Pazar, Şubat 25, 2024
Ana SayfaGenel5 Haftalık Gebelik - Anne ve Bebek

5 Haftalık Gebelik – Anne ve Bebek

Hamilelikte 5. Haftada Anne Ve Bebek

Gebeliğin 5. haftasındaysanız erken gebelik belirtileri görmeye devam ediyorsunuz demektir. Peki, 5 haftalık gebelik sırasında anne adaylarında en sık hangi belirtiler ve de gelişmeler görülür? Örneğin sık idrara çıkma, salyalama, aşerme ya da yiyeceklerden tiksinme gibi durumlar bu dönemde anne adaylarında görülebilecek semptomlardandır.

5 Haftalık Gebelikte Bebek Gelişimi

Bu dönemde bebeğiniz artık bir susam tanesi kadardır ve büyümesi de hızla sürmektedir.  Bu süreçte bebeğin bedenindeki ektoderm, mezoderm ve endoderm adı verilen katmanlar oluşum aşamasındadır.

5 Haftalık Bebek Kilosu Ve Boyu

5 haftada bebeğin boyu 2 mm ölçülerine ulaşmıştır. Hamileliğin 5. haftasında embriyodaki ektoderm adlı en dış tabakada bebeğin ağzı, kulakları, burnu, cildi ve vücut tüylerini oluşmaya başlar. Mezoderm adlı orta tabakada ise iç organlarda kalp ve damar sistemi oluşmaktadır. Yine 5. hafta itibariyle bebeğin dolaşım sistemi de gelişmeye başlar. Bu dönemde bebek C şekline dönüşerek gelişir ve adeta minik bir kurbağa görümüne benzer.  İlerleyen haftalarda baş ve iskelet yapısının gelişerek vücudu şekillenmeye başlayacaktır. 5. Haftada bebekte mezoderm ve endoderm adı verilen katmanlar oluşur.

Bunlardan;

1 –  Ektoderm katmanında; beyin, omurilik, deri, saç, tırnak, diş minesi, süt – ter bezleri, sinirler ve omurga gelişir.

2 –  Mezoterm katmanında  kalp ve dolaşım sistemi, kas sistemi, kıkırdak, kemik ve deri altı dokuları oluşur.

3 – Endoderm katmanında;  akciğerler,  bağırsaklar, boşaltım sistemi, tiroidler, böbrekler ve pankreas, plasenta oluşur.  

5 Haftalık Bebek Hareketleri

Gebeliğin 5. haftasında endoderm katmanında dolaşım sistemi,  sindirim sistemi ve mesane hücreleri oluştuğundan çok küçük olan bebeğin kalbi atmaya başlar ancak kalp atışları henüz duyulamamaktadır.

5 Haftalık Bebekte Annedeki Değişiklikler

5. haftada anne adaylarında; yorgunluk, mide bulantısı, göğüs hassasiyeti, duygu durum bozuklukları gibi belirtiler görülebilir.  Bu aşamada anne adayları, sakin kalmalı, aileden ve doktorundan destek almalıdır.

5 Haftalık Gebelikte Annedeki Şikayetler

Bu aşamada sık idrara çıkma, aşırı salyalama, aş erme ve yiyeceklerden tiksinme durumları yaşayabilirsiniz. Bu noktada annenin  sık idrara çıkma sebebi hCG hormonu salgılanmasından ötürü leğen kemiği ve böbreklere giden kan akışının artırmasıdır. Bu dönemde sıvı alımı asla kısıtlanmamalıdır. Öte yandan kahve gibi idrar söktürücülerin tüketimine ara verilmelidir. Yine 5. haftada salyalama sorunu da gebelik hormonları nedeniyle gelişebilir.  Bunun için şekersiz damla sakızı çiğneyebilirsiniz. Aş erme durumlarında ise canınızın çektiği yiyecekleri küçük porsiyonlar halinde tüketebilirsiniz.

5 Haftalık Gebelik Beslenmesi

Gebeliğin 5. haftasında bebeğin gelişimi açısından doğru beslenmek çok önemlidir. Bu aşamada henüz almadıysanız Folik asit alarak nöral tüp defektlerini yani olası embriyo kusurlarını %70 oranında önleyebilirsiniz. Bunun için hekiminizle görüşmeniz gerekir.  Nöral tüp denilen yapı beyin ve omurilik dokusunu onardığından bu eyleminizle en sık rastlanan doğumsal anomalilerin önüne geçebilirsiniz.  

5 Haftalık Gebelikte Öneriler; Sportif Ve Sosyal Aktivitelere Katılım

Bu dönemde gebelik sürecinin normal yaşamınıza oranla biraz daha yorucu ve hassas geçeceğini unutmamalısınız. Bu yüzden daha az yorucu işlerde çalışmanızda, sizi yormayacak sportif aktiviteler yapmanızda ve ek dinlenme zamanları yaratmanızda fayda var. Bunun yanı sıra gebe olmak sportif aktivite yapmanıza ya da sosyal ortamlara katılmanıza asla engel teşkil etmez.

5 Haftalık Gebelik Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebe kalmanız demek, eşinizle paylaşımlarınızın önüne geçmek demek değildir. Hamilelikte cinsel yaşamla ilgili konular bir tabu olarak görülse de bu düşünce yanlış bir düşüncedir. Zira yapılan araştırmalara göre hamilelikte yaşanan cinsel paylaşımların hiçbir tehlikesi yoktur aksine anne adaylarının psikolojisi doğru orantıda beslenmektedir. Bu yüzden 5 haftalık gebelik sırasında dahi korkmadan eşinizle cinsel paylaşımlar yaşayabilirsiniz. Doktorunuz aksini söylemedikçe hamileliğiniz süresinde eşinizle bu tarz paylaşımlarınızı sürdürebilirsiniz. Yine hCG hormonu salgılanmasından doğan yoğun idrar çıkışlarınız için kahve gibi tetikleyicilere ara verebilirsiniz.  Her zaman olduğu gibi bu haftada da noral tüp defektlerine karşın folik asit depolarınızın dolu olduğundan emin olmalısınız.

SON OKUNANLAR

GÜNCEL BİLGİLER

21,256BeğenenlerBeğen
122,017TakipçilerTakip Et