Ana Sayfa Bebek Bebek Bakımı Bebeklerde İsilik Nedir, Nasıl Geçer?

Bebeklerde İsilik Nedir, Nasıl Geçer?

Bebeğinizde kızarıklık olduğunu fark etmek endişe verici olabilir. Döküntü küçük rahatsızlığınıza neden olabilir. Daha da kötüsü, nereden geldiğini bilmiyor olabilirsiniz. Bebeklerin sıklıkla yaşadığı birçok cilt rahatsızlığı olsa da, bebeklerde isilik en yaygın olanlardan biridir. Aslında, çocuğunuzu etkileyen ilk döküntü tipi bile olabilir.

Bu makalede, bebeklerde isilik hakkında bilmeniz gereken çoğu şeyi açıklayacağız. Size tam olarak ne olduğunu, nasıl tanımlanacağını, nasıl önleneceğini ve tedavi edileceğini anlatacağız. Bu yazıda verdiğimiz kolay ipuçları sayesinde, bebeğinizin cildi hemen normale dönecektir.

Bebeklerde isilik nedir?

İsilik dikenli ısı ve miliaria olarak da bilinir, sadece bebekler için değildir. Özellikle sıcak, nemli havalarda yetişkinleri de etkiler.

Isı döküntüsü(isilik), tıkanmış gözenekler (ter kanalları) terlemenizi cildinizin altında tuttuğunda gelişir. Semptomlar yüzeysel kabarcıklardan derin, kırmızı döküntülere kadar değişir. Bazı isilikler dikenli veya yoğun kaşıntılı olabilir.

İsilik genellikle kendi kendine temizlenir. Durumun ciddi olanları tıbbi bakıma ihtiyaç duyabilir, ancak belirtileri hafifletmenin en iyi yolu cildinizi soğutmak ve terlemeyi önlemektir.

bebeklerde isilik

İsiliğe ne sebep olur?

Isı döküntüsü(isilik), gözenekler tıkandığında ve teri dışarı atamadığında ortaya çıkar. İsilik daha çok sıcak aylarda, daha sıcak iklimlerde ortaya çıkar. Bazı kıyafetleri giymek ter tutup ısı döküntüsüne neden olabilir. Kalın losyonlar ve kremler kullanmak da ısı döküntülerine yol açabilir.

Aşırı ısınmaya yol açan kıyafet giyerseniz veya kalın örtüler altında uyumak, daha düşük sıcaklıklarda bile isilik olması mümkündür. Bebeklerin gözeneklerinin az gelişmesi nedeniyle isilik gelişmesi daha olasıdır.

Bebeklerde isilik nasıl tedavi edilir?

Genellikle isilik rahatsızlıkları çocuk doktorunu ziyaret etmeyi gerektirmez ve ısı döküntüsünün ev ilaçları gibi bazı ipuçları ve püf noktaları vardır. Bunların çoğu cildi kurutmayı ve soğutmayı içerir.

Bebeğinizde isilik için yumuşak bir sabun ve ılık su kullanarak cildini yıkayın, daha sonra hafifçe kurulayın. Bebeğinizi serin ve kuru tutmak için fan veya klima kullanın.

Bebeğinizin cildinde yağlar, losyonlar ve tozlar kullanmayın, çünkü bunlar gözenekleri daha fazla tıkar ve durumunu daha da kötüleştirir. Cilde nefes almasını sağlamak için bebeğinizin bir süre kıyafetsiz dolaşmasına izin vermeyi düşünebilirsiniz.

Bebekler, bağışıklık sistemleri olgunlaştıkça birçok döküntü ve duruma eğilimlidir; bu nedenle, ısı döküntüsü olmayan şeylere daima dikkat etmelisiniz. Bebeğinizin döküntüsü üç günden uzun sürerse veya iyileşmek yerine kötüleşirse, çocuk doktorunuzu arayın.

Bir bebeğin isiliği daha sonra ikincil bakteriyel bir enfeksiyona maruz kalması her zaman mümkündür. Bu nedenle daha fazla rahatsızlık, döküntü veya herhangi bir şişlik fark ederseniz doktorunuzu arayın.

İsilik ayrıca ateşe neden olmaz (ancak ateş ısı döküntüsüne neden olabilir), bu nedenle bebeğinizin sıcaklığı varsa, isilik ile uğraşmadan doktorunuzu aramalısınız. Ayrıca, bebeğinizin iştahı etkilenirse veya kızarıklık hızla kötüleşiyor ve yayılıyorsa, bunlar doktorunuzu aramanız gereken zamanlardır.

Önlemek için ipuçları

İsiliği önlemek için şu ipuçlarını izleyebilirsiniz:

  • Cildin nefes almasına izin vermeyen dar kıyafetler giymekten kaçının. Nemi emen kumaşlar, ciltte ter birikmesini önlemeye yardımcı olur.
  • Gözenekleri tıkayabilecek kalın losyonlar veya kremler kullanmayın.
  • Özellikle sıcak aylarda aşırı ısınmamaya çalışın. Klima veya havalandırma kullanın.
  • Cildi kurutmayacak, kokusu veya boyası olmayan bir sabun kullanın.

Bebeklerde isilik, çoğu zaman birkaç gün içinde geçebilecek küçük bir rahatsızlıktır. Daha ciddi bir şeye sahip olabileceğini fark ederseniz veya sık tekrarlayan isilik varsa doktorunuzdan randevu alın.

SON OKUNANLAR

Hamilelikte Dengeli Beslenmek

Hamilelikte dengeli beslenmek oldukça önemlidir. Çünkü yedikleriniz bebeğiniz için ana besin kaynağıdır. Bununla birlikte, birçok kadın yeterince demir, folat, kalsiyum, D vitamini veya...

Hamilelikte Hepatit C

Hepatit C, enfekte bir kişinin kanıyla temas yoluyla yayılan bir virüsün neden olduğu bir karaciğer enfeksiyonudur. Hamilelikte hepatit C ile ilgili detayları...

GÜNCEL BİLGİLER

Hamilelikte Kabızlık Neden olur? Nasıl Başa Çıkılır?

Hamilelikte kabızlık neden olur ve bağırsaklarınız hareket edemediğinde ne yapılması gerekir diye düşünüyorsanız hepsini bu yazımızda bulacaksınız. Şişkinlik, gazlı, tıkanmışlık hissi...

Bebeğin İlk 40 Günü Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yeni evine “merhaba” de bebek, artık senin yaşam alanın burası olacak. Sen bu odaya ve bu eve alışırken bizde senin isteklerine alışmaya...

Skolyoz Nedir, Belirtileri Nedir?

Omurgamız, omur adı verilen ve birbiri üzerine yığılmış küçük kemiklerden oluşur. Eğilmenize ve hareket etmenize yardımcı olan doğal bir eğri şeklindedir. Arkadan bakıldığında...

Hamilelikte Sırt Ağrısı

Hamilelikte sırt ağrısı yaygın bir şikayettir. Kilo alıyorsunuz, ağırlık merkeziniz değişiyor ve hormonlarınız pelvisinizin eklemlerindeki bağları gevşetiyor. Bununla birlikte, çoğu zaman hamilelikte sırt ağrısı...

Hamilelikte Gaz Sancısı ve Şişkinlik Neden Olur, Nasıl Geçer?

Gebelik ve anne olma duygusu, hiç şüphesiz bir kadın için en önemli olaylar arasındadır. Her anne bebeğini kucağına aldığında oldukça mutlu olur....

Koronavirüs ve Hamilelik

Son günlerde dünyada ve ülkemizde hızla yayılan koronavirüs tehditlerine karşı çok sıkı önlemler alınmaktadır. Bu süreçten en çok etkilenen hamileler için Hem...

Emziren anne beslenmesi nasıl olmalıdır?

Sağlıklı beslenme hayatın tüm evrelerinde yaşam kalitemizi doğrudan etkileyen bir davranış biçimidir. Emziren anneler için sağlıklı beslenme hem anne hem de bebek...
17,434BeğenenlerBeğen
83,806TakipçilerTakip Et