Ana Sayfa Bebek Bebek Gelişimi Bebekler Neden Ağlar? Nasıl Susar?

Bebekler Neden Ağlar? Nasıl Susar?

Bebekler neden ağlar sorusu her ebeveynin aklına takılan konudur. Ağlamak, bebeğinizin nasıl hissettiğini size bildirebilmesinin tek yoludur. Bebeğinizin neden ağladığını anlamak zor olabilir ve nedenini bilmediğinizde üzgün hissetmek normaldir. Kontrolü kaybedebileceğinizi düşünüyorsanız, bebeğinizi güvenli bir yere koyun ve birkaç dakika bekletin.

Tüm bebekler, annelerine hemen kavuşmazlarsa birkaç saniye içinde ağlarlar. Bu, gözden kaçırılma olasılığını azaltan basit bir uyarlamadır.

Açlık, acı, korku, uyku ihtiyacı ve daha fazlası olduğunda iletişim kurmak için ağlamayı tercih ederler. Peki bebeğinizin size ne anlatmaya çalıştığını nasıl bilebilirsiniz? Özellikle ilk başta çocuğunuzun çığlıklarını yorumlamak zor olabilir.

Bebeklerin ağlamasının en yaygın nedenleri şunlardır:

 • Açlık: Çoğu yenidoğan bebekler birkaç saatte bir yemek ister. Ağlamak açlığın bir işaretidir. Elden ağza hareketler ve dudak şapırdaması gibi açlık belirtileri yapabilirler.
 • Emmek istemesi: Birçok bebek için emmek rahatlatıcı bir aktivitedir. Bebeğiniz aç değilse, bir emzik verin veya bebeğinizin parmağınızı veya baş parmağınızı bulmasına yardımcı olun.
 • Yalnızlık: Bebeğinizi sakin bir şekilde göğsünüzde tutun. Sırtına yapılacak yumuşak dokunuşlar ağlayan bir bebeği rahatlatabilir.
 • Yorgunluk: Yorgun bebekler genellikle telaşlıdır ve bebeğinizin düşündüğünüzden daha fazla uykuya ihtiyacı olabilir. Yenidoğan genellikle günde 16 saate kadar uyuyabilir.
 • Kirli bebek bezi: Bazı bebekler değiştirilmeleri gerektiğinde hemen size bildirir. Bazıları ise kirli bezini bir süre tolere edebilir. Her iki durumda da bunu kontrol etmek ve değiştirmek gerekir.
 • Gezmek isteyebilir: Bazen sallanmak, yürüyüş yapmak ağlayan bir bebeği rahatlatabilir. Ya da bebeğinizi bir bebek salıncağına yerleştirmeyi veya araba ile gezmeye gitmeyi deneyin.
 • Üşüme ya da ısınma: Üşüme durumunda gerekirse bir kat giysi ekleyin. Sıcaklık varsa üzerindekileri çıkarın.

Ağlayan bir bebekler nasıl sakinleştirilir?

Bebeğinizi rahatlatmak için aşağıdaki yollardan bazılarını deneyin:

 • Emziriyorsanız, bebeğinizin göğsünüze emmesine izin verin.
 • Arka planda hafif bir ses olması bebeğinizin dikkatini dağıtmanıza yardımcı olabilir.
 • Bazı büyük bebekler yorgan, bez veya battaniye kullanmayı sever.
 • Bebeğinizi tutun, kucağınıza alın, dolaşın, sallayın, dans edin, onlarla konuşun ve şarkı söyleyin.
 • Bebeğinizi çocuk arabası içinde ileri geri sallayın. Yürüyüşe ya da araba sürmeye çıkın. Bebeklerin çoğu arabada uyumayı sever. 
 •  Dinleyecekleri veya bakacakları bir şey bulun. Bu, radyoda müzik, CD, çıngırak veya karyolanın üstünde bir oyuncak cep telefonu olabilir.
 • Bebeğinizin sırtını okşayın, kendinize karşı tutun veya kucağınızda yüzü aşağıya doğru yatırın.
 • Bebeğinizi soyun ve nazikçe masaj yapın. Bebeğiniz en az bir aylık olana kadar yağ veya losyon kullanmaktan kaçının. Yaparken yatıştırıcı bir şekilde konuşun ve odayı yeterince sıcak tutun. 
 • Ilık bir banyo deneyin. Bu, bazı bebekleri anında sakinleştirir, ancak bazılarını daha da ağlatır.

Ağlama ve hastalık

Bebeğinizin hasta olduğu için ağlayacağı zamanlar olabilir. Aşağıdaki durumlarda doktorunuza başvurun:

 • Bebeğiniz hasta görünüyorsa
 • Bebeğiniz iyi beslenmiyor veya yeterince uymuyorsa
 • Bebeğinizin ağlama sesi değişirse
 • Bebeğinizde kusma, ishal, ateş veya döküntü gibi başka belirtiler varsa. 
 • Bebeğiniz 3 aylık veya daha küçükse, ateşi varsa hemen bir doktora görünün.

Bebeğinizin ağlaması kontrolü kaybetmenize neden oluyorsa, bebeği beşiğe koyun ve kendinizi toplamak için başka bir odaya gidin. Gerekirse, eşinizden, bir aile üyesinden veya arkadaşınızdan yardım isteyin.

Ne kadar sinirli hissederseniz hissedin, bebeğinizi asla sallamamalısınız. Sallamak başlarını şiddetli hareket ettirir ve beyin hasarına neden olabilir. Bebekler hassas vücut yapısına sahip olduğu için dikkatli olmak gerekir.

SON OKUNANLAR

Hamilelikte Dengeli Beslenmek

Hamilelikte dengeli beslenmek oldukça önemlidir. Çünkü yedikleriniz bebeğiniz için ana besin kaynağıdır. Bununla birlikte, birçok kadın yeterince demir, folat, kalsiyum, D vitamini veya...

Hamilelikte Hepatit C

Hepatit C, enfekte bir kişinin kanıyla temas yoluyla yayılan bir virüsün neden olduğu bir karaciğer enfeksiyonudur. Hamilelikte hepatit C ile ilgili detayları...

GÜNCEL BİLGİLER

Bebeklerde Konak Neden Olur, Nasıl Geçer?

Bebeklerde konak kafa derisinde kabuklu veya yağlı pullu lekelere neden olur. Durum ağrılı veya kaşıntılı değildir. Ancak çıkarılması kolay olmayan kalın beyaz veya sarı pullara neden...

Çocuklar İçin Güneş Gözlüğü Seçimi

Yazın gelişiyle birlikte, çocukların cildine ve gözlerine UV ışınlarına maruz kalmaları konusunda dikkatli olmak önemlidir. Onları göz problemlerinden korumak için, çocuklar için güneş...

4 Haftalık Gebelik – Anne ve Bebek

Hamilelikte 4. Haftada Anne Ve Bebek 4 haftalık gebelikte ilk haftalarda olduğunuzdan ötürü hamile olduğunuzun bile farkında olamayabilirsiniz. Zira...

Hamilelikte COVID-19 Enfeksiyonundan Nasıl Korunabilirim?

Hamile kadınlar ve yenidoğanlar, COVID-19 açısından özellikle risk altındaki gruba dahil değildir. Ancak, ihtiyati tedbirlerin alınması gerekmektedir. Genel olarak, hamile kadınlar kendi sağlıkları...

7 Aylık Bebek Gelişimi (Ne Yer, Neler Yapar?)

Bebeğinizin büyümesini izlemek heyecan verici değil mi? Onların ilk kez gülümsediğini görmek, devrildiğini izlemek, parmağınızı kavramalarını ve küçük kollarını boynunuza sarmasını görmek mükemmel bir...

Bebeğim Kilo Almıyor

Bazen bebeğinizin kilo almadığından endişe edebilir ve bebeğinizin anne sütünü uygun şekilde içip içmediğini veya tek başına anne sütünün yeterli olup olmadığını merak edebilirsiniz....

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Başlar?

Çocuklarda tuvalet eğitimi fiziksel ve ruhsal durumuna bağlı olarak verilmelidir. Nasıl ki çocuklar emeklemeyi, yürümeyi, oturup kalkmayı belirli bir erişkinliğe kavuştuktan sonra...
17,434BeğenenlerBeğen
83,806TakipçilerTakip Et