Epidural doğum nedir?

Epidural doğum ağrının giderilmesinde en popüler anestezi yöntemdir. Kadınlar herhangi bir ağrı kesici yöntemi olarak daha çok epiduralı ister.  Hastanelerde doğum yapan kadınların %50’den fazlası epidural anestezi kullanır.

Kendinizi doğuma hazırlarken, doğum sürecine daha iyi hazırlanabilmeniz için ağrı kesici seçenekleri hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenmeye çalışın. Farklı epidural tiplerini, nasıl uygulandıklarını, yararlarını ve risklerini anlamak, doğum sırasında karar vermenize yardımcı olacaktır.

Epidural nedir?

Doğum ağrılı olabilir ve doğum sırasında ağrıyı hafifletmek için epidural önerilebilir. Epidural, doğum kanalından beyne ağrı hissi taşıyan uyuşmuş sinirlere sırtınızdan verilen bir enjeksiyondur. Enjeksiyon vücudun alt tarafını uyuşturur. Kadının uyanık kalmasını, ancak doğum boyunca daha rahat hissetmesini sağlar ve bebeğini doğurma zamanı geldiğinde itme baskısı hisseder.

Randevunuz sırasında anestezistiniz sizinle epidurallar ve diğer ağrı kesici seçenekler hakkında konuşacaktır. Epiduralda kullanılan ilacı etkileyebileceğinden, büyük tıbbi sorunlarınız veya ilaçlara alerjiniz olup olmadığını soracaklar.

Epidural doğum avantajları ve dezavantajları

epidural doğum

Epidurallar çoğu hastanede bulunur, ancak evde doğumlarda kullanılamaz .

Epiduralın avantajları:

 • Genellikle çok etkilidir.
 • Genellikle çok güvenlidir.
 • Hareket edebilir ve ihtiyacınız olduğunda itebilirsiniz.
 • Eğer uzun bir doğum varsa, uyumanızı ve gücünüzü kurtarmanızı sağlar.
 • Sezaryen yaşıyorsanız, uyanık kalabilirsiniz ve eşiniz yanınızda olabilir.

Epiduralın dezavantajları şunlardır:

 • Tıbbi nedenlerle, herkes epidural olamaz.
 • Kolunuzdaki bir tüp yoluyla size sıvı verilmesi gerekebilir ve kan basıncınızı izlemeniz gerekir.
 • İdrarınızı geçirmenize yardımcı olması için mesane hissiniz kaybedebilir ve mesanenize bir kateter (tüp) gerekebilir.
 • Birkaç saat boyunca bacaklarınızda his kaybedebilirsiniz.
 • Zorlayamazsınız ve doğum yapmak için yardıma ihtiyacınız olabilir.
 • Doğum sırasında bebeğinizin yakından izlenmesi gerekecektir.

Doğum ağrısı için epidural nasıl ve ne zaman uygulanır?

Bir epidural almayı seçerseniz, anestezi uzmanı sırtınızın alt kısmına bir iğne ve kateter adı verilen küçük bir tüp yerleştirir. İğne çıkarılır ve kateter, ilacın gerektiğinde tüpten verilmesi için yerinde bırakılır. Doğum sırasında herhangi bir sırada, başlangıçta, ortada, hatta sonuna doğru doktorunuza danışarak epidurale başlayabilirsiniz.

Epidural uygulandığında acıyor mu?

Anestezi uzmanı epiduralın uygulandığı alanı uyuşturabilir ve bu da anlık bir batma veya yanma hissine neden olabilir. Ancak bu uyuşma nedeniyle, epidural enjeksiyonla ilişkili çok az ağrı olur. Çoğu hasta iğne yerleştirilirken bir miktar basınç hissedecektir.

Epidural doğum seçimi öncesinde riski en aza indirmek için, lokal anesteziklere karşı alerji, solunum problemleri, kanama problemleri, omurga cerrahisi vb. gibi tıbbi konular hakkında önceden doktorunuzla konuşun. Doğum ve doğum ağrısı her kadın ve her hamilelik için farklıdır. Kadınların, doktorlar veya bakımlarından sorumlu ebeler ile görüşerek ağrı kesici seçeneklerini konuşmaları ve daha sonra kendileri için en iyi yönteme karar vermelerini önerilir.

SON OKUNANLAR

GÜNCEL BİLGİLER

Hamilelikte Epilepsi

Hamilelikte Halsizlik Neden Olur?

Ayaklar İçin Epsom Tuzu Faydası

Bebek ve Çocuk Bisikleti Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Doğurganlığı Olumlu ve Olumsuz Etkileyen Faktörler

Çalışan Hamileler Nasıl Beslenmeli?

2 Haftalık Gebelik – Anne ve Bebek

21,256BeğenenlerBeğen
122,017TakipçilerTakip Et