Ana Sayfa Hamilelik Hamilelikte Sağlık Hamilelikte Üzüldüğünüzde Bebeğiniz Ne Hisseder?

Hamilelikte Üzüldüğünüzde Bebeğiniz Ne Hisseder?

Bebeğinizin karnınızın içinde ne hissettiği ve yaşadığı, doğrudan sizinle bağlantılıdır. Şu anda siz onun her şeyisiniz. Onun dış dünyayla olduğu kadar iç dünyasıyla da en yakın teması sizsiniz. Hamilelikte üzüldüğünüzde, sevindiğinizde ne hissediyorsanız bebeğiniz ondan etkilenecektir.

Bilim, hamilelik sırasında bebeğinizin de sizin aynı şeyi ve aynı yoğunlukta hissettiğini göstermiştir. Üzüntüden ağlarsanız, bebeğiniz de aynı duyguyu hissedecektir. Sanki bu üzüntü ve ıstırap ona aitmiş gibi hissedecek.

Gebelik döneminde bebeğiniz kendini hayata hazırlamaktadır. California-Irvine Üniversitesi’nde yakın zamanda yapılan bir araştırmaya katılan bilim adamlarından Curt A. Sandman, bunu bir anne olarak sizin ona gönderdiğiniz mesajlar aracılığıyla yapıyor diye açıklamıştır. Bu çalışma, bir annenin duygusal durumunun bebeğinin doğumdan önce ve sonra gelişimini etkilediğini bulmuştur.

Bu çalışmada aynı zamanda bir bebeğin annesinin rahminin içindeyken kendi gelişiminde aktif bir katılımcı olduğunu bulundu. Çünkü bu süre zarfında doğumdan sonraki yaşamla ilgili bilgileri hatırlamaktadır.

Elysia P. Davis ve Laura M. Glynn’in de katıldığı bu çalışmanın en dikkat çekici bulgularından biri de bebeklerin annelerinin duygusal durumunu hissedip yaşayabilmeleridir.

  • Plasenta, üzüntünün hormonal sinyallerini alır.

Bebek büyüdükçe annesinden sürekli mesajlar alır. Bu aşamada bebek plasenta yoluyla kimyasal sinyaller alır ve bunlar ayrıca annenin duygusal durumuna ilişkin sinyalleri de içerir.

Anne çok üzgünse veya ciddi şekilde depresyondaysa, bebek de bunu yaşar. Ve bu duygusal durum, hayatının büyük bir bölümünde bebeğin gelişimini etkiler. Sandman, uzun vadede depresif bir anneye sahip olmak nörolojik sorunlara ve psikiyatrik sorunlara yol açabilir diyor.

Ek olarak, aynı bilim insanları ekibi önceki bir çalışmada, hamilelikleri sırasında anneleri endişeli olan daha çocukların (genellikle bir depresyon belirtisi ) beyin yapılarında belirli farklılıklar olduğunu buldu. Bununla birlikte, annesinin hamilelik sırasında depresyonda olması uzun vadede bir çocuk için tam olarak ne anlama geldiğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

  • Ruh hali değişimlerinin bebeklerin duygusal gelişimi üzerinde etkisi vardır.

Bir annenin duygusal ve zihinsel durumu, bebeğinin doğumdan önce ve sonra gelişimini etkileyebilir. Bu nedenle, en iyi strateji, tedavi edilebilir bir hastalık olan doğum öncesi depresyonu tedavi etmek olacaktır. Ancak bilim adamları, kadınların doğumdan önce nadiren psikolojik veya psikiyatrik bir kontrol ve değerlendirme talep etmeleri konusunda uyarıyor.

Bir annenin gebelik döneminde yapabileceği en iyi şey, dengeli bir duygusal duruma sahip olmak ve sakin hissetmektir. Çünkü bu durum, bebeğin düzgün bir şekilde gelişmesini sağlayacaktır.

Araştırmaya göre bebeği en çok etkileyen şey annesinin sürekli ruh hali değişimleridir. Bunun nedeni, bebeğin hızla üzüntü veya strese dönüşen sürekli kısa mutluluk atakları yaşadığında kendini güvensiz hissetmesidir. Bu dengesizlikler bebeğin doğumundan önce ve sonra gelişimini etkiler, bu nedenle annenin duygusal olarak dengeli kalması çok önemlidir.

Ayrıca bir grup doğum öncesi psikolog, bebeğin annesinin duygularını hissetmenin yanı sıra bebeği belli bir şekilde etkileyen düşüncelerini de algılamasını sağlar.

Bu anlamda, hamileliği istemeyen bir annenin bebeği, ona karşı hissettiği reddi hissedecektir. Bu, gelecekte bebek için duygusal sorunlara neden olabilir.

İdeal olarak, bebeğinizle aranızda bu kadar yakın bağlar oluşturan bu çok önemli aşamada, mümkün olduğunca sakin hissettiğinizden emin olun. Ne pahasına olursa olsun hamilelikte üzüldüğünüzde, stresten ve olumsuz duygulardan kaçınmaya çalışın. Bunu yapmak için meditasyon, rahatlama egzersizleri ve yogayı deneyebilirsiniz. Çevrenizdeki herkes kaygı ve üzüntüden kurtulmanıza yardımcı olabilir.

SON OKUNANLAR

Hamilelikte COVID-19 Enfeksiyonundan Nasıl Korunabilirim?

Hamile kadınlar ve yenidoğanlar, COVID-19 açısından özellikle risk altındaki gruba dahil değildir. Ancak, ihtiyati tedbirlerin alınması gerekmektedir. Genel olarak, hamile kadınlar kendi sağlıkları...

Kordon Dolanması Nedir?

Kordon dolanması, göbek kordonunun bebeğin boynuna dolanmasına tıp uzmanları tarafından verilen bir terimdir. Kordon dolanması hamilelikte veya doğum sırasında ortaya çıkabilir.

Hamilelikte Dengeli Beslenmek

Hamilelikte dengeli beslenmek oldukça önemlidir. Çünkü yedikleriniz bebeğiniz için ana besin kaynağıdır. Bununla birlikte, birçok kadın yeterince demir, folat, kalsiyum, D vitamini veya...

Doğumdan Önce Hangi Bozukluklar Fark Edilebilir?

Yenidoğanlarda görülen hastalıkların ve sakatlıkların birçok nedeni olabilir. Çok az sayıda hastalık ve sakatlık doğuştandır ve bunların sadece küçük bir kısmı doğumdan önce...

GÜNCEL BİLGİLER

Hamilelikte Kuyruk Sokumu Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte kuyruk sokumu ağrısı birçok kadında görülür. Kuyruk kemiğinde gebelikte görülen ağrı, en sık karşılaşılan ağrı türlerindendir. Haftalar ilerledikçe, anne karnındaki bebek büyür. Bu durum, alt...

10 Haftalık Gebelik – Anne ve Bebek

Hamilelikte 10. Haftada Anne Ve Bebek 10 haftalık gebelik sırasında bir bebek artık embriyo formundan çıkmış ve bir fetüs...

Çocuklarda Böbrek Yetmezliği Nedir?

Çocuklarda böbrek yetmezliği, normal böbrek fonksiyonunun kaybıyla sonuçlanan böbreklerde geçici veya kalıcı hasarı ifade eder. İki farklı böbrek yetmezliği türü vardır: akut ve...

Emziren anne beslenmesi nasıl olmalıdır?

Sağlıklı beslenme hayatın tüm evrelerinde yaşam kalitemizi doğrudan etkileyen bir davranış biçimidir. Emziren anneler için sağlıklı beslenme hem anne hem de bebek...

Doğurganlığı Arttırmak İçin Neler Yapılabilir?

Her ebeveyn belli bir yaşa geldiğinde çocuk sahibi olmak ister. Ancak hamile kalma sürecinde gecikmeler veya başarısız olma durumları görülebilir. Bunun birçok sebebi vardır....

Varis Nedir? Varisten Korunma Yolları Nelerdir?

Varisli damarlar genellikle bacaklarda görülen şişmiş ve bükülmüş damarlardır. Kadınların varisli damarlara sahip olma olasılığı daha yüksektir. Hamilelik, ileri yaş ve obezite, varis damar riskinizi...

4 Yaş Çocuklar İçin Oyunlar

4 yaşındaki çocuklarda bilişsel ve motor beceriler hızla gelişir. Odak noktaları da, özellikle onları ilgilendiren görevlerle meşgul olduklarında gelişir. Çocuklar ayrıca daha zorlu oyunlarda...
17,434BeğenenlerBeğen
83,806TakipçilerTakip Et