Ana Sayfa Hamilelik Hamilelikte Sağlık Hamilelikte Kalça Ağrısı Neden olur? Çözümü Var mı?

Hamilelikte Kalça Ağrısı Neden olur? Çözümü Var mı?

Hamilelikte kalça ağrısı, sık görülen bir durumdur. Her üç anne adayından biri hamilelikte kalça ağrısı nedeniyle uyku veya günlük aktiviteleri gerçekleştirme ile ilgili sorunlar yaşamaktadır.

 Özellikle bebeğiniz son üç aylık dönemde büyür. Kalça ağrısı, hamilelik sırasında herhangi bir noktada başlayabilir, ancak bebeğiniz büyüdükçe ve vücudunuz doğum için hazırlanırken, ikinci ve üçüncü trimesterlerde ortaya çıkma olasılığı daha yüksektir.

Kalça ağrısı, hamilelik dönemlerine göre farklı şekillerde hissedilir. Bu dönemleri şöyle sıralayabilir:

Birinci Trimesterde Kalça Ağrısı

İlk trimesterde, tipik olarak kalça ağrısına neden olan kas-iskelet sistemi sorunları yoktur. Anne karnındaki bebeğin (fetüs) boyutu bu noktada çok küçük olduğundan, herhangi bir baskıya neden olmaz. Bu nedenle, komplikasyonlar nadirdir. Herhangi bir ağrı hissetmeyebilirsiniz.

İkinci Trimesterde Kalça Ağrısı

İkinci trimester geldiğinde ve bebek büyüdükçe, şikayetler ortaya çıkmaya başlar. Bu tipik nörolojik bir ağrıdır ve lomber omurga ve siyatik sinirler üzerine baskı yapabilir. İkinci trimesterde, doğum için hazırlık sürecinden kaynaklanan bir ağrı yoktur. Çünkü bu dönem rahatsızlığın oluşması için çok erkendir.

Üçüncü Trimesterde Kalça Ağrısı

Anne doğum için hazırlanmaya başladığında, hormonlar bağların daha gevşemesini sağlar. Bu gevşeme ile beraber kalça ağrıları ortaya çıkar.

Kalça ağrısının en ciddi nedenlerinden biri geçici osteoporoz (kemiklerin zayıflaması) olarak bilinen rahatsızlıktır. Kadınlar geçici osteoporozdan ikinci veya üçüncü trimesterlerinde etkilenebilir ve bunun neden olduğu konusunda kesin bir bilgi yoktur. Bu düşüncenin bir nedeni, hamilelik sırasında vücudun kalsiyum ve potasyum miktarının azalmasıdır.

Geçici osteoporoz vakalarında kasıkta ağrı hissedilir.  Etkilenen bölgede fazla miktarda sıvı nedeniyle tespit edilmesi kolay değildir. Bu durumu teşhis etmek için bir MR çekilmesi gereklidir. 

Hamilelikte Kalça Ağrısı Neden Olur?

Vücuttaki fiziksel değişiklikler hamilelik sırasında şiddetli kalça ağrısına neden olur. Pelvik bölgesindeki kemiklerin yumuşaması, uterusu taşıma basıncıyla birleştiğinde şiddetli ağrıya sebep olur. Hamilelikte kalça ağrısının sebeplerini şöyle sıralayabiliriz:

1. Siyatik

Siyatik kalça rahatsızlığına neden olabilir. Alttan arkaya doğru hareket eden iki siyatik sinir vardır. Bebeğiniz büyüdükçe uterusunuz da sinirlerinize baskı uygular. Kalça ve uylukta ağrı veya karıncalanmaya yol açar.

2. Relaxin

Rahat bir doğum için gerekli bir hormon olan Relaxin, üçüncü trimesterde kasların gevşemesine sebep olur. Relaxin, kemikler arasındaki eklem ve bağların gevşemesine, esnekliğin artmasına, böylece doğum kanalının kolay doğum için hazırlanmasına yardımcı olur. Esnek kemikler doğum sırasında bebeğin vücutta rahat hareket etmesini sağlar. Ancak bu durum pelvik eklemlerinin gevşemesine ve kaymasına izin verir. Bu da kalçalarda ağrıya neden olur.

3. Kilo almak

Hamilelik sırasında ortalama olarak kadınlar, on bir ile on sekiz kilogram arasında kilo alabilir. Ayrıca, bu kilo artışının büyük kısmı ikinci ve üçüncü trimesterde gerçekleşir. Bu, çok hızlı kilo alımına işaret eder ve bu nedenle, kalça eklemleri bu artan değişime uyum sağlamakta zorlanabilir. Bu durum karşısında şunların bilinmesinde fayda olacaktır.

 • Büyüyen hamilelik nedeniyle vücut ağırlığındaki artış, pelvis üzerinde baskıya ve kaymaya sebep olur. Böylece kalça ağrısı ortaya çıkar.
 • Bebeğinizin artan ağırlığı sebebiyle vücudunuzun normal dengesi etkilenir. Buna karşı hamileliğin başlangıcından itibaren iyi bir duruş sürdürmek önemlidir.
 • Aşırı kilolu kadınlar sırt ve kalça problemleri ile birlikte hamile iken kesinlikle kalça ağrısı yaşarlar. Pelvis üzerinde mevcut bir basınç varken, sırtınızda ve kalçalarınızda, büyüyen rahim nedeniyle daha fazla ağrı çekebilirsiniz.

4. Geçici Osteoporoz

Osteoporoz (kemik zayıflığı), genellikle 40 yaş üstü kadınları etkiler. Ancak ikinci ve üçüncü trimesterde genç kadınları da etkileyebilir. Yürürken veya diğer normal fiziksel aktiviteler sırasında ani kalça ağrıları yaşıyorsanız doktora danışın. Bir MR taraması ile kalça ağrısının durumu tespit edilir.

Kalça Ağrısı Nasıl Geçer?

Uyku sorunlarına, strese ve rahatsızlığa neden olduğu için hamilelikte kalça ağrısının tedavisi zorunludur. Her ne kadar kalça ağrısı, hamileliğe eşlik eden çok yaygın bir semptom olsa da hamilelik sırasında kalça ağrısını hafifletmeniz için birkaç yol vardır.

 • Doğum zamanı yaklaştığında, yan uyuduğunuzdan, bacaklarınızı ve dizlerinizi bükülmüş halde tuttuğunuzdan emin olun. Karnınızı ve bacağınızı desteklemek için yastıklar kullanmak uyurken rahatsızlığı hafifletebilir. Eğer yanınıza yatmak kalça ağrınızı kötüleştirirse, sırtınızın alt kısmına bir yastık ya da battaniye koyun ve ona yaslanarak uyuyun. Böylece, uyuduğun kalça üzerindeki baskıyı azaltacaktır.
 • Hem arka kaslarınızı güçlendiren hem de karın kaslarınızı güçlendiren egzersizler uygulamak muhtemelen kalça ağrınızı azaltacaktır. 
 • Sıcak bir banyo yapmak veya bölgeye sıcak kompres uygulamak ağrıyı azaltabilir. Ek olarak, bir masaj ağrıyı azaltabilir.

Egzersizler Nasıl Yapılır?

 • Bir sandalye veya masadan yaklaşık 30 ila 40 cm uzakta durun ve ayaklarınızı hafifçe birbirinden ayırın.
 • Kalçalarınızdan öne doğru eğilin ve 45 derecelik bir açı alın. Kendinizi dengelemek için sandalye veya masayı tuttuğunuzdan emin olun.
 • Konumdayken sol bacağınızı yavaşça arkanızdan kaldırın. Dizinizi bükmeyin ve ayak parmaklarınızı doğrultmadığınızdan veya bedeninizi öne doğru bükmediğinizden emin olun. Birkaç saniye bekleyin.
 • Sol bacağınızı yavaşça başlangıç ​​pozisyonuna getirin.
 • Diğer bacağınızla da tekrarlayın.
hamilelikte kalça ağrısı

Hamileyken kalça bölgesindeki rahatsızlıkları gidermeye yardımcı olabilecek basit oturma egzersizini kullanın.

 • Yere oturun. Klasik kelebek oturma pozisyonunda dizlerinizi birbirinden ayırın ve ayaklarınızı birbirine yerleştirin.
 • Ayaklarınızı mümkün olduğunca kendinize doğru getirin. Kalça bölgenizde hafif bir gerilme hissedene kadar yavaşça öne doğru eğin.
 • Beş saniye kadar pozisyonda kalın. Dümdüz oturun ve yaklaşık 20 kez tekrarlayın.

Kalçalarınızdaki kasları güçlendirmeye yardımcı olacaktır.

 • Bir masanın veya sandalyenin hemen arkasında durun ve ayaklarınızı biraz ayırın.
 • Bacağınızı yana doğru yaklaşık 20 ila 30 cm kaldırın. Sırtınızın ve bacaklarınızın düz olduğundan ve ayak parmaklarının öne dönük olduğundan emin olun.
 • Bacağını yavaşça indirin. Diğer bacağınızla tekrarlayın.
 • Her bir bacakla en az 10 ila 15 kez tekrarlayın.

Hamilelikte kalça ağrısı, egzersiz, esnetme ve diğer önlemler ile size rahatlama sağlamazsa, mutlaka doktorunuza başvurun.

SON OKUNANLAR

GÜNCEL BİLGİLER

Çalışan Hamileler Nasıl Beslenmeli?

Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?

İkiz Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalı?

Kışın Bebek Bakımı Nasıl Olmalı?

Erkekler İçin Sonbahar Modası Nasıl Olmalı?

Emziren Annenin Yememesi Gerekenler Nelerdir?

Bebeklerde Konak Neden Olur, Nasıl Geçer?

21,256BeğenenlerBeğen
118,276TakipçilerTakip Et