Ana Sayfa Bebek Bebek Sağlığı ve Hastalıkları Bebeklerde Hemanjiom Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde Hemanjiom Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde hemanjiom çilek lekesi olarak bilinir. Hemanjiomlar bir bebeğin cildindeki ekstra kan damarları kümeleridir. Bir bebek doğduğunda olabilir veya doğumdan birkaç hafta sonra oluşabilir. Hemanjiyomun geliştiğini görmek yeni ebeveynler için endişe verici olabilir.

Hemanjiomlar boyut, görünüm ve yerleşim açısından çok değişebilirken, genel olarak iyi huyludur (kanserli değildir). Çoğu sorun yaşamadan kendi kendine gider. Bazı hemanjiomlar özellikle yüzdeki veya çok büyük olanlar, vücut işlevlerine müdahale etmelerini veya kalıcı yara izlerine neden olmalarını önlemek için erken tedaviye ihtiyaç duyarlar. Neyse ki, erken tedavi edilirse bu sorunları önlemek kolay olacaktır.

Belirtileri nelerdir?

Bebeklerde hemanjiom doğumda mevcut olabilir, ancak yaşamın ilk birkaç ayında daha sık görülür. Vücudun herhangi bir yerinde, çoğunlukla yüz, kafa derisi, göğüs veya sırtta düz kırmızı bir işaret olarak başlar. Genellikle bir çocuğun sadece bir işareti vardır. Bazı çocuklar, özellikle çoklu doğumun bir parçasıysa, birden fazla olabilir.

Çocuğunuzun ilk yılı boyunca, kırmızı leke hızla ciltte bulunan süngerimsi, lastik görünümlü bir yumru haline gelir. Hemanjiom daha sonra bir dinlenme evresine girer ve sonunda yavaş yavaş kaybolmaya başlar.

Bazen hemanjiom 5 yaşına kadar bazıları çoğu 10 yaşına kadar kaybolur. Hemanjiyom gittikten sonra cilt biraz renk değiştirebilir.

Bebeklerde hemanjiom nasıl tedavi edilir?

Çocuğunuzun doktoru, dermatolog, bazen bir hematolog veya cerrah çocuğunuzun hemanjiomunu tedavi edecektir. Çoğu hemanjiomun tedaviye ihtiyacı yoktur. Yapanlar bir uzman tarafından yönetilecektir. Hemanjiomların siz, çocuğunuzun doktoru veya bir uzman tarafından izlenmesi gerekecektir.

bebeklerde hemanjiom

Yaşamın ilk yılında, hemanjiom büyürken, doktorlar hemanjiy,omu sık sık kontrol etmek isteyecektir. Hemanjiom sorun yaratmaya başlarsa, tedavi önerilecektir.

Tıbbi tedaviye ihtiyaç duyan hemanjiomların çoğu, beta bloker adı verilen ilaçlarla tedavi edilir.

Çok az sayıda bebeğin yaşamın ilk yılında cerrahiye ihtiyacı vardır. Ameliyat gerektiğinde, genellikle okul çağından önce hemanjiomun neden olduğu hasar veya yara izlerini onarmak için yapılır. Bazı ebeveynler, çocuğun ameliyat olup olmayacağına karar verecek kadar yaşının ilerlemesini tercih eder.

Çocuğunuz bir hemanjiyom ile yaşıyorsa, nasıl göründüğü konusunda bilinçli olmalıdır. Görünür hemanjiomlar, özellikle yüzünde olanlar, duygusal ve sosyal sıkıntıya neden olabilir.

Çocuğunuzun özgüvenini artırmak için doktorunuzdan veya danışmanlık hizmetlerinden yardım alabilirsiniz.

Bebeklerde hemanjiom kaybolsa ya da küçülse bile, çocuğunuzun cildi yaralanmış, renksiz veya farklı görünebilir. Cildinizin görünümünü iyileştirmeye yardımcı olabilecek lazer ve diğer tedaviler hakkında doktorunuza danışın. 

SON OKUNANLAR

GÜNCEL BİLGİLER

Doğum Lekeleri

NTS Nedir?

Gebelikte Baklagil Tüketimi

Çocuklarda Kıskançlık

11 Aylık Bebek Gelişimi (Ne Yer, Neler Yapar?)

21,256BeğenenlerBeğen
118,276TakipçilerTakip Et