0 oy
1,070 göst.
Aile kategorisinde (39 puan) tarafından
Evlilik beni ölmeden mezara sokan bir olay oldu. Kaçarak evlendim. Asla ailesine asilik yapan bir kız değildim nasıl olduda kaçarak evlendim bilmiyorum . Çok hassas biriyim, nasıl bunca sıkıntıyı göze alabildim. Her gece boğazıma yapışan suçluluk duygusuyla uykularından defalarca kez uyanıyorum inim inim inliyordu uykumda . Sabahları daha kötü tabi, uykum beni dinlendirmis olmuyor aksine berbat bir sıkıntı yüküyle uyanıyorum. Bu arada hamile kaldım beklenmedik oldu şimdide hazır olmadan neden hamile kaldım diye kendimi yiyip bitiriyorum annelik kapasitesine sahip miyim bilmiyorum çok korkuyorum. Suçluluk, pişmanlık, korku duyguları o kadar yoğun ki evde yalnız kaldigimda kendimi asacak ip ararken buluyorum aklım başıma gelene kadar tek başıma yorgun düşüp istifra edene kadar bağıra cagira ağlıyorum. 12+1 haftalık hamileyim bir yandan bebeğimi etkiledigim için çok üzülüyorum ama engel olamıyorum bu duygulardan ne yapsam kurtulamiyorum sonumu göremiyorum. Eşim beni büyük hayal kırıklığına uğrattı başlarda ama bir süredir çok iyi bir sorunumuz yok benim halimi gorunce içinin parçalandığını söylüyor o yüzden hiç bir konuda üstüme gelmiyor artık beni kendi halime bıraktı diyebilirim. Nasıl düzelecek benim ruh halim ne yapmalıyım kızlar lütfen yardım edin  

24 Cevaplar

0 oy
(163 puan) tarafından
tarafından seçilmiş

En İyi Cevap
Ben de kacarak evlendim 3 yil oldu 1 yasinda kizim var ve bu pismanlik aglama sucluluk dunyanin en kotu insani hic bir seyi hak etmedigini dusunme hissi asla gitmiyor icin aciyor aciyor büyüyor ben hala evde tek kalmayi aglamayi istiyorm hala uyuyamiyorm piskologa gudebilirsin belki ama gercektn gecmiyor hem de hic 
(4,700 puan) tarafından
Ailenle barismadin mi canım
(39 puan) tarafından
İlk günden beri azalmak yerine daha da gaddarlasiyor duygularım. Umarım bir çözümü vardır çünkü bu duylar küçük fareler gibi ruhumu, beynimi kemiriyor diyebilirim . Psikologa gidip çözüm bulamama korkusu yaşıyorum ya oda işe yaramazsa yıllarım bu duyguyla nasıl geçecek diye düşünmekten kendimi alamıyorum. Zaten iki defa psikolog deneyimim fayda etmedi üçüncüsüde aynı sonuclanirsa umudum hiç kalmayacak . Umarım aynı durumu yaşayan herkes biran önce kurtulur kimse yaşasın istemem
(163 puan) tarafından
Ama sunu diyim sana yasadigin duygularin bin mislini yasadim yasiyorm esim de cok seyler yasatti ama kendimden emin konusuyorum cok iyi bir anneyim o yasadigim duygularin cocugumla anneligimle bir ilgisi yok hic uzulme hatta beni iyleştirdi ben hic oyle intagara iplere felan kalkişmadim ama emin ol allah sana arkadas yoldas senin ilacini vermiş sana dogrunca anlayacaksin o cocuk sana oyle bi ilaç oluyor ki şükrediyorsun her seye icinde gecmeyecek aglayacaksin yine uzuleceksin parcalanacaksin ama o kararan kalbinin bi taraflarinda yanan o fener o kalbi aydinlatan o cocuk seni iylestirecek inan hamileyim die üzülme
(39 puan) tarafından
Umut dolu yazın için teşekkür ederim. Bebeğinin iyi geldiğini söylemen buna rağmen iyi bir anne olabilmiş olman kalbimi ısıttı ❤️
tarafından
Katılıyorum size 2 sene oldu evleneli halen o duygu geçmiyor bir bebeğim var onunla uğraşınca tüm herseyi unutuyorum
-Reklam-
+5 oy
(799 puan) tarafından
Biz muhafazakar bir aileyiz ...ailelerimizde ...karı koca olarakta ....kültürümüz inançlarımız için yaşıyoruz......

Ve benim yavrum senin yaptığını yapsaa yeminle beddua ederim dıe düşünüyorum....veee sende zannımca tokat yemişsin çünkü senin ailen senin islahın için uğraşmışlar ...kötü dilmkullanmış olabilir ler ...yaşadıkları çağa göre aldıkları ilim bu kadar yapabilmiş ler....

Öje sürmeme karışıyor lar dıe yazmışsın çok iyi yapıyor larmış 

Ya sana dişarda zarar gelse... sen onların canısın...tabiki akıllarına gunah olduğu da geliyor...biri beyenir zihninde bir şey ler yaşar dıe de geçiriyor...neler geliyor aklına...

Anne olucaksın Doğucak 3 kg omuzlarında uyucak Allah'ım dan ve ailesinden başka hiç kimsesi yok.. sana çok muhtaç 

İçin olucak onu hep koruma içgüdüsü

Belki sizlere medya muhafazakar kitleyi... eee kaka dıe yansıtıyor ama muhafazakar bir aile olmak o ailenin çocuk buyutmesi ne kadar zor bılıyormusunuz ...

Allah'ı razı hayırlı bir evlad olsun dıe uğraş

ahiretini düşün .....ateşini düşün .....ibadetini düşün sağlığını düşün.... devamlı dua... görünmeyen şerli varlıkların musallatını düşün .....nazarını düşün ...hesabını duşun.... sorumluluğunu mesuliyetini düşün ...

Herşey akıllarına geliyor..
(799 puan) tarafından
Küçüksün evliyim 2 de çocuğum var deme bayılırım bak
tarafından
Evliyim 1 çocuğum var ☺️
(799 puan) tarafından
Ne kadar güzel... bende çok isterdim ...genç yaşlarda ne kadar nasıbli yavrun ...annesi gencecik

Rabbımız yuvana muhabbet sevgı birlik dirilik nasıb etsin cnm bnm sağlık hayır afıyetlç versin
tarafından
İlk bebeğim olsaydı şuan 3 yaşındaydı ama olmadı smdi oğlum 1 yaşında ☺️anası genç ama hayattan bıkmış o nolcak
(799 puan) tarafından
1 yaşında geneli öyle ben de anlamıyorum kafalarında ne yaşıyor lar
Annen var üstün temiz yemek ye yat kalk yooook
Hep bir şikayet hep bir mız mız hep ağlama krizi
Döküm kırım ömür geçiriyor lar
Oğulcuğuna Allah bereketli bir ömür versin
Ahiret de cennetde de Allah evlâd sevgisi tatdırcak ınsaAllah
Dünyada evladı ölenlerin cennetde tekrar evlad ikram edilir
Evlâd sevgisine doyarlar
Halbuki orda evlâd yoktur herkez aynı yaş vs
Dünya da Evladı ölenler mustesna
0 oy
(8,933 puan) tarafından
Mutlaka destek alman lazım cnm başka türlü olmaz bu arada neden kaçarak evlendin
(39 puan) tarafından
Ailem muhafazakar baskıcı bir yapıya sahip. 25 yaşıma kadar hep uyum sağladım kalpleri hiç kırılmasın istedim ama bir yerden sonra baskılar beni çok bunaltmaya başladı kaç yasına gelmiştim hala tirnagimdaki ojenin renginden bir ton eleştiri ve dislanmaya maruz kalıyordum. İstedikleri gibi olduğumda severlerdi beni, olmadığında ise dislanirdim . O sırada eşim karşıma çıktı aileme anlattım ama malesef hiç istemidiler babam beni çiğnemeden olmaz bu iş diyip kestirip attı en sonunda nereye kadar benim için karar verecekler dedim kafam attı o gecenin sabahı eşimle kaçtık. Eşimle daha uzun bir tanışma sürecimiz yoktu sadece onu koşulsuz şartsız seviyordum aşık olmuşum şimdi farkediyorum gözüm ne kadar kör olmuş mantığını kaybedip efsunlu gibi peşine takılmışım. Yardım almaya çalıştım özel olarak malesef psikologlar beni dinlemekten öteye geçemedi malesef faydasını hissedemedim
(6,441 puan) tarafından
Kendin isteyerek yapmışsın bir çok şeyi şimdi bebeğin için toparlanma zamanı bence
0 oy
(4,700 puan) tarafından
En acilinden piskologa gitmen lazım bebek doğunca da böyle olursan o bebiste saglikla buyuyemez 
(39 puan) tarafından
Tedavi olmak için gittim hatta eşim isterse en iyi psikologlara götüreyim yeterli bu halde olma dedi tüm varligini ortaya koydu ama malesef cebimi boşaltmak tam başka bir işe yaramadı görüştüğüm uzmanlar . Biraz tedaviye on yargılarım oluştu diyebilirim. Ama bu durumun başka çaresi yok sanırım bana iyi gelecek doktoru bulana kadar uğraşmam gerekiyor
(4,700 puan) tarafından
Ben sana bişey diyim mi benim eşim özel doktorda piskiyatriye gitti annem kaç yıldır araştırma Hastanesi'nde gidiyo bana göre araştırma hastanesindeki piskiyatri doktorlari çok daha güzel ilgileniyor bir onu da dene piskolojik olarak desteğe ihtiyaç duyan kişilerin hayattan zevk alma kaliteleri o kadar düşüyo ki anlıyorum seni ama bide bunun lohusalıgi var biran önce tedavi olmalısın ki bebeğin doğduğunda onunla zevk alarak hayatı yasamalisin
(39 puan) tarafından
Evet malesef en büyük sorun keyifsizlik ve hayata karşı heyecan duyamamak bence motivasyonunu komple kaybediyorsun . Dediklerini dikkate alacağım teşekkür ederim
0 oy
(1,405 puan) tarafından
hamilelik psikolojisi de ağır geliyordur.  eve kapanma. kendine eğlenecek biseyler bul. ve gerekirse destek al 
0 oy
(1,529 puan) tarafından
Hormonlar allak bullak çünkü bence destek al hem sana yazık hem bebeğine evet evlilik bambaşka bir durum aynı eve girince tanıyorsun ama artık dönüş yokki birde bebek var aklını hiznini boşalt bunun için en iyisi psikolojik destek alman
(39 puan) tarafından
Haklısın
0 oy
(2,062 puan) tarafından
Derhal profesyonel destek al. Burada yazarak asla çözüm bulamayacağınız bir konu 

Online therapy de olur
0 oy
(13,872 puan) tarafından
Kaçarak evlenen ve yaşadiklarinin bin beterini yaşayan biriyim. Ben hemen çocuk yapmadim. Ailemle bariştiktan sonra çocuk yaptim. Zaman zaman hala o pişmanlik duygusu var ama eskisi gibi değilim artik. Insan çocuğuna odaklaninca unutuyor bazi şeyleri. 
(39 puan) tarafından
Ne kadar korksamda annelikten. Bazen bende belki rabbim o yavruyla şifa verecek diyorum bende  bu şekilde düşünmek için çaba sarf ediyorum . Benim ailemle aramda küslük kalmadı fakat hamile kaldığım için annem ne kadar ***** olduğumu söyledi ve sonrasında hamile olduğumu bildiği halde aramıyor ve evime gelmiyor hamilelik haberimi bile utanç verecek bir şey mis gibi karşıladılar . Sindirmek gerçekten zor
(13,872 puan) tarafından
Canim yaşadiklarini ve hatalarini kabullenmekten başka çaren yok. Benim ailem 7 sene konuşmadi benimle. Ilişkiler tam anlamiyla normalde sayilmaz. Yani yine akrabalarla falan konuşmuyorum hatta kardeşlerimle bile konuşmuyorum. Ilk dönemler annem sürekli kaçma mevzularini, yaşadiklarini falan anlatiyordu. Bir daha bu konulari benimle konuşma psikolojim bozuluyor dedim. Babam hiç açmadi bu konulari. Annem beni suçlamak için surekli bu konulari konuşuyordu. Bir süre arama mesafe koydum oda anladi açmadi bu konuları. Tabi halan yüzde yüz eskisi gibi değil ama benim umrumda olan ailem degil çocuğum. Belki yanliştir ama ben çocuğum hariç kimseyi ailem olarak görmüyorum artik.
(39 puan) tarafından
Bazı şeyleri sindirmek gerçekten zor oluyor ama kabullenmekten başka seçeneğim yok malesef Bakalım rabbim evladımı kucağıma almayı nasip ederse onunla bende güçlenecegimi düşünüyorum. Bu arada aynı şekilde benimde annem  kactigim günden çok bahsederdi berbat hissederdim bende.
0 oy
(463 puan) tarafından
Ailenizle araniz nasil onlarla barışınca hersey düzelir diyor musunuz
(39 puan) tarafından
Ailem benimle barıştı görüşüyoruz ama formaliteye dönüştü aradaki bağlar . Her oraya gittiğimde evlendigim halde hala ayrılmama sebep olacak kadar kötü konuşup soğutma ritüeli düzenliyorlar diyebilirim malesef evliliğimi yurutmek ve eşimden sogumamak için gidip gelemiyorum . Annemle iki gün bir arada kalayım eşimden bosanmam icin neler neler söyler tahmin etmek bile istemiyorum
(463 puan) tarafından
Esiniz nasılsın birisi peki? Memnun musunuz
(39 puan) tarafından
Eşim başta cidden berbat şeyler yaptı ama hamile olduğumu öğrendiğinden beri evimin işini yapıyor yemeğimi hazilriyor beni hiç yormuyor çok iyi bakıyor . Ama evlendigim ilk ayları korkunçtu daha sonra zamanla topalarladi ve düzeldi. Ben ilk yaptiklarindan dolayı artık eşime aşık değilim ve sevmiyorum sadece eşim olarak saygı gösteriyorum. Ne kadar iyi olsada yaptıklarını artık tamamiyle unutmak çok zor. Ben yinede evliliğimi ayakta tutmak için çaba sarfediyorum ailem bu durumu zorlastirmadigi sürece
(463 puan) tarafından
Iyi yapiyosunuz bosverin geçmişi bugüne bakın eger aileniz aranıza girerse mesafe koyun. Yoksa iyice soguyacaksiniz eşinizden. Ne güzel bir bebeğiniz olacak hayatta hersey insanlar için. Hatalar da insanlar için çok fazla kaçan kisi var bazıları hiç pişman bilr olmuyor. Hayatı kendinize zindan etmeyin herseyin başı sağlık sagliginiz yerindeyse lütfen başka birseyi dert edinmeyin bebeğinize odaklanın ❤
0 oy
(149 puan) tarafından
Nerede oturuyorsun canim arkadas cewren yok mu
(39 puan) tarafından
Aydında oturuyorum. Evlenmeden önce çok kalabalık çevrem vardı ama malesef aile içi sorunlar başka sıkıntılar derken. Eve kapandım aramalara cevap veremiyorum sanki gördün mü bak kendine yaptığını sen bu duruma düşecek bir kadın mıydın diyip suratıma hatamı vuracaklarmis gibi geliyor . Ortak gruplarımız vardı benim bu halim yüzünden tüm gruplar dağıldı artık görüşmüyoruz. Buluştuğumda oldu ama artık keyif vermiyor biran önce kendi alanıma çekilmek orada uzun süre kalmak istiyorum
(149 puan) tarafından
Kuzum namazini kıl bol bol dua et kendine benim kadar psikologa giden kimse olmadi ama gercekten ise yaramiyor insan sadece Allaha siginacak we icini ona dokecek we elinden geldigince ewde kalmamaya calis
0 oy
(624 puan) tarafından

Cnm olan olmuş geriyi bırak ilerisini düşün bebeğini düşün bende hamileyken sorunlarım vardı çok sıkıntılıydım bebeğimde cok huzursuz bebek oldu durmadan ağlıyordu kimileri bu doymuyo o yüzden ağlıyor kimileride kolik bebek dediler ama işin gerçeğini bilmiyorlardı bebekler bizden daha çok hissiyatlı. Kendine cok iyi bak :)

(39 puan) tarafından
Biliyorum birazcık canım sıkılsın hemen istifra ediyorum sanki o küçük mucize uzulmemem için bana direktif veriyor. Kesinlikle etkileniyorlar . Sende kendine iyi bak
0 oy
(6,364 puan) tarafından
Canım hamielligin ilk zamanları öyle olur merak etme geçecek. Eşinle iyi olmaya bak. Ailenle umarım barışmışsındır. Herşey rayına oturur mutlu olmakta mutsuz olmakta senin elinde. 
0 oy
(242 puan) tarafından
Cokda güzel bi kızsın Allah hakkında hayırlısını versin inşallah 
(39 puan) tarafından
Teşekkür ederim. Hepimizin hakkında hayırlısı olsun inşallah
0 oy
(66 puan) tarafından
Senin tek problemin canim ailenle olan bağının kopması eger o duzelirse sende duzelirsin. O yuzden ailenle barışmaya calis
0 oy
(4,973 puan) tarafından
Cnm.bnm evet zor şeyler yasamissin ama sana şöyle söyleyeyim hamileliğin verdi psikoloji de etkilemiş olabikir seni. Sen doğum sonunu dusun. Ondan sonra sana getireceği güzel şeyleri. İnan evlat olunca kocadan aileden önce geliyor hele bı kipirdamalarini hisset çok çok guxel bi duygu. Şeytanın vesvesesinden başka  bişey deil bak şuan bunu yazarken kizim 16 aylık bı anda bni öptü o mutluluğu hiç biseye deismem sadece Allah'a dua et inan herşey geçiyor 
(39 puan) tarafından
Yaa tanımıyorum sizi ama sende benim için onu öp olur mu. Evet hamilelikten öncede psikolojim bozulmuştu ama hamilelikten sonra evden dışarı adım atamayacak duruma geldim belkide hormalarin etkisi çok büyük.  Ayrıca malesef burada yazılandan çok daha büyük sorunlar ama şuan hayatta kaliyorsam Rabbime dayaniyorum o şekilde hayatta kalıyorum. Rabbim evlatlarimizi bize, bizi evlatlarimıza şifa eylesin amin.
(4,973 puan) tarafından
Amin cnm bnm diyarbakirdaysan arkadaş olabiliriz ;)
(39 puan) tarafından
Keşke yakında olsaydık Aydın'da oturuyorum ben
(4,973 puan) tarafından
Ooooo çok uzak kalpler bir olsun rabbim işini rast getirsin sıkma. Canini rabbim içini feraha kavuştursun
0 oy
(3,244 puan) tarafından
Canım ben kaçıb pişman olurum diye, bu sefer hiç tanımadan etmeden babamın isteğiyle evlendim. O duygu yine oluyor.  Sal biraz.
0 oy
(1,151 puan) tarafından
Benm de yaşadığım aile ortamı çok da güzel değildi. Babam hep döverdi. Öyle böyle değil. Evden gideceğim günü beklerdi. Nişanlyken bana bir defasında az kaldı ha. 2 3 ayın kaldı gidecen demişti. O nişanm bozuldu. Attık nişanı. Şuanki eşim çok kaçalım dedi. Ama ben ne yaşarsm yaşayayım kendim için o akıllara girmedim. Kaçmayı düşğnüp zihnimde güzelleştirmeye bile yeltenmedim. Babam bir defasında yumrukla burnuma vurmştu burnumda çıkıntı ve nefes alamama var. Düşğn yani. Dayandım sabrettim. Şuanki eşim ailesini ikna edip beni istedi. Ve şimdilerde diyoeum ki çok şükür kaçmamşm. Bu halde neler çektiriyor. Kaçsaydm neler yapardı.  İnsanlar düşmeye görsün. Çelme takanı tokat atanı ağzına sçanı çok
(39 puan) tarafından
Okurken moralim bozuldu gerçekten kötü şeyler yaşamışsın iyiki benim yaptığım cahilliği yapmamış sabretmissin senin adına bu duruma sevindim gerçekten. Keşke zamanında bende biraz daha dirayetli olsaydım . Belki doludan kaçarken yağmura tutulmazdim
(1,151 puan) tarafından
Daha anlatmadğm bi çok şey. Allah sana sabır versin. Dirayet versn. Çok zor.
0 oy
(353 puan) tarafından
Bence şimdi kalk bir kahveni yap balkonuna geç güzel havayı bı solu ve kahveni yudumla Rabbim kaderimde bu varmış de kendini bu şekile sokmakla bebeğine bile zarar verirsin farklı uğraşlar bul ailem muhafazakardi demişsin sende ateist değilsin sonuçta herkesin dini kendine 18 yaşından sonra kimse kimseye karışamaz yapmalıydın veya yapmamaliydin ama olan oldu olanla ölene çare yok boşuna kendini yıpratma keyfine bak madem eşin şuan iyi gez dolaş bebeğin doğana kadar seni senden fazla kimse düşünemez bu hayatta 
(353 puan) tarafından
Haa birde bakamam edemem deme Allah öyle bir güç veriyor ki insana sen bile kendine şaşırıyosun anne olmak çok farklı sen onu kucağına bir al zaten o gün sende doğmuş olacaksın yeni hayatına az kalmış sabret
(39 puan) tarafından
Elbette bir şekilde bakacağım ben ona her şeyiyle güzel bı annelik sunmak istiyorum sadece psikolojimin bu şekilde yıkıma uğradığını gördüğüm için korkuyorum ya layık olamazsam,  bir anlikta olsa psikolojim yüzünden ihmal edersem bebeğimi diye korkuyorum. İnşallah bebeğim dediğin gibi annesine çok iyi gelir umarım korktuğum gibi olmaz bazı şeyler . Rabbim güc kuvvet verir inşallah
(353 puan) tarafından
Amin inşallah canım
0 oy
(2,055 puan) tarafından
Bende kaçarak  evlendim  ilk  zamanlar  öyle  oluyor  ailen seni  affetsede  sen  kendini  affedemiyursun  mutluda  olsan için  hep  bir  buruk kalıyor  sen  şuan  hamile  psikolojisiyle düşünüyorsun  öyle  düşünme  bebeğine  odaklan onu sağlıcakla  kucağına  alacağın günlere  odaklan bak  o zaman  daha  mutlu  olursun  bende  evlendikten  4 ay  sonra  hamile  kaldım  ama bu kadar olmadım  inan  oğlumu  kucağıma alınca  herşeyi  unutup  rahatladım  şimdi  neredeyse 8 yıllık  evliyim  zamanla  taktığim  düşündüğüm  herşey  geçti  seninde  öyle  olacak  emin ol ailenle  barıştım mi pekı eşinle  aran  araniz  nasıl 
(39 puan) tarafından
Benim de taktığım şu düşünceler beni rahat bırakacak mı beni merakla bekliyorum.  Ailem en başta benimle barıştı ailenin tek kızı olduğum için ama malesef bazen derim ki keşke barismasalardi çünkü annem her buluştuğumuzda hatam ile beni yaftalamaktan yeri geldiğinde dışladigini alenen belli etmekten çekinmedi . Eşim desen onun için onca şey yapmama karşı beni utandıracak yerin dibine sokacak çok ağır şeyler yaptı aslında affedilecek şeyler değildi fakat evlilik demek mücadele demek diyerek düzelmesi için ısrarla uğraştım çok şükür çok şey değişti. Alkolik kocam namaz kılmaya camiye gitmeye başladı değişimini gördüğüm için bana sadece yaptığı kötü şeyleri unutmak kaldı elbette hemen unutamadım hatta aşkım ve sevgim bitti sadece saygıyla ayakta tuttum evliliği diyebilirim onca şeyden sonra saygıdan daha ötesini hissedemedim  . Şuan o hala bana aşık bense sadece eşim olduğu ve karnımdaki bebeğin babası olduğu için ona saygı duyuyorum o kadar .
0 oy
(7,412 puan) tarafından
Bende kaçarak evlendim 18 yaşımdaydım babamı annemi üzdüğüm ıcın çok moralım bozuldu 1 sene kendimi anca topladım annem yakındım ama evden dışarı az çıktım oturmaya gıdemedim anneme ama onlar beni hemen afeti ama ben kendimi af edemedim sonra düzeldim şuan daha ıyım tabi
(39 puan) tarafından
18 yaş için daha sarsicı olmalı. Umarım daha fazla bu duyguyla boğusmam ve iyilesirim . Bir nebzede olsa atlatmış olmana sevindim
(7,412 puan) tarafından
Sağol canım işallah en kısa altlatırsın kendimi eve kapatım kilom var 52 kiloydum 4 sene ıcınde 75 kilo oldum artık kilo vermem lazım işallah verim kendini sıkma topuklaya toplan herşeyine etkiliyo

İlgili sorular

0 oy
0 cevap 22 göst.
21 Kasım 2023 Diğer kategorisinde esrausen676 (60 puan) tarafından soruldu
0 oy
5 cevap 314 göst.
21 Nisan 2023 Aile kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
30 cevap 994 göst.
25 Mart 2022 Aile kategorisinde Melek8663 (656 puan) tarafından soruldu
0 oy
12 cevap 686 göst.