0 oy
847 göst.
Aile kategorisinde (1,470 puan) tarafından
Kızlar eşimle kavga ettik sinirlendi 3 defa boş ol bosadim seni dedi bu durumda dini nikah bozuldu tekrar kıymak icin ne yapmak gerekir 

31 Cevaplar

+10 oy
(1,882 puan) tarafından
Dini nikahı bozmayı aklına getirecek kadar ne yaşıyorsunuz anlayamıyorum oyuncak mi bu 
(424 puan) tarafından
Ya canım bugün sabah programında bı hoca ya sorulan soruda dedi ki oğlum boşandı fakat çocuklar için aynı evde yaşıyorlar dedi,dini nikah varmı yok mu bilmiyorum,neyapmaliyiz gunahmidir gibisinden sordu,hocada tekrar evlensin gibisinden konuştu hani  bu başka biriyle evlenip havlet etmeden evlenemezsin gibisinden konuya değinmedi hiç ,aslı olanı nedir herkesten bı ses cikiyor
(5,419 puan) tarafından
hulle deniyor iste baska biriyle evlenip kadin beraber olup sonra esiyle evlenebilir. ama dini bikah kiymadan resmi ile sadece yasayan da var
(768 puan) tarafından
Kızlar ona kalırsa metres hayati yaşayan da var ama bu talak boşanmada net ayet ve hadisler var
(2,252 puan) tarafından
Kur'an'ın emrine göre kadın biri ile evlenip halvete girdikten sonra boşanıp tekrwr beraber olabilir eski eşiyle başka yolu dinde şayet 3 talak hakkı vardır 3 nde de bosol dediyse malesef kötü olmuş
(5,419 puan) tarafından
metres hayati ayri bisey canim yani demek istedigim resmi nikah varsa dini nikah olmadan da biseyleri toparlayabilirsen toparlarsin ve oyle devam
eder omur boyu. tekrar dini nikah icin yeniletmek
icin baskasiyla
evlenip beraber olmana gerek kalmaz . yani demek istedigim dini nilahi zaten herkes yapmiyor  resmi
nilah yeterli diyor. bizler allah kati da da isimizi saglamlastirmak
icin dini
nilahi yapiyoruz.
-Reklam-
+3 oy
(2,006 puan) tarafından
Bu kadar basit bir adamla tekrar evlenmezdim ben... 
(1,470 puan) tarafından
Zaten resmi boşanacaktik bu üstüne çok iyi oldu
(2,006 puan) tarafından
Eee daha ne tekrar kıymak için ne yapmalıyım diyorsun canım :)
(1,470 puan) tarafından
Belki toparlamaya bir şansımız olurdu
(742 puan) tarafından
+++++++++
+1 oy
(1,536 puan) tarafından
Gidip başkasıyla evlenip yatacaksın sonra boşanacaksın. Çocuk oyuncağı değil dini nikah.
(1,470 puan) tarafından
Yaa off zaten evliliğimiz sorunluydu üstüne bu çok iyi oldu:(
(1,536 puan) tarafından
Dini evlilikte boşanmak icin Allah boş ol demenin 2 si uyarı 3 üncüsüde gerçekten boşanmak icindir. 3 kere söylediyse bunu artık dinen boşanmışsınızdır. Bunun kolay birşekilde söylenmemesi icinde tekrar evlenebilmek için Allah u teala böyle bir kural koymuş. Sırf insanlar kolay kolay bunu söylemesin diye.
(16,544 puan) tarafından
Yalnız bu dediğiniz 3 defa boşaninca oluyor ilkse değil canm şimdi eşinle tekrar imam nikahı kıymaniz lazm
(1,536 puan) tarafından
3 defa boş ol demek zaten 3 defa boşamak değil mi? İyi araştırılması gerekiyor ya bilmiyorum.
(16,544 puan) tarafından
3 defa derken bu diğer zamanlarda da 3 er defa boş ol demiş olması lazm 3 talak var diye biliyorum bende yani 3 hak var
(1,536 puan) tarafından
Bilemedim :)
tarafından
3 defa boş ol demek 1 talak yerine geçmez. Böyle biliyorlar ama bu yanlıştır. Her talak 1 boşamadır. Boş ol, boş ol, boş ol derse 3 oldu. Talakların tamamı gitti. Artık o kadın ve erkeğin nikahı birbirlerine Ana bacı kadar haramdır.
(990 puan) tarafından
Alaska peki canım örnek veriyorum dini olarak da resmi olacakta boşandı lar diyelim ama barışmak istiyorlar kadının gidip biriisyle evlenip cinsel birliktelik yaşadıktan sonra mı evlenebilirler
tarafından
Kaç talak verdiğine bağlı
(16,544 puan) tarafından
Ben hocadan dinlemiştim  3 hak var diye.

bilmiyorum en doğrusu hangisidir
tarafından
3 hak dediği o işte. 3 talak hakkı vardır. İnsanlar buna 3+3+3 olarak fetva veriyorlar. Halbuki 1+1+1 aslı.
+1 oy
(541 puan) tarafından
Bozulmamıştır sanırım üç kere boşol dedi sonra iki kere daha üç kere farklı zamanlarda demesi lazım diye biliyorum ama yanlışta olabilir emin değilim 
tarafından
3 defa boş ol demek 1 talak yerine geçmez. Böyle biliyorlar ama bu yanlıştır. Her talak 1 boşamadır. Boş ol, boş ol, boş ol derse 3 oldu. Talakların tamamı gitti. Artık o kadın ve erkeğin nikahı birbirlerine Ana bacı kadar haramdır.
+1 oy
(152 puan) tarafından
İmam nikahiz bozulmuştur bence o adamla ayni evin içinde bulunman bile günah başkası ile evlenip cinsel birliktelik yaşayip tekrar boşanman lazim ki hiçbir kadin bence bunu kolay kolay kabul etmez zaten sizin evlilik boşanma aşamasindaymiş madem dinen bitti resmiyette de bitmesinin zamani gelmiştir bence bu kadar sıkıntı yapmana gerek yok şu saatten sonra ya sen ya o bavulunu alip çikacak o evden
(1,470 puan) tarafından
Aynen öyle canım gereğini yapacağım sağolasin
+1 oy
tarafından
+1 oy
tarafından
3'ten 9'a diye bir şey yoktur.

1 mecliste 3 kez "boş ol, seni boşadım, benden boşsun" vb gibi açık lafızla derse cumhurun görüşüne göre GEÇERLİDİR. Artık birbirlerinden boşanmış olurlar, hulle gerekir.
tarafından
Tek ben mi? Allah aşkına.
Bir tek ben cevap vermedim, 26 kişi irili ufaklı yazmış. Gözlerimiz görüyor çok şükür.
Siz konuşma tarzınızın ya farkında değilsiniz ya da şu an bir kıvırma halindesiniz. Evet lütfen sormayın, kanıt arayan kendi bulsun bundan böyle. Zan da yapılmıyor ayrıca, kitaplarda geçmeyen, alimlerce koyulmayan bir hükmü burada söylemeye ne sizin ne bizim, kimsenin yüreği yetmez. Hangi kitapları yaptınız ben bilmem ama yapmadığınız kitaplarda dip notlarıyla birlikte nas alınan ayet hadisleri yazan meseleleri daha evvel görmemiş olmanız benim değil, sizin sorumluluğunuz.
Medrese ilminiz varsa zaten bu delilleri benden evvel sizin bilmeniz icap ediyor. Yoksa o zaman sizin bu ilimleri sorarak değil, bir hocanın önüne diz çökerek öğrenmeniz gerekiyor.
Ben kolay kolay bir şeyleri üstüme almam ancak benden delil istediğiniz ilk mesele değil bu, siz de biliyorsunuz. Her birinde de açıkça size delili de sundum elhamdülillah 41 konusu hariç. Ancak sonra 41 fatiha okuyun diyen birkaç kişi daha gördüm, belki onları görmediniz ama bekledim. Onlardan da delil isteyin, bilen çıkarsa ben de öğrenirim diye. İstemeyince demek ki görmedi dedim.
Sonra yine herkesin bence ahalisi olarak kafasından attığı ama benim dini hükümleri söylediğim bir yerde benden kanıt istediniz. Hayır, kabul etmiyorum.
Eğer bana karşı özel bir muamele olmadığını savunuyorsanız 26 kişiye de gidip kanıt isteyeceksiniz ben de göreceğim. Her birinin size hangi ayet hadis kitap sunacağını 4 gözle bekliyor olacağım.
(208 puan) tarafından
bu mecrada kendini ilimli, medrese okumuş olarak bildiren başkasını görmedim ben. başkalarının sadece sözden ibaret olan yazdığı şeylere neden delil isteyeyim pardon? siz hani ilimlisiniz medrese okumuşsunuz bir konu hakkında konuşurken ona göre birşeyler yazıyorsunuz yaa diğerlerine sormak yerine tabiki size soracağım. herneyse hakkımda zan yaptınız hakkımı helal etmiyorum aldığınız ilmi keşke tavırlarınıza da uygulasaydınız.. birdaha da yazmayın.
tarafından
Benim hakkım helal olsun, ben böyle absürt bir mesele için yarın ahirette Allah Rasulünü (sav) 500 sene bekletemem.
(1,135 puan) tarafından
Fulankişi ayıp ediyorsun. Ne demek hakkımı helal etmiyorum . Alaska sana ne hakaret etti ne de kötü bir kelime etti. Sen sert bir üslupla girince haliyle o da bana mı acaba dedi. Çok ayıp. Tanımazsın etmezsin kadını. Ne hakkı
(208 puan) tarafından
zan yaparak konuşursa 'tanımadığı' insan hakkında ben de hak konusunda rahat bir şekilde konuşabilirim.

madem absürt bir mesele olarak görüyorsun varsa delilin atarsın yoksa atmazsın. uzatan ve acaba bana özel mi böyle yapıyor diyen sensin. ortada hiçbir şey yokken kişisel algılayıp destan yazan da sizsiniz. gerçekten dediğiniz gibi böyle absürt mesele için daha fazla diyaloğa giremicem. siz de inşaAllah size bundan sonra konu hakkında kuranda ya da hadiste bu konuya dair bir şey var mı diyen insanlara aynı bana gösterdiğiniz tavrı gösterin. selametle.
+1 oy
(2,889 puan) tarafından

image

Herkes farklı bir şey söyler bu konuda doğrusu bu canım sizin ki bozulmuş 
(1,470 puan) tarafından
Off ya :(
0 oy
(513 puan) tarafından
Canım bunu buraya değilde bı hocaya gün içinde gidip danışman lazım bı sinirle boyle bişey söylenir mi ne değişik insanlar var 
(1,470 puan) tarafından
Yaa sorma çok üzüldüm
(513 puan) tarafından
Üzülme değmez böyle kisiler için başkasıyla evlenip birliktelik olduktan sonra eski eşinle evlenebilirsinn
(1,470 puan) tarafından
Yaa ondan sonra da evlenmem ki bunla zaten sorunluyuz ay kötü oldum
(513 puan) tarafından
Zaten ben sadece olması gerek durumu söylüyorum yapacak bişey yok akılsız başın cezası çok saçma ya boşa gitsin resmiyetten de zaten nikahtan bosamis
(1,470 puan) tarafından
Aynen teşekkür ederim canım
0 oy
(4,395 puan) tarafından
Canım dinine nikah pamuk ipligine benzer siz fetva hattını arayıp bı sorun yanında şahit falan olması gerekiyor diye biliyorum Alaska kardeşimiz var burda onun bilgisi vardır görünce yazar
(1,470 puan) tarafından
Teşekkür ederim canım
0 oy
(594 puan) tarafından
Dini nikahın aynı kişiyle yeniden kıyılması için kadının yeni bir evlilik yapıp sonra boşanması gerekiyor diye biliyorum 
(1,470 puan) tarafından
Teşekkür ederim canım
0 oy
(4,424 puan) tarafından
Hiç durma resmi olarak boşa görsün bir daha sinirle boşol demeyi
(1,470 puan) tarafından
Yakında o da olacak inşallah bir de yanasmaya çalışıyor bile bile günah işleyemem ki
0 oy
(959 puan) tarafından
Bu çok derin bir konu söylendiği mekan bile önemli. en yakın müftülüge eşinizle birlikte gidin durumu anlatın onlar yönlendirir. Kötü haber; eğer bozulduysa tekrar kiyilmaz kadın baska bir adamla tekrar evlenir resmen evlilik hayatı yasar(cinsel anlamda) ondan da bosanir eğer isterse ilk eşle ancak öyle evlenebilir. 
(1,470 puan) tarafından
Yaa hassas konular onun hatasını ben çekeceğim resmen
(959 puan) tarafından
Zaten böyle bir adamla evliliğini devam ettirmesen daha iyi olur
0 oy
(495 puan) tarafından
İşte nolur nolmaz diye dini nikahım kıyılırken bi talakı bn aldım.Ben istemeden dinen bile beni boşayamaz
(1,470 puan) tarafından
O nasıl oluyor canım
(495 puan) tarafından
Erkeğin üç defa boşol deme hakkı varya biri benim üçüncüyü demeye hakkı yok yani beni boşayamaz nikahım kıyılırken bi talakı istedim artı meyir
(1,470 puan) tarafından
Aaa ilk defa duyuyorum güzel bir şey aslında
(495 puan) tarafından
Hayat kötü, erkekler daha kötü güvenmiyorum bn o yüzden böyle yaptım
0 oy
(4,894 puan) tarafından

image

başkasıyla evlenip boşanmak tekrar evlenmek iyi değilmiş kitapta yazıyor 
(1,470 puan) tarafından
Ya iyice araştırayım bari sağol canım
(4,894 puan) tarafından
Alaska nickli kullanıcıya sor burda kendisi. Hocaymis
tarafından
Burada lanet edilen, hulle uygulaması değildir. Tarafların hulle yapılacak kadar ileri derecede düşüncesizlik etmeleridir. Yani adam ve kadının afedersin ahmaklığına karşı söylenen bir sözdür.
Nihayetinde hulle Allahın kanunlarından bir kanundur ve tekrar edilen nikah meselesi için de gereklidir. Üstüne hulle erkek için de, kadın için de çok aşağılayıcı hissettiren bir uygulamadır. Bu sebeple nikahına adam akıllı sahip çıkamayıp "Oraya kadar düşen" kimse için bu hadisi şerif varid olmuştur.
0 oy
(50,354 puan) tarafından
adamlarinda akli fikri kadini bosamakta tamam kavga edersin de hemende bosamaya kalkmazsin
(1,470 puan) tarafından
Valla ya off
0 oy
(16,544 puan) tarafından
Yorumlarda herkes başka biriyle evlenip tekrar boşanıp yeniden evlenebilirsin ancak demis evet böyle bir kural var ama bu 3 defa ust üste boşanınca geçerli sizin ilk ise yani esin ilk defa böyle bir şey yaptıysa tekrar nikah kymaniz lazm 
(1,470 puan) tarafından
Evet ilk defa yaptı
0 oy
(12,285 puan) tarafından
tarafından düzenlendi
Resmi boşanacaktık diyosun o zaman sorun ne? Çıksın gitsin evden ve evet benim bildiğim üç talak da ondaysa gayet boşanmışsınız. Oyuncak değil bu. Sinir işi de değil. Biz de kavga ederiz ama adamın aklına boşol demek gelmez
(1,470 puan) tarafından
Gitmiyor da daha yanasmaya kalkıyor sinir ediyor beni
(12,285 puan) tarafından
Harama girer artık
0 oy
(4,545 puan) tarafından

Ee peki resmi boşanacak mısın? 

(1,470 puan) tarafından
Evet zamanını bekliyordum sadece
0 oy
(2,759 puan) tarafından

Sinirle söylediği için olmuyor bunu iyi bir hocayla da görüşe bilirsiniz burdaki kulaktan dolma bilgilerle olmaz

(1,470 puan) tarafından
Tmm canım sağolasın

İlgili sorular

0 oy
33 cevap 1,184 göst.
18 Eylül 2020 Aile kategorisinde poyraz3307 (170 puan) tarafından soruldu
+1 oy
8 cevap 255 göst.
4 Temmuz 2024 Diğer kategorisinde AYSGUL. 5821 (604 puan) tarafından soruldu
0 oy
24 cevap 544 göst.
15 Mart 2024 Diğer kategorisinde Seherkzll (298 puan) tarafından soruldu