Ana Sayfa Bebek Bebek Gelişimi Bebekler Neden Ağlar? Nasıl Susar?

Bebekler Neden Ağlar? Nasıl Susar?

Bebekler neden ağlar sorusu her ebeveynin aklına takılan konudur. Ağlamak, bebeğinizin nasıl hissettiğini size bildirebilmesinin tek yoludur. Bebeğinizin neden ağladığını anlamak zor olabilir ve nedenini bilmediğinizde üzgün hissetmek normaldir. Kontrolü kaybedebileceğinizi düşünüyorsanız, bebeğinizi güvenli bir yere koyun ve birkaç dakika bekletin.

Tüm bebekler, annelerine hemen kavuşmazlarsa birkaç saniye içinde ağlarlar. Bu, gözden kaçırılma olasılığını azaltan basit bir uyarlamadır.

Açlık, acı, korku, uyku ihtiyacı ve daha fazlası olduğunda iletişim kurmak için ağlamayı tercih ederler. Peki bebeğinizin size ne anlatmaya çalıştığını nasıl bilebilirsiniz? Özellikle ilk başta çocuğunuzun çığlıklarını yorumlamak zor olabilir.

Bebeklerin ağlamasının en yaygın nedenleri şunlardır:

 • Açlık: Çoğu yenidoğan bebekler birkaç saatte bir yemek ister. Ağlamak açlığın bir işaretidir. Elden ağza hareketler ve dudak şapırdaması gibi açlık belirtileri yapabilirler.
 • Emmek istemesi: Birçok bebek için emmek rahatlatıcı bir aktivitedir. Bebeğiniz aç değilse, bir emzik verin veya bebeğinizin parmağınızı veya baş parmağınızı bulmasına yardımcı olun.
 • Yalnızlık: Bebeğinizi sakin bir şekilde göğsünüzde tutun. Sırtına yapılacak yumuşak dokunuşlar ağlayan bir bebeği rahatlatabilir.
 • Yorgunluk: Yorgun bebekler genellikle telaşlıdır ve bebeğinizin düşündüğünüzden daha fazla uykuya ihtiyacı olabilir. Yenidoğan genellikle günde 16 saate kadar uyuyabilir.
 • Kirli bebek bezi: Bazı bebekler değiştirilmeleri gerektiğinde hemen size bildirir. Bazıları ise kirli bezini bir süre tolere edebilir. Her iki durumda da bunu kontrol etmek ve değiştirmek gerekir.
 • Gezmek isteyebilir: Bazen sallanmak, yürüyüş yapmak ağlayan bir bebeği rahatlatabilir. Ya da bebeğinizi bir bebek salıncağına yerleştirmeyi veya araba ile gezmeye gitmeyi deneyin.
 • Üşüme ya da ısınma: Üşüme durumunda gerekirse bir kat giysi ekleyin. Sıcaklık varsa üzerindekileri çıkarın.

Ağlayan bir bebekler nasıl sakinleştirilir?

Bebeğinizi rahatlatmak için aşağıdaki yollardan bazılarını deneyin:

 • Emziriyorsanız, bebeğinizin göğsünüze emmesine izin verin.
 • Arka planda hafif bir ses olması bebeğinizin dikkatini dağıtmanıza yardımcı olabilir.
 • Bazı büyük bebekler yorgan, bez veya battaniye kullanmayı sever.
 • Bebeğinizi tutun, kucağınıza alın, dolaşın, sallayın, dans edin, onlarla konuşun ve şarkı söyleyin.
 • Bebeğinizi çocuk arabası içinde ileri geri sallayın. Yürüyüşe ya da araba sürmeye çıkın. Bebeklerin çoğu arabada uyumayı sever. 
 •  Dinleyecekleri veya bakacakları bir şey bulun. Bu, radyoda müzik, CD, çıngırak veya karyolanın üstünde bir oyuncak cep telefonu olabilir.
 • Bebeğinizin sırtını okşayın, kendinize karşı tutun veya kucağınızda yüzü aşağıya doğru yatırın.
 • Bebeğinizi soyun ve nazikçe masaj yapın. Bebeğiniz en az bir aylık olana kadar yağ veya losyon kullanmaktan kaçının. Yaparken yatıştırıcı bir şekilde konuşun ve odayı yeterince sıcak tutun. 
 • Ilık bir banyo deneyin. Bu, bazı bebekleri anında sakinleştirir, ancak bazılarını daha da ağlatır.

Ağlama ve hastalık

Bebeğinizin hasta olduğu için ağlayacağı zamanlar olabilir. Aşağıdaki durumlarda doktorunuza başvurun:

 • Bebeğiniz hasta görünüyorsa
 • Bebeğiniz iyi beslenmiyor veya yeterince uymuyorsa
 • Bebeğinizin ağlama sesi değişirse
 • Bebeğinizde kusma, ishal, ateş veya döküntü gibi başka belirtiler varsa. 
 • Bebeğiniz 3 aylık veya daha küçükse, ateşi varsa hemen bir doktora görünün.

Bebeğinizin ağlaması kontrolü kaybetmenize neden oluyorsa, bebeği beşiğe koyun ve kendinizi toplamak için başka bir odaya gidin. Gerekirse, eşinizden, bir aile üyesinden veya arkadaşınızdan yardım isteyin.

Ne kadar sinirli hissederseniz hissedin, bebeğinizi asla sallamamalısınız. Sallamak başlarını şiddetli hareket ettirir ve beyin hasarına neden olabilir. Bebekler hassas vücut yapısına sahip olduğu için dikkatli olmak gerekir.

Sizce bu yazı yararlı mı?

SON OKUNANLAR

Bebeklerde Pamukçuk Nedir, Nasıl Geçer?

Bebeklerin beslendikten sonra dillerinin beyaz olması normal olsa da, bu beyaz yumruların aslında bebeklerde pamukçuk olmadığından nasıl emin olabiliriz? Bu yazımızda, bebeklerde pamukçuk nasıl tespit edileceğini,...

Yenidoğan İhtiyaç Listesi

Yeni doğmuş bir bebeğin ihtiyaç duyduğu en önemli şeyler nelerdir?  Her ne kadar sadece bebek doğduktan sonra alışverişe başlamanız gerektiği yaygın bir inanç...

Bebek Kundaklama Nasıl Yapılır?

Yenidoğan bebeğinizin kundaklanması veya sarılması, onları uyumaya ve uyanmaları azaltmaya yardımcı olabilir. Bebek kundaklama oldukça kolay olsa da, bebeğinizin güvenliği için uyulması gereken bazı kurallar vardır.

Bebeklerde Banyo Korkusu İçin Ne yapmalıyım?

Bebeklerde banyo bazen çok zahmetli ve telaşlı olabilir. Birçok bebeğin kendi nedenlerinden dolayı banyo korkusu vardır. Bebeklerin su korkusu yaygın bir durumdur....

GÜNCEL BİLGİLER

Bebeğe Gaz Yapan Yiyecekler Neler?

Emzirme bebeğinizi beslemenin en iyi yoludur. Ancak bazen emzirmeden sonra bebeğinizin gazlı olduğunu gözlemleyebilir ve ne yapacağınızı merak edebilirsiniz. Çoğu zaman, bebeğinizdeki gazı önlemek...

Bebeklerde Gündüz Uykusu

Bebeklerde gündüz uykusu sizin ve küçük çocuğunuz için dinlendirici bir zaman olabilir. Ancak gün içinde bebeğinizin uyuması size olumsuz etkisi olabilir. Bu makalede...

Hamilelikte Vajina Ağrısı ve Sebepleri

Hamilelik döneminde anne adayları birçok sıkıntı yaşar. Vücudunda pek çok değişimin olması bazı ağrılara sebebiyet verebilir.  Hamilelikte vajina ağrısı ve vajina batması...

Hamilelikte Bebeğin Hareketleri Ne Zaman Hissedilir?

Bebeğin hareketleri ile ilgili makalemize hoş geldiniz. Hamileliğin heyecan verici bir simgesi, ilk kez rahminizde bebeğin hareketlerini hissetmenizdir. Bu hareketler bebeğinizin canlı ve...

Bebeklerde Konak Neden Olur, Nasıl Geçer?

Bebeklerde konak kafa derisinde kabuklu veya yağlı pullu lekelere neden olur. Durum ağrılı veya kaşıntılı değildir. Ancak çıkarılması kolay olmayan kalın beyaz veya sarı pullara neden...

Ovulasyon Testi Nedir? Nasıl Yapılır?

Her adet döngüsünde hamile kalabileceğiniz sadece birkaç gün vardır. Bu yüzden en verimli günlerinizin hangisi olduğunu bilmek önemlidir.  Ovulasyon testi, ne zaman...

Bebeklerde Diş Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Bebeklerde diş bakımı bebeğinizin ilk dişi görünmeden başlayabilir. Günde birkaç kez, nemli, temiz bir bez veya gazlı bez kullanarak bebeğinizin diş etlerini nazikçe...
11,454BeğenenlerBeğen
44,478TakipçilerTakip Et