0 oy
1,753 göst.
Aile kategorisinde (294 puan) tarafından
Hanimlar selamın aleyküm en küçük kızım 10 yaşında özel bölgesinde tüylenem vardı 2 ay önce endokrolojiye gittik alın dedi yapacagım bişey yok dedi 3 4 gündür çocuk tatlı canı çekip duruyordu okuldada kasıkları agrımız bugünde lekelenmeler başladı çok üzüldüm çok erken degil mi

83 Cevaplar

0 oy
(3,950 puan) tarafından
Erken olmus evet ama hormonlarina baktirin canım.  Zaten hemen düzene girmez endise etme belki de 5 6 ay sonra olacak tekrari benim ilk oldugu zamanlar 6 ay olmamıştı 
-Reklam-
0 oy
(1,070 puan) tarafından
Benim kızımda 10 yaşında oldu cnm gayet normal artık yedikleri içtikleri hersey hormonlu ne yazıkki erken oluyorlar 
0 oy
(4,089 puan) tarafından
Canım arkadaşımın kızında belirtiler vardı erken olmasın diye ilaç verdiler O zaman üniversiteye götürdü falan 7. Sınıfta oldu ya aslında hafta da 3 den fazla et tüketmemek şekerli gıdalardan uzak tutmak gerekiyormuş hele de bebeklik ve çocukluk döneminde ve paketli gıdalar bu durumu daha hızlandırıyormuş
0 oy
(1,706 puan) tarafından
Kuzenim da o yaşta oldu hç bşy olmaz ne olacak 
0 oy
(1,020 puan) tarafından
Çok erken kız sizde de öylw miydi 
0 oy
tarafından
Benim kuzenlerim de çok erken olmuştu boyları kısa kaldı kendileri benden daha olgun duruyor şimdi �ok erken olmuş ama İnşallah bir sorun olmaz
0 oy
(1,750 puan) tarafından
Tuylerini jiletle  yada tüy dökücüyle alma bence canım ya ***** gibi bende o yaşlards utandım annemden jiletle aldım eldivenle falan al azsa en azındsn çoğalmaz keşke eldiven kullansaydım çok pişmanım adetinide blmyrm kilodanda olur derler ya bende  11 12 yaşlarmda oldum 
0 oy
(471 puan) tarafından
Canim ben 12 yaşimda adet olmuştum hani pek bir sorunla da karşilaşmadim çok üzülme allahin takdiri 
0 oy
(1,964 puan) tarafından
Şuanki çocuklar biraz daha erken olmaya başlamış canım hormonlu yiyeceklerden erkenden gelişiyorlar hatta eşimin yengesi bugün dedi kızı 5.sinifa gidiyor adet oldu erkenden oldu diyen
0 oy
(1,060 puan) tarafından
Canım boyu kaç? Çok erken olmuş. Benim kızımda olduktan sonra kemikleri çok erken kapanmış. Önceden endokrinoloji bölümünden takipliydik bir dönem gitmedik ve çok hızlı kapanmış. Keşke kontrollerimize düzenli gitseydik diye çok pişman oldum. Boyu kısa kaldı. Hemen randevu al ve gidin. 
0 oy
(1,068 puan) tarafından
Erken benim kızım 9 yaşında adet görmeye başladı endokrin  doktoruna götürdüm durdurulabilir isterseniz denildi aylık ilaç vereceklerdi ama ileriye dönük  yan etkisi olup olmadığını  bilmediklerini söyledi doktor bize kabul etmedik neden erken ergen olduğu konusunda araştırma yapmaya başladılar hipofiz bezinde  tümörden şüphelendi doktor çok şükür ilaçlı tomografi çekildi temiz çıktı böbrek üstü bezlerinin ne kadar çalıştığına bakmak için ilaç getittirdik  yurt dışından o ilaçla yapılan testte tesadüf  adrenal yetmezlik olduğu ortaya çıktı şuan 2yıldır kortizon  kullanıyor  erken adet görmesine sebep  malesef  tükettiğimiz hormonlu gıdalar çoğu çocuk erken adet görüyor eğer imkanınız varsa araştırma hastanesine gidin araştırılsın doktorunuz sizi sanki başından savuşturmuş bizim doktorumuz erken gelseydiniz geçiktirebilirdik dedi  şuan boy uzaması durdu artık kızım üzülüyor
(1,060 puan) tarafından
Yok benim kızım da ilk adetini 2 yıl önce gördü. Ondan sonra sadece 2 cm uzadı. Bir yıl içinde 2 defa sadece regl gördü. Sonra tekrar götürdüm. Doğum kontrol hapı verdi. 9 ay kullandık bu ay kestik. Benim kızda 149 kaldı malesef. Benimki de üzülüyor. Okulda akranlarından çok kısa. Üzülmesin diye gizli topuk ayakkabı ve tabanlıklardan aldım onu kullandığında 6 7 cm daha uzun duruyor. Siz de öyle yapın. Kaç yaşında şuanda?
(1,068 puan) tarafından
12 yaşında şimdi çok boy takıntısı yok çok şükür özgüveni yerinde bir çocuk bizimde bu sene üç ayda bir adet gördü hemen ilaca başlamadı doktor ultrason  çekildi temiz çıktı tahlilleride normal olunca ilaç kullanmadık erken ergen olan çocuklarda yada yeni adet olan çocuklarda düzensizlik görülen bir durummuş sıkıntı yoksa ilacada gerek yokmuş  kızımın takiplerini endokrin doktoru takip ediyor siz nereye gidiyorsunuz acaba kist falanmı vardı ilaç kullandınız
(1,060 puan) tarafından
Ben de araştırmaya gidiyorum. Kendim de hemşireyim. Ufak ufak kistleri vardı. Bize de ultrason yapıldı. El bilek filmi çekildi. Ultrason sonucuna göre ilaç başladılar. Benim kız 15 yaşında akranları sizinkine göre daha büyük dolayısıyla boy farkı var. Önceden bizimki de sorun etmiyordu ama arkadaşları uzayıp kendisi kısa kalınca son zamanlarda üzülüyordu. Ben de kendimce öyle bir çare buldum.
(1,068 puan) tarafından
Anladım  sizin kızınız büyükmüş benimki şuan boyu  problem etmiyor anne baba olarakta çok uzun bireyler değiliz kızımında normalde doktor çok uzamasını beklemiyordu zaten  ilerde  sorun ederse büyük ihtimalle aynı yollara bizde başvururuz bizimde el bilek filmimiz çekilmişti yaşıylada uyumlu çıkmıştı ama üç senedir anca bu kadar uzadı rabbim daha büyük dert vermesin evlatlarımıza inşallah
(1,060 puan) tarafından
Amin sağlıklı olsunlar da boy o kadar önemli değil. O kadar da kısa değiller 150 topukluyla falan fark bir şekilde kapatılır.
0 oy
tarafından
Ayyyy çok erken ben 15yasinda oldum duuu
0 oy
(220 puan) tarafından
Bir tanıdığım da 9 yaşında ergenliğe girip adet olunca pediatri doktoruna sevk edildi her ay iğne oluyor o iğne iki üç yıl adetinin geciktiriyor. Bu arada tavuk eti yedirmeyin 
0 oy
(701 puan) tarafından
8 yaşında olan da var ben gebeyken kadın doğuma getirmişti annesi adet oldu diye :(( çok üzüldüm o yaşta genç kız olduğuna ama önüne gecilmez her yedigimiz içtiğimiz hormon bende 11 yaşında oldum
0 oy
tarafından
Erken tabi ama yapacak bişi yok yediğimizi hormonlu meyve sebze bile Bi etken yani 
0 oy
(102 puan) tarafından
Erken hormon bozukluğu filan olabilir başka doktora gidin ben mce
0 oy
(14 puan) tarafından
Erken ergenlik belirtileri başladığı zaman goturecektiniz doktora ozaman iğne başlıyorlar boyu nasıl endokrine gittiğinizde el filmini cektilermi büyüme plakları kemik yaşı ne durumdaymis boy uzamasi devam edecek mi bunları bilmek önemli benim kızımda 10 yaşından beri endokrin takipli boyu kısaydı ama yasitlarini yakaladı 12 yaşında adet oldu ama her ay düzenli olmuyor bu onun için bir avantaj boy uzamasi açısından belki siiznde düzenli olmucak çünkü 1 kere olup aylar sonra olanlar var 
0 oy
(571 puan) tarafından
Artık yediğimiz içtiğimiz şeylerden çocukların ergenlik yaşı düştü artık normal kabul ediliyor eskiden olsa edilmezdi ben bunu hem doktordan dinledim hemde çocuk gelişimi okudum hemde öğretmenden 
0 oy
tarafından
Kılını almyn kalın siyah cikmz sonucta daha erkn becermz hormansal birşey olabilir ama icinze sinmse bi götürün doktra 
0 oy
(11,217 puan) tarafından
Canim maleswf zamanw cocuklari erken adwt oluyor artik. Ben 14 15 te olmustum. Butun kardeslerimde gec oldu bizde genetik sanirim umarim kizlarimda gec olur ama sanmiyorum 

İlgili sorular

0 oy
57 cevap 1,505 göst.
11 Temmuz 2022 Aile kategorisinde 3442 (3 puan) tarafından soruldu
0 oy
15 cevap 174 göst.
27 Aralık 2023 Diğer kategorisinde Asli_eren_47 (762 puan) tarafından soruldu
0 oy
41 cevap 1,076 göst.
26 Mart 2023 Diğer kategorisinde Meryem0123 (1,937 puan) tarafından soruldu
0 oy
22 cevap 783 göst.