Ana Sayfa Çocuk Çocuk Gelişimi Çocuklarda Diş Bakımı

Çocuklarda Diş Bakımı

Çocuklarda diş bakımı onların genel sağlığı için çok önemlidir. Çocuğunuzun yemek yemesine ve konuşmasına yardımcı olurlar. Güçlü ağız bakımı, çocuğunuz büyüdükçe alışkanlıklarının belirlenmesine yardımcı olur. Kötü ağız bakımı enfeksiyon, hastalık veya diğer diş problemlerine yol açabilir.

Çocuklarda diş bakımı alışkanlığı

Çocuklarda diş bakımı bazen sıkıcı gelebilir. Onlara bu alışkanlığı kazandırmak için eğlenceli hale getirmeniz faydalı olacaktır. Aşağıdaki davranışlar deneyebilirsiniz:

 • Çocukların kendi diş fırçalarını seçmelerine yardımcı olun. En sevdiği renk veya karaktere sahip birini seçebilirler.
 • Çocukların diş macunu seçmesine yardımcı olun. En sevdikleri aromayı seçebilirler.
 • Diş hijyeni hakkında kitaplar okuyun veya videolar izletin.
 • Çocukların dişlerini 2 dakika fırçaladıklarından emin olmak için bir zamanlayıcı kullanın. Ya da zamanın izlenmesine yardımcı olmak için en sevdikleri şarkıları çalın.
 • Çocuklarınızı ağız bakımı için ödüllendirin. Onlara yiyecek veya şekerli ürünler vermeyin. Elma dilimleri gibi sağlıklı veya basit bir şey sunun.
 • Çocuğunuzun diş hekimini ziyaretinden sonra eğlenceli bir etkinlik planlayın.

Fırçalama

Çocuklarda diş bakımı

Çocuklara dişlerini fırçalama alışkanlığı kazandırmak önemlidir. Bebekler ve küçük çocuklar, küçük, yumuşak bir diş fırçası kullanarak günde iki kez dişlerini fırçalamalıdır. Bunun için bir yetişkine ihtiyaç duyacaktır. Dişsiz bebekler için diş etlerini temizlemek için bir bez kullanılabilir. 18 ay ila altı yaş arası çocuklar için parmak büyüklüğünde düşük florürlü diş macunu kullanabilirsiniz.

Çocuklar yaklaşık iki yaşında olduklarında, diş fırçasını tutarak dişlerini fırçalayabilirler. Çocuğunuz sekiz yaşına gelene kadar, dişlerini temizlerken düzgün bir şekilde fırçalandığından emin olmak için yetişkin gözetimi veya yardım almalıdır.

Çocuğunuzun dişleri birbirine tam olarak oturmaya başladığında (genellikle iki ile altı yaşları arasında), dişlerini her gün diş ipi ile temizlemeyi de öğretebilirsiniz. Çocuklar 10 yaşına geldiğinde, bir yetişkinin yardımı olmadan kendi başlarına diş ipi kullanmaya başlayabilirler.

Küçük çocukların eğlenceli bir aktivite ve normal alışkanlıkların bir parçası olması durumunda dişlerini düzenli olarak temizleme olasılığı daha yüksektir.

Küçük çocukların fırçalamaya ilgi duymasına yönelik bazı öneriler şunlardır:

 • Şarkı söylemek
 • Başkalarıyla fırçalamak (kardeşler veya ebeveynler)
 • Seçtikleri özel bir diş fırçası kullanarak (üzerine karakterler basılabilir veya favori bir renk olabilir)
 • Çocuğunuzun oynaması için ayrı bir diş fırçası vermek.

Çocuğunuzun dişlerini fırçalamanın en iyi yolu

Çocuğunuzun dişlerini fırçalarken aşağıdakileri deneyebilirsiniz:

 1. Güvende hissetmesi için çocuğunuzun arkasında durun veya oturun. Aynanın önünde diş fırçalamak da iyidir, çünkü çocuğunuzun ağzını görmesini sağlar.
 2. Çocuğunuzun çenesini, kafası vücudunuza yaslanacak şekilde ellerinizde tutun.
 3. Diş fırçasının kıllarını diş etine doğru eğin. Dişlerin ve diş etlerinin dış ve iç taraflarını temizlemek için fırçayı yumuşak daireler halinde hareket ettirin.
 4. Dişlerin çiğneme yüzeylerinde ileri geri fırçalayın.
 5. Çocuğunuzun dilini yavaşça fırçalayın.
 6. Fırçaladıktan sonra, yutmaması için diş macununu tükürmeye teşvik edin. Fırçaladıktan sonra durulamaya gerek yoktur çünkü geride kalan florür diş macunu çocuğunuzun dişlerini korur.

Elektrikli diş fırçası kullanıyorsanız, fırçayı daireler halinde hareket ettirmekten kaçının. Elinizi sabit tutun ve fırçayı çocuğunuzun dişleri ve diş etleri boyunca yönlendirin. Çocuklarda diş bakımı ve alışkanlığı sırasında ebeveynlere oldukça fazla görev düşüyor. Herhangi bir rahatsızlık gördüğünüzde diş doktorunuzdan tavsiye alabilirsiniz.

SON OKUNANLAR

GÜNCEL BİLGİLER

Saç Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir?

20 Haftalık Gebelik – Anne ve Bebek

Su Zehirlenmesi Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Gebelikte Uçuk Neden Olur? Tehlikeli midir?

Yaşlılık Lekeleri Nasıl Geçer?

Kerevizin Faydaları, Kullanım Alanları Ve Yan Etkileri

21,256BeğenenlerBeğen
122,017TakipçilerTakip Et