0 oy
631 göst.
Diğer kategorisinde (62 puan) tarafından
Sorudan ziyade iç dökmek gibi olacak benimki biraz. Çok doluyum şu ara eşime bile açık olup anlatamıyorum. 7 Aralikta doğum yaptım bebeğim daha yeni 5-6 günlük bugün. Göbeği bile düşmedi henüz. Gebeliğin başından beri normal doğum diye hazirlanmistim çok istiyordum bı sorun da yoktu sonuna kadar son ayda hem tansiyon problemim oldu hem de oğlum 37 haftada tam gelmeye kalktı. Suyum geldi sabaha karşı evde tektim. Eşim işteydi . İkimizin ailesi de başka ilde biz başka ilde çalışıyoruz. Eşimi cagirdim hemen geldi neyse iyi kötü hastaneye gittik sancılarım da başlamıştı ne güzel ama çatin çok dar doğum esnasında bebek için riskli olabilir sanciyi çekip doguramayabilirsin bu yüzden kemik yapın hiç uygun değil normal doğuma dediler.. bebeğim için o riski alamadım tabii her ne kadar korksam da sezeryandan.. bı şekilde olup çıktım ben çıkana kadar annem kaynanam ve babam da çıkıp gelmişti yetiştiler yanımıza. Sonra başladı zaten cümbüş.. ben ağrılarla baş etmeye çalışıyorum onlar büyük küçük her konuda zitlasiyo. İkisinin de ortasi yok. Kendi canımın derdine mi düşeyim bebeğime bakmaya mi çalışayım .. ameliyat sonrası bir de ritim bozukluğu yaşadım hemen çıkamadım. Eve çıkınca da aynı gergin şekilde devam etti. Annem de kaynanam da birbirleriyle anlaşamamalari ayrı bı de bebeğim için yol gözüne toz sürme çekelim yok limon damlatalim yok yastiksiz yatilmazmis yok ne zaman tuzlayalim ( tuzlama dediğim de iki üç kilo tuzu nenlemdirip.hamur yapıp bebeğin ağzının içine kadar sürmekten bahsediyorlar) yok su da versek nolacak ki. . Cildirmamak için kendimi zorladım. Her fırsatta ağladım. Kendi bedenim de canımı çok sıkıyo zaten. Dikiş izine bakmak istemiyorum. Karnım uyuşuk dokunuyorum yok gibi bı sertlik var ne olduğunu anlamıyorum öyle bı haller. Gözlerim dolup dolup geliyo. Bikac gün toparlaninca kalktık anneme geldik ailelerimizin olduğu ile. Annem hala planlar yapiyo istemiyorum ya damlatma çocuğun gözüne limon bı yerlerine bişey sürme veya yapma dedim bağırdı bana git kaynananla yap o zaman diye. Sanki ben kaynanamla yapmaya hevesliymisim gibi.ona da izin vermiyorum dedim. Her şeyi doktorlar biliyo kitaplar biliyo gidin onlara inanın diyo. Kendimi nasıl savunacagimi bilmiyorum ne denir ki bu cümleye.. çocuğu emzirme ayağına emzirme örtüsünü geçirdim başıma yine ağladım. Eşim de ayrı mevzu... Severim aslında çok o da beni incitmez kırmaz sağolsun ağzımın icinr bakar bişey istersem diye ama her erkek mi böyle benimki mi bilmiyorum doğumdan önce fotoğraf çekmek istemiştim gebelik fotoları. Tamam dedi ayarliycam dedi konuştum ben dedi oyaladı durdu sonunda doğurdum. Doğurdum hastaneden tutup da bugüne kadar bana yarım elma gönül alma bı çiçek bile almadı.birakin ilk doğum hediyesini.. sorsan zaman bulamadım der. Kaynanamin çocuğuma bı atlet bile almamış olmasından bahsetmiyorum bile bırakın bana incelik edilmesini.. yazarken bile ağıt geliyo.. abartiyor muyum tüm bunları...:(

12 Cevaplar

0 oy
(1,320 puan) tarafından
Abartmiyorsun ama lohusa olduğun için çok çok fazla hasassassin 

İzin verme hiç birşeye 

Kayinvaliden de hiç emek vermeyip gelip çocuğa onu yapacam bunu yapacam diyemez asla müsade etme 
(62 puan) tarafından
Kayınvalidem zaten şimdiye kadar tanidigm en garip insan olabilir. Huyu mu bu acaba nedir hastanedeki ilk günümde tek r efaktci alıyorlar malum gerisi eve olduğundan akşam beş gibi anahtarı verdik dedim ki anne gidin dinlenin siz buzdolapta her şey var yemeğinizi yapıp yeyin sabah gelirsiniz diye. Eşim ve babamla gidecekler epi topu üç kişi. Ben bu saatten sonra ne yemek yapicam dedi hiç uğraşamam dedi eşime dürüm aldırdı herkese öyle gittiler. Ya hadi ben el kızıyım beni dusunmesini beklemrm de nasıl annesin sen insan kendi oğlunu da düşünmez senin oğlun da gece işe gitti sabah beni hastaneye getirdi uykusuz yorgun aklı karışık aç .. ne maddi ne manevi kendi yavrusunu bile düşünmedi hayret ediyorum
(1,320 puan) tarafından
Huyu değil , gözü kalmış oğlunun parasını başka kadın yiyor diye
Pollyana olma hepsi kötü
Düşünse böyle yapmazlar maddi manevi destek olurlar varsa yoksa kendileri yada ayrımcılık yaptıkları başka evladına yetistirirler
(62 puan) tarafından
Tevekkeli değil geçen gün kahvaltıda eşime demiş ki tereyağı al da yesin iyi gelir. O da almış getirmiş. Benim haberim yok sonradan annem söyledi yatıyorum malum. Annem yumurtayı tereyagiyla yapalım bari yesin demiş yaptırmamış kaynana.. o sabah kahvaltıda yağ önünde bıçak bıçak çalıp yiyordu. Hayır yesin yesin yediğinde asla değil gözüm de benim için aldirdiysa insan önüme koymaz mı yani ..:))  sonra da başı ağrıdi fazla yedi dokundu diye yattı ..
(1,320 puan) tarafından
Ne biçim insan ya yazıklar olsun ona
Allah'a havale edilmelik insan takma hiç hepimizin başında var böyle cinsler
-Reklam-
0 oy
(4,961 puan) tarafından
Abartmiyosun az bile canım hissettklerin öncelikle annene çok kızdım elin kadını anlamaz halden de insanın kendi annesi de kapar çenesini biraz zaten ameliyat geçirdim lohusasin çek resti ağlama sütun de azalır .. azarla ki onları içinde birikmesin çok sinirlendim inan ... Bebeğine öyle saçma şeyler de kimseye yaptırma ..onların derdi benim dediğim olsun ... En kısa sürede iyiles kimseye midare etme kendi annene bile .. hatta anneni ayrı azarla kaynanani ayrı... Su zamanda cekişmenin sırası mi
(62 puan) tarafından
Ya göbek bağı düşmedi daha çocuğumun ilk banyosu için bile ikna olsunlar diye doktorun yanında sordum bildigim halde ne zaman yapalım diye göbegi düşene kadar bekleyin diye uyardı da vazgeçtiler yapmaktan. Benim de tek derdim hemen toparlanıp zorlansam da eve dönüp başbaşa kalmam bebeğimle
(4,961 puan) tarafından
O günlerde gelcek canım sen içine biriktirme derim.. zaten lohusasin bı zahmet nazını çeksin ana dediklerin de .. ben anneme şimdiden diyorum bakın dogumdan sonra sınırlı agrasif olursam alinmayin diye ahaah
(62 puan) tarafından
İyi yapmışsın valla keşke ben de uyarsaymisim . Onlar beni idare edeceklerine ben onları idare etmeye çalışıyorum kaç gündür .
(4,961 puan) tarafından
Aynennn öyle canım
0 oy
(57 puan) tarafından

Cok gecmis olsun bebegini saglikli bir sekilde buyutursunuz inşÂLLÂH :)bencede bunlarin yapilmasina izin verme  sanirsin cocugu Sen degil onlar dogurdu ayrica doktorlar bosuna mi  var yok bunu yapalim sunu yapalim 3 gunluk bebek daha ya 

(62 puan) tarafından
Allah razı olsun .. Elimden geldiği yere kadar sakinicam artık bebeğimi.
0 oy
tarafından
Çocuğun gözüne limon damlatmak nedir ya. Allah yardim etsin bacım sana. Kaynanan anlamaz ama anneninde öyle yapmasına anlam vermedim. Sen yinede kimseyi çocuğuna karıştırtma. Madem sana stresten baska bir sey veremiyorlar kendi evine git. Tek başına daha iyi bakarsin yavruna.
(62 puan) tarafından
Eninde sonunda olacağı o zaten .. çocuktan önce de izne her gelisimizde aileler sebepli tartisirdik bı şekilde hep. Bu büyü bozulmayacak galiba
0 oy
tarafından
Ay bu her halta burnunu sokan aileler doktorlar zaten ******** boşuna okuyorlar bizim geri kafalı cahiller çok iyi bilir . Ameliyat bile yapabilirler tutmasan lohualigi da hamileligide zehir ederler ulan bir elinizi çekin şu savunmasız yavrulardan. Bazı eşler de öküz gibi kuzum babadan anadan görüldüğü nu yapıyorlar onlardan incelik öğrenmediyse sanada yapmaz hiç umutlanma üzülme bile en iyisi bu. Bu hayatta ölüyorda olsan kendi işini kendin yapıcan ana baba bile laf ediyor yeri geliyor . Karismayin lütfen de ben o cahil doktorlairn dediğini yapicam de . 
(62 puan) tarafından
O kadar haklısın ki.. iyi katrsilikmis aslinda kullanırım ben
0 oy
(2,067 puan) tarafından
Kuzum sen çok dolmuşsun içinde birikmiş  boşver sen takma birde lohusa oodhun ıicn öylesin bende senin gibuyidn bende hic birsey verditmedim benkm.bebevse serbet vereceklerdi neymiş açmış verdirmem dedim görümceler  aynı şeyi söylüyor en sonunda bağırdım  karışmasın hiç birşey vermiygeksniz dedim annem hiç karışmaz zten hep kendisi annemi isterim yakında limon ge sürme işini anlayamadim birde ağzına ıicn tuz sürmek neu yaaaa kafayı yemişler rsmen yaaa
(62 puan) tarafından
Ya benim en küçük kardeşim engelli doğdu. 12 sene önceydi . Ben de çocuktum daha yani nerden bileyim bilsem engel olurdum. Onu yapmislar o şekilde koltukları bacakları kulakları bedeni yüzü en son parmak parmak ağzının icinr kadar tuz sürmüşler sabinin ya. Bari engelli çocuğa etmeyin eziyet nasıl yandı şimdi her yeri nasıl susadi.. su bile içmemesi gereken bebeğe tuz sürmek...
(2,067 puan) tarafından
Ahhhh beee canimm yaa kiyamam benim kızımıza  daa tuz buladilar ama ben az az yaptırırım sadece vuucnjda  sonra hemen yıkadık sizinkiler çok abartmış cnm
0 oy
tarafından
Bebek konusunda kimseyi dinlemem valla kusura bakmasinlar can benim canım bildiğim gibi yapıyorum herşeyini ne kundak ne bişey yaptım yasriksiz yatırılır bebek omurgasi düz gelişmez yoksa arkadaşımın babanesi damlatmis gözüne limon kız büyüyünce kaç ay tedavi gördü limondaki asit göz retinasina zarar verir çünkü su konusuna gelince bende verdim mama da alıyordu ama bide 45 derece sıcaktı ağzı kuruyordu pamukla islatiyordum sadece nedenleriyle anlat anlamazlarsada çocuk benim der gecersin biz doguralim onlar hüküm sürsün yok oyle dünya 
(62 puan) tarafından
Karismadiklari müdahale etmek istemedikleri hiç bı konu yok ya. Hayır niye diyorum sebebini soruyorum mantıklı bı aciklama yapsınlar ikna olursam belki diye o da yok. İşte diyorlar eskiler öyle yapardı..galiba çocuğum konusunda daha katı olmaliyim herkese
tarafından
Bebek konusunda taviz verme bir kabul edersen mutlaka devamı gelir
0 oy
tarafından
Zaman çok çabuk geçiyor canım 10 gunde eski hâline dönersin ben 10 günde ayaklandim yavaş yavaş kendin halledersin herşeyi 1 aylık olunca da herşeyi unutursun merak etme logussasin bende sezeryanla doğum yaptım 32 gün oldu ilk günleri hatırlamak bile istemiyorum
(62 puan) tarafından
Bı de o konuda üzülüyorum. Ben kendim de zaten sezeryandan korkardım. Normal olsun isterdim ama olmadı bı şekilde. Kendi annem bile hayiflanip duruyor bı yuzden normal olsa iyiydi diye. . Ya ne yapayım ne ne olmadı işte .. dün akşam da ne alaksysa babamın arkadaşı aramış hayırlı olsun demeye doğum normal mi sezeryan mi onu soruyor. Herbokolog kesildi başıma sanki sana ne ya sana ne benim a.imdan çok afedersiniz vallahi dünden beri de ona sinirleniyorum neden ilgilendirsin seni benim doğum şeklim... Kendi çocuklarıyla kiyasliyo veya hanımiyla.. ayıptır ya
tarafından
Canım benim de ilk gebeligimdi hiç acilmam olmamıştı zaten bende normal doğumdan korkuyordum en azından sezeryanda baygın olcam diye düşünüyordum doktor hep normal dedi bende hep tamam dedim ama Allah kalbimi biliyor korkuyorum aylarca doğum korkusuyla ağladım kriz geçirecek hale geldim eşim korkuyorsan sezeryan ol dedi inat ettim 39. Haftada kontrole gittim bebeğimin kalp atışında problem çıktı normal istersen suni sancı vereceğiz ve bebek sıkıntıya girerse acil sezeryan dedi doktor ve tamm dedim sezeryan olsun 1 saat içinde aldılar ve bebeğim 2340 Gr dogdu emzirmekte güçlük çektim stres ağrı bebeğim zayıf herşey üst üste geldi ameliyata girdiğimde korkudan elim ayağım morardı sen düşün ne kadar korktuğumu ama şimdi hepsi geçti çok şükür ikimiz de iyiyiz hala biraz stres var ama geçecek bunun farkındayım
0 oy
(14,023 puan) tarafından
Okuduklarım beni çok şaşırttı merak etme canım 3 4 güne birşeyin kalmaz evine geçersin tek bakarsın huzurun olur bende oğlum konusunda kimseyi tanımam valla aklıma hangisi yatıyorsa ona izin veririm annemde öyle bildiğini söyler yoksa şunu yap bunu yap demez kaynanamda biraz anormal ama ben ters birisi olduğum için çok birsey diyemez senin yerin de olsam muhtemelen herkesle aram bozulmuştu eşine de sok lafını vallahi hiç acıma her yer çiçekçi dolu insan bi gül alır gelir de
(62 puan) tarafından
Zaten herkes tamam anlarım da bı tek eşimin düşünemezligine katlanamiyorum en çok o incitiyo beni
0 oy
(285 puan) tarafından
Canım haklisin tabi ama şuan sen çok hassassin hem kendi ağrıların hem minicik bir bebek. Ama.sana tavsiyem istemediğin hiçbir şeyi kim derse desin asla yaptırma bebeğine. Lohusalık bitip kendine geldikten sonra pişman olursun. Kırılan kırılsın bırak sen içine sinerek geçir bu süreci. Annene de güzelce söyle baktın inatlasiyor seni kırıyor kabul etme canım . Eskiler maalesef herşeyi biliriz dusuncesindeler. 
0 oy
(65 puan) tarafından
Buradaki bu şekilde postları gördükçe çok üzülüyorum. İnsan doğumunu lohusalık zamanlarını içine sine sine yaşamazsa hep içinde kalır gibi geliyor. Valla bende başıma geleceği biliyorum. Annem herşeyi çok bilir çok kıskançtır. Bana kahvaltı hazırlayamıyorum diye bizim zamanımızda öyle nazlanmak yoktu kalkar işimizi yaoardik falan dedi. Kayınvalidem kendini yorma bırak yapamıyorsan kalsın derken. İkisi hiç anlaşamıyor zaten. Kayınvalidem iyi biridir ama pek birşeyden anlamaz kafası gıdık biraz. Kayınpeder çok kötü biridir. Faydasız bir işe yaramaz sürekli gerginlik çıkarır. Yazdıklarınızı okuyunca geleceğim gözümde canlandı. Ben şöyle yapmayı düşünüyorum. Doğum yaptıktan sonra haber vericem zaten doğum anında ebe hemşireler iyi yönlendirme yapıyor doğumu da özelde düşünüyorum. Bebeğin emmesine üstüme başıma yardımcı olacaklardır. Eşim de yanımda olsa o da bir şeylerin ucundan tutsa yeter. Eve geldikten sonra haber vericem 3 gün biri kalsın 3 gün biri kalsın. İkisini de postalamayi düşünüyorum. Bahane olarak da kışın cagircam. Eşim Öğretmen zaten yazın izinde o yardım eder derim siz kışın gelin derim gönderirim. Planlarım bu yönde ama umarım yapabilirim. Siz de keşke evinizde kalsaydınız. İyi kötü bir şekilde bakarsınız çocuğa. Takıldığım yerlerde ben buraya yazıyorum deneyimli anneler çok yardımcı oluyor. Bir şekilde idare ederdiniz. Takildiginiz yerde buradaki annelerden yardım alırdınız eşiniz de bir şekilde yardım etmek zorunda kalır. Hediye konusuna gelince birçok erkek aynı. Onlar çocuk baba demeden baba olduğunu anlamıyor bile çok da takılmamak lazım. Kendinize zarar almazsa almasın daha sonra uygun bir dille anlatırsınız biz medeniler eşimiz doğum yapınca ona hediye alırız çiçek alırız diye. En azından biz medeniler böyle yaparız dersiniz o mesajı alır
0 oy
(5,949 puan) tarafından
Ne insanlar  war  yaa şu batıl  inançlardan kurtulamadı gittiler k.b ama annen  çok  cahilce  konuşuyor  Ne demek doktorlar mı bilecek  tabi doktorlar  bilecek sen mi bileceksin  hiç  abartmiyorsun canım  sen yine  iyi dayanmıssin bebeği  sakın onların  ellerine  verme  mahfederler  bebeği  yazık yaa Allah yardım etsin 

İlgili sorular

0 oy
11 cevap 872 göst.
0 oy
13 cevap 560 göst.
14 Ağustos 2020 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
11 cevap 579 göst.
14 Ocak 2023 Diğer kategorisinde 2323 (2,165 puan) tarafından soruldu
0 oy
21 cevap 1,153 göst.

378,904 soru