Ana Sayfa Çocuk Bebek ve Çocuk Bisikleti Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Bebek ve Çocuk Bisikleti Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Çocuklar bisikleti çok sever. Hiç şüphe yok ki birçok ebeveyn çocuklarının ilk bisikleti sürdüğü anı dört gözle bekler. Ancak doğru çocuk bisikletini seçmek zor olabilir. Kendi yeni bisikletinizi nasıl satın alabileceğinizi biliyorsunuzdur. Bisikletin üzerine rahatça oturabilir ve ayaklarınızla yere dokunup dokunamayacağınıza bakarsınız, pedalları rahatça döndürüp döndüremeyeceğinizi düşünürsünüz. Ve elbette, beraberinde gelen rengi ve aksesuarları da beğenmelisiniz. Doğru çocuk bisikleti seçmek, çocuğunuzun bisiklet kullanmayı ve bisiklete binmeyi sevmeyi öğrenmesine yardımcı olmak için yapmanız gereken ilk şeydir.

Bu makale çocuğunuz için en iyi çocuk bisikletini seçmenize yardımcı olacaktır. Çocuk bisikletlerinin nasıl boyutlandırıldığını ve modern çocuk bisikletlerinin öğrenmek için mümkün olan en güvenli platformu sunmak için nasıl tasarlandığını açıklayacağız.

Çocuk bisikleti çeşitleri nelerdir?

Üç tekerlekli bisikletler (1-3 yaş arası)

En küçük sürücüler için bir üç tekerlekli bisiklet, çocuğa güç, denge, koordinasyon ve bağımsız oyun becerileri geliştirme şansı sunar. Üç tekerlekli bisikletlerin fiyatı ve kalitesi büyük ölçüde değişir. Ebeveynler kaliteyi ve bisikletin çocukla ne kadar iyi büyüyeceğini hesaba katmalıdır. Daha uzun veya ayarlanabilir bir koltuğu olan bir üç tekerlekli bisiklet, çocuğun birkaç yıl boyunca kullanmasına izin verir.

Denge Bisikletleri (3 yaş ve üstü)


Denge bisikletleri, aktif çocukların pedal çevirmeden iki tekerlekli bisiklet görünümüne sahip olmalarını sağlar. Çocuklar ayakları ile iterek bisikleti hareket ettirir. Faydası ise artan denge, daha fazla güç ve koordinasyon becerisi sağlamasıdır. Ayarlanabilir bir koltuk direği ve sert kauçuk lastikler, çocuğun bisikletten mümkün olduğunca fazla yararlanmasını sağlar.

Çocuk bisikleti

Bu yaş kategorisi çocuğunuz denge “oyun” bisikletinden 14 inç jantlı, pedalları, frenleri olan bir bisiklete geçebilir. Bu yaş aralığı için temel tasarım faktörlerinden biri, 3-5 yaşlarındaki coşkunluğa dayanması gerektiği için bisikletin hem dayanıklı hem de hafif olması gerekir. Boyuna göre kaç jant olduğunu siz belirleyebilirsiniz. Boyu uzadıkça jant büyüklüğü de artacaktır. Bisikleti alırken ağırlığına da dikkat etmeniz gerekir. Kendi ağırlığının %40’ını geçmemelidir.

Nelere dikkat edilmeli

Çocuğunuzun “büyüyebileceği” düşünerek bir bisiklet satın almak ekonomik bir seçim gibi görünse de, çocuğunuz için bir bisiklet satın alırken maliyetleri düşürmeye çalışırken bazı büyük dezavantajlar vardır. Özellikle dikkat etmeniz gerekenler ise:

  • Güvenlik: Çocuğunuz üst borunun üzerinde dururken zemine temas edemiyorsa veya frenlere rahatça ulaşamıyorsa, bisiklete binmeleri güvenli değildir. Bisikleti yeterince kontrol edemez, durduramaz ve yönlendiremez. Aynı şekilde, bir bisiklet çocuğunuz için çok küçükse, onların dizlerini vurduğunu göreceksiniz. Çok küçük bir bisiklet kontrol dışı ve dengesiz olabilir.
  • Konfor: Çocuklar bazen yetişkinlerden biraz daha esnek olsalar da, uygun olmayan bir bisiklet sürmenin nasıl bir şey olduğunu düşünün. Eğer rahat değilseniz, bisiklete binme olasılığınız daha düşüktür. Aynı şey çocuğunuz için de geçerlidir. Bisiklete binmenin, bisiklet sürmenin keyifli olmasını istiyorsanız konforlu, rahat bir bisiklet tercih etmelisiniz.

Çocuk bisikleti seçmek ciddi bir iştir. Çocuğunuzun ilk bisikleti ise, tercih ettiğiniz bisikletin onun dünyasına iyi bir giriş sağlayacağından emin olmalısınız.

SON OKUNANLAR

GÜNCEL BİLGİLER

Çocuk İçin Kitap Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Bebek Bakımı Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeği Sütten Kesmek

Bebeklerde Zeka Gelişimi Nasıl Artırılır?

Hamilelikte Yetersiz ve Dengesiz Beslenmenin Zararları?

Hamilelikte Halsizlik Neden Olur?

Çalışan Hamileler Nasıl Beslenmeli?

21,256BeğenenlerBeğen
118,276TakipçilerTakip Et