0 oy
1,065 göst.
Aile kategorisinde (50 puan) tarafından
kızlar başınızı ağırtabilirim biraz kusura bakmayın nolur.. biz 4 senelik evliyiz ben evlendikten sonra işten ayrılmak durumunda kaldım bebeğim oldu 1 yaşında eşim tutumlu biridir maddi anlamda... ama evimizden hiçbirşeyi eksik etmez erzak dolabı buzdolabı tıka basa doldururuz her ay hakkını yiyemem en sağlıklı kaliteli gıdaları alır en pahalısı bile olsa esirgemez boğazımızdan kıyafet vs  gerekliyse al der filan neyse biz ev aldık geçen sene içindeki eksikleri yapamadan taşınma durumumuz oldu  cam balkon dolap avize masa halı vs gibi eşyalar alınacak aylardır.. her ay birşey çıkıyor bir türlü alamıyoruz her ay sonunda eşim hesap yapıyorum şu kadar para harcamışız ay başına kadar harcama yapma  önümüzdeki ay bakarız diyor yada ertelemek durumunda kalıyoruz para yetmiyor diyerek Allaha hamd olsun bundan şikayetçi olduğum için anlatmıyorum yanlış anlamayın lütfen öyle savurgan bir kadında değilim saydığım eşyalar olmadanda yaşarım dert değil... Ramazan bitiminde eşime dedimki bizim fitrelerimizi naptın kime verdin... gazzeye gönderdim fazladan hemde yardım amaçlı 1000 tl  dedi  çok iyi yapmışsın Allah kabul etsin dedim birkaç gün sonra yardımı ulaştırdığı arkadaşıyla whatsapp görüşmelerine denk geldim baktım 2 tane dekont var birinde 4000 tl zekat birinde 1000 tl fitre yazıyor 4000 tl de zekat göndermiş ama zekatını verebileceğimiz bi paramız altınımız yok bana zekat ta gönderdim yada toplamda 5000 gönderdim demedi bin tl gönderdi   diye biliyorum.. bugün harcama muhabbeti oldu yine kağıda 5.000 tl havale yazmış bende havale ne diye sordum harcama dedi havaleyi kime yaptın dedim bilmiyormuş gibi fitre gönderdim ya dedi 1000 tl ya dedim sonra fitre dışında da gönderdim dedi ama zekat gönderdim yine demedi yardım dedi biraz panikleyerek saklamak ister gibi söyledi yani yine sustum benden birikimini filan sakladığını düşünüyorum artık siz olsanız benim yerimde ne düşünürdünüz... ben aylardır evimizin eksiklerini alamıyoruz diye daha tutumlu davranmaya çalışıyorum eşim para sıkıntımız yokmuş gibi hiç bişe söylemeden yardım adı altında para gönderdim diyor oda benim haberim yok görünce geveleyerek söylüyor helal hoş olsun oradaki zorda kalan kardeşlerimize derdim o değil linçlemeyin lütfen ben hep yardım etmek tarafındayım ben eşimin yalanına yada laf değiştirmesine takıldım... 

26 Cevaplar

+3 oy
(2,246 puan) tarafından
Fitreyi bir çok insan veriyor ama Zekata gelince herkes geri adım atıyor sen Zekatını veren adamdan korkma Allah in izniyle yanlışi olmaz ki sizide mağdur etmiyormuş maddi olarak 
(569 puan) tarafından
Yani eşten birikim saklamak da kul hakkı belli ki bu adam gizli altın falan biriktirmiş malı var ki zekat vermiş gizlemesinin sebebi de eşinin istediği al dediği şeyler cam balkon hali vb şeyler kadının kalbini kırmak istemediği için boş şeyler almasaknda olur birikim yapmak gerekir demek istememis
(885 puan) tarafından
Burda mesele zekat vermesi değil
(54 puan) tarafından
Kadın zekat vermesinden değil verdiği zekatı saklamasından yakınıyor haklı da bence
-Reklam-
+1 oy
(591 puan) tarafından
Dekontta arkadaşı filan dediniz ya belki arkadaş ortamında konuşuldu o anda evet tabi dedi hani o an onayladı sözünden de dönmek istemedi belki de o yüzdendir hani benim aklıma böyle geldi 
+1 oy
(2,039 puan) tarafından
Bende takilirdim açıkçası. Maddiyat işleri sıkıntı ya o yüzden hesaba ben de dahilim her şeyi biliyorum ama hesabı bilmesem de bana sürekli yok dense rahatsız olurdum 
+1 oy
(15,156 puan) tarafından
Ben olsam ben de senin gibi düşünürdüm

.
+1 oy
(92 puan) tarafından
Ben olsam ben de senin gibi düşünürdüm sorguladım yani yalan söylemesinin sebebini Üstelik sen Hani 1000 liraydı diye sormuşsun yakalanmış yani yalanında kötü bir amacı olduğunu düşünmüyorum ama senin yerinde olsam sorarım gördüm derim merak ettim falan de sormakta yanlış bir şey yok bence
0 oy
(4,135 puan) tarafından
Esin eviniz için zekat vermiş olabilir bence
(50 puan) tarafından
ilk fitrelerimizi sorduğumda ev için zekatta verdim demezmiydi saklamak gibi bir niyeti olmasa benden sakladığı bir birikimi olduğunu düşünüyorum artık bilsem nolucaksa savurgan bir kadın olsam tamam diycem ... Yarın sorucam ama bizim eve zekat vermiyomuyuz diye bakalım..
0 oy
(145 puan) tarafından

Malının zekâtını veren adam karısından da mal kaçırmaz heralde yahu :D

(50 puan) tarafından
hangi malının zekatını verdiğini söylesin yeter
0 oy
(4,145 puan) tarafından
Para saklaması iyi bısey degil ama bısey de eksik etmez diyorsun zamanı gelince parası olursa alır diye dusunuyorum ben esyaları. İhtiyaclqrinis varken zekatı ne manada gönderdi acaba bunu sorsaydın keşke. Benım esım açıklar mesela yada sorarım soyler. Belki aklından birsey geçiyordur. Bunu bilemeyiz.. Eksikler zamanla olur takma kafana bızde 1 yıl oldu ev aldık hala eksiklerimiz var yavaş yavaş tamamlıyoruz saglık olsun. Esımde aynı esın gibidir tutumludur evde bısey eksik etmez ama ihtiyacı alır mutlaka
0 oy
(585 puan) tarafından
Kötü dusunme belki senin ona kozacagini fusunmuş olabilir tatsızlık çıkmasın diye saklıyor olabilir 
(50 puan) tarafından
kızmıyacağımı aksine sevineceğimi bilir canım eksiklerim dursa bile bu gibi yardımlarda hep iyi yapmışsın keşke daha fazla yapabilsek derim hep
0 oy
(840 puan) tarafından
Ben olsam dayanamaz direk sorardım, sen yokken  mesajına denk geldim,5bin tl neyin zekatı diye...ama anladığım kadarıyla esin iyi bir insan ama tabi üstü kapalı da olsa bunu sözleşmesine takılırdım. Ailesinin adına zekat vermiş olabilir mi, ki böyle birsey olabilir mi bilmiyorum ama... hani ailesi parasini eşine verip, toplu şekilde havale et dediyse, belkide onların malını sana ifsalamak istemiyordur 
0 oy
(2,753 puan) tarafından
Senin kocan adam gibi adam insan gibi insan bulunmaz Hint kumaşı. Senin o dediğin şeylerde boşa masraf diye seni üzmemek için almayalım demiyor da erteliyor. Bu adamın kıymetini bil. Huzuruna bak. Muhtemelen sen elinizde bir para olduğunu bilsen bu eksiklerini aldırmak için uğraşırsın kocanda bunu bilip saklıyor. Ey yiğidim kocanın ayağına taş değmesin :)
(885 puan) tarafından
Adam bildiğin karısından para kaçırıyor.Bu da yiğidim falan diyor:))))
(2,753 puan) tarafından
Adam karısının fuzuli para harcaması engelliyor. Parasının zekâtını düşünen biri para kaçırıp pavyonda yiyecek hali yok :D
(48,632 puan) tarafından
karısıyla yemiyo ama belki ailesine falan veriyodur ☺️
0 oy
(1,607 puan) tarafından
Acıma harca belli işte sakladığı yoksa niye saklasın kırkta biri verilir bildiğim ordan hesabet işte 
0 oy
(6,306 puan) tarafından
Öncelikle yardım gizli yapılır ki sevabı olsun kimseye duyurulmamalı. Eşin böyle düşünüp sana söylememiş olabilir ama sen maşallah burada bir çok insana duyurdun yanlış yaptın. Sen onun eşi olabilirsin ama kendi çalışıp kazandığı paradan istediğine sana söylemeden yardım yapabilir. Adam biriktirip ramazanda göndermiştir. 
0 oy
(885 puan) tarafından
Sen gereksiz harcama yapma diye senden saklamış 
0 oy
(3,853 puan) tarafından
eşinin aylik maasini biliyor musun ? eve alinan seylerin , faturaparin fiyatini hesapla , az cok para kalip kapmadigi anlarsin , 4 bin zekat odediyse 160 bin civari birikimi olabilir 
0 oy
(3,299 puan) tarafından
Mevzu zekat fitre değil elbet. Allah kabul etsin. 

Lakin insan düşünür acaba sakladığı başka harcamalar ya da birikimler var diye düşünür insan. Anlattıklarınızdan kapıldığım his de kesinlikle sizden gizli maddiyatı var. 

Tek güzel tarafı evini düşünüyor, biriktirmeye hevesli olması. Har vurup harman savurmuyor. 
0 oy
(5,270 puan) tarafından
Çok doğru anlamışsın bence malı varki zekat vermiş çok yüksek bir miktar vs olmasada birikmişlik var demekki. 

Direk sor bence. 
0 oy
(655 puan) tarafından
Ne güzel işte yardım ediyor, peki ya benimki gibi arkadaşına 5 bin kumarda da 120 bin kaybetseydi ne olacaktı. Üstüne evimizde birşey yokken arkadaşi ile kumardan kazandıklarni dışarıda sefasını sürdü. Bence şükret kötü bir şey yapmamış. Keşke benimkide onca parayı bu şekilde versrydi bu kadar üzülmezdim 
0 oy
(6,949 puan) tarafından
Valla benim eşim bi kere benden gizli birikim yapmış geri de geldi söyledi burnundan getirdim yapsın yapmasın demiyorum ama benden gizli yapmasın o ne öyle 
0 oy
(500 puan) tarafından
Para biriktirmesinin yada biriktirdiği parayı sana soylememesinin iki nedeni var sende düşünüyorsundur.Ya biriktirip yine evinize,size harcayacak ki birikim yinede güzeldir supriz yapacak belkide.Ya da diğer yol gizli birikim yapıp bu paranın harcanacagi yer veya durum.Seni sanırım asıl tedirgin eden ikincisi olması korkutuyor.Esler arası böyle biseyi saklamak çokta hoş bir durum değil .Sebep ne olursa olsun sana açıklama yapması gerekli ya al karşına konuş yada ona güven zamana bırak o kendi soylesin sebebini

İlgili sorular

+1 oy
26 cevap 908 göst.
0 oy
18 cevap 1,042 göst.
26 Haziran 2021 Diğer kategorisinde FM (68 puan) tarafından soruldu
0 oy
29 cevap 1,057 göst.
18 Temmuz 2021 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
33 cevap 1,049 göst.
3 gün önce Diğer kategorisinde Birrr&&anne (28 puan) tarafından soruldu