Ana Sayfa Bebek Yenidoğan Yenidoğan Bebek Davranışları Nelerdir?

Yenidoğan Bebek Davranışları Nelerdir?

Birçok yeni ebeveyn neyin “normal” yenidoğan bebek davranışları olarak kabul edildiğini bilmeyebilir. Bebekler farklı oranlarda gelişir, ancak yine de aynı davranışların çoğunu sergilerler. Bebeğiniz biraz geride görünüyorsa endişelenmeyin. Bir problem olup olmadığını anlayabilmeniz için yeni doğmuş bebeğinizden ne tür davranışlar bekleyeceğinizi bilmek önemlidir.

Bebeğiniz erken doğmuşsa, gelişimini tamamlamış yenidoğanlarla karşılaştırmayın. Prematüre bebekler genellikle gelişimsel olarak tam süreli bebeklerin gerisindedir. Bebeğiniz iki ay erken doğmuşsa, tam süreli bir bebeğin iki ay gerisinde kalabilir. Doktorunuz prematüre bebeğinizin gelişimsel ilerlemesini takip edecektir. Bebeğinizin alışılmadık derecede gecikmiş bir oranda geliştiğini düşünüyorsanız doktorunuza danışın.

Yenidoğan bebek davranışları ve refleksleri için bakım önerileri

 • Olgunlaşmamış sinir sisteminden normal ilkel refleksler:
 • Startle Reflex: Vücudun kısa süreli sertleşmesi, kolların düzleştirilmesi ve ellerin açılması görülür. Gürültü veya ani hareketleri takip eder. 
 • Tonik Boyun Refleksi: Kafa bir tarafa çevrildiğinde, o taraftaki kol ve bacak düzelir. Karşı kol ve bacak esner. 4 aylıkken gider.
 • Çene Titreme
 • Alt dudak titreme
 • Ağlarken titreme:

Ağlama sırasında kolların ve bacakların titremesi yenidoğanlarda normaldir. 1 ila 2 aylıkken durmalıdır. Bebeğiniz ağlamadığı zaman gerginse, anormal olabilir. Emmek için ona bir şey verebilirsiniz. (Normal titreme emme ile durmalıdır.) Nöbetler nadirdir. Nöbetler sırasında yenidoğanlar gerginlikten daha fazlasını yaşar. Bebekler ayrıca ağız emme hareketleri yapabilir. Nöbetler sırasında ağlamazlar.

 • Normal uyku hareketleri:

Uyku sessiz değildir. Aşağıdaki durumlar uyku sırasında görülebilir:

Kolların, ellerin veya bacakların ani seğirmeleri görülür. Sadece uyku sırasında ortaya çıkarlarsa, muhtemelen normaldir. Birkaç saniye sürer, ancak tekrarlayabilir. Uykuya daldıktan hemen sonra bu hareketler başlar.

 • Hıçkırma

Hıçkırık diyafram kasının küçük spazmlarıdır. Genellikle bir bebeğin midesi sütle dolduktan ve diyaframı uyardıktan sonra olurlar. Hıçkırık genellikle bebekleri rahatsız etmiyor gibi görünür. Hıçkırıklar için en iyi “tedavi” onların seyrini sürdürmelerine izin vermektir. Bebeğinizin hıçkırıkları birkaç dakika içinde gitmelidir.

 • Hapşırma, öksürük ve ses çıkması

Hapşırma, bebeğinizin burnuna mukus, toz veya süt geldiğinde boğazını temizle refleksidir. Öksürük, genellikle bebeğinizin boğazını temizleme yoludur. Yeni doğmuş bebeğiniz beslenme sonrasında tıkanmış gibi hissedilir. Tüm bunları, bebekler yaklaşık 4 aylık oluncaya kadar burunlarından nefes alırken duyarsınız.

Yenidoğan bebek davranışları
 • İşitme

Yenidoğanlar farklı sesleri ayırt edebilir. Tanıdık sesleri tanırlar, bu nedenle bebeğinizle sık sık konuşmalısınız. Yakında bebeğiniz sesinize döndüğünü fark edebilirsiniz. Yeni doğanlara, dil farklı ton ve ritimler müzik gibi gelebilir.

 • Görme

Yenidoğanlar görebilir, ancak gözleri çaprazlanabilir çünkü ilk başta odaklanmaları zordur. Yenidoğanlar siyah beyaz nesneler arasındaki hareketi ve kontrastı görebilirler. İki ila üç ay içinde, bebekler göz kaslarını daha fazla kontrol eder ve gözlerini bir şeye odaklayabilirler. Nesneleri de gözleriyle takip edebilirler.

 • Yenidoğanda yakalama refleksi

Yenidoğan bebek davranışları arasında en tatlı reflekslerden biri olan bu davranış ile bebeğini avuçlarını açmış, yüzü önüne doğru bakarken, kolları bükülmüş bir şekilde görebilirsin. Bu pozisyonlarda bebeğin parmağını yakalarsa bırakmamak için uğraşır. Hatta tek eliyle değil; iki eliyle yakalamışsa onu bir miktar yerden bile kaldırabilirsin.

SON OKUNANLAR

Doğum Lekeleri İçin Lazer Tedavisi

Lazer tedavisi kahverengi, siyah noktalar ve vasküler lezyonlar (anormal kan damarlarının neden olduğu pembe veya kırmızı lekeler) gibi cilt ve doğum lekelerini...

Hamilelikte Ateş Nedenleri Ve Tedavisi

Hamilelikte ateş, özellikle hamileliğin ilk aylarında doğmamış çocuğa zarar verebileceği korkusundan dolayı hamile kadın için genellikle bir endişe kaynağıdır. Çok iyi...

GÜNCEL BİLGİLER

Erken doğum neden olur?

Erken doğum genellikle planlanmamış bir olaydır. Erken doğum nedenleri ve bebeğin ne kadar erken olduğuna bağlı olarak, acil bir durum da olabilir.

Suda Doğum Nasıl Olur, Faydası Var Mıdır?

Günümüzde çeşitli doğum seçenekleri mevcuttur. Tercihinize ve sizin ve bebeğinizin sağlığına bağlı olarak, hastanede, doğum merkezinde veya evde doğum yapmayı seçebilirsiniz. Son yıllarda...

Yenidoğan Bebeklerde Gaz Problemi Nasıl Giderilir?

Yenidoğan Bebeklerde Gaz Problemi

Bebekler Neden Uyumaz?

Belli dönemlerde her ebeveynin karşılaştığı sorunlardan biri de uyku problemidir. Bebekler neden uyumaz sorusu hepimizin cevabını aradığı bir konudur. Uyku sorunları, ebeveynlerin...

Doğum Sancısı Nasıl Başlar?

Doğum sancısı bebeğin geldiğinin ilk işaretlerinden biridir. Bu sancılar özellikle normal doğuma uygun olan anne adayları için oldukça önemlidir. Normal doğum uygun...

Ayrıntılı Ultrason Nedir?

Hamilelik döneminde belirli haftalarda anne ve bebeğin sağlığı için önemli veriler elde etmek amacıyla bazı taramalar yapmak gerekir. Genellikle hamileliğin 19 ile 23. haftaları arasında...

15 Haftalık Gebelik – Anne ve Bebek

15 haftalık gebelik sırasında onun tekmelerini duyabilirsiniz, elinizi karnınızda gezdirdiğinizde onu yumuşak bir top gibi elinizin altında hissedebilirsiniz. Ayrıca artık kesinlikle hamileler...
17,434BeğenenlerBeğen
83,806TakipçilerTakip Et