0 oy
520 göst.
Diğer kategorisinde tarafından
Oglum iki yasina girdi hala konusmuyor ne zmn konusucak biliyorum her cocuk ayni degil  ama morelim bozuluyor biri sorunca doktor uyarim eksikligi olabilir dedi    ilgileniyorum ama beni fazla takmiyor   tekrar etmiyor 

20 Cevaplar

0 oy
tarafından
Oturup seninle sohbet edemez canim 

Neler söyleyebiliyor mesela
tarafından
Baba mama ver abi  pisi pisi  kediye bazen 1 2 3 diyor
-Reklam-
0 oy
(8,277 puan) tarafından
Ya ne kadar muzdaribiz bu durumdan benım 3 yasına girecek belli kelimeler dısınds yok yani.
tarafından
Evet haklisin cnm insallah benimkide bir an o ce acilir
(8,277 puan) tarafından
Yagmur sagol içim rahatladı sahsen ama yinede bi doktora goturucem ben kızımı sorun var yada yok desin ona göre hareket edelim
(13,824 puan) tarafından
Evet gercekten bi anda oluyor benim oglumda 2yasinda sadece baba mama al annr mama al anne vet bubtarz  konusuyordu ki cokfa kitap okuduk baktik ettik sonra bigun babasi sallarken oglum uyudun mu dedi hay8r uyumsdim dedi biz sok olduk kolikti bu arada sallaniyordi 26 27 aylikken biraktik suan 32 aylik her seyi bilir soyler ama bizimde kelimlerimiz net degil doktor acilir desi ama bakalm
(13,824 puan) tarafından
Her cocuk bir olmuyor ama yinede icin rahat etsin gecenlerde oglum rahatsizdi doktora goturduk mesela doktor kelimeleri net olmadigindan konusma geriligi var dedi yine bi kan thlili icin goturdugum doktor cumle kurabiliyo olmadi lzim dedi kuruyo dedim ama boyle net degil sdce dedim yani takip edicem bakalim ne zaman acilcak olmazsa egitimleri var
(913 puan) tarafından
Yağmur çetin ne güzel aciklamssin benimde oğlum 2 ay sonra 3 yaşında olucak anne baba mama şu üç beş dokuz altı patates kaka dışında bişi demio ama her dediğimi anlar tepki verir dinler fakat konuşmuyor aktif olarak cümlesi de yok ama bekliyorum sabırsızlıkla Allah'ın izniyle konusucak inşallah
0 oy
tarafından
3 yasına dogru bıraz acıldı suan 3. 5 yasında oturup sohbet ediyoruz :) 

zaman ver ına uzerıne cok dusme elınden gelenı yap zamanla acılır
tarafından
Tamam da cnm hic tekrar da eymiyor ogreeye hic acik degil
0 oy
(917 puan) tarafından
Oğlan cocuklari geç konuşuyor,benim oğlum 3 yaşını doldurdu öyle konuştu 
tarafından
2 yasindayken kelimeleri varmiydi morelim cok bozuk
(917 puan) tarafından
Tam hatırlamıyorum ama sadece baba diyordu o zaman
0 oy
(7,928 puan) tarafından
Seni gene iyi benimde 3 e girecek daha konuşmuyo 
tarafından
Kelimeleri varmi yada iki li cumle kulaniyormu
(7,928 puan) tarafından
Geçmiş postlarima bak yazmam uzun olur
0 oy
(3,739 puan) tarafından

Benimkide 2 yaşında konuşmuyo :'(

tarafından
Ne olacak cok endiseleniyorum
(3,739 puan) tarafından
Bende öyle geçte yürüdü zaten geç konuşur diye düşünüyorum :(
tarafından
Allah yardimcimiz olsun
0 oy
(913 puan) tarafından
Telefondan ve televizyondan uzak tut canim 
tarafından
Iki aydir hic izletmiyorum cnm
(913 puan) tarafından
Kuzum bazı çocuklar geç konuşuyor çevresinde oynayabilecegi çocuk varmı? Çok kafaya takma
tarafından
Yok  hep tek buyuduk
0 oy
(307 puan) tarafından
Ekran kullanımı azaltın 
tarafından
Ekran kulanimi  2 aydir hic yok
(307 puan) tarafından
Bnmki de. 2.5 da falan derdini anlatmaya başladı erkekler kızlar kadar çabuk konuşnyo
0 oy
tarafından
3 yaşına girdi 5 önce sık sık vermediğin emzigu bıraktı şimdi öyle böyle konuşuyor biraz daha açıldı yani mesela baba daha diyemiyor  bende takiyordum ama fazla takma bekle biraz daha zamanı var. Ne kadar cabalasan okadar konuşmuyorlar 
0 oy
(27 puan) tarafından
Fazla kafana takma bence ablamın oğlu 4 yaşında hiç konuşmuyodu bu sene aşırı konuşmaya başlamış baya şaşırdım yani çevresinde kimse yok yanlız olduğundn desem ablamın yaşları küçük 4 çocuğu var o çocuğundan kendi halinde bırak illaki konuşur
(153 puan) tarafından
Tabii ki çocuklar doğuştan dil öğrenebilme yeteneği ile doğarlar. Kendi haline bırakırsak da eninde sonunda konuşmayı öğrenecektir . Lakin dünya değişiyor aldığımız eğitimler yetmiyor. Çocuğun zihnini ne kadar erken geliştirmeye başlarsak o kadar iyi. Tek dil bilmek yetmiyor artık 2-3 yaş ikinci dilin öğretilmeye başlandığı dönem aynı zamanda. O yüzden bilinçli hareket etmek gerekiyor.
0 oy
(153 puan) tarafından

Bir eğitimci olarak cevap vereyim. 2-3 yaş arası dil gelişiminde önemlidir. Ve kapasiteleri o kadar fazla ki bir çok kişi ikinci dil eğitimine bu yaşlarda başlıyor. 

Peki nasıl yapacaksınız?

Televizyon çocuk yanınızda iken kesinlikle açılmamalı. Hem anne hem baba çocuğu karşısına alıp konuşmalı. Öyle beş dakika on dakika değil. Günde en az 2-3 saat konuşmalısınız. Çorba pişirirken, temizlik yaparken, akşam yemeği yerken... Resimli kartlar var hayvanları tanıtan onlardan alıp hepsini tekrarlayabilirsiniz. İlk başlarda tanımayı öğrenecek daha sonra da isimleri söyleyebilecek. Daha sonra dışarı çıkıp hayvanları göstererek cümle içinde kullanmalısınız. Hemen gelişme olmayabilir pes etmemelisiniz. Resimli masal kitapları alıp onları okumalısınız. 

Bebekler önce kelimeleri hafızalarında depolarlar. Pek çok kelimeyi, kullanmaya başlamadan anlamaya başladıkları bir biriktirme dönemi yaşarlar. Dolasıyla çocuğunuzu mümkün olduğunca çeşitli ortamlara sokmak ve buralarda gördüğü yeni şeyleri ona anlatıp tanımlamak önemlidir. Örneğin; Süpermarket, oyun alanı, otobüs, kütüphane vb. yerlere gidebilirsiniz. Düzenli olarak beş duyusunu uyarın. Çocuğunuza tanımları, bulunduğu ortamdaki renkler, desenler, sesler ve kokulardan söz ederek yapın. Böylece hem zihnini daha fazla uyarır hem de aklında kalıcılığını artırmış olursunuz.

Kendi kendine de çocuk konuşmayı öğrenir ama zamanı yavaş olur. Siz bu süreci hızlandırmak ve ileriye dönük çocuğu geliştirmek istiyorsanız ona verdiğiniz uyarıcıları arttırmalısınız. Çocukla konuşurken de bebek dili değil yetişkin dili kullanmalısınız.

tarafından
Sagol cnm bilgin icin  tavsiyelerine uyucam ama benim oglum beni fazla umursamiyor ona bisey anlatirkej cabuk sıkıliyor
0 oy
tarafından
Telefon televizyon tablet gibi aletlerle zaman geçiriyor mu canım. Belki onun etkisi olabilir 
tarafından
Yok cnm eskiden geciriyordu simdi 2 aydir izletmiyoruz
tarafından
İki ay kısa bir süre canım zamanla etkisini gösterir. Birde emzik kullandinsa etkisi olur. Emzik ve teknolojik aletler konuşma geriliği yapıyor canım
0 oy
(205 puan) tarafından
Kuzenimin oglu da ayni sekildeydi doktora falan goturduler.. sonra 1 sattlik okullar buldular arkadaslarini gorunce falan konisir diye  sonra ordandan da aldilar 5 -6 ay aonra basladi konusmaya hatta bazen sussun diye bakiyoruz.. insallah sizinkide baslar konismaya
tarafından
Insallah cnm ya
0 oy
(1,946 puan) tarafından
Benimkide 22 aylık daha konusmuyor bsiiler söylüyor aslında ben anlıyorum ne demek istediğini qma başka biri anlamıyor dul alti bagi vardi kestirdik doktor 3 yaşına kadar konuşmaması normal dedi eger ki konusmazsa dil twrapistine yonlendircek çok takma ama kafana konuşur canim sürekli yaptıklarını anlat kolay kelimeler söyle ben ole yapıyorum bazen tekrar ediyor
0 oy
tarafından
Benimkide 2 yasina girdi hala konusmuyor
0 oy
tarafından
Canım uzulme sürekli konuş aktiviteler yapın birlikte o takmasada sen anlatmaya konuşmaya devam et benim kardeşimde öyleydi 2 yaşından sonra şuan 27 aylık bülbül gibi maşallah ne desek anlıyor yetişkin gibi cevaplar veriyor. Moralini bozma elbet konusacak
tarafından
Insallah cnm ya
0 oy
tarafından
kelimeler soyluyorsa sikinti yok erkek cocuk ztn gec konusur 2 de ztn hic bir cocuk tam konusmaz
0 oy
(1,579 puan) tarafından
Oğlum  2 yaşında sadece belli başlı kelimeleri söylüyor TV telefon izlemez toplasan 15 kelime soylemiyor ilk oğlum 3 buçuk yaşında konuşmaya başladı o yüzden çok.kafama takmıyorum 
0 oy
(671 puan) tarafından
Cnm merhaba benim kızımda 2. 5 yaşına kadar doğru duruş bişe demedi. Düzenli kitap okuduk. Ve birden konuşmaya başladı.kitap okumak çok etkiliyor.
0 oy
(340 puan) tarafından
Benm kizim 27 aylikken tam konusmaya basladi badta bende takiyordjm ama baktim çocukta bi problem yok yani kafanza takmayin iyice gozlemleyin. Bidr kalabalik ortamlar daha iyi oluyor

İlgili sorular

0 oy
7 cevap 124 göst.
17 Mayıs 2022 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
9 cevap 355 göst.
0 oy
13 cevap 645 göst.
6 Aralık 2020 Aile kategorisinde nerminin annesi (1,161 puan) tarafından soruldu
0 oy
8 cevap 450 göst.
31 Ağustos 2020 Diğer kategorisinde Zehra800 (1,056 puan) tarafından soruldu

378,429 soru

11,327,551 cevap

34,781 kullanıcı

...