Ana Sayfa Bebek Bebek Beslenmesi Anne Sütünün Önemi

Anne Sütünün Önemi

Anne Sütünün Önemi bebeğiniz doğduğu andan itibaren onun beslenmesi ve gelişmesi en önemli konularınızdan biri olacaktır. Özellikle beslenme konusunda bebeğinizin ihtiyacı olan anne sütününfaydalarını saymakla bitiremeyiz.

Bebeğinizin ihtiyaç duyduğu karbonhidrat, yağ, vitamin ve minarelerin hepsinin bir arada bulunduğu sütünüz bebeğinizin beslenmesi için olmazsa olmaz bir hale geliyor. Peki, sadece besinsel açıdan mı faydaları var anne sütünün? Tabi ki hayır. Anne sütü besinsel değerinin yanında bebeğinize pek çok şeyden koruyor ve onun gelişimine katkı sağlıyor. Yazımızda anne sütünün 10 faydasını bulacaksanız. İşte detaylar!

Anne Sütünün Önemi ve Faydaları Nelerdir?

Anne sütünün faydaları sayıp bitiremeyeceğimiz kadar fazladır. Bebeğinizi kucağınıza aldığınız andan itibaren onun için en iyisinin olmasını isteyeceksiniz. İşte tam burada anne sütü bir mucize olarak karşınıza çıkacak. Hem besinsel açıdan bebeğinizin ihtiyacı olan bütün besinleri bebeğinize sağlayacak hem de onu birçok açıdan koruyup sağlıklı bir birey olmasına katkı sağlayacak. Özellikle ilk 6 aya kadar anneleri tarafından anne sütüyle emzirilen bebeklerin daha sağlıklı ve daha dirençli olduğu kanıtlanmıştır. İşte anne sütünün bebeğinize sağladığı 10 temel fayda:

Anne Sütü Faydaları

Mucizevi Anne Sütünün Yararları

Anne Sütü Koruyucu Etkisi

1-Obeziteye Karşı Koruyor: Bebeğiniz için bütün besinsel değerleri içinde taşıyan anne sütü bebeğinizde doyma hissi yaratıyor. Doyma hissi sayesinde bebekler daha fazla yeme ihtiyacı hissetmiyor. Özellikle prematüre bebeklerin daha hızlı gelişmesi ve kilo alması için anne sütü tek başına yeter de artar bile!

2- Enfeksiyonlardan Koruyor: Özellikle ilk 6 ayda anne sütüyle beslenen bebeklerin daha dirençli ve daha sağlıklı olduğundan bahsetmiştik. Çünkü anne sütü, içinde bulunan özel enzimler sayesinde bebeğinizi enfeksiyonlara karşı koruma özelliğine sahip. Ayrıca ilk 9 aya kadar bebeğinizi pek çok hastalıktan da koruyor.

3- Alerjik Hastalıklara Karşı Bebeğinizi Savunuyor: İlk günlerde gelen anne sütü bebeğinizi aynı zamanda pek çok alerjik hastalığa karşı savunuyor. Anne sütünde bulunan yararlı bakteriler bebeğinizin bağırsağını kaplayarak onu alerji yapabilecek besinlerin emilimini sağlıyor. Böylece bebeğiniz alerjik hastalıklardan korunmuş oluyor.

4-IQ Arttıran Bir Özelliğe Sahip: Sebebi henüz tam olarak bilinmese de anne sütüyle beslenen bebeklerin zekâ seviyelerinin, anne sütüyle beslenmeyen bebeklere göre daha yüksek olduğu kanıtlanmıştır. Özellikle prematüre bebekler üzerinde yapılan araştırmalarda hem zekâ seviyelerinin hem de öğrenim seviyelerinin yüksek olduğu gözlemlenmiştir.

5- İlk Dışkı Çıkışını Kolaylaştırıyor: Annenin ilk sürü olan kolostrum bağırsak hareketlerini düzenlediği için bebeklerdeki ilk dışkı çıkışını oldukça kolaylaştırıyor. Mikroorganizmalara karşı yoğun bir koruma sağlıyor ve böbrekleri ek yükten kurtarıyor.

Anne Sütünün ilk 6 ayda önemi
Anne Sütünün ilk 6 ayda faydaları

Anne Sütü Bebeğinizi Koruyor

6- Ağız Temizliğini Sağlıyor: Özellikle prematüre bebeklerde anne bebeği emziremediği zaman anne sütü sağılarak bebeğe veriliyor. Bu durumda anne sütünün bebeğin ağız temizliğine katkı sağladığı kanıtlanmıştır.

7-Bebeğe Psikolojik Destek Sağlıyor: Özellikle anne ve bebek arasında güvenli bağ sağlayan anne sütü bebeğe psikolojik olarak da destek sağlıyor. Her istediği an annesini yanında bulan bebek daha güvende hissediyor kendini. Aradaki bu bağı güçlendiren anne sütü sadece bebeğe değil anneye de psikolojik açıdan pek çok fayda sağlıyor

8- Hazımsızlığı Engelliyor: Anne sütünde bulunan protein, yağ, demir ve vitamin gibi her türlü besin öğesi vücutta kolayca hazmedilebiliyor. Anne sütü ile beslenen bebeklerde ayrıca diş eti hastalıkları, diyabet demir eksikliği anemisi, pişikle ilgili cilt hastalıkları gibi pek çok hastalığın görülme olasılığı da gittikçe azalıyor

9-Meme Kanseri Riskini Azaltıyor: Yapılan araştırmalar, özellikle anne sütüyle beslenen kız çocuklarının ilerde meme kanseri olma riskinin azaldığını ortaya koyuyor. Ayrıca emziren anneler de aynı şekilde meme kanserine yakalanma riskine karşı daha dirençli oluyor.

10-Büyüme Faktörünü Etkiliyor: Anne sütünün içeriğindeki çeşitli büyüme faktörleri bebeğin bağırsak ve beyin gibi birçok organ gelişimine katkı sağlıyor. Bu durumda ilerde bebeğiniz için oldukça avantajlı bir durum sağlıyor.

Anne sütünün faydalarını kısaca sizler için anlattık. Peki, bebeğinizi sütünüzle beslemek istiyorsanız, ancak sütünüz azsa ne yapmalısınız? Anne sütünü arttıran yiyeceklerle ilgili diğer yazımızı okuyarak bu sorunuzun cevabını bulabilirsiniz.

SON OKUNANLAR

GÜNCEL BİLGİLER

3 Haftalık Gebelik – Anne ve Bebek

Bebek Kıyafetleri

Bebeklerde Rezene Çayı Kullanımı

Hipotoni Nedir, Tedavisi Var Mıdır?

21,256BeğenenlerBeğen
122,017TakipçilerTakip Et