0 oy
384 göst.
Aile kategorisinde tarafından
Kızlar yarın akşama misfirm var 4 bardak pirince kaç bardak su ekliyorsunuz birde mercimek çorbasıni nasıl yapıyorsunuz 

Önerileriniz var mı

9 Cevaplar

+1 oy
(3,750 puan) tarafından
İki su bardağı mercimeği süzgeç de yıkarım tencereye alırım sonra içine bir adet kuru soğan bitane de varsa tavuk yada et suyu yoksa bulyon atarım suyunu da üstünü geçecek şekilde doldururum biraz kaynar kaynadıkdan sonra blenderdan geçiririm tuzuna bakarm tuz eklerim ocağa tekrar alırım biraz daha kaynar o sıra yağ biber Nane bir cezvede yakarım kaynayan çorbama eklerim biraz da yağ ile kaynar kapatırım hep yaparm çokta beğenirler 
-Reklam-
+1 oy
(164 puan) tarafından
En güzrl mercimek mercimeği yıka koy 1 tane domatesi böl dörde koy bi tane de soğanı aynı şekil 4 e böl üstüne yağını gezdir baharatını at nane bol 1 litre de soğuk su koy bırak kaynasın sonra blend. Bu 4 6 kişilik çorba oluyo
+1 oy
(14,079 puan) tarafından
4 bardak su mercimeği kaynat düdüklüde daha çabuk oluyor sonra yağda salça ve nane tuz isetersen kimyon pul biber
0 oy
tarafından
Ben bir bardak pirince hafif ilik su ekliyorum 2 bardaktan 2 parmak eksik olcak sekilde tam pisiyor

Mercimekte sarimsak rendeliorim sogan havuc mercimek katiyorum yagda ilk kavuruyorum kavurunca daha guzel oluyor sonra ustune yeterli su ekliyorum pisince hopp blender. İstersemde kizgin yagda cok az un cok az salca kavurup corbaya dokuyorum
tarafından
Tskr ederim canım
0 oy
tarafından

Benim yapisim 

Soğan havuç.  Patates. Mercimek. Azda salca az kavuruyorum su ekliyorum 1 bardak. Kemik suyu. Tuz.   Pişincede bilendir dan geciriyorum. 

Pilav için de 1 bardak pirinç e. 2 bardağı su. Yani 4 bardağa.  8 bardak su 

Önce uağ ile şehriye yi sararana kadar kavuruyorum sonra pirineride kavuruyorum. Suyunu tuzunu koyuyorum en küçük göze aliyorum altini az kısıyorum. Tane tane oluyor

0 oy
(406 puan) tarafından
Ben hep 1 e 1 buçuk ölçüyle yapıyorum canım pirincin iyiyse tabi
0 oy
(5,949 puan) tarafından

4 bardak  pirinç  6 bardak  su  mercimegi de ben once  havuç patates  sogan güzel bir şekilde  kavururum  sonra yikadigim  mercimeği  koyup  tekrar  2 tur  donderir  hepsiyle  birlikte  ve sıcak  su koyarım  mercimeği  geçek  şekilde  tuzunu ve baharatlarını koyarım o şekilde  kısık  ayara  alıp  pişmesini  beklerim  pistikten sonra blendirdan  geçiririm  tekrar ocağa alırım  katıysa tekrar  sıcak su koyup  kaynatırım  afiyet olsun böyle  anlatınca  zor gözüküyor ama 5 dk sürüyor :)

0 oy
(616 puan) tarafından
Princ için pilav ölçüsü 1 e 1 buçuk şeklinde ama tavuk veya başka bir şey ekleyeceksem göz kararı biraz suyunu fazla koyuyorum . Mercimek çorbasını beyaz yapacaksam mervimegi güzelce yıkarım içine tuz su soğan patates havuç atarım . Salçalı yapacaksam önce soğan ve yağı kavurun sonra patates ve havucu kavurun sonra domates i ksvururum en son salçasını kavurup mercimeğin koyup suyunu eklerim böylede deneyebilirsin çok güzel oluuor 
0 oy
tarafından
Pirinci 1 e 2 ölçü yaparım yani 4 bardak pirince 8 bardak su koyarım 

Mercimek çorbasını da mercimek su ve kemik suyu bulyon koyarım ocağa tıkır tıkır kendi halinde iyice pisine kadar bırakırım o iyice pişince bir davada yağ salça nane ve pul biber kavurur çorbaya katarım iyice karistirir biraz kaynamasını beklerim sonra kıvamına göre koyuysa biraz sıcak su eklerim bir iki tasim kaynatır im tuzunu atar kapatırım 

İlgili sorular

0 oy
5 cevap 164 göst.
0 oy
12 cevap 634 göst.
4 Nisan 2022 Yemek-Tarifler kategorisinde Acemi anne36 (1,334 puan) tarafından soruldu
0 oy
9 cevap 277 göst.
4 Ocak 2022 Diğer kategorisinde Gaynanamgalpben (454 puan) tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 117 göst.
3 Aralık 2021 Yemek-Tarifler kategorisinde Naciyeeee (724 puan) tarafından soruldu

380,272 soru

11,385,501 cevap

34,885 kullanıcı

...