiz gini ayri ayri vermiş. Galiba ben yanliş anladim, yarin bende ayri ayri vercem artik, deneyimsizlik işte :(
tarafından
Gecmis olsun uzulme ama duzenli kullanimda biz atlattik 8yasina gelince bide benim oglan alerjikti ustelik evde hali yun yorgan falan hic yoktu kaldirmistik herseyi sadece perdelerimiz vardi sende yun yorganlarin varsa kullanma ona
(108 puan) tarafından
Var aslinda canim, yarin hepsini kaldıriyim bari, doğru söylüyorsun, çok tesekkür ederim
0 oy
(916 puan) tarafından
Bende burda bekleym 2 aydır öksürük krizlermz var gündüz bse yok dediğiniz gbi gece şuan uyuyamıyorum resmen tikancak diye alerji dedi bizede alerji şurubu verdi bı işe yaramadı .kontrelengeln dedi geçmezse gtcez bakaym sırtını fln dinlemsti öyle bronşit fln demedi ama bn artk gerckten suphelenmeye başladım öksürük ilerlerse bronste cevrrms 14 aylk bzmki
(108 puan) tarafından
Geçmiş olsun canım, bizimki 5 yaşinda, insallah sanada bi faydası dokunur, bu makine iyi gelirse sana yazarim bi doktoruna danışirsın canim
(916 puan) tarafından
Tamam teşekkür ederm sizede geçmiş olsn
(108 puan) tarafından
Teşekkur ederim canim
0 oy
tarafından
Buhar çıkan deliğe elini ver bak hava geliyormu 
(108 puan) tarafından
Anladim canim, o zaman baya pahalılaşmış çunku diger yerler daha pahali soyluyordu, ben yine uyguna aldim diye swvindim hatta
tarafından
Güle güle kullan canım
(108 puan) tarafından
Saol canim benim sifa olsun insallah ne diyim
tarafından
He kız bebeklerimizden evlât kuşlarımızdan değerli mi ne olacak şifa olsun yavruna
(108 puan) tarafından
Amin canim
0 oy
(1,363 puan) tarafından
Canım bildiklerimi soyleyim sen yinede bı eczaneye danış.

Ventolini önce vericeksinki once hava yolları açılacak. Sonra yarım saat sonra diğer ilacı vereceksin. Buhari kesinlikle maske ile ve dik bı sekilde vereceksin. Dik olmadığı zaman bitmez.   

Bide bu ilaçlar hava yolları açılsın diye veriliyo astimla alakası yok. 

Yumuşatıcı deterjan vs. Onlar parfumluyse onlar yapabilir.

Yatağıni yatmadan önce bı silkele iyice.

Odayı havalandir kaloriferin üzerine  ıslak havlu koy 

Evde peluş ya da tüy birakilcek ne varsa kaldır. . 

Yatmadan önce yaşını geçmisse bal ver ya da pekmez. 
(108 puan) tarafından
5 yaşinda canim. Normalde yumuşatici kullanırim daha önce boyle olmadi hiç ve sobalı odada uyumuyoruz yatak odasinda yatıyoruz canım. Bende bir haftada ne değişik yaptımda yaramadı diye düşünuyorum ama bulamadim bir türlü :(

Bu hava makinasinda ilacı koyduğumuz bir hazne var ya canim, oaraya bir aparat takılıyor mu ekstra, yoksa sadece maskeyi mi takiyorsun. O haznenin içinde bir aparat vardı, ben onu takmadim. Buharlaştırıcı kapak mı ne öyle bisey diyordu kılavuzda. Onu takmam gerekiyor mu acaba, nasil takıliyor
(1,363 puan) tarafından
Evet canım o aparatı takman lazım yoksa buhar yapmaz zaten markası ne cihazın..
dodo nebülazotor benimki dediğin gibi bı aparat var .
(108 puan) tarafından
Soruya attim canim foto bakabilir misin, bendede o kapaktan var ama takmadim, ondan olmadi galiba
(1,363 puan) tarafından
İlacı koydugun yerde aparat olması lazım onu tak mutlaka
(108 puan) tarafından
Tamam canim yarin ilk iş oyle denicem çok çok saolun Allah razi olsun
0 oy
(394 puan) tarafından
Bnde kullandim cnm. Bi ilaci tek veriyordum bir tanesinde izotinik suyla karıştırıp veriyordum. Buhar çıkmasi gerekir. Çıkmazsa tabiki içindeki olduğu gibi kalır. Ya makina bozuk. Yada biraz dikey konumda tutmadıniz.. 

Geçmiş olsun acil şifalar versin rabbim
(108 puan) tarafından
Canim ilaci koydugun yerde yeşil ekstra bir aparat takiyor musun, kapak gibi, ben ne oldugunu anlamadıgim için içinden çıkarmıştım
(394 puan) tarafından
Makina lar değişik olabilir cnm bnm yoktu oyke bisey sadece agizligi ucuna takip veriyordum
(108 puan) tarafından
Anladim canim, cok saol
0 oy
(7,768 puan) tarafından
Canım ilaçla birlikte serumda katacaksın haznehe 1,5 yıl önce kullandım yarım ventolin ve 2 cc serum hatırlıyorum tam hatırlayamıyorum bilen anneler vardır elbet
(1,363 puan) tarafından
Canım bebeklerde öyle ama komşumun çocuğu 5yasinda o seyreltmeden veriyor.
(7,768 puan) tarafından
Snn çocuk kaç yaşında sn yrn bi eczaneyi ara sor kuzum çocuğun tcden görürler
(108 puan) tarafından
5 yaşinda canım. Fliixair ve ventolin yazmış, karıştırıp kullan gunde 2 kere sabah akşam. Eger gecmezse öksürügü sadece ventolini gunde 2 kere daha ver digeriyle karıştırmadan dedi. Eczanede ventolin yerine ronkotol diye bi ilac vermiş, ikiside ayni diye. Bende ikisinden birer tüp koydum hazneye, toplam 2 tüp oldu yani. Ama bana icine ne kadar koyacagimi komse soylemedi, acaba ben çok ku ilac koydum ki
(7,768 puan) tarafından
5 yaş için bilgim yk kuzum ama sn bi eczaneyi arasana nsl kullancam diye
0 oy
(1,785 puan) tarafından
Makine bozuk olabilir canım bende yeni aldım buharı da cikiyo 10 dk da ilaç bitiyo ilaç bitmiyosa 15 dk dan fazla sürüyorsa makine bozuktur 
(108 puan) tarafından
Sendede ilac koyulan yerde yeşil bi kapak gibi bisey var mi canım, takiyor musun.? Ben onu takmamıştım, galiba ondan buhar olmadı
(1,785 puan) tarafından
Yeşil değil ama içinde kapak var düşmüştü bı kere bende öyle çalıştırdım olmadı ondan da olabilir bak
(108 puan) tarafından
Aynen canim biri yazmiş yoksa hiç farketmezdim bende, Allah razi olsun yorum yapanlardan
0 oy
(800 puan) tarafından
Zeytinyağlı sarımsaklı tarifi yaptın mı cnm 
(108 puan) tarafından
Yaptim canım, pekmez limon, zeytinyağ sarımsak, hatta kettlela su ısıtıp evde kendim battaniyeye sarip buharinda bile tuttum ama her yontemi en fazla bir gun denemişimdir uzun süre kullanmadim, ondan mi faydasini göremedim acaba
(800 puan) tarafından
Zeytin yağı 3 sarımsak ez koy dolaba ağzını kapat 2 saat dursun
Sonra içine limon suyu ekle
Ayak altına iyice masaj yap sür 2 kat çorap geçir sabana dursun
(108 puan) tarafından
Kac gun deniyim canim, yaptim ama bir gece denedim sadece, pek faydasi olmadı
(800 puan) tarafından
2 3 gece dene cnm
0 oy
(245 puan) tarafından
Geçmiş olsun. Astım bronşit büyük ihtimalle demiş ama neye göre dedi. Röntgen filan çekti mi. Benim. Kızım 2 buçuk yaşında 6. Ayın da olmuştu bronşit hastalığı. O zamandan beri hep hava kullanıyorum hastalandığı zaman. Yaklaşık 1 ay kadar önce tekrar hastalandı doktor röntgen çekti kronik bronşit zaten ömür boyu geçmez. Ama hiç bir zaman iki ilacı karıştırıp kullanmadım hastane de bile öyle yapmadılar hava aldığı zaman. Küçükken ventoline dinlenmiş su karıştırıyordum o da doktor ölçüsünü veriyordu. Geçen de sadece direk ventolin verdim karıştırmadan doktor oyle söyledi. Başka bir doktora tekrar götür istersen. 20 dakika yarım saatte anca bitiyor zaten buhar olunca. Yattığı yerde verdiysen makineyle alakalidir o yüzden hava gitmiyordur buhar çıkmamıştır çıkması lazım çünkü açması için. Dik bir şekil de tutarak dene bir de kablosu filan kıvrılıyordur. 
(108 puan) tarafından
Yok canim buyuk 5 yasinda, oturuyordu verdigimde makine dikti, ona dikkat ettim ama ilaci koydugumuz yerde bi kapak vardi yesil. Obu takmadim ondan buhar olmamıs. Çogu kişide sizin dediginiz gibi ayri ayri vermiş, bizim doktor niye karistir dedi bende anlamadim ki, olmazsa bende ayri ayri vercem ve sadece steteskopla sırtini ve göğsunu dinledi, röntgen falan çekmedik hiç. Bende astim bronşit deyince çok korktum, surekli ilac kullanmak zorunda kaliyorsun cunku, insallah degildir :(
(245 puan) tarafından
Ha evet o kapak takılı değilse de yapıyor. Öyle tabi inşallah değildir yine de başka bir doktora götür istersen ihmal etme. Çok geçmiş olsun
0 oy
(4,040 puan) tarafından
Dik tutuyor musun elinle tuttuğun şeyi yatay tutarsan buhar cikmaz
(108 puan) tarafından
Yok canim özellikle dikkat ettim dik olmasina
0 oy
(10,411 puan) tarafından
Çocuğun yune alerjisi olabilir gece uykusu bunu gösteriyor. 

Maskenin mavi yerini aç ve ventolini  koy ve maskeyi tak düz tut dökülmesin diye ve makineyi aç  

Geçmiş olsun
(108 puan) tarafından
Alerjilerde hava makinesi ve ventolin veriliyor mu acaba, yoksa sadece astimda mı veriliyor bi bilginiz var mı
(10,411 puan) tarafından
Her öksürüğü ventolin veriliyor canım sen makinem var desen her gittiğinde bile yazarlar
0 oy
tarafından
Canm zqten bu makina çok kalitesiz. Bende de var buharı çok zor çıkartır
(108 puan) tarafından
Yok canim bi kapak var takinca cikti buhar oldu tesekkur ederim
tarafından
Bende de var kapağı takılı olmasına rağmen az buhar veriyor
0 oy
(570 puan) tarafından
Canım dik tutuyosun demi yoksa buhar vermiyor
(108 puan) tarafından
Evet canim, bugun bi kapak varmis icinde, onu takip denedim oldu
0 oy
(1,850 puan) tarafından
Gece öksürüğü alerjik olabilir öyle hemende geçmez keşke bir hafta kullansaydin alerji ilaçlarını.

Kanında alerji baktır varsa beye alerjisi olduğunu bulmaya çalış.

Benim kızımda vardı gece öksürüğü olurdu hep
(108 puan) tarafından
Yün yorgan var ama normaldede bikac kere ortmuslugum vardir, o zaman hic boyle olmamisti
0 oy
(5,949 puan) tarafından

image

bizimki bu şekilde canım parmağımın olduğu yere  ilacı koyuyorum  makineyi çalıştırınca buhar  çıkıyor  makineye aldığımız da eczanesi bize  her detayını  anlatmıştı içindeki  yeşil aparatı da olmadan buhar çıkarmıyor ve makinenin  küçük bi pamuğu war o olmadan da çalışmıyor  

(108 puan) tarafından
Pamugu nereye takiyorsun canim tam olarak
0 oy
(131 puan) tarafından
Canım bende astım hastasıyım Ventolin yan etki olarak taşikardi yapıyor ellerimde titreme olabilir bu normal ama bebek olduğu için istersen ventolini serum ile karıştırıp da verirsem daha iyi olur Tabii bu konuda doktorunun da ne dediği önemli
(108 puan) tarafından
Iyiki soyledin canim, oyle yapiyim, doktorum oek bisey demedi ki bana, bende bilgisizim bu konuda
(131 puan) tarafından
Ventolin bazen ağır gelebiliyor serumla sulandırıp verirsen yan etkilerini en aza indirmiş olursun yetişkinlere sulandırmadan veriliyor

İlgili sorular

0 oy
13 cevap 499 göst.
13 Haziran 2021 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde GSmsl (793 puan) tarafından soruldu
0 oy
13 cevap 332 göst.
8 Haziran 2021 Diğer kategorisinde menda (193 puan) tarafından soruldu
0 oy
10 cevap 178 göst.
28 Mart 2022 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
8 cevap 131 göst.
16 Kasım 2022 Diğer kategorisinde Selimin annesi (9,000 puan) tarafından soruldu

379,089 soru

11,347,532 cevap

34,813 kullanıcı

...