Ana Sayfa Bebek Bebek Sağlığı ve Hastalıkları Bebeklerde İlk Adım Ayakkabısı Önemli Mi?

Bebeklerde İlk Adım Ayakkabısı Önemli Mi?

Bebek için ilk adım ayakkabısı satın almak çok önemlidir. Ancak bu küçük ayakları ayakkabılara koyarak sınırlamak, bebek kapıdan çıkana kadar kötü bir fikirdir.  Ayakkabılar ayakları hava, cam, çakıl, kir, solucanlar ve diğer mikroorganizmalardan korumak için kullanılır. İç mekandayken, bebeğin çıplak ayakla, çorap veya patikle olması çok daha iyidir. Bu bebeğin ayak gelişimi için en iyisidir.

Ayakkabıların bebek için yürümeyi zorlaştırdığını akılda tutmak önemlidir. Çünkü en yumuşak, en esnek bebek ayakkabısı bile ayakların serbest dolaşmasına engel olur.

Bebek yürüdükten sonra, evden çıkarken ayakkabı giydirmeniz gerekir. Ayakkabılar bebeğin ayaklarını korumak için sıcak, kuru, temiz ve zararsız tutmak için gereklidir. Mümkün olduğunda bebeğin çıplak ayakla (çorap veya patiklerle) gitmesinin en iyisi olduğunu unutmayın, böylece ayakları sınırsız hareket edebilir.

Yalınayak neden önerilir?

Yürümeyi öğrenmenin ortalama yaşı 10-18 ay arasında değişmektedir, ancak bu her çocuk için bu beceri değişebilir. Önemli olan, bir çocuğu hazır olmadan yürümeye zorlamamaktır. Bebeğin ayak parmaklarındaki kemikler doğumda yumuşaktır ve sağlıklı büyümeleri önemlidir. Ayakkabılar veya çoraplarla sıkışırsa, düzleşemez ve düzgün büyüyemezler.

Sadece ayakta durmayı öğrenen bebeklere ayakkabı giydirmekten uzak durun. Çünkü bu onun dengesini zorlaştırır. Yalınayak, daha iyi kavrama ve iyi gelişimi teşvik etmek için en iyisidir.

Bebeğe ilk adım ayakkabısı ne zaman alınmalı?

Çocuklar farklı zamanlarda yürüme sanatını geliştirir. Yedi ay kadar erken veya iki yaş kadar geç olabilir. Ne zaman olursa olsun, bu yürüyüş ayakkabıları hakkında düşünmeden önce onlara bu adımlarda ustalaşmaları için zaman vermek önemlidir.

Küçük çocuğunuzun gün içinde rahat bir şekilde yürümeye başlayınca hazır olduğunu anlayacaksınız. O zaman bu küçük ayakların daha fazla destek ve korumaya ihtiyacı vardır.

İlk adım ayakkabısı seçerken nelere dikkat edilmeli?

Bebeğinizin ayaklarını yerinde tutmak için cırt cırtlı veya tokalı bir ayakkabı seçin. Tabanın iyi bir kavramaya sahip olması gerekir. Esnek ve hafif olup olmadığını kontrol edin.

Deri, pamuk veya kanvas gibi nefes alabilen bir malzemeden yapılmış bir çift seçin. Plastik ayakkabılardan uzak durun. Bunlar bebeğinizin ayaklarını terletebilir, bu da sporcunun ayağı gibi mantar enfeksiyonlarına yol açabilir.

Bebeğiniz bir çift ayakkabıyı denediğinde, bol miktarda alan olduğundan emin olmak için ayak parmağının çevresini kontrol edin. En uzun parmağının ucu ile ayakkabılarının sonu arasında yaklaşık 1 cm boşluk olmalıdır.

Ayrıca ayakkabının genişliğinin ona uygun olup olmadığını kontrol edin. Bebeğiniz ayakkabıları ile çorap giyecekse, biraz daha büyük olması önemlidir.

İlk adım ayakkabısı bebeğinizin sağlıklı ayaklara sahip olması ve yere düzgün basması açısından oldukça önemlidir. Yapılacak basit hatalar çocuğunuzun ileride yürüme becerisini etkileyebilir.

SON OKUNANLAR

3 yaş çocuğu neler yapabilir?

GÜNCEL BİLGİLER

Emzirirken Kilo Vermek İçin 7 Etkili Yöntem

Spor Yapmanın Çocuğa Etkileri

Vejetaryen Hamileler İçin Beslenme

Hamilelikte Düşük Tansiyon

Anne ve Bebeklerin Güvenilir Rehberi CiciÇocuk

Çocukluk Çağı Obezitesi

21,256BeğenenlerBeğen
122,017TakipçilerTakip Et