0 oy
518 göst.
Aile kategorisinde (52 puan) tarafından
Eşim ablasından 4 sene önce düğün için borç bilezik aldi o dönem 6000 yapiyordu eşimin ailesi hiç bir destekte bulunmadılar düğün için eşim hepsini kendi yaptı bize dediler ki tamam bu bileziği biz ödiycez düğün hediyemiz biz gerek yok falan dedik ama tamam yok sayın bunu dediler tamam dedik. Bir daha hiç sormadık bu gün öğreniyoruz ki o bilezik ödenmemiş ve ablası bize mesaj attı dedi ki 4 sene oldu ödeyin artık 1 ay için de benim bileziğimi yap bilezik şuan 50 bin tl 

Bizim bunu yapmaya asla gücümüz yok kredi çıkmıyor o olmuyo bu olmuyo sadece bi adam var eşimin babası gibi ondan borc alır ama ayda en az 5000 bin ödemesi olur 6000 tl kira 1000 tl kredimiz ve martta ev sahibi evden çikin dedi en az 12 bin kira olucak istanbulda 12 den aşağı ev yok  neyse işte artık istanbulda bizim için hayat kalmıyor. Köye gitmeye eşim razı geliyor ama köy dediğim yerde bile 5000 kira 5000 borç olsa asgari ücret ortada sende calış demeyin eşim benim çok kıskanç perdeleri bile açtırtmiyo asla çalıştırmaz. Bana diyo ki battik yani bittik artik bana vize çıkıyo çalıştığı işten dolayı gidelim almanyaya yerleşelim orda en kötü burdan daha iyi bi hayat yaşarız sıfırdan başlarız. Dedim ban yapamam orda ama aslında yaparım yani burda da ailemden uzaktayom 3-4 ayda bir görüyorum tekim orda da öyle olucam. Ben gelmem deyince o zaman 1-2 ay babanlarla kal sonra ben para göndereyim köyden bi ev tut orda 2-3 sene ben her ay sana yollayim biriktir 2-3 senede hem ev hem araba sahibi oluruz yani 1 Euro olmus 30 lira diyo 3 sene ailem yanımda ama kocam yok siz olsaniz ne yaparsiniz bana akıl verin nolur kafam allak bullak oldu. He kocam orda 2-3 işe gider günde çalışkan yani yapar dediğini ama 3 sene ayrı nasıl olucak nolur akıl verin  

23 Cevaplar

+5 oy
(1,938 puan) tarafından
Kız kalk git kocanla eşin nereye sen oraya sakın bırakma sonra ortada aile diye bişiy kalmaz benim düşüncem illaki uzak mesafe ilişki yürüten vardır ama inanıyorum ki yürütemeyen daha fazladır
(52 puan) tarafından
Ya bi yandan da diyorum ki oraya para birimtirmek için gidiyosan masrafı en aza düşürmek gerek mesela herşeyi konuşuyoruz. Biz oraya gidince yeni bi ev falanı filanı ne kadar ucuz da olsa kirasi yemesi içmesi ama eşim diyor ben ev bile tutmam otel niyetine en ucuz en kötü bi pansiyonda kalirim hatta belki çalıştığım yerde kalirim aldigimi direk size yollarim yani biz gidince 5 senede olucak olan biz gitmesek 2 senede olucak mesela
(1,938 puan) tarafından
Dediğin doğru illaki masrafı az olur ama ben olsam özlerim çocuğumun babasını unutmasını istemem yani az olur ama en azından bi srada kalırsınız gitsenizse zaten geri dönmezsiniz düzeninizi kurara daha iyi şartlarda yaşarsınız bence. Diğer türlü iki üç sene eziyet çekip borç ödersiniz geri döner sıfıra sıfır devam edersiniz. Yanlış olabilir benim düşümcem böyle
-Reklam-
+2 oy
(3,589 puan) tarafından
Beraber gidin böyle bir fırsatın varken git emin ol burda mı hayatını ozlemezsin bile çocuğun okul hayatı güzel olur dil ovrenir sen dil öğrenirsin ufkun genişler ve borcunuzdan kurtulup üstüne para biriktirirsiniz orda belki fikri değişir sende çalışırsın 
(52 puan) tarafından
Annem babam kardeşlerim yeğenlerim onlar nolcak yani 4 saatlik yola 3-4 ayda bir gidiyorum oraya gidince zaten masraf olmasun diye belki 2-3 sene hiç gelemiycem
(14,035 puan) tarafından
Çocuğunun eğitimi hayatı hepsinden önemli ama. İlk zamanlar az gelirsin masraf olmasın diye dişini sık biraz. Sonra zaten borçlar hafifler sizde gelirsiniz yine belli zamanlarda.
+1 oy
(8,384 puan) tarafından
Öyle bir durumda bende giderdim... 
(52 puan) tarafından
3-4 saatlik uzaktayım ailemden 3-4 ayda bir gidebiliyorum bazen daha bile uzuyo birde iyoce hasret kalcam aileme. Birde şey düşünüyorum yani oraya para biriktirmeye gidiyosak biz orda olduğumuzda ona masraf olcak ben diyo orda ev bile tutma bi pansiyonda kalirim otel niyetine zaten hersey burdan çok ucuz orda aldiğimi direk size ama öyle orda da evi osu busu yine masraf olucak
+1 oy
(1,587 puan) tarafından
Bence hiç düşünme sende gidebiliyorsan eşinle birlikte git . Çocuğun varsa geleceği içinde iyi fırsat oraya gitmek 
(52 puan) tarafından
Offfff bilmiyorummm kafam allak bullak
+1 oy
tarafından
Bileziğin parasını kim ödeyecekti? Sonra neden ödemedi . Orasını anlamadim
(52 puan) tarafından
Bileziğin parasını diğer görümcem ve annesi ödeycekti neden ödemediniz dediğimzde ayarlayamadık ödeyemedik dediler çıktılar işin içinden o zaman ödeseydik 6 bin di şuan 50 bin  dedik söyleseydiniz biz ödeyemiycez diye ses çıkarmadılar öyle yani orta da kaldık
tarafından
Valla söz vermisler madem odesinler. Niye siz ödüyorsunuz.
Dediğin gibi madem odemeyeceklerdi siz 6 bin oderdiniz. Şimdi daha çok ödemek zorunda kalacaksınız.
+1 oy
(2,393 puan) tarafından
Kolay mı öyle gitmek is bulmadan dil yok bisey yok orda is bulsa Türk işyeri olacak o da Almanlarin aldığı paranin yarısını vericek siz de ses cikaramiyacaksiniz

Ve neden evde perde acamiyorsun bu nasıl bi hayat

Onu da geçtim gorumcene neden söylemediniz annemler vericem dediler biz niye veriyoruz diye tık diye 50 bin nasıl cikaricaz bu haldeyken diye

Onu da geçtim koyde ev nasıl 5 bin lira bu hangi elit köyü
(52 puan) tarafından
Yani konu perde mi ben başka bi fikir almak için yazmışım sen hangi detaylara takılıyosun görümceme de söyledik biz annemler ödiycek biliyoruz bana kimse öyle birsey söylemedi ben 4 senedir lafını bile yapmıyorum size dedi annelerine sorduk madem ödemiyosunuz niye haber vermediniz bir 1 ay da nasıl ödiycek işte öyle öderiz sandik bir yerden para bekliyoduk gelmedi ayağı yaptılar. Sonra birde diyolar nasıl ödiyceksiniz biz dedik bilmiyoruz tamam dediler çekildiler işin içinden biz öyle ortada kaldık ayrıca almanya da halamlar kuzenlerim yeğenlerim oturuyo ona güvenip düşünüyoruz işte
(2,393 puan) tarafından
Bizim bütün akrabalar orda ama hepsi almanca biliyor ben çat pat bildigim halde asla gidemezdim
Almanyada Türk birinin yanında çalışmak çok zor seni köle olarak kullanırlar bana muhtaçsın gözüyle bakarlar . Çünkü ne dil bileceksin ne de yol bunu göz önünde bulundurun, almanyada herkes kendi derdinde kimse kimseyle uğraşmaz bunu da göz önünde bulundurun . Yani akrabamız oymuş buymuş bunlar hayal ürünü tutup da totomdan sallamıyorum dost acı söyler demişler ne yazık ki durum böyle. Dil bilinse burger king mc Donalds da çalışırsa bile çok çok iyi para kazanabilir aslında yükselmek de kolay olur çünkü eğitim seviyesi yüksek olduğu için kimse bu işleri yapmak istemiyor.

Bence sizde onların yaptığı gibi işin içinden çıkın bilezik konusunda, önce burada toparlanın koyse koy de yaşayın ama bi dil kursu vs alın çat pat bilerek gidin.

Perde konusuna gelirsek yazdığın herseye yanıt verdim onu oraya yazmasaydın böyle bisey uyduramazdim zaten normal değil ki sende normal olmadığını düşündüğün için sinirlendin.
0 oy
(8,937 puan) tarafından
Sen  niye gitmiyorsun
(52 puan) tarafından
Yani bilmiyorum aslında neden gitmediğimi burda aileme hasretim 4 saatlik yola gidiyorum 3-4 ayda bir çocukla ha deyince gidilmiyo masraf oluyo falan. Oraya gidince hepten ailemden kopucam o yüzden
(8,937 puan) tarafından
Senin önceliğin esin ve çocuğun kusura bakma ama erkekleri eleştiriyoruz ailesine bağlı diye sende onlardansin demek cocugunun geleceği iyi Bi egitim rahat bi hayati istedigin herseyi hesap kitap dusunmeden almak mi ailenden uzak olmak mı hangisi ağır basiyorsa ona göre karar ver
0 oy
(8,969 puan) tarafından
Ben istemezdim gitmesini. 
(52 puan) tarafından
Peki başka napılabilir yani kafamız durdu fikir yürütmeye çalışıyoruz ama yok durdu
0 oy
(3,329 puan) tarafından
Canim sende git esinin yaninda ol. Yilda 1 kez gelir 1 ay kalirsin ailenle cokda guzel vakit geçirirsin 

Esinin ailesi ne diyor bu duruma soylemediniz mi ya
(52 puan) tarafından
Aradılar nasıl ödiyceksin dediler biliyorum dedi eşim tama dediler kapadılar bu kadar sadece
0 oy
(5,715 puan) tarafından
Aklın varsa kocanı yalnız gönderme sonra  çok pişman olursun 
0 oy
(2,593 puan) tarafından
Öyle göründüğü gibi değil hayat. Sen burdayken illaki masrafın olacak burda hersey pahalı euro da alsa oralarda maaşlar da 4 bin 5 bin euro değil.  Kaldı ki aile birliginiz zedelenir . Eşim Fransa da 7ay oldu  biz de gideceğiz hala bekliyoruz işlemleri.  Kolay değil yani oluyorken oldur git . Evlatlarının geleceği kurtulur 
(2,593 puan) tarafından
Hayır canım.  Gittiğinden beri ders alıyor biraz biraz ogreniyor . Ama eşim arkadaşının şirketinde Türklerle çalışıyor resmi evraklar dışında dil e gerek duymuyor
(2,393 puan) tarafından
Fransızca da çok zor ya Allah kolaylık versin.. sanada versin lazım olacak çat pat kurcala bari evde rahat edersin orda ♡
(2,593 puan) tarafından
Evet canım zor gerçekten.  Ben bir siteden dersleri satın aldım başladım yavaştan bakalım nasıl olacak
Çocukların okulları için özellikle dil aşırı şart yani inşallah hallederim .
(2,393 puan) tarafından
İnşallah Allah yardımcın olsun♡
(2,593 puan) tarafından
Amin kuzum çok teşekkür ederim ❤
0 oy
tarafından
Eşinle git Almanyaya. Orada yaşam çok daha kolay. 
0 oy
tarafından
Ben eşimi bırakmazdım.o nereye eş oraya olmalı yoksa aile birliği kalmaz
0 oy
tarafından
Bence sen gitme eşin gitsin calıssın sende sabret evinizi arabanızı alın 
0 oy
(6,429 puan) tarafından
Aman benim kocam benim böyle özgürlüğümü kısıtlarsa perdeyi bile açtırmayacaksa gitsin de bende rahat edeyim derim. 
0 oy
tarafından
Sen nasıl gidiceksin peki hadi ona vize çıkacak suan vizede vermiyorlar oyle ha deyince
0 oy
(3,038 puan) tarafından
Bence sende gitmelisin madem böyle bir fırsat var hatta ailecek yerlesirsiniz durumunuzu toparlayincada yaz tatillerinde gelirsiniz.Siz bir ailesiniz gidin yeni hayatniza merhaba diyin.Burdan ev almak istiyorsanız yine alırsınız. 
0 oy
(436 puan) tarafından
Benim anlamadığım siz bu 4 yılda eşinin ailesine hiç sormadınızmı altın borcumuzu ödedinizmi diye. Eğer aranızda konuşmuş olsaydınız şimdiye kadar bi yoluna bakılırdı
0 oy
(1,347 puan) tarafından
Yeni hayat kurmak için yurt dışı çok daha pahalı canım ne kadar gelir olursa olsun ondan fazlada gideri olur bizede yurt dışı teklifi geldi ama maaşın yarısı ev kirası orda yiyecek içecek daha pahalı ama sadece eşin giderse gitti iş yeri lojman felan verirse iyi para birikir ailecek gidilecek zamanı çoktan geçti Hele ki elde avuçta birikim yoksa 
0 oy
tarafından
Ben senin yerinde olsam Almanya'ya giderim belki orda törpülenir sende çalışırsın hem ev araba daha rahat alırsın bence aklını başına al ve yanında git ailenin sana bir mecburiyeti yoksa hastalık gibi git eşinle yılda iki defa gelirsin bikac sene sonra tamamen gelirsin 

İlgili sorular

0 oy
19 cevap 473 göst.
10 Eylül 2021 Aile kategorisinde M.r.y (279 puan) tarafından soruldu
0 oy
35 cevap 1,141 göst.
9 Haziran 2022 Diğer kategorisinde Akifinannesii (1,048 puan) tarafından soruldu
0 oy
8 cevap 216 göst.
16 Mart 2022 Aile kategorisinde Tuba Y (767 puan) tarafından soruldu
0 oy
44 cevap 997 göst.
23 Nisan 2021 Aile kategorisinde misafir tarafından soruldu

381,003 soru

11,406,620 cevap

34,943 kullanıcı

...